طرز تهیه کتلت لوبیا قرمز بدون گوشت

کتلت لوبیا قرمز از جمله کتلت های خوشمزه و بسیار مغذی است که طرفداران بسیاری داشته و دارای دستور تهیه بسیار ساده ای است. از آنجا که معمولا کتلت ها بسیار سریع و فوری تهیه می شوند مورد توجه بسیاری از افراد پر مشغله در دنیای امروز قرار گرفته است. کتلت لوبیا قرمز یکی از صدها نوع کتلتی است که علاوه بر خوشمزگی و تهیه سریع بسیار مقوی بوده و به عنوان یک شام سبک گزینه مناسبی برای سفره های افطار می باشد. این کتلت در دو نوع با تخم مرغ و بدون تخم مرغ تهیه می شود که امروز در آلامتو طرز تهیه کتلت لوبیا قرمز بدون گوشت با سیب زمینی خوشمزه و فوری و گیاهی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کتلت لوبیا قرمز

 • لوبیا قرمز 1 پیمانه
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
 • پیاز ریز 1 عدد
 • تخم مرغ 1 عدد
 • جعفری 3 ق غذا خوری
 • آرد سوخاری 1 ق غذا خوری
 • روغن مایع به میزان لازم
 • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر آویشن به مقدار لازم
 • زیره و تخم گشنیز نوک ق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت سیب زمینی آب پز خوشمزه و ساده بدون گوشت با پیاز

طرز تهیه کتلت لوبیا قرمز با سیب زمینی خوشمزه و فوری

مرحله اول: خیساندن لوبیا قرمز

برای تهیه کتلت لوبیا قرمز از شب قبل لوبیا را در ظرف مناسبی ریخته و روی آن آب بریزید. هر چند ساعت چندین مرتبه آب آن را خالی کرده مجددا آب ببندید. تا نفخ لوبیا کاملا از بین برود.

مرحله دوم: آماده سازی لوبیا و جعفری

در زمان تهیه کتلت، آب لوبیا قرمز را خالی کرده و در آبکش بریزید. روی لوبیا را آب سرد گرفته و کنار بگذارید تا آب اضافی آن خارج گردد. سپس جعفری را پاک کرده و به خوبی بشویید. پس از شستشوی کامل جعفری آن را آبکشی نموده و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آب پز کردن سیب زمینی

در این مرحله سیب زمینی را کاملا شسته و در قابلمه کوچکی قرار دهید. روی آن را آب ریخته و روی شعله قرار دهید تا سیب زمینی آب پز شود.

مرحله چهارم: میکس لوبیا و سیب زمینی

اکنون لوبیا قرمز را در دستگاه غذاساز ریخته و به خوبی میکس نمایید. جعفری را ساطوری کرده و ریز نمایید. سپس سیب زمینی آب پز را با آب سرد خنک کرده و پوست نمایید. سیب زمینی را می توانید رنده کرده یا با گوشت کوب بکوبید.

مرحله پنجم: رنده کردن پیاز

در این مرحله تمام مواد کتلت لوبیا قرمز آماده هستند می توانید ظرف مناسبی را انتخاب نموده و لوبیا قرمز میکس شده و سیب زمینی و جعفری را در آن بریزید. پیاز را در ظرف جداگانه ای رنده کرده و آب آن را بگیرید. پیاز را نیز به مواد اضافه نموده و مقداری با دست ورز دهید تا مواد به خوبی به خورد هم بروند.

مرحله ششم: افزودن تخم مرغ و ادویه

سپس تخم مرغ را در ظرف مواد شکسته و نمک، قلقل سیاه، زردچوبه، پودر آویشن، زیره و تخم گشنیز را به آن بیفزایید. مجددا مواد کتلت را با دست مخلوط نموده و در مرحله پایانی پودر سوخاری را به تدریج اضافه نمایید. پودر سوخاری را تا جایی به مواد کتلت بیافزایید که مواد زیاد شل و زیاد سفت نباشد.

مرحله هفتم: سرخ کردن کتلت لوبیا قرمز

اکنون مایه کتلت لوبیا قرمز شما آماده است. تابه مناسبی را برداشته و داخل آن روغن مایع بریزید. مقداری از مواد کتلت را برداشته و با کف دو دست گرد کرده و سپس تخت نمایید. آن را در روغن داغ قرار داده و منتظر بمانید تا سرخ شود. در این فاصله مجددا از مواد کتلت برداشته و در روغن بگذارید. پس از سرخ شدن یک طرف کتلت ها آنها را برگردانده و طرف دیگر آنها را نیز سرخ نمایید.

مرحله هشتم: سرو کتلت لوبیا قرمز و سیب زمینی

پس از سرخ شدن، کتلت ها را از تابه روغن خارج نموده و روی پارچه روغن گیر قرار دهید. سپس آنها را در ظرف مناسب سرو چیده و با سس و سبزیجات دلخواه خود سرو نمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت گوشت و سیب زمینی خام ترد و خوشمزه برای 4 نفر

طرز تهیه کتلت لوبیا قرمز و سیب زمینی خوشمزه و فوری


نکات کلیدی در تهیه کتلت لوبیا قرمز گیاهی بدون گوشت

 1. در صورت تمایل می توانید مقداری گوشت چرخ کرده به کتلت لوبیا قرمز اضافه نمایید.
 2. سیب زمینی سرخ شده و گوجه در کنار کتلت لوبیا قرمز گزینه مناسبی خواهد بود.
 3. زیره را از دستور تهیه کتلت لوبیا قرمز حذف ننمایید زیرا در از بین رفتن نفخ لوبیا قرمز بسیار موثر خواهد بود.
 4. کتلت لوبیا قرمز بسیار مقوی بوده و می تواند جایگاه ویزه ای در سفره های افطار داشته باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت مرغ چرخ کرده خام ساده با سیب زمینی و آرد سوخاری

♨ نکات مهم «طرز تهیه کتلت لوبیا قرمز بدون گوشت با سیب زمینی خوشمزه و فوری»

زیره را از دستور تهیه کتلت لوبیا قرمز حذف ننمایید زیرا در از بین رفتن نفخ لوبیا قرمز بسیار موثر خواهد بود.


نظر خود را بیان کنید