طرز تهیه شیرینی دادلی تبریزی

شیرینی دادلی یک شیرینی ایرانی است که اصالتا تبریزی بوده و در تبریز به نام دوزلی یعنی بانمک مشهور می باشد. تهیه این شیرینی خوشمزه و فانتزی بسیار آسان بوده و معمولا زینت بخش سفره های نوروز ایرانی ها می باشد. شیرینی دادلی قالب خاصی نداشته و تقریبا ظاهری شبیه به شیرینی آلمانی یا مشهدی دارد. برای خوش طعم شدن این شیرینی می توانید از ژله بریلو استفاده نموده و علاوه بر خوشمزه شدن ان به ظاهر زیبای آن نیز بیفزایید. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی دادلی خانگی تبریزی عالی و مجلسی برای عید نوروز را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی دادلی

 • آرد 300 گرم
 • کره 100 گرم
 • پودر قند 90 گرم
 • زرده تخم مرغ یک عدد
 • روغن صاف قنادی 80 گرم
 • پودر هل 1/4 ق چای خوری
 • وانیل 1/4 ق چای خوری
 • پودر کاکائو دلخواه یک ق غذا خوری
 • بریلو یا شکلات تخته ای ذوب شده برای تزئین
 • پودر نارگیل، پسته و کنجد مقداری برای تزئین
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون استراحت

طرز تهیه شیرینی دادلی تبریزی خانگی سنتی و خوشمزه

مرحله اول: مخلوط کردن کره و پودر قند

برای تهیه شیرینی دادلی ابتدا تمام مواد را از یخچال خارج نموده و در دمای محیط قرار دهید. پس از نیم ساعت که کره مقداری نرم شد در ظرف مناسبی قرار داده و پودر قند الک شده را به آن بیفزایید. مواد را با همزن به مدت 5 دقیقه هم زده تا حجیم شده و به رنگ کرم در آید.

مرحله دوم: افزودن روغن و تخم مرغ

در مرحله بعدی تخم مرغ را شکسته و زرده آن را جدا نمایید. زرده تخم مرغ روغن صاف قنادی و هل و وانیل را به مواد افزوده و مجددا به هم زدن با دور تند هم زن ادامه دهید. بهتر است گاهی با استفاده از لیسک دور ظرف را جمع نموده و همه مواد را به خوبی با هم ترکیب نمایید.

مرحله سوم: الک کردن و افزودن آرد

سپس آرد را در ظرفی دیگر 2 مرتبه الک نموده و یکبار دیگر در ظرف حاوی مواد الک نمایید. قابل ذکر است که آرد را در چند مرحله به مواد بیفزایید زیرا ممکن است مقدار کمتر یا بیشتر به آرد نیاز داشته باشد؛ چرا که آردهای موجود در بازار دارای جنس های متفاوتی هستند. پس از اضافه نمودن آرد با یک لیسک به طور دورانی مواد را هم زده و از ورز دادن آن با دست خودداری نمایید. ورز دادن با دست ممکن است باعث ترک برداشتم شیرینی ها شده و بافت آن را خشک نماید.

مرحله چهارم: استراحت دادن خمیر

در این مرحله می توانید به دلخواه خمیر را به دو نیم تقسیم نموده و نصف آن را با پودر کاکائو ترکیب نمایید. در این صورت نیمی از شیرینی های شما شیرینی دادلی کاکائویی خواهند بود که ظاهر زیبایی به ظرف شیرینی شما خواهد داد. سپس ظرف خمیر را سلفون کشیده و به مدت 2 ساعت در یخچال قرار دهید. البته می توانید از استراحت دادن خمیر صرف نظر نمایید ولیکن استراحت خمیر باعث می شود شیرینی دادلی با طعم نرم تری تهیه نمایید.

مرحله پنجم: شکل دادن به خمیر

پس از استراحت خمیر ابتدا فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد روشن نموده و اجازه دهید گرم شود؛ در این بین روی میز کار مقداری آرد پاشیده و خمیر را روی آن قرار دهید. به مقدار یک گردو از خمیر برداشته و با انگشتان خود نرم و سپس گرد نمایید. سپس سطح آن را صاف نموده و وسط آن را مقداری گود نمایید. برای گود نمودن وسط شیرینی دادلی می توانید از ته دسته گوشتکوب استفاده کرده و گردی منظمی روی ان ایجاد نمایید.

مرحله ششم: چیدن شیرینی ها در سینی

اکنون سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانده و شیرینی ها را با فاصله در سینی فر بچینید. در صورت عدم رعایت فاصله مناسب ممکن است شیرینی ها پس از پخت به یکدیگر و یا به دیواره سینی بچسبند.

مرحله هفتم: پخت شیرینی دادلی

سینی را در فر از قبل گرم شده قرار داده و مدت 15 دقیقه به ان زمان پخت دهید. در صورتی که زیر و کناره های شیرینی طلایی شد سینی را از فر خارج نموده و اجازه دهید تا شیرینی ها خنک شوند.

مرحله هشتم: تزئین شیرینی

اکنون شیرینی ها را در ظرف دیگری چیده و شکلات تخته ای را به روش بن ماری ذوب نمایید. شکلات ذوب شده را در قیف شیرینی پزی قرار داده و حفره وسط نیمی از شیرینی ها را از شکلات پر نمایید. نصف دیگر شیرینی ها را از ژله بریلو پر نمایید. برای تزئین بیشتر آن نیز می توانید از پودر پسته، نارگیل و کنجد استفاده نموده و در ظاهر زیباتری به شیرینی های خود بدهید.

مرحله نهم: چیدن و سرو شیرینی دادلی

حالا شیرینی های خوشرنگ و متنوع خود را در ظرف شیرینی خوری مناسبی چیده و سفره نوروز خود را زینت دهید. شیرینی دادلی را می توانید همراه با یک نوشیدنی گرم نوش جان نموده و دورهمی گرم و دلپذیری را برای خود و میهمانانتان بسازید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی با روغن مایع

طرز تهیه شیرینی دادلی خانگی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی دادلی مخصوص عید نوروز

 1. در تهیه شیرینی دادلی به هیچ عنوان از روغن جامد استفاده ننمایید.
 2. شیرینی دادلی دارای مدت ماندگاری بالایی می باشد؛ در صورت لزوم آن را در ظرف در بسته داخل یخچال نگهداری نمایید.
 3. در صورت تمایل می توانید مقداری از آرد آن را کم نموده و به همان اندازه آرد نخودچی اضافه نمایید.
 4. بهتر است پس از 10 دقیقه فر را چک کرده و در صورت طلایی شدن شیرینی ها سینی را از فر خارج نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نارگیلی بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی دادلی خانگی تبریزی عالی و مجلسی برای عید نوروز»

در صورت تمایل می توانید مقداری از آرد آن را کم نموده و به همان اندازه آرد نخودچی اضافه نمایید.


نظر خود را بیان کنید