چگونه غبغب را از بین ببریم؟

تمرینات موثر برای آب کردن غبغب

چگونه غبغب را درمان کنیم

برخی از افراد داشتن غبغب را دوست ندارند. این موضوع می‌تواند برایشان آزاردهنده باشد و باعث شود از گرفتن عکس یا نگاه کردن در آینه خودداری کنند.

خوشبختانه راه حل‌های زیادی برای خلاص شدن از شر غبغب وجود دارد. صورت شما اولین چیزی است که افراد در برخورد اول به آن دقت می‌کنند.

اگر با عکس خود در آینه دوست نیستید و به خاطر غبغب از چهره خود فرار می‌کنید، می‌توانید از روش‌هایی که در زیر بیان خواهیم کرد استفاده کنید. برای رهایی از غبغب نیازی به جراحی پلاستیک نیست.

پیشرفت‌هایی که در فناوری رخ داده و نیز برخی از تمرینات ورزشی ساده می‌تواند جوانی را به چهره شما برگرداند.


متداول‌ترین عمل برای از بین بردن غبغب، لیپوساکشن است.

لیپوساکشن زیر چانه برای برداشتن چربی اضافه این ناحیه و زیباتر کردن فک پایین است. اما یکی از مشکلات لیپوساکشن این ناحیه، جای زخمی است که مخصوصاً با بالا بردن سر، به چشم می‌آید. بنابراین قبل از اینکه پولتان را خرج این عمل پرهزینه کنید، می‌توانید تمرینات مخصوص آب کردن غبغب را امتحان کنید.


علت به وجود آمدن غبغب چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود غبغب بیاورید. علت عمده آن بالا رفتن بیش از حد وزن و داشتن سبک زندگی ساکن و غیرفعال است. اما با بالا رفتن سن هم، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی می‌شود. همچنین عضلاتی که به طور مرتب فعالیت نداشته باشند، شل می‌شوند، و عضله پلاتیسما که از زیر فک تا گردن امتداد دارد نیز ازجمله این عضلات است.

علاوه بر این، کم کردن میزان قابل‌توجهی وزن هم موجب شل‌ شدن پوست اطراف ناحیه گردن می‌شوند (که البته راه‌هایی برای سفت کردن پوست بعد از کاهش وزن وجود دارد).

تمرینات روزانه غبغب، عضله پلاتیسما و همچنین عضلات دیگر آن ناحیه را سفت‌تر می‌کند. بعد از این برای مدتی این تمرینات را انجام دادید، این عضلات سفت شده و زمان کمتری برای حفظ آن نیاز خواهید داشت زیرا حفظ عضله بسیار راحت‌تر از ساختن آن است.


چرا پوست استحکام و سفتی خود را از دست می‌دهد؟

پوست‌های جوان دارای مقادیر فراوانی از کلاژن و الاستین هستند که باعث می‌شود پوست نرم و محکم باشد. اما زمانی که سن بالاتر می‌رود، تولید کلاژن نیز کاهش پیدا می‌کند، الاستین می‌شکند و سلول‌ها نمی‌توانند دوباره به حالت اولیه خود برگردند.

در سن 30 سالگی، پوست بیش از نیمی از کلاژن خود را از دست می‌دهد. زمانی که کلاژن شکسته شد، پوست نیز استحکام و سفتی خود را از دست می‌دهد و همین امر منجر به ایجاد چین و چروک و از دست رفتن استحکام می‌شود.

در همین زمان، لایه پوستی زیر درم شروع به نازک شدن می‌کند. شما می‌توانید از 5 روش زیر برای کنترل غبغب استفاده کنید.


تمرینات رفع غبغب

در زیر به تمریناتی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند از شر غبغب خلاص شوید، یادتان باشد که باید این تمرینات را به طور منظم انجام دهید تا تاثیرگذار باشد.

 1. باز کردن دهان ــ یک تمرین بسیار موثر این است که دهانتان را تا جایی که ممکن است باز کدره و زبانتان را هم تا جایی که می‌توانید بیرون بیاورید، انگار می‌خواهید آن را به چانه‌تان برسانید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و بعد به حالت شروع برگردید. این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید. وقتی این تمرین را انجام می‌دهید احساس خواهید کرد که عضلات چانه و گردنتان درحال سفت شدن هستند.
 2. آویزان نگه داشتن سر ــ روی تخت یا کاناپه دراز بکشید، طوری که سرتان از تخت آویزان بماند. چانه‌تان را به سمت سینه بکشانید. این انقباض را ۱۰ ثانیه نگه دارید، بعد به آرامی به حالت شروع برگردید، این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید.
 3. بالا بردن چانه ــ این تمرین به سفت و قوی کردن عضلات صورت و گردنتان کمک می‌کند. صاف بایستید و پشت و گردنتان را صاف نگه دارید. چانه‌تان را به سمت سقف بالا بکشید و لب‌هایتان را هم به حالت بوسه زدن جمع کنید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و رها کنید، این تمرین را ده مرتبه تکرار کنید.
 4. چرخاندن گردن ــ صاف بایستید، سرتان را به بغل طوری بچرخانید که چانه‌تان موازی شانه‌تان شود. چشم‌هایتان هم باید رو به جانب باشد. سپس به آرامی سرتان را به سمت پایین برده و به سمت دیگر بچرخانید. این تمرین را ده مرتبه تکرار کنید.
 5. تمرین پلاتیسما ــ این تمرین روی عضلاتی کار می‌کند که از فک پایین تا گردنتان امتداد دارد. صاف ایستاده و گردنتان را هم صاف نگه دارید، با بالا کشیدن لب‌ها به روی دندان‌هایتان و پایین بردن گوشه‌های لب، تاندون‌های فکتان را سفت کنید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و بعد شل کنید. این تمرین را ده مرتبه تکرار کنید.
 6. تمرین توپ تنیس ــ یک توپ تنیس جلو گردنتان قرار دهید و سعی کنید با چانه‌تان آن را نگه دارید. چانه‌تان را سفت به توپ بچسبانید و بعد رها کنید. این تمرین را ده مرتبه تکرار کنید.

وزنتان را پایین بیاورید

علاوه بر انجام تمرینات بالا، باید وزنتان را هم کم کنید (البته اگر اضافه‌وزن دارید). وقتی چاق هستید، چربی در همه قسمت‌های بدنتان انباشته می‌شود و درنتیجه غبغب هم می‌آورید. تمرینات غبغب درکنار رژیم غذایی بهترین نتیجه را برایتان خواهد داشت.


4 درمان پزشکی رفع یا کاهش غبغب

lose-double-chin-درمان غبغب

 1. سفت کردن پوست با اشعه مادون قرمز نزدیک:

سطح پایین اشعه مادون قرمز را می‌توان بر روی چانه اعمال کرد. اینکار نتایج بسیار عالی در پی خواهد داشت و به کاهش غبغب نیز کمک فراوانی می‌کند.

اعمال گرما به لایه های عمیق‌تر پوست در حالیکه لایه‌های پایینی هنوز سرد هستند، می‌تواند توانایی پوست برای تولید دوباره کلاژن را افزایش دهد.

تغییر در ضخامت، کشش و سفتی پوست تغییرات واضحی هستند که بیمار بعد از استفاده از این روش آن را مشاهده خواهد کرد. این سیستم ها را می‌توان به صورت سرپایی و با درد کم بر روی بیمار اعمال کرد.

در یک مطالعه ای که اثرات سیستم‌های مادون قرمز نزدیک متعددی را ارزیابی می‌کرد، محققان به این نتیجه رسیدند که این روش تاثیر زیادی بر روی پوست دارد و می‌تواند مفید باشد.

 1. استفاده از دستگاه کول مینی (CoolMini Coolscuplting):

شاید بتوان گفت استفاده از این دستگاه به صورت سرپایی و با درد کم یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان غبغب است. این دستگاه، سرما را به چربی موجود در لایه های پوست اعمال می‌کند.

زمانی که چربی منجمد شد، با استفاده از دستگاه می‌توان پوست را ماساژ داد تا چربی شکسته شود.

اگرچه نتایج حاصل از این روش فوری نیست اما بیمار می‌تواند در طول 12 هفته تغییر قابل توجهی در ناحیه چانه مشاهده کند.

 1. استفاده از دستگاه ولا شیپ (Velashape III):

این دستگاه در اصل برای درمان سلولیت است اما برای کاهش چربی زیر چانه و غبغب نیز بسیار موثر و مفید خواهد بود.

در این روش، گرمای ذوب کننده چربی بر روی لایه‌ی پوستی زیر سطح اعمال می‌شود. چربی ذوب شده باعث ایجاد بافت پوستی نرم‌تر خواهد شد. این فرآیند همچنین به داشتن پوستی سفت کمک می‌کند.

 1. پپتیدها:

مواد تشکیل دهنده برخی از کرم‌های ضد پیری می‌تواند تاثیر متفاوتی بر روی سفت کردن پوست در ناحیه چانه داشته باشد. در مطالعه اخیری که بر روی پپتیدها و تاثیرات ضد پیری آن‌ها انجام شده است، برخی از ترکیبات قابل نفوذ در پوست شناسایی شده اند که قادرند تاثیر بسیار خوبی بر روی غبغب داشته باشند.

یکی از این پپتیدهای مفید Syn-Ake است. این یک پپتید مصنوعی و سنتزی است که می‌تواند تاثیری شبیه بوتاکس داشته باشد.

هر دو پپتید طبیعی و مصنوعی در مطالعات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند. شما نیز می‌توانید به دنبال پپتیدهایی باشید که دارای این خواص هستند.


3 دیدگاه

 1. الو تبلیغ

  خیلی خوب بود

 2. ملیحه

  بسیار ممنون

 3. راهنمای نصب سانترال پاناسونیک

  مرسی از شما

نظر خود را بیان کنید