طرز تهیه نان چایشیرینی نان چای یکی از انواع شیرینی های بسیار خوشمزه و لذیذی است که در سراسر ایران محبوبیت فراوان پیدا کرده است و به عنوان یکی از انواع شیرینی های پر و پا قرص ایام عید نیز شناخته می شود . این شیرینی به دلیل شیرینی دلچسبی که در کنار بافت ترد و لذت بخشی که داشته است در بین تمامی سنین ایرانیان محبوبیت و طرفدار پیدا کرده است و به نسبت سایر شیرینی های دیگر عید نیز دستور تهیه آن ساده و راحت بوده و شما می توانید به راحتی آن را در منزل خود با مواد اولیه قابل دسترس و ساده ای تهیه و آماده کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز ما در آلامتو طرز تهیه نان چای خوشمزه قزوین با پیمانه را به شما آموزش خوایم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی نان چای

 • آرد 3 لیوان
 • پودر قند 1/2 لیوان
 • کره 1/2 لیوان
 • تخم مرغ 3 عدد
 • ماست 2 ق غذا خوری  1 ق چای خوری
 • زعفران دم کرده 2 ق غذا خوری و 1 ق چای خوری
 • پودر هل 1 ق چای خوری سر پر
 • بیکینگ پودر 1 ق چای خوری
 • کنجد به مقدار دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر

طرز تهیه نان چای خوشمزه قزوین با پیمانه

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

ابتدا تمامی مواد اولیه خود را از چند دقیقه قبل از شروع کار خود در دمای محیط مقداری قرار دهید و زمان دهید تا تمامی مواد اولیه به خوبی مقداری اول با محیط خارج هم دما شوند بعد شروع به کار کنید.

مرحله دوم: آماده سازی پودر قند

درون ظرفی کره را بریزید و آن را روی بخار کتری قرار دهید و زمان دهید تا کره به خوبی با بخار کتری آب شود و بعد به آن پودر قند را نیز اضافه کنید و آن ها را به خوبی با یکدیگر با هم زن برقی مخلوط و ترکیب کنید تا ترکیب آن ها رنگ سفید رنگی را به خود بگیرد.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ و ماست و هل و زعفران دم کرده

در این مرحله 2 عدد تخم مرغ ها را بشکنید و زرده آن ها را از سفیده آن ها جدا کنید و سپس زرده های تخم مرغ را به ترکیب کره و پودر قند خود اضافه کنید و آن ها را نبز به خوبی با یکدیگر با همزن برقی هم بزنید. دقت داشته باشید که در حین هم زدن زرده تخم مرغ ها با ترکیب خود حتماً ظرف را دور گیری کنید تا نان چایی های شما در آخر بوی زهم تخم مرغ را نگرفته و به خوبی با مواد ترکیب شوند. بعد به آن ها 2 قاشق غذا خوری ماست و مقداری هل و 2 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده را هم اضافه کنید و مجدد با هم زن برقی به مدت 2 دقیقه آن ها را نیز با مواد ترکیب کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: آماده سازی آرد

درون ظرفی آرد سفید و بیکینگ پودر را بریزد و آن ها را به خوبی با یکدیگر ترکیب و مخلوط کنید و بعد ترکیب آن ها را طی دو مرحله الک کنید و بعد برای آخرین بار ترکیب آن ها را طی چندین مرحله به آرامی روی مواد خود الک کنید و به مواد خود اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا خمیر به خوبی جمع شود و بافتی یکدستی پیدا کند و بعد خمیر را مقداری شروع به ورز دادن کنید. دقت داشته باشید که خمیر را تا جایی ورز دهید تا به دست شما نچسبد و خمیری نرمی به دست آید سپس خمیر را داخل ظرفی قرار دهید و روی ظرف را بپوشانید و به آن به مدت 1 ساعت در جای خنک زمان دهید تا به خوبی استراحت کند.

مرحله پنجم: آماده سازی خمیر

خمیر را بعد از گذشت زمان مورد نظر روی سطح کار قرار دهید و بعد آن را به وسیله وردنه روی سطح کار خود مقداری به زخامت 3 الی 4 میلی متر پهن کنید و بعد آن را به وسیله قالب شکل و فرم دهید.

مرحله ششم: پخت نان چای

سینی فر را برداشته و درون آن کاغذ روغنی قرار دهید و بعد خمیر ها را داخل سینی قرار دهید و بعد ظرفی جداگانه ای را برداشته و درون آن 1 قاشق چای خوری ماست و 1 قاشق چای خوری زعفران دم کرده را بریزید و بعد 1 عدد از تخم مرغی را که باقی مانده بود را نبز بشکنید و زرده آن را از سفیده آن جدا کنید و زرده تخم مرغ را نیز به مواد اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا مواد رومال شما آماده شود و بعد روی تمامی خمیر ها را به وسیله برس آشپزی با مواد رومال مقداری آن ها را رومال کرده و مقداری کنجد روی تمامی آن ها بپاشید و بعد فر خود را به مدت 15 دقیقه روی دمای 170 درجه قرار دهید تا درون آن به خوبی گرم و آماده شود سپس سینی فر خود را در طبقه وسط قرار دهید و به نان چای های خود 25 تا 30 دقیقه با دمای 170 درجه زمان دهید تا به آرامی پخته و طلایی شوند و بعد آن ها را از فر خارج کنید و زمان دهید تا به خوبی خنک شود در آخر نیز  آن ها را داخل ظرفی مناسبی که برای سرو آن ها در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم شیرینی نان چای شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

طرز تهیه نان چای


نکات کلیدی در طرز تهیه نان چای خوشمزه قزوین با پیمانه

 1. در صورت تمایل به جای کره می توانید از روغن جامد نیز استفاده کنید.
 2. در صورت دسترسی نداشتن به کنجد می توانید از پودر پسته نیز برای تزیین روی شیرینی های خود استفاده کنید.
 3. در صورت عدم دسترسی به فر این شیرینی بسیار خوشمزه را بدون فر درون ماهیتابه ای دو طرفه هم می توانید آماده و تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی اتابکی [ولیعهدی] قزوینی با پیمانه با فر و بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان چای خوشمزه قزوین با پیمانه»

در صورت تمایل به جای کره می توانید از روغن جامد نیز استفاده کنید.


نظرات بسته اند