چگونه در لحظه زندگی کنیم و از زمان حال لذت ببریم؟

راهکار لذت بردن از لحظه لحظهی زندگی؛

how to enjoy every moment of life

برای شاد بودن در زندگی منتظر چه چیزی هستید؟ آیا شرط خاصی را برای لذت بردن از لحظات زندگی خودتان دارید؟

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ اگر ضرب المثل های فرهنگ های مختلف سرتاسر جهان را بررسی کنید حتما ضرب المثلی برای ارزشمند بودن زمان پیدا می کنید. خود ما هم در این باره ضرب المثلی داریم و می گوییم وقت طلاست. همین جمله ساده می تواند مهم و ارزشمند بودن زمان را نشانمان دهد. همه ما در زندگیمان کارهای مختلفی داریم که باید انجام دهیم. در دنیای پر مشغله امروزی، هدر رفتن زمان چیز زیاد غیر عادی نیست.

وقتی وارد یک جلسه کاری می شویم منتظر می مانیم تا این جلسه به پایان برسد، دست بدهیم و از آن خارج شویم و به خانه مان برگردیم. وقتی موعد مقرر فرا می رسد آرزو می کنیم کاش ساعت های بیشتری در طول روز داشتیم و می توانستیم از زمان مان بهتر استفاده کنیم. خیلی وقت ها هم زمان ارزشمند خود را صرف گشت و گذار در دنیای اینترنت و شبکه های مجازی می کنیم و بعدا احساس گناه می کنیم و از اینکه زمان کافی برای خانواده مان صرف نکرده ایم ناراحت می شویم.

وقتی نتوانیم خودمان را با جریان زمان وفق دهیم قطعا با مشکلاتی همچون کمبود وقت هم مواجه خواهیم شد. در این شرایط است که بی هدف ساعت ها و روزهایمان را سپری می کنیم. احساس بدی داریم و فکر می کنیم در زندگی شخصی و حرفه ای مان موفق نبوده ایم. اما وقتی ارتباط مان را با زمان منطبق می کنیم و مرکز اصلی اهدافمان را می یابیم می توانیم مالیکت زندگی و تعهدهایمان را به دست گیریم و از زندگی که داریم بیشترین استفاده را ببریم.

در این مقاله سعی می کنیم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم در زمان حال زندگی کنیم.

 1. سپاسگزاری واقعی زمان بر است:

سپاسگزاری داروی بسیار خوبی برای بهبود اوضاع روحی انسان هاست و همیشه به زمان نیاز دارد. این روش به شما کمک می کند استرس تان را تسکین ببخشید، انرژی مثبتی در درون تان ایجاد کنید و دید عالی نسبت به زندگیتان داشته باشید. هر روز بخشی از وقت تان را برای شکرگزاری اختصاص دهید. اینکار باعث می شود حس و حال بهتری داشته باشید و شادتر از قبل زندگی کنید.

 1. طبیعت چراغ راهنمای زندگی ماست:

در طبیعت، همه چیز با نور خورشید و فصل های مختلف تغییر می کند. جامعه نیز چنین است. استفاده از ریتم طبیعت ، ما را به زندگی اطرافمان وصل می کند و باعث می شود احساس مثبت تر، خلاقه تر و انرژی بیشتری داشته باشیم.

 1. زمان هایی برای فشار و زمان هایی برای استراحت وجود دارد:

اگر 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته را درگیر کارهای مختلف هستید قطعا از لحاظ روحی و روانی وضعیت خوبی نخواهید داشت. در این شرایط با مشکلاتی همچون مشکلات جسمی هم روبرو خواهید شد. به همین خاطر باید گاهی از اوقات به استراحت کردن روی بیاورید و بخشی از زمان تان را به این موضوع اختصاص دهید.

یک پتو و یک بالشت بیاورید و دراز بکشید. می توانید بدون برداشتن گوشی همراه تان به پیاده روی بروید و خودتان را از مشغله های زندگی رها کنید.

 1. اضطراب باعث از دست رفتن زمان و انرژی تان می شود:

نگران بودن می تواند لذت های زندگیتان را برباید و تاثیر منفی بر روی تصمیم گیری هایتان داشته باشد. اینکه انسان به خاطر موارد ناشناخته زندگی ناراحت و نگران باشد مسئله عادی است اما اینکه همه اوقات خود را بر روی چیزهایی که ممکن است در آینده رخ دهد سپری کند اصلا عادی نیست و باعث از دست رفتن زمان و انرژیش می شود.

افکار ترسناک، نگران کننده و اضطراب آور را شناسایی کنید و آن ها را از زندگیتان دور نمایید. استفاده از مکانیسم های مقابله با اضطراب هم کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

 1. ببینید از زندگی چه می خواهید:

فهرستی از همه درخواست ها و خواسته هایتان در زندگی بنویسید. مثلا می خواهید ورزش کنید؟ می خواهید در زندگی شخصی و خانوادگی تان به چیزی دست پیدا کنید؟ می خواهید شغل بهتری داشته باشید. همه این خواسته ها را روی کاغذ بنویسید. نگاهی به این فهرست بیندازید و مطمئن شوید تمایل شما برای خودمراقبتی را نشان می دهد.

اگر این کارها را انجام دهید شادتر و خوشحال تر از قبل خواهید بود؟ اگر پاسخ تان به این سوال مثبت است آن ها را به تقویم تان اضافه کنید و بر اساس نیازهایتان اولویت بندی نمایید.

signs-your-workout-is-bad

 1. کیفیت ورزش را مهم تر از کمیت آن بدانید:

خیلی ها هستند که فکر می کنند هرچه بیشتر ورزش کنند مزایای بیشتری هم کسب می کنند. اما همیه اینگونه نیست. خیلی وقت ها این کیفیت تمرینات ورزشی است که همه چیز را روشن می کند. تمرکز دارید؟ می توانید نفس عمیقی بکشید و خوب ورزش کنید؟ اگر چنین است پس می توانید از تمرینات ورزشی تان استفاده کنید.

 1. برای هضم افکار و احساساتمان به فضا نیاز داریم:

وقتی نمی توانید افکارتان را به خوبی هضم کنید، بخش بزرگی از مشکلات روحی و روانی را تلنبار می کنید که شما را از زندگی حال باز می دارد و باعث دور شدنتان از خانواده می گردد. برای حل کردن چنین مشکلی، برای پردازش احساسات تان به خودتان زمان بدهید. کمی در طبیعت پیاده روی کنید. اینکار باعث می شود نوسانات عاطفی تان را کنار بگذارید و بیشتر از قبل از زندگی فعلی تان استفاده کنید.

 1. نشستن های طولانی مدت کمتر از سیگار کشیدن به بدن اسیب وارد نمی کند:

مطالعات متعددی که محققان انجام داده اند نشان می دهد زندگی ساکن و بدون فعالیت می تواند باعث افزایش نرخ مرگ و میر شود. در طول روز به طور مکرر حرکت کنید تا بتوانید عملکرد بدن و احساساتی که دارید را بهبود ببخشید.

 1. زمان خوردن غذا باید احساس آرامش داشته باشید:

اجداد ما زمانی را برای آماده کردن وعده های غذایی و لذت بردن از آن در کنار عزیزانشان صرف می کردند. اما این روزها به خاطر مشغله های کاری فراوانی که ما انسان ها داریم بیشتر اوقات وقت غذا خوردنمان را در سر کار یا جلسات کاری سپری می کنیم.

به خاطر داشته باشید که اینکار اسیب های روحی و جسمی زیادی برایتان به ارمغان خواهد آورد. باید وعده های غذایی را به عنوان فرصتی برای تغذیه بدن، جذب مواد مغذی و داشتن فرآیند آرام برای هضم مواد بدانید و از این فرصت به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

 1. افرادی که دوست تان نیستند را کنار بگذارید:

همه ما در زندگیمان با افرادی مواجه می شویم که انرژی مان را تحلیل می برند و بدون اینکه مزیتی برایمان داشته باشند زندگی را به کاممان تلخ می کنند. اگر چنین افرادی را در زندگیتان دارید آن ها را کنار بگذارید.

 1. به هنگام وقت گذراندن با خانواده، همه موارد ازاردهنده را کنار بگذارید:

به جای اینکه در کنار خانواده تان باشید مدام ایمیل های کاری تان را چک می کنید یا با تلفن صحبت می کنید؟ اینکار اصلا درست نیست.اگر تصمیم دارید وقت تان را به خانواده بدهید پس باید این موارد مزاحم را کنار بگذارید. با هم به پیاده روی بروید و بدون بردن گوشی همراه، شام را در کنار خانواده تان در بیرون از منزل سپری کنید.

سعی کنید هر روز ارتباط عالی برای خانواده تان داشته باشید.

 1. ارتباطات دیگر مثل گذشته نیست:

این روزها بیشتر ارتباطات ما به شیوه الکترونیک انجام می شود. اما شما باید بتوانید ارتباطات چهره به چهره ای هم داشته باشید. هر روز که از خواب بیدار می شوید به افراد بیشتری سلام کنید و با دوستان تان ملاقات کنید. بر روی مواردی همچون زبان بدن و تماس چشمی تمرکز نمایید. اینکار حس و حالتان را بهتر می کند.

 1. وقتی خورشید طلوع می کند به طبیعت و دور و برتان سلام کنید:

لازم نیست همه اوقات تان به یک شیوه سپری شود. گاهی از اوقات شما به استراحت و تفریح بیشتری نیاز دارید وگاهی هم مجبور می شوید بیشتر از قبل بر روی شغل و پروژه هایی که دارید زمان بگذارید. پس سعی کنید برای خلاقیت بیشتر و بهتر، زمان های تفریح و کار کردنتان را مشخص کنید.

work

 1. فضای کاریتان را ترکیب کنید:

کار کردن می تواند زمان شما را بگیرد و از مراقبت کردن از خودتان جلوگیری نماید. اگر کمی فضای کاریتان را مرتب کنید می توانید فضای بهتری برای خلاقیت داشته باشید و بیشتر از قبل به خودتان برسید.

هوشیاری و آگاهی فضایی ، به بدن کمک می کند در حالت هوشیار بماند و بهتر کار کند.

 1. خیال پردازی، بینش های جدیدی در اختیارتان قرار می دهد:

منظورمان از خیال پردازی، همان رویاپردازی سالم است. خیلی ها هستند که در رویاهایشان به گذشته و اتفاقاتی که رخ داده فکر می کنند. اینکار باعث می شود زمان ارزشمندتان به هدر برود و نتوانید خلاقیت بیشتری برای اینده داشته باشید. سعی کنید رویاهای خلاقانه و مثبتی در زندگیتان داشته باشید. اینکار به شما کمک می کند بینش و دید جدیدی نسبت به زندگی کسب کنید.

 1. تعویض زمان برای به دست آوردن ثروت بیشتر محدود کننده است اما چاره ای جز این نیست:

دنیای مدرن به گونه ای طراحی شده است که شما را مجبور می کند در برابر زمانی که از دست می دهید به کسب درآمد بپردازید. شما مجبور هستید برای درآمدزایی از وقت تان برای اینکار استفاده کنید. این شما هستید که انتخاب می کنید چگونه باید زندگی کنید.

گاهی از اوقات دوست دارید پول بیشتری کسب کنید و حساب های بانکی تان را برای اینده پر نمایید. گاهی از اوقات هم ترجیح می دهید کل روز را به باغبانی بپردازید و از زندگی همانطور که هست لذت ببرید.

 1. موسیقی فضای بین نوت هاست:

اگر بین صداها هیچ فاصله ای وجود نداشته باشد قطعا آهنگی که به گوش می رسد ازاردهنده خواهد بود و نمی تواند توجه افراد را به خود جذب کند.

زندگی ما انسان ها هم همین طور است. یک ابزار موسیقی بردارید و آن را اجرا کنید. اگر توانستید بین آهنگ ها این فضا را ایجاد کنید پس می توانید در زندگی واقعی تان هم به چنین تعادلی دست پیدا کنید. گاهی از اوقات مجبورید سرعت حرکت تان را کندتر کنید تا از صحنه ها و مناظری که در اطرافتان وجود دارد نهایت لذت را ببرید. همیشه تخت گاز رفتن کمکی به شما نمی کند.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی
 1. دستگاه هایی که برای صرفه جویی در زمان اختراع شده اند در واقع قاتل اصلی زمان هایمان هستند:

انسان ها فناوری را اختراع کردند تا به کمک آن زمان و انرژش شان را مدیریت نمایند اما الارت های مداوم، یادآوری کننده ها و نوتفیکیشن ها توجه ما را از دنیای حال دور می کنند. نگاهی به ارتباط تان با دنیای فناوری بیندازید و ببینید کجاها را درست نرفته اید. آیا استفاده از این فناوری ها شما را از زندگی کردن در لحظه دور کرده است؟

 1. اجازه ندهید رسانه های اجتماعی وقت تان را بگیرد:

بله من کاملا درک می کنم که بیشتر ارتباطات امروزی بر پایه رسانه های اجتماعی است. به کمک رسانه های اجتماعی شما می توانید به دنیای اطراف تان وصل شوید و به خوبی در آن گشت و گذار کنید.

اما بررسی مداوم رسانه های اجتماعی شما را از دنیای اطرافتان دور می کند و زمان خیلی زیادی را هم می گیرد. پس سعی کنید اعتدال را در این شرایط رعایت کنید.

 1. 5 نفس عمیق می تواند به شما کمک کند واضح تر از قبل فکر کنید:

برای هر 30 دقیقه یک تایمر تنظیم کنید. زمانی که تایمر شروع به کار کرد، هر کاری که انجام می دهید را کنار بگذارید و 5 نفس عمیق بکشید. نفستان را کندتر کنید و آن را برای چند ثانیه در سینه نگه دارید. سپس بازدم عمیق و طولانی داشته باشید. وقتی بدن و ذهنتان را اینگونه آموزش می دهید می توانید ارامش بیشتری هم داشته باشید.

 1. بیشتر تصمیمات بزرگ زندگی تحت شرایط استرس زا گرفته می شود:

اگر نگاهی به تصمیمات بزرگ زندگیتان بیندازید متوجه می شوید که بیشتر این تصمیمات تحت شرایط استرس زا و دشوار بوده است. وقتی احساس آرامش و راحتی دارید می توانید تصمیمات بهتری هم اتخاذ نمایید. اگر عمیقا نفس بکشید و همه انرژیتان را بر روی حال متمرکز نمایید می توانید انتخاب های هوشمندانه تر و سریع تری را هم داشته باشید.

افزایش کارایی در منزل

 1. خورشید دشمن اصلی شما نیست:

اگرچه قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش نور خورشید می تواند اثرات منفی در پی داشته باشد اما نور خورشید مزایایی هم برای بدن دارد.

همه انسان ها به ویتامین D نیاز دارند تا بتوانند انتقال دهنده های عصبی شان را متعادل نمایند. سعی کنید از این مزیت به نفع خودتان استفاده کنید.

 1. به خودتان استراحت بدهید:

هر 25 دقیقه به خودتان استراحت بدهید. بلند شوید و کشش هایی را انجام دهید. اینکار به شما کمک می کند جریان خون را به بدنتان بیشتر کنید. به بدنتان خوب گوش دهید. چنین تمریناتی باعث می شود اکسیژن بیشتری وارد بدن گردد و انرژی آن بیشتر شود.

 1. خواب یک موضوع ضروری است:

در دنیای پر مشغله امروزی، زمان شما برای ریکاوری بسیار اندک است. بی خواب بودن شما را خسته و نگران می کند و باعث می شود انگیزه ، تمرکز و اشتیاق تان را از دست بدهید. اگر برای طولانی مدت خواب کافی نداشته باشید اثرات منفی آن را بر روی شغل، رابطه، سلامت و حس و حالتان خواهید دید. سعی کنید برای بهبود خواب تان تکنیک های موجود را امتحان کنید.

 1. رختخواب را فقط برای خوابیدن انتخاب کنید:

رختخواب شما باید مکانی برای خوابیدن و استراحت کردن باشد اما گاهی از اوقات ما از این بخش برای غذا خوردن، تلویزیون تماشا کردن و انجام کارهایمان استفاده می کنیم.

این فعالیت ها را جای دیگری انجام دهید. وقتی در رختخواب تان به صفحه نمایش گوشی یا تبلت نگاه می کنید زمان بندی خوابتان را نابود می سازد.

wakeup

 1. با طلوع خورشید از خواب بیدار شوید:

اجداد ما وقتی خورشید طلوع می کرد از خواب بیدار می شدند و به سراغ کارهایشان می رفتند. وقتی هوا تاریک است بدن شما به استراحت نیاز دارد. به جای اینکه شب تا دیر وقت کار کنید زمان تان را به گونه ای تنظیم نمایید که بتوانید با طلوع خورشید از خواب بیدار شوید.

همچنین بخوانید: چگونه سحرخیز شویم؟
 1. اگر به کمک نیاز داشتید حتما اینکار را انجام دهید:

درخواست کمک برای خیلی ها کار اسانی نیست. اما وقتی نمی توانید کاری را به خوبی انجام دهید و به کمک نیاز دارید باید به دنبال آن باشید. به روزهایتان نگاه کنید و ببینید در چه مواردی به کمک نیاز دارید. اجازه دهید دیگران کمک تان کنند.

 1. هر روز به طور میانگین یک ساعت از وقتمان را در ماشین سپری می کنیم:

این روزها بیشتر ماها زمان زیادی را به هنگام رانندگی یا در خودروها سپری می کنیم. اینکار باعث کند شدن متابولیسم تان می شود و موقعیت بدنی تان را به خطر می اندازد. برای کم کردن این اثرات منفی بدنتان را در حال حرکت نگه دارید و عضلات تان را به کار ببندید.

از زمان هایی که در خودرو هستید به طور خلاقانه استفاده کنید. به کتاب های صوتی گوش فرا دهید یا اینکه از آهنگ های انگیزشی بهره ببرید.

 1. کمی سکوت می تواند درمان بخش باشد:

ما در دنیایی از صداهای مختلف زندگی می کنیم. گاهی از اوقات چنین صداهایی می تواند کل انرژیمان را تلف کند. چند روزی را به سکوت کردن و داشتن مکالمه های هوشمندانه اختصاص دهید. لازم نیست همیشه از صداهای غیر ضروری استفاده کنید.

خواندن کتاب

 1. کتاب یار مهربان همه ما انسان هاست:

کتاب ها اطلاعات زیادی در اختیارمان قرار می دهند و می توانند بینش جدیدی را برایمان فراهم کنند. در این شرایط است که می توانیم موقعیت های جدیدی را تجربه کنیم و با زندگی های مختلف اشنا شویم. اگر نگاهی به زندگینامه افراد موفق بیندازید متوجه می شوید که همه این ها مشتقان کتاب بودند. امروز یک کتاب بخرید و خواندن آن را شروع کنید. می بینید چقدر لذت بخش است؟

 1. در کنار همسایه تان از دنیای حال لذت ببرید:

قبلا انسان ها اجتماعی تر بودند. با ظهور تکنولوژی های مختلف ارتباطات انسان ها هم به دنیای آنلاین محدود شد. مادربزرگ ها و پدربزرگ های ما همیشه ارزش و احترام زیادی برای همسایگانشان قائل بودند. چرا شما از این فرصت استفاده نمی کنید؟

تلاش کنید با افرادی که در اطرافتان هستند ارتباط برقرار کنید. انسان یک موجود اجتماعی است و برقراری ارتباط حس و حالش را بهتر می کند.

 1. رویدادهای ناگوار می تواند تاثیر روحی و روانی زیادی بر روی فرد داشته باشد:

تروماهای مختلف می تواند برای هر فردی در زندگی اش رخ دهد. وقتی شرایط ناراحت کننده ای را تجربه می کنیم ممکن است برای مدت ها خاطره آن در ذهنمان حک شود. اگرچه چنین شرایطی بسیار ازاردهنده است اما می توانید به کمک برخی از تکنیک های موجود از آن رها شوید و گذشته تان را فراموش کنید.

 1. زمان از دست رفته را نمی توانید باز گردانید:

از قدیم گفته اند آب ریخته شده به جوی باز نمی گردد. همین امر در مورد زمان هم صادق است. از اشتباهاتی که در گذشته داشته اید درس بگیرید و تلاش کنید این اشتباهات را در آینده تکرار نکنید. زمان که از دست برود دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.

 1. خلاقیت هم ممکن است زمانبر باشد:

گاهی از اوقات ممکن است به این فکر کنیم که ما هیچ کنترلی بر روی ایده هایی که به ذهنمان خطور می کند نداریم و نمی توانیم زمان ورود ان ها به ذهن را کنترل کنیم. اما همیشه هم اینگونه نیست.

از طریق مدیتیشن و تنفس دیافراگمی، می توانید محیط خوبی برای مغزتان ایجاد کنید و تفکر خلاقانه ای داشته باشید. در این شرایط می توانید جریان تفکرات خلاقانه را کنترل کنید و در عین حال از این تفکرات بیشترین استفاده را ببرید.

سخن نهایی:

انسان ها برای همیشه قرار نیست در این دنیا بمانند. روزی آمده ایم و روزی هم قرار است رخت از این دنیا بر بندیم. فکر کردن به مرگ نباید شما را افسرده یا ناراحت کند. وقتی به مرگ فکر می کنید متوجه می شوید که زمان اندکی برای تکمیل کارهایتان دارید. پس با شوق و اشتیاق بیشتری کار می کنید. از هر لحظه زندگیتان استفاده کنید.

شما مسئول لحظاتی هستید که هر روز و هر هفته سپری می شود. قصد ندارید رویکردتان را تغییر دهید؟ برای اینکه بر روی انسان ها و کره خاکی که در آن زندگی می کنید تاثیر مثبتی داشته باشید چه کاری می توانید انجام دهید؟ خوب به این موضوعات فکر کنید.


نظر خود را بیان کنید