طرز تهیه برنج آبکش با ته دیگ

برنج آبکش یکی از انواع پخت برنج می باشد که اکثرا در رستوران ها و مهمانی ها پخته و سرو می شود. برنج خوراک قالب ما ایرانی ها، تقریبا از 2000 سال پیش وارد ایران و از همان موقع به دست آشپزهای مختلف پخته شده است و امروز به دو روش طبخ و بر سر سفره ها آماده می شود. پختن پلو و چلو با کیفیت، پایه آشپزی ایرانی است. پس اولین چیزی که بهتر است در آشپزی یاد بگیرید روش صحیح پخت و دم کردن برنج و دانستن تمام فوت و فن های آن است. امروز در آلامتو طرز تهیه برنج آبکش ایرانی ساده و مجلسی با ته دیگ به روش رستورانی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه برنج آبکش

 • برنج 4 پیمانه
 • آب به میزان لازم
 • نمک 1 قاشق غذاخوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه برنج کته ساده و مجلسی به روش رستورانی برای دو نفر

مواد لازم جهت ته دیگ زعفرانی

 • ماست 2 قاشق غذا خوری
 • برنج آبکش شده 1 پیمانه
 • گلاب 1 قاشق مربا خوری
 • زعفران دم کرده 2 قاشق غذا خوری
 • روغن به میزان لازم

طرز تهیه برنج آبکش ساده با ته دیگ به روش رستورانی

مرحله اول: خیساندن برنج

برای پخت برنج، اولین مرحله خیساندن آن است. برنج را بعد از پاک کردن با آب ولرم بدون اینکه مدام چنگ بزنید بشویید تا آب روی برنج شفاف شود. معمولا 3 بار شستن کافی می باشد البته بستگی به برنج شما دارد. برنج را داخل کاسه یا لگن بریزید و روی آن، آب ولرم نه آب داغ بریزید. آب باید تقریبا 4 انگشت بالاتر از سطح برنج داخل کاسه یا لگن باشد. بعد به آب برنج نمک اضافه کنید و اجازه دهید چند ساعتی خیس بخورد.

مرحله دوم: پخت برنج

بعد از این مدت برای پخت برنج آبکش، قابلمه موردنظر را انتخاب کنید و سه چهارم آن را آب بریزید، درب قابلمه را بگذارید و آن را روی شعله زیاد اجاق قرار دهید تا آب به جوش بیاید. زمانی که آب به جوش آمد، آب برنج را خالی کنید و در قابلمه حاوی آب در حال جوش بریزید و صبر کنید تا آب دوباره به جوش بیاید. سعی کنید کف روی برنج را بردارید تا آب برنج کاملا شفاف باشد.

مرحله سوم: آبکش کردن برنج

برای آنکه از زمان آبکش کردن برنج مطمئن شوید، یک دانه برنج در حال جوش را بردارید و بین انگشتان له کنید مغز دانه برنج نباید سفت، زبر و خشک باشد. یکی دیگر از نشانه های آبکش کردن برنج این است که در این مرحله مقداری از دانه های برنج در حال جوش، روی آب قرار می گیرند. فقط مراقب باشید برنج را به امان خدا ول نکنید چون ممکن است به راحتی وا برود. وقتی از پخت برنج مطمئن شدید ، آن را داخل آبکش بریزید بعد از اینکه کل برنج را در قابلمه ریختید روی آن روغن بریزید و دم بگذارید.

مرحله چهارم: پخت برنج آبکش با ته دیگ زعفرانی

همچنین می توانید از تهدیگ زعفرانی برای پخت برنج استفاده کنید به این صورت که 1 پیمانه از برنج آبکش شده را در ظرفی بریزید سپس 2 قاشق ماست را اضافه و خوب مخلوط کنید در مرحله آخر گلاب و زعفران دم کرده را اضافه و مخلوط کنید. کف قابلمه کمی روغن بریزید و مواد تهدیگ را کف قابلمه اضافه کنید و مواد را با قاشق صاف کنید سپس برنج را به طور کامل داخل قابلمه بریزید و به مدت 45 دقیقه دم بگذارید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان

طرز تهیه برنج آبکش مجلسی


نکات کلیدی برای پخت برنج آبکش ایرانی مجلسی

 1. برای شستن برنج حتما از آب ولرم استفاده کنید.
 2. به ازای هر 4 پیمانه برنج 1 قاشق غذا خوری سرپر نمک کافی است که باعث می شود برنج شفته نشود.
 3. زمانی که می خواهید برنج را آبکش کنید داخل سینک یک ظرف کوچک قرار دهید و آبکش را روی آن بگذارید تا آبی که خالی می کنید دوباره به داخل برنج برنگردد.
 4. بهتر است از روغن جامد استفاده کنید چون روغن مایع سریع به کف قابلمه می رود و جذب دانه های برنج نمی شود.
 5. از کره و روغن حیوانی هم می توانید استفاده کنید.
 6. حجم آبی که داخل قابلمه می ریزید باید 3 تا 4 برابر برنج باشد.
 7. وقتی برنج آماده شد زیر آن را خاموش کنید و اجازه دهید کمی خنک شود سپس سرو کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه استانبولی پلو ساده، لذیذ و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه برنج آبکش ایرانی ساده و مجلسی به روش رستورانی»

برای شستن برنج حتما از آب ولرم استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید