طرز تهیه شیرینی قاتق

شیرین قاتق یکی از انواع غذاهای محلی و خوشمزه ایرانی است که اصل آن متعلق به شمال کشور و استان زیبای گیلان می باشد و در بین مردم این شهر بسیار محبوبیت داشته و شناخته شده می باشد. تهیه شرین قاتق متفاوت بوده و هر کسی می تواند آن را بنابر سلیقه خود با طعم و مزه متنوعی تهیه کند برای مثال برخی افراد این غذا را به شکل شیرین تر و برخی دیگر نیز آن را به شکل ترش تر تهیه و آن را در کنار برنج تازه دم ایرانی سرو و میل می کنند. تهیه این غذا در منزل کار بسیار ساده و راحتی بوده و می توان آن را با چند قلم مواد اولیه بسیار ساده و قابل دسترس تهیه کرد و از خوردن آن لذت برد. دقت داشته باشید که در صورت منع مصرف گوشت نیز می توانید این غذای لذیذ و خوشمزه را با انواع مرغ ها نیز تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرین قاتق با مرغ لذیذ و مجلسی را مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرین قاتق

 • کشمش پلویی 200 گرم
 • ران مرغ 5 تکه
 • پیاز درشت 3 عدد
 • قیسی 100 گرم
 • آلو سیاه 100 گرم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب جوشیده شده 1/5 لیوان
 • شکر 4 ق غذا خوری
 • چوب دارچین 1 ق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش ترش واش گیلانی با مرغ ساده و لذیذ به روش محلی

طرز تهیه شیرین قاتق با مرغ لذیذ و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی ران مرغ ها

ابتدا ران مرغ ها را با آب سرد بشویید سپس قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد ران مرغ ها را داخل روغن داغ قرار داده و به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و زمان دهید تا کمی دو طرف مرغ ها سرخ و تفت داده شوند. یکی از پیاز ها را برداشته و آن را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را از وسط به دو نیمه تقسیم کرده و برش دهید و آن را به همراه چوب دارچین به قابلمه اضافه کنید و در آخر نیز  1/5  لیوان آب جوشیده شده را به قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید و حرارت را ابتدا زیاد قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن بلافاصله حرارت را کم کرده و زمان دهید تا تمامی ران مرغ ها با درب بسته و حرارت ملایم به مدت 1 ساعت مقداری پخته و آماده شوند.

مرحله دوم: آماده سازی آلو های سیاه

آلو های سیاه را هم با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و سپس ظرفی برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن ها آلو های سیاه را اضافه کنید و 1 ساعتی به آن ها زمان دهید تا در طول این مدت خیس بخورند و آماده شوند.

مرحله سوم: آماده سازی پیازها

پیاز های دیگر را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید. ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز ها را به آن اضافه کنید و کمی آن ها را تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شوند و بعد به آن ها 1 قاشق چای خوری زردچوبه را هم اضافه کرده و 1 دقیقه ای آن را نیز با پیاز تفت دهید تا عطر زردچوبه بلند شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر پیاز ها را از روی حرارت برداشته و آن ها کنار بگذارید.

مرحله چهارم: تفت دادن قیسی و آلو سیاه

در این مرحله داخل همان روغنی که پیاز ها را از قبل سرخ کرده بودید قیسی را اضافه کنید و آن را 1 دقیقه یا با حرارت ملایم و کم سرخ کنید و تفت دهید و سپس آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید. بعد از قیسی ها، آلو های سیاهی که از قبل خیس کرده بودید را هم آبکش کرده و سپس آن ها را نیز داخل همان ماهیتابه اضافه کنید و 2 دقیقه ای با حرارت ملایم و کم آن ها را تفت دهید و کمی سرخ کنید و بعد گذشت زمان مورد نظر آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بکذارید.

مرحله پنجم: تفت دادن و آماده سازی کشمش ها

کشمش ها را نیز با آب سرد مقداری بشویید و بعد چمبه تمامی آن ها را جدا کنید و داخل همان ماهیتابه ای که قیسی و آلو ها را از قبل سرخ کرده بودید این بار کشمش پلویی را اضافه کنید و مقداری آن ها را هم تفت دهید به اندازه ای که کشمش ها کمی باد و پف کنند و بعد به آن ها نصف قاشق چای خوری زردچوبه را هم اضافه کرده و 30 ثانیه ای زردچوبه را نیز با کشمش ها تفت دهید و سرخ کنید تا خامی آن گرفته شود. قابلمه ای برداشته و داخل آن کشمش هایی که سرخ کرده بودید را اضافه کنید و بعد به آن 1 لیوان از آب مرغی که در آن مرغ ها را پخته بودید نیز اضافه کرده و مجدد کشمش ها را با آب مرغ تفت دهید تا هم آب مرغ به خورد کشمش ها برود و هم کمی آب مرغ کشیده شود.

مرحله ششم: آضافه کردن شکر و پیاز داغ به کشمش ها

پیاز داغی که تهیه کرده بودید را نیز به کشمش ها اضافه کنید و کمی ترکیب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد شکر را هم به صورت آرام آرام و کم کم به ترکیب کشمش ها اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا شکر کاملاً به خورد کشمش ها برود و ترکیب آن ها نیز مقداری چسبنده شود سپس نصف لیوان آب مرغ باقی مانده را هم در این مرحله به مواد اضافه کنید و مجدد مواد را با آب مرغ هم بزنید و تفت دهید تا آب مرغ کاملاً به خورد مواد بروند.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی شیرین قاتق

بعد از ترکیب و تفت دادن مواد گفته شده قیسی ها و آلوهایی که از قبل تفت داده بودید را هم به ترکیب خود اضافه کنید و 2 دقیقه ای آن ها را نیز با مواد تفت دهید و سرخ کنید و بعد از گذشت زمان مورد نظر 1/5 لیوان آب جوشیده شده را نیز به صورت آرام آرام و کم کم طی 3 مرحله به مواد اضافه کرده و هر بار پس از اضافه کردن آب به مواد ترکیب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و درب قابلمه را قرار دهید و حرارت آن را کم و ملایم بگذارید و اجازه دهید تا 20 دقیقه ای تمامی مواد به آرامی و با حرارت کم خوب پخته و آماده شوند و بعد از گذشت زمان مورد نظر تکه های مرغ را هم به مواد خود اضافه کنید و چند دقیقه به آن ها داخل خورش فرصت دهید تا طعم و مزه مواد به خورد مرغ ها بروند و بعد از آن هم شیرین قاتق خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورشت به با مرغ خوشمزه، غلیظ و جا افتاده مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی قاتق


نکات کلیدی در تهیه شیرین قاتق گیلانی با مرغ

 1. در صورت تمایل می توانید از مقداری آلو بخارا نیز داخل این غذای لذیذ استفاده کنید.
 2. دقت داشته باشید در صورت تمایل می توانید میزان پیاز داغ این غذا را بیشتر کنید و هرچه میزان پیاز داغ این غذا بیشتر باشد طعم و مزه غذای شما بسیار بهتر و خوشمزه تر خواهد شد.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای ران مرغ، سینه مرغ را نیز جایگزین آن کنید و یا حتی از سایر گوشت های دیگر نیز مانند کبک و… نیز می توانید برای تهیه این غذای لذیذ استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مجلسی و آسان با مرغ و رب انار

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرین قاتق با مرغ لذیذ و مجلسی مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید از مقداری آلو بخارا نیز داخل این غذای لذیذ استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید