یافتن شغل مورد علاقه

وقتی که انتخاب‌های متنوع و زمان زیادی برای بررسی آنها داشته باشید، انتخاب یک شغل می تواند کاری وحشتناک باشد. با اینحال این چند راهی به خاطر نبود یک تفاهم میان استعداد و مهارت‌های شما اتفاق می افتد.

خوش شانس خواهید بود اگر که مهارت‌هایتان با استعدادتان یکی باشد. در غیر این صورت، در حالی که ایجاد مهارت در زمینۀ استعدادتان آسان است، این چالش برانگیز است که استعداد خود را با توجه به مهارت‌هایتان بیشتر کنید.

توانایی شما به آرامی و بدون آنکه بدانید در شما یک ذهنیت نسبت به یک زمینۀ مشخص از یک فعالیت را ایجاد می کند. بنابراین، والدین می بایست مهارت بچۀ خود را شناسایی و او را تشویق به یادگیری مهارت‌های مربوط به آن کنند.

اینکه تا تمام شدن مدرسه صبر کنیم تا حیطه کاری کسی را مشخص کنیم ایدۀ چندان مناسبی نیست.

به گزارش آلامتو به نقل از WikiHow ؛ با اینکه ایدۀ “یک کار برای تمام زندگی” به سرعت دارد کهنه می شود، حیطۀ کاری که انتخاب می کنید مهم است چرا که مشخص می کند که کجا بخش بزرگی از زندگی کاری خود را می گذرانید و همچنین مشخص می کند که چه فرصت‌هایی در زندگی خود خواهید داشت.

بنابراین، بهتر است که با دقت انتخاب کنید و حیطه ای را برگزینید که بیشترین استعداد را در آن دارید، تا هم بتوانید در این حیطه کارهای مختلفی را به عهده بگیرید و به توانایی و ارزش خود اعتماد داشته باشید.

در اینجا ما قدم به قدم با شما همراه می شویم تا آینده شغلی خود را مشخص کنید.


  1. با مشخص کردن آنچه دوست دارید شروع کنید.

بیشتر مردم به دیگران نگاه می کنند تا مسیر شغلی خود را مشخص کنند: معلم ها، والدین، همسایه ها و همکلاسی ها. به آدم‌هایی که برای شما محترم هستند و شغل آنها فکر کنید.

زمان بگذارید تا خواسته‌ها را شناسایی کنید و مهارت‌های خود را با مهارت‌هایی که در حیطه‌های مختلف لازم است مقایسه کنید. این نیاز به کمی تحقیق دارد اما به زحمتش می ارزد.


  1. مهارت‌های مورد علاقه‌تان را شناسایی کنید.

به چیزهایی نگاه کنید که همین الان در آنها خوب هستید. اینها نشانۀ خوبی برای شما خواهند بود تا بدانید از انجام چه کارهایی لذت می برید.

برای مثال، شاید شما دوست دارید با حیوانات وقت بگذرانید. این لذت ساده ولی مهم یک حیطه بزرگ کاری را بروی شما باز می کند که شامل کارهایی مثل دامپزشکی، مراقبت از حیوانات، تولید لباس و مواد غذاییِ مخصوص حیوانات و … می شود. وقتی که یک حیطۀ کاری را شناسایی کردید، آماده اید که توانایی‌های خود را بسنجید.

مقاله مرتبط: خودشناسی برای یافتن بهترین شغل

  1. به صورت کلی به یک حیطۀ‌کاری نگاه کنید.

یک حیطۀ کاری مفهومی فراتر از یک کار مشخص دارد. محدوده ای است که در آن کارها و تجارت‌های مختلفی ممکن هستند و شما می بایست بتوانید با توجه به علایق و آموزش‌های خود حداقل پنج کار مرتبط را پیدا کنید که در حیطه کاری مخصوصی بتوانید از پس آنها برآیید.

برای مثال، اگر که حقوق بخوانید، ممکن است بخواهید در یک شرکت بزرگ حقوقی فعال شوید، یا در یک موسسه خیریه کار کنید، یا دفتر خود را تاسیس کنید، یا …. توجه کنید که حیطۀ کاری شما بر اساس آموزش‌هایی که دریافت کرده اید، مهارت‌هایتان و همچنین تمایل شما به انجام کارهای جدید و دریافت آموزش‌های جدید مشخص می شود.


چگونه شغل مورد علاقه خود را بیابیم

پیدا کردن شغل مناسب

  1. کارهای میان حیطه‌ای را هم در نظر بگیرید.

وقتی که دارید تصمیم می گیرید که چه کار می خواهید بکنید و برای رسیدن به آن چه کارهایی باید انجام دهید، به این احتمال فکر کنید که می توانید کارهای میان حیطه ای نیز پیدا کنید. برای مثال، بسیاری از معلم ها در انتخاب کلمات مهارت دارند و در نتیجه می توانند ویراستارها و نویسندگان خوبی هم بشوند. در یک کلام، خارج از مربعی که کار شما تعریف می کند فکر کنید.

مقاله مرتبط: چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

  1. کسب اطلاعات

تا جایی که می توانید در مورد شرایطی که برای حیطه‌های مورد علاقه‌تان نیاز است اطلاعات کسب کنید.

اکنون تحقیق از طریق کتابخانه، اینترنت یا به صورت مستقیم لازم است. همچنین خوب است که از مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل خود نیز اطلاعات بگیرید. یک تحقیق جامع به شما کمک می کند که به سرعت مشخص کنید که می خواهید در چه زمینه‌هایی مطالعه کنید و چقدر باید در مطالعات خود عمیق شوید.

حتی مهارت‌هایی را که در سال‌های سوم و چهارم یک کار نیاز است نیز بررسی کنید تا دقیقا بدانید با چه کاری روبرو هستید.


  1. آدم‌هایی را پیدا کنید که در این حیطه کار می کنند و از آنها یاد بگیرید.

وقتی که فهمیدید که چه کاری می تواند برای شما جذاب باشد، با کسانی که به آن مشغول هستند صحبت کنید.

این به شما اجازه می دهد که پیشنهاد‌های آنها را بشنوید و بفهمید که چه قسمت‌هایی از کار را دوست دارند و از کدام ها بدشان می آید. حتی ممکن است فرصت کار کردن به صورت آزمایشی را نیز داشته باشید و بهتر کار مورد نظر را بفهمید.


  1. انتخاب خود را با توجه به درک و اطلاعاتی که بدست آوردید ارزیابی کنید.

نظرهایی که دریافت کردید را ارزیابی کنید، آنها را با نتیجۀ تحقیقات خود مقایسه کنید و فکرهای شخصی خود را در زمینه آینده کاری در نظر بگیرید. اکنون زمان آن است که تصمیم بگیرید هنوز کار مورد نظر را دوست دارید یا نه.

فراموش نکنید که کار شما باید با سبک زندگیتان بخواند. پس اگر کار مورد نظر این اجازه را به شما نمی دهد، شاید بعدها از انتخاب آن پشیمان شوید.


  1. برای یک دورۀ تحصیلی یا آموزشی در کار مورد نظر خود ثبت نام کنید.

همچنین اگر فرصت انجام کار کوتاه مدتی در زمینۀ مورد نظر را داشتید، آن را از دست ندهید. این فرصت ها به شما اجازه می دهد شرایط کاری خود و آدم‌هایی که در این حیطه اند را بهتر بشناسید.


  1. روحیه مثبت خود را حفظ کنید.

وقتی که سرانجام آموزش دیده و برای شروع کار مورد علاقه خود آماده شدید، مهمترین مساله این است که دید مثبتی نسبت به زندگی خود داشته و آمادۀ تغییر باشید.

این جهان واقعی است و به سرعت حرکت می کند، مهم است که با تغییرات آن همراه شوید و چالش‌های آن را تبدیل به فرصت کنید. با اینحال، همیشه آنچه باعث می شود شما منحصر به فرد باشید را نگاه دارید، چرا که در نهایت کارفرمایان بدنبال چنین چیزی هستند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

2 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید