طرز تهیه کال کباب گیلانی

کال کباب یکی از انواع غذاهای محلی و بسیار خوشمزه ایرانی است که اصل آن متعلق به شمال کشور ایران بوده و آن را به عنوان یکی از انواع غذا های محلی و محبوب شمالی می شناسند. بادمجان یکی از اصلی ترین مواد اولیه به کار رفته داخل این غذای محلی و اصیل است از این رو می توان آن را به عنوان یک پیشنهاد عالی برای افرادی دانست که طعم و مزه بادمجان را دوست دارند. شما می توانید کال کباب را به عنوان یک پیش غذای خوشمزه و متفاوت با مواد اولیه قابل دسترس بدانید که می توانید آن رادر مدت زمان کوتاهی برای مراسم ها و مجالس های خود تهیه و سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه کال کباب گیلانی اصیل ساده و خوشمزه با گردو و آب انار را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کال کباب اصیل

  • بادمجان 4 عدد
  • سیر 3 حبه
  • گردو 200 گرم
  • سبزی معطر(شمال: چوچاق و خالواش) 2 مشت
  • گلپر 1 ق غذا خوری
  • انار ترش 1 لیوان
  • آب انار نصف استکان
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلیم بادمجان کشدار خانگی با گوشت و برنج بدون عدس

طرز تهیه کال کباب گیلانی با گردو و آب انار مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب سرد خوب بشویید و سپس روی تمامی آن ها چند سوراخ ایجاد کنید و بعد ذغال را داخل منقل خوب سرخ و آماده کنید و سپس تمامی بادمجان ها را داخل منقل بچینید و زمان دهید تا در این مدت تمامی بادمجان ها کاملاً پخته و آماده شوند و بعد آن ها را داخل ظرف درب بسته به مدت 20 دقیقه ای قرار دهید تا در این مدت پوست بادمجان ها خوب شل شوند و بعد از گذشت 20 دقیقه آن ها را از ظرف خارج کنید و پوست تمامی آن ها را خوب بگیرید. بعد از گرفتن پوست بادمجان ها آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز با چاقو خرد کنید و برش دهید و بعد آن ها را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی سیر و سبز های معطر

سیر و سبزی ها را نیز با آب بشویید و سپس پوست سیر ها را بگیرید و سبزی ها را نیز پاک کنید و آن ها را به همراه بادمجان هایی که از قبل کباب کرده بودید داخل مخلوط کن و یا غذا ساز بریزید خوب تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط و میکس کنید.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی کال کباب

گردو ها را نیز داخل دستگاه آسیاب بریزید و خوب آن ها را آسیاب کنید و بعد گردو های آسیاب شده را نیز به مخلوط کن اضافه کنید و بعد از اضافه کردن گردو ها، دانه های انار را هم به وسیله سنگ تمیزی آسیاب کرده و خوب آن ها را له له کنید تا کاملاً پوره شوند و بعد آن ها را هم به مخلوط کن اضافه کنید و مجدد تمامی مواد را با یکدیگر با دور تند همزن هم بزنید و مخلوط کنید تا کاملاً یکدست و آماده شوند. بعد از آماده و میکس شدن تمامی مواد با یکدیگر در آخر آب انار و مقداری نمک و فلفل سیاه را نیز به همراه گلپر به مواد اضافه کنید و برای بار آخر مواد را با یکدیگر میکس و مخلوط کنید تا کال کباب خوشمزه شما آماده شود و بعد آن را داخل ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و بعد از آن هم کال کباب گیلانی با گردو خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را ابتدا مدتی داخل یخچال قرار دهید و بعد آن را میل کنید یا بلافاصله بعد از درست شدن آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه بادمجان کباب شکم پر خوشمزه شمالی با گردو و رب انار

طرز تهیه کال کباب با گردو


نکات کلیدی در تهیه کال کباب گیلانی لذیذ و مجلسی

  1. در صورت دسترسی نداشتن به چوچاق و خالواش می توانید سبزی معطر نعنا و جعفری را نیز جایگزین آن کنید اما استفاده کردن از چوچاق و خالواش در این غذای خوشمزه طعم و مزه بسیار بهتری به کال کباب شما می بخشد.
  2. شکل اصیل تهیه این غذا به شکل آسیاب شده و با سنگ و داخل ظرف سوفالی است اما در صورت دسترسی نداشتن می توانید آن را داخل غذاساز و یا مخلوط کن نیز تهیه کنید.
  3. بهتر است بادمجان هایی که برای تهیه این غذای لذیذ استفاده می کنید از نوع قلمی باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه بورانی بادمجان کبابی بسیار لذیذ و مجلسی با ماست

♨ نکات مهم «طرز تهیه کال کباب گیلانی اصیل ساده و خوشمزه با گردو و آب انار»

در صورت دسترسی نداشتن به چوچاق و خالواش می توانید سبزی معطر نعنا و جعفری را نیز جایگزین آن کنید اما استفاده کردن از چوچاق و خالواش در این غذای خوشمزه طعم و مزه بسیار بهتری به کال کباب شما می بخشد.


نظر خود را بیان کنید