طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته لذیذ و آسان بدون گوشت

دستور پخت شامی سیب زمینی بدون گوشت

طرز تهیه شامی سیب زمینی

شامی سیب زمینی یکی از انواع شامی های بسیار خوشمزه ای است که می توانید آن را هم با گوشت و هم بدون گوشت نیز تهیه کنید. این شامی خوشمزه می تواند یک پیشنهادی عالی برای سفره های افطاری ماه مبارک رمضان نیز باشد زیرا هم بسیار سبک و خوشمزه بوده و هم بسیار راحت و ساده تهیه می شود و شما می توانید آن را هم با نان و هم با برنج نیز سرو کنید. همچنین تهیه شامی سیب زمینی در صورتی که در آن از هیچ نوع گوشتی استفاده نشود می تواند برای افراد گیاه خوار نیز مناسب باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شامی سیب زمینی

 • سیب زمینی 4 عدد متوسط
 • لپه پخته شده 1 پیمانه سر خالی
 • آرد نخود چی 1 پیمانه به همراه 2 ق غذا خوری
 • آب لیموترش تازه 1 ق غذا خوری
 • تخم مرغ 1 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و پودر پاپریکا به مقدار لازم
 • گرم ماسالا و زیره سبز و تخم گشنیز به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سبزی معطر آویشن کوهی 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی لپه پوک و لذیذ با گوشت چرخ کرده برای ماه رمضان

طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته بدون گوشت

مرحله اول: آماده سازی سیب زمینی ها

ابتدا تمامی سیب زمینی ها را با آب کاملاً بشویید و بعد قابلمه ای برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و سیب زمینی ها را داخل قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی شعله گاز بگذارید و زمان دهید تا تمامی سیب زمینی ها پخته و آماده شوند و بعد آن ها را از قابلمه خارج کنید و پوست آن ها را جدا کنید و زمان دهید تا کمی از حرارت سیب زمینی ها کم شود و بعد آن را درون ظرفی قرار دهید و سپس آن ها را به وسیله گوشکوب شروع به له کردن و پوره کردن کنید.

مرحله دوم: اضافه کردن لپه پخته شده

در این مرحله به سیب زمینی ها لپه پخته شده را نیز اضافه کنید و آن را هم به وسیله گوشکوب شروع به له و پوره کردن با یکدیگر کنید تا کاملاً سیب زمینی و لپه ها ترکیب و مخلوط و پوره شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن سایر مواد

بعد از آن که سیب زمینی ها و لپه ها کاملاً ترکیب شدند به آن ها 1 پیمانه آرد نخودچی به همراه آب لیموترش تازه اضافه کنید و تخم مرغ را بشکنید و زرده آن را از سفیده آن جدا کرده و زرده تخم مرغ را به مواد شامی اضافه کنید و در آخر هم به تمامی مواد مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر پاپریکا و گرم ماسلا و زیره سبز و تخم گشنیز و آویشن کوهی اضافه کنید و تمامی مواد را با یکدیگر و با دست شروع به ورز دادن و مخلوط کردن کنید تا تمامی مواد با یکدیگر ترکیب شوند و بعد روی ظرف را با سلفونی بپوشانید و به مواد درون یخچال 1 ساعت زمان دهید تا استراحت کنند.

مرحله چهارم: پخت شامی سیب زمینی

بعد از آن که مواد استراحت کردند مقداری از مواد شامی ها را به اندازه فلافلی برداشته و آن را با دست شروع به شکل دادن و فرم دادن کنید و مواد را مقداری کف دست خود پهن و صاف کنید و سپس روی دو طرف تمامی شامی ها 2 قاشق از آرد نخودچی که باقی مانده بود را الک کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد شامی ها را داخل روغن بچینید و به تمامی آن ها زمان دهید تا دو طرف تمامی آن ها سرخ و طلایی و آماده شوند و بعد آن ها را درون ظرفی که برای سرو آن ها در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم شامی سیب زمینی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی مرغ پخته شده با سیب زمینی و لپه ساده و خوش طعم

طرز تهیه شامی سیب زمینی


نکات کلیدی در طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته

 1. در صورت تمایل به جای استفاده از آویشن کوهی می توانید از مرزه و یا پونه نیز استفاده کنید.
 2. مواد این مدل شامی چسبندگی نداشته اما در صورتی که احساس کردید مواد کمی چسبنده اند می توانید مقداری به دستان خود آب بزنید و بعد شروع به فرم دادن مواد کنید.
 3. برای جلوگیری از جذب روغن زیاد در شامی ها می توانید قبل از سرخ کردن آن ها را مقداری داخل تخم مرغ زده شده بغلتانید و بعد آن ها را سرخ و آماده کنید تا روغن کمتری جذب کنند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی برنج و گوشت چرخ کرده

♨ نکات مهم «طرز تهیه شامی سیب زمینی پخته لذیذ و آسان بدون گوشت»

در صورت تمایل به جای استفاده از آویشن کوهی می توانید از مرزه و یا پونه نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید