طرز تهیه شامی بابلی

شامی بابلی یکی از انواع غذا های ساده و محلی ایرانی است که همان طور که از نامش نیز پیدا است متعلق به شمال کشور و شهر بابل می باشد. شما می توانید این غذای خوشمزه را هم با نان و هم با برنج سرو و میل کنید و همچنین می توانید از آن هم به عنوان غذای اصلی و هم به عنوان پیش غذا برای مجالس و دورهمی های خود استفاده کنید. اصل شامی بابلی را با گوشت چرخ کرده و سبزیجات معطر و ادویه ها تهیه می کنند اما شما می توانید این شامی خوشمزه را بدون گوشت هم تهیه کنید از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه شامی بابلی مجلسی اصل با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شامی بابلی

 • لپه نصف لیوان
 • گوشت چرخ کرده 300 گرم
 • پیاز 1 عدد
 • سیر 3 حبه
 • سبزیجات معطر 1 لیوان
 • سیب زمینی 2 عدد متوسط
 • تخم مرغ 3 عدد
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی لپه پوک و لذیذ با گوشت چرخ کرده برای ماه رمضان

طرز تهیه شامی بابلی با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی

مرحله اول: آماده سازی لپه ها

ابتدا لپه ها را طی چندین مرحله با آب بشویید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و بعد لپه ها را به ظرف اضافه کنید و 1 الی 2 ساعت به آن ها زمان دهید تا در این مدت لپه ها داخل آب خیس بخورند و آماده شوند و بعد آن ها را آبکش کنید و قابلمه ای را برداشته و داخل آن هم مقداری آب بریزید و بعد لپه هایی که از قبل خیس کرده بودید را نیز به آن اضافه کنید و سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و به لپه ها زمان دهید تا با درب بسته و روی حرارت گاز پخته و نرم و آماده شوند و بعد آن ها را به وسیله گوشکوب خوب له و پوره کنید.

مرحله دوم: آماده سازی سیب زمینی ها

سیب زمینی ها را نیز بعد از شستن داخل قابلمه ای قرار دهید و به آن ها نیز مقداری آب اضافه کنید و سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا در این مدت سیب زمینی ها به طور کامل پخته و آبپز شوند و سپس آن ها را بعد از آبپز شدن از قابلمه خارج کنید و پوستشان را بگیرید و بعد هم به وسیله گوشکوب خوب آن ها را نیز له و پوره کنید.

مرحله سوم: آماده سازی مایه شامی

ظرفی برداشته و داخل آن سیب زمینی پوره شده را به همراه لپه پوره شده بریزید و سپس به آن ها تخم مرغ و سبزیجات معطر و گوشت چرخ کرده را نیز به همراه ادویه های نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و بعد پیاز و سیر ها را نیز با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و سپس آن ها را هم رنده کنید و بعد سیر و پیاز رنده شده را نیز به مواد داخل ظرف اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر به وسیله دست شروع به ورز دادن و ترکیب کردن کنید تا کاملاً یکدست و آماده شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی شامی بابلی

مقداری از مایه شامی که تهیه کرده اید را برداشته به آن با کف دست شکل و فرم دلخواه خود را بدهید و به این صورت تمام مایه شامی را شکل و فرم دهید و سپس ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد شامی هایی که به آن ها شکل داده بودید را داخل ماهیتابه بچینید و اجازه دهید تا دو طرف تمامی آن ها با حرارت ملایم و کم به آرامی سرخ و طلایی شوند و بعد از آن هم شامی های خوشمزه شما آماده سرو هستند میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی مرغ پخته شده با سیب زمینی و لپه ساده و خوش طعم

طرز تهیه شامی بابلی


نکات کلیدی در تهیه شامی بابلی اصل لذیذ و مجلسی

 1. حتماً شامی ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و آماده کنید تا در نهایت داخل آن ها نیز خوب پخته و سرخ شود.
 2. در این دستور ما از سبزی خشک شده و معطر استفاده کردیم اما در صورت تمایل شما می توانید از سبزی معطر تازه ی ساطوری شده نیز استفاده کنید.
 3. این سبزیجات معطر می توانند شامل جعفری، گشنیز، چوچاق، تره، نعنا و… باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته لذیذ و آسان بدون گوشت

♨ نکات مهم «طرز تهیه شامی بابلی مجلسی اصل با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی»

حتماً شامی ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و آماده کنید تا در نهایت داخل آن ها نیز خوب پخته و سرخ شود.


نظر خود را بیان کنید