چه غذاهایی باعث ایجاد جوش صورت میشود؟

غذاهای عامل جوش زدن را بشناسید

غذا و جوش زدن

اگر فکر می‌کنید که جوش امروز صورتتان،  بخاطر میان وعده‌ای است که دیشب خورده اید، شاید حدستان درست باشد. چند ماده‌ی غذایی هستند که واقعا آکنه را تحریک می‌کنند و معمولا هم در آشپزخانه‌ی شما وجود دارند (و همچنین در پیشخوان آبنبات فروشی در فروشگاه‌ها).

برخی از غذاها هستند که ضمن سالم بودن باعث ایجاد مشکلاتی میشوند اما لازم نیست همین حالا یخچالتان را خالی و تمیز کنید. کاساندرا لنینگ، متخصص تغذیه و زیباشناس توضیح می‌دهد که «فردیت زیستی» یک جزء مهم در محرک‌های آکنه است. هر فردی، محرک‌های مختلف غذایی، استرس و … دارد که می‌توانند باعث بروز جوش شوند.

به گزارش آلامتو به نقل از سرخاب سفیداب؛ این بدین معنی است که وقتی غذایی می‌خوریم، هر چیزی از ژنتیک گرفته تا نوع خون و سوخت و ساز بدن می‌تواند بر پوست ما تاثیر منفی بگذارد.

اما هنوز هم مواد غذایی هستند که می‌توانند تولید چربی، عدم تعادل هورمونی و التهاب را افزایش دهند. همه‌ی این‌ها می‌توانند باعث بروز جوش شوند، بدون آنکه مهم باشد بدن شما چه شکلی است.

در زیر، تعدادی از رایج‌ترین مواد تحریک کننده‌ی آکنه را بیان می‌کنیم. اگر می‌بینید که مشکل پوستی‌تان در حال بدتر شدن است، شاید این مواد خوراکی بر پوستتان تاثیر منفی می‌گذارند.


لبنیات و جوش صورت

هورمون به تنهایی باعث می‌شود که لبنیات، یک عامل مهم در تشدید آکنه باشد، حتی شیرهای بدون هورمون رشد، هنوز هم بطور طبیعی پر از هورمون هستند. اما فقط این نیست، لنینگ می‌گوید: از نقطه نظر تغذیه‌ای، شیر کم چرب و بدون چربی، چیزی بجز یک بمب قند نیست.

او می‌خواهد توضیح دهد که با حذف چربی از شیر، فقط قند آن باقی می‌ماند، ۱۲ گرم قند در هر فنجان! چربی موجود در شیر به تجزیه‌ی ویتامین‌های محلول درچربی مثل A و D برای جذب بهتر، کمک می‌کند. این ویتامین‌ها، ممکن است بدون چربی، بخوبی جذب نشوند و شما فقط یک نوشیدنی شیرین خواهید داشت که می‌تواند تعادل هورمونی پوستتان را بهم بریزد.


تاثیر قند بر جوش صورت

آکنه در اصل یک التهاب است و یکی از بزرگترین محرک‌های التهاب، قند تصفیه شده می‌باشد. هنگامیکه قند وارد بدن ما می‌شود، سطح انسولین ما را افزایش می‌دهد که باعث التهاب سیستم بدنمان می‌شود.

برای پوست‌های مستعد آکنه، این یعنی یک تاول چرکی! بعلاوه اگر قند را با شیر هورمونی مخلوط کنید، دچار مشکل می‌شوید. لنینگ توضیح می‌دهد: اگر یک بیمار به من بگوید که شکلات باعث می‌شود جوش بزند، تقریبا درست است که بگوییم شکلات شیری که مواد تشکیل دهنده اصلی‌اش، شیر و شکر هستند باعث جوش می‌شود.

این دو ماده باعث تحریک جوش‌ها می‌شوند. آیا نمی‌توانید عادت شکلات خوردنتان را ترک کنید؟ پس شکلاتهای تلخ‌تر یا اصطلاحا تیره را انتخاب کنید. اگر شما شکلات تیره ۷۰، ۸۰ یا ۹۰ درصد که قند کمتر و آنتی اکسیدان بیشتری دارد بخورید، کمتر احتمال دارد که جوش‌هایتان تحریک شوند.

حرف آخر این است که اگر می‌خواهید چیزی بخورید که جوشتان را تحریک می‌کند، حداقل آن را عاقلانه انتخاب کنید!


بادام زمینی و ایجاد جوش

این آجیل محبوب، یک محرک جوش است. لنینگ می‌گوید: ما از افراد مستعد به آکنه خواستیم تا از بادام زمینی و محصولات آن استفاده نکنند، زیرا آن‌ها حاوی نوعی هورمون به نام آندروژن هستند که می‌تواند با تولید سبوم، فولیکول‌های روی پوست را تحریک کند و پس از آن، جوش‌ها تشدید می‌شوند.

این، یعنی ساندویچ کره بادام زمینی (یا تخم مرغ سرخ شده در روغن) که می‌خورید، می‌تواند به سرعت باعث چرب شدن پوستتان شود. مراقب روغن بادام زمینی در چیپس‌های سیب زمینی نیز باشید زیرا معمولا باعث جوش‌های ناگهانی می‌شوند.

لنینگ اشاره می‌کند که اولین قدم برای داشتن صورتی صاف‌تر، خواندن هوشمندانه‌ی برچسب مواد غذایی است.


ید و جوش صورت

ید برای درمان جراحات مفید است و در اکثر غذاهای مورد علاقه‌ی ما وجود دارد. نمک ید دار، مهمان اصلی اکثر میزهای غذا است، اما مقدار زیادی از این ماده‌ی محرک نیز در جلبک دریایی وجود دارد.

دوستداران سوشی توجه کنند!

جلبک آلگا، منبع دیگری از ید است و اگر شما طرفدار اسموتی های سبزیجات یا ابر مکمل‌های غذایی باشید، این سبزی مفید، قطعا بخشی از رژیم غذایی شماست. آلگا یک عنصر بسیار آبرسان است و می‌تواند فواید آنتی اکسیدانی و محافظت در برابر آفتاب نیز داشته باشد.

با اینحال، می‌تواند جوش‌های آکنه‌ای را تشدید کند. بنابراین بستگی به نوع آلگا و نحوه‌ی بدست آوردن آن دارد. لنینگ می‌گوید: ما می‌خواهیم که افراد دارای مشکل آکنه از محصول جلبک آلگا استفاده نکنند، زیرا احتمال دارد که بامصرف آن، دچار جوش شوند.

با اینحال، ید حتی در سبزیجاتی مانند مارچوبه نیز وجود دارد. مطالعلات نشان می‌دهند که مقادیر کم از غذاهای سرشار از ید (۳ تا ۴ وعده در هفته) به احتمال کمتری باعث تشدید آکنه می‌شوند، اما مصرف بیشتر آن، می‌تواند باعث تشدید جوش در بعضی افراد شود.

در آخر، برخلاف باور عمومی، ۶۰ تا ۹۰ روز طول می‌کشد تا آکنه تشکیل شود، یعنی تا سه ماه طول می‌کشد که جوش‌ها نمایان شوند. اگر فکر می‌کنید غذاهایی که می‌خورید، جوش‌هایتان را تحریک می‌کنند، پس سعی کنید بمدت یکماه، یک ماده‌ی محرک را کنار بگذارید و ببینید که آیا متوجه تفاوتی می‌شوید یا خیر.

شاید اگر امشب شکلات نخورید، تاثیری بر جوش فردای صورتتان نگذارد اما اینکار را ادامه دهید تا در آینده، صورتی صاف و بدون جوش داشته باشید.


نظر خود را بیان کنید