طرز تهیه مرغ سرخ کرده زعفرانی مجلسی

مرغ سرخ کرده زعفرانی از جمله غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که اغلب پای ثابت میهمانی ها و مجالس محسوب می شود. مرغ به روش های متفاوتی پخته و سرو می شود ولیکن مرغ سرخ شده زعفرانی با دستوری راحت و سریع آماده شده و دارای ظاهری مجلسی است که میتوانید در مهمانی ها آن را سرو نموده و یک پذیرایی شیک و مجلسی داشته باشید. امروز در آلامتو طرز تهیه مرغ سرخ کرده زعفرانی مجلسی و رستورانی بدون رب با سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مرغ سرخ کرده زعفرانی

 • ران یا سینه مرغ 4 تکه
 • زعفران دم کرده 4 ق غذا خوری
 • پیاز 2 عدد
 • آب لیمو ترش تازه 1 ق غذا خوری
 • روغن 1 ق غذا خوری
 • کره 20 گرم
 • زرشک 4 ق غذا خوری
 • شکر 1 قا چای خوری
 • سیب زمینی 2 عدد
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • پودر هل و گل نصف ق چای خوری
 • پودر زنجبیل به مقدار لازم
 • پودر آویشن به مقدار لازم
 • زردچوبه و فلفل قرمز به مقدار لازم
 • جعفری مقداری برای تزئین
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی در قابلمه و بدون فر

طرز تهیه مرغ سرخ شده زعفرانی بدون رب با سیب زمینی

مرحله اول: آماده کردن مواد اولیه

برای تهیه مرغ سرخ شده زعفرانی ابتدا تکه های مرغ را شسته و در آبکش قرار دهید تا آب آن کشیده شود. سپس زعفران ساییده شده را در یک ظرف مناسب دم کرده و کنار بگذارید. زرشک ها را شسته و در یک آبکش قرار دهید.

مرحله دوم: جوشاندن تکه های مرغ

در یک قابلمه مناسب مقداری آب ریخته و روی شعله قرار دهید. آب که به جوش آمد تکه های مرغ را درون آب قرار دهید. پس از چند دقیقه روی سطح آب کف جمع خواهد شد. در این مرحله آب مرغ را خالی نموده و مرغ را کنار بگذارید.

مرحله سوم: سرخ کردن تکه های مرغ

در این مرحله روغن را در تابه ریخته و روی شعله قرار دهید. تکه های مرغ را به آن افزوده و نمک و فلفل سیاه و قرمز، آویشن و زنجبیل را به آن بیفزایید. مقداری تکه های مرغ را تفت دهید تا رنگ آن برگردد. سپس آب زعفران را به آن افزوده و کمی هم بزنید تا مرغ ها کاملا آغشته به ادویه ها و زعفران گردد. حالا شعله را خاموش نمایید.

مرحله چهارم: شروع پخت مرغ

در این مرحله پیازها را به صورت خلالی سرخ نموده و در قابلمه ای بریزید. قابلمه را روی شعله قرار داده و نصف کره را به آن بیفزایید. پیازها را مقداری سرخ نمایید تا نرم شوند. اکنون تکه های مرغ را روی پیازهای خلالی قرار داده و در قابلمه را ببندید؛ اجازه دهید تا مرغ ها با شعله پایین بپزند.

مرحله چهارم: سرخ کردن زرشک

اکنون در یک تابه نصف دیگر را ریخته و با کمی حرارت ملایم آن را ذوب نمایید. شکر را به آن افزوده و اجازه دهید شکر آب شود. زرشک را که از قبل شسته بودید به آن افزوده و هم بزنید تا کمی براق شوند.

مرحله پنجم: پختن تکه های مرغ

بهتر است درب قابلمه زیاد برندارید زیرا بخار ایجاد شده در قابلمه باعث می شود مرغ ها مغز پخت شوند و با باز کردن مداوم در قابلمه بخار آن خارج می گردد. تنها یک مرتبه در قابلمه را برداشته و مرغ ها را برگردانید تا طزف دیگر آنها نیز بپزد. چنانچه احساس نمودید مرغ به مقداری آب برای پخت نیاز دارد به اندازه نصف یک استکان آب جوشیده به آن بیفزایید.

مرحله ششم: سرخ کردن سیب زمینی ها

سیب زمینی ها را کاملا شسته و خشک نمایید. آنها را پوست کرده و به صورت خلالی درآورید. سیب زمینی ها را با مقداری روغن سرخ کرده و کنار بگذارید.

مرحله هفتم: طعم دار کردن مرغ

در انتهای پخت مرغ ها پودر هل و گل را روی مرغ ها پاشیده و شعله را خاموش نمایید. اجازه دهید بخار درون قابلمه طعم هل و گل را با مرغ ها ترکیب نموده و به این ترتیب مرغ ها طعم بهتری خواهند داشت.

مرحله هشتم: سرو مرغ سرخ کرده زعفرانی مجلسی

اکنون مرغ سرخ شده زعفرانی مجلسی و خوشمزه شما آماده سرو می باشد. یک ظرف مناسب برداشته و کف آن را با سیب زمینی ها بپوشانید. چند ساقه جعفری در کناره های ظرف قرار داده و مرغ ها را روی سیب زمینی ها بچینید. زرشک های سرخ شده را نیز روی مرغ ها بریزید. مرغ سرخ شده را می توانید همراه پلو آبکش شده روس میز سرو قرار داده و مجلس و میهمانی خود را زینت ببخشید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ لا پلو ساده، لذیذ و مجلسی با گوجه و سیب زمینی

طرز تهیه مرغ سرخ کرده زعفرانی مجلسی


نکات کلیدی در تهیه مرغ سرخ کرده مجلسی و رستورانی با سس

 1. اضافه نمودن چند تکه کوچک فلفل دلمه ای در مرحله سرخ کردن مرغ ها طعم بسیار خوبی به آنها خواهد داد.
 2. در مرحله سرو می توانید به دلخواه روی سیب زمینی ها مقداری آویشن یا سس گوجه فرنگی بریزید.
 3. در تزئین مرغ سرخ شده زعفرانی می توانید کنار ساقه های جعفری از چند تکه لیمو ترش اسلایس شده نیز استفاده نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ ترش رستورانی و لذیذ با رب انار، رب گوجه و سبزی بدون گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرغ سرخ کرده زعفرانی مجلسی بدون رب با سیب زمینی»

در تزئین مرغ سرخ شده زعفرانی می توانید کنار ساقه های جعفری از چند تکه لیمو ترش اسلایس شده نیز استفاده نمایید.


نظر خود را بیان کنید