طرز تهیه برنج کته خوشمزه

برنج کته هم عطر بیشتر و هم طعم عالی تری نسبت به برنج آبکش دارد و ارزش غذایی بیشتر در آن حفظ می شود و طرز تهیه آن هم ساده تر می باشد. برنج از نظر طب سنتی دارای طبع سرد و خشک است، کربوهیدرات بالایی دارد که نقش سوخت را برای بدن بازی می کند و عملکرد مغز را نیز بهبود می بخشد. خوش عطرترین و مرغوب ترین نوع برنج در شمال کشور کشت می شود. بیشتر افراد ترجیح می دهند برنج را به صورت آبکش مصرف کنند چون معتقدند علاوه بر اینکه خوشمزه تر به نظر می رسد، مشکل چاق کنندگی آن نیز حل می شود. آن ها تصور می کنند کته کردن برنج به دلیل نشاسته موجود، باعث چاقی می شود، از این رو تمایل بیشتری به آبکش کردن آن دارند، اما این تصور کاملا اشتباه است.

تفاوت در نحوه پخت برنج، فقط بر میزان مواد مغذی موجود در آن اثر می گذارد. با آبکش کردن برنج، ویتامین های محلول در آب آن مانند ویتامین های گروه B از بین می روند، بنابراین برای حفظ ویتامین ها توصیه می شود برنج را به صورت کته بپزید. ارزش غذایی خوراکی هایی مانند برنج و نان به ویتامین های گروه B موجود در آن ها است که برای سوخت و ساز کربوهیدرات ها مورد نیاز هستند. این ویتامین ها به دلیل اینکه محلول در آب هستند، وقتی با حرارت زیاد می جوشند، در آب حل و با آبکش کردن برنج، دور ریخته می شوند و در نهایت برنج دارای همان مواد نشاسته ای می ماند اما دیگر آن ویتامین هایی که باعث سوخت و ساز ترکیب های فوق و آزاد شدن انرژی آن ها می شود وجود ندارد. پس در نتیجه با آبکش کردن برنج خاصیت چاق کنندگی آن را افزایش داده اید. امروز در آلامتو طرز تهیه برنج کته ساده و مجلسی به روش رستورانی برای دو نفر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه برنج کته برای دو نفر

  • برنج 2 پیمانه
  • آب به میزان لازم
  • روغن به میزان لازم
  • نمک 1 قاشق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان

طرز تهیه برنج کته ساده به روش رستورانی

مرحله اول: پاک کردن و شستن برنج

برنج را به خوبی پاک کنید تا سنگ ریزه یا چیز دیگری داخل آن باقی نماند سپس برنج را 3 مرتبه با آب ولرم بشویید و آب آن را کامل خالی کنید.

مرحله دوم: خیس کردن برنج

داخل برنج به میزان لازم آب اضافه کنید و اجازه دهید به همراه سنگ نمک به مدت 10 ساعت خیس بخورد. سنگ نمک روی کیفیت پخت برنج خیلی تاثیرگذار است هم باعث می شود برنج قد بیشتری بکشد هم عطر برنج بیشتر بلند شود.

مرحله سوم: پخت برنج

حالا وقت پختن برنجی است که گذاشته بودید خیس بخورد. چون این برنج مدت زیادی خیس خورده، لازم نیست یک بند انگشت داخل آن آب بریزید و می توانید از آب کمتری هم استفاده کنید که در این صورت برنج شما بهتر هم می شود. برنج را روی شعله متوسط قرار دهید تا آب برنج به جوش بیاید و درب قابلمه را هم روی آن قرار دهید، در هنگام به جوش آمدن آب درب قابلمه را بردارید و زمانی که بیشتر از نصف آب برنج کشیده شد شعله زیر آن را کمتر کنید تا برنج بهتر جا بیافتد. در این زمان یا وقتی که برنج کاملا پخته شد می توانید روغن داغ را به برنج اضافه کنید. سپس درب قابلمه را با یک دم کنی روی قابلمه قرار دهید و زیر شعله را خیلی کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد و در کنار یک خورشت خوشمزه ایرانی نوش جان کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش برنج و عدس با گوشت قلقلی ساده و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه برنج کته برای دو نفر


نکات کلیدی در تهیه برنج کته مجلسی

  1. برای خیس کردن هر 2 یا 3 پیمانه برنج 1 قاشق غذا خوری نمک کافی می باشد.
  2. کته را بهتر است با برنج ایرانی درست کنید اما اگر از برنج هندی استفاده می کنید به زمان بیشتری برای خیس خوردن و پخته شدن برنج احتیاج دارید.
  3. اگر از برنج دودی استفاده می کنید زیاد آن را نشویید تا عطر برنج از بین نرود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کوفته برنجی ساده و خوشمزه با گوشت چرخ کرده و لپه

♨ نکات مهم «طرز تهیه برنج کته ساده و مجلسی به روش رستورانی برای دو نفر»

برای خیس کردن هر 2 یا 3 پیمانه برنج 1 قاشق غذا خوری نمک کافی می باشد.


نظر خود را بیان کنید