طرز تهیه دویماج قزوینی

دویماج یکی از انواع غذا های بسیار محبوب و سنتی قزوین بوده که در سراسر ایران نیز شناخته شده است. شما می توانید دویماج را هم به عنوان میان وعده برای دورهمی ها و هم به عنوان شامی سبک و حتی به عنوان افطاری در ماه مبارک رمضان نیز تهیه و میل کنید. از مواد اصلی این غذای خوشمزه می توان به نان لواش قزوینی اشاره کرد که آن را خرد می کنند و در کنار خیار و پنیر و گردوی خرد شده و پیاز سرخ شده این غذای لذیذ را تهیه می کنند. جالب است بدانید که خوردن دیماج نیز دارای آداب و شرایط خاصی بوده و اکثر مردم آن را با دست گلوله کرده و برخی هم آن را با قاشق در کنار چای شیرین میل می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه دویماج قزوینی اصل خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دویماج

 • نان لواش خشک شده 6 عدد
 • پیاز 3 عدد متوسط
 • پنیر کوزه ای 1 پیمانه
 • سبزی خوردن 400 گرم
 • گردو 1 پیمانه
 • تخم رازیانه به مقدار لازم
 • تخم سیاه به مقدار لازم
 • تخم گشنیز کوبیده شده به مقدار لازم
 • روغن مایع و یا کره محلی به مقدار لازم
 • زردچوبه، پودر گل سرخ و گلپر به مقدار لازم
 • آب 1/4 پیمانه
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو لذیذ با رب انار و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه دویماج قزوینی اصل و خوشمزه

مرحله اول: آماده سازی پیاز داغ

ابتدا پیاز ها را با آب شسته و پوست آن را بگیرید سپس آن ها را به شکل نگینی و یا خلالی شده، ریز و یکدست خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقدار تقریباً زیادی روغن و یا کره محلی بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم شود و بعد پیاز خرد شده را درون ماهیتابه بریزید و آن را تفت دهید تا پیاز ها کاملاً سرخ و طلایی شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه اضافه کرده و آن را نیز 1 دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید تا خامی زردچوبه هم گرفته شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی نان ها

نان های لواش را نیز مقداری خرد کرده و بعد آن ها را به وسیله الک خوب الک کنید تا پودر نان ها از تکه های خرد شده نان ها جدا شود و بعد 1/4 پیمانه آب به نان ها بپاشید و سپس مقداری آن ها را با یکدیگر هم بزنید و بعد روی ظرف را بپوشانید و یک ساعت به تکه های نان فرصت دهید تا کمی خیس بخورند و آماده شوند. بعد از گذشت 1 ساعت به نان های خیس شده کمی تخم سیاه و تخم رازیانه و پودر گل سرخ و تخم گشنیز و مقداری گلپر نیز اضافه کنید و تکه های نان را با مواد به وسیله دست کمی زیر و رو کنید تا تمامی آن ها خوب با مواد ترکیب شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن گردو و پنیر

گردو ها را نیز با چاقو خرد کنید و بعد از آن پنیر را هم خرد کرده و سپس گردو و پنیر خرد شده را نیز به مواد دیماج اضافه کنید و مجدد تمامی مواد را به وسیله دست با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن سبزی ها

سبزی ها را نیز ابتدا با آب سرد بشویید و بعد آن ها را پاک کنید سپس پیازچه و تره را ریز ریز خرد کنید و تربچه را هم به شکل نگینی شده و یکدست خرد کرده و سپس مرزه و نعنا و ترخون را هم به شکل ساطوری شده خرد نمایید و بعد تمامی آن ها را نیز به مواد دویماج اضافه کنید و مجدد تمامی مواد را با یکدیگر به وسیله دست شروع به مخلوط و ترکیب کردن کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن پیاز داغ و روغن پیاز داغ به مواد

در آخر پیاز داغ و روغن پیاز داغ را هم به مواد دویماج اضافه کنید و تمامی مواد را برای بار آخر با یکدیگر به وسیله قاشق ترکیب کنید و سپس 1 ساعت به مواد در کنار هم فرصت دهید تا استراحت کنند و کاملاً آماده شوند. بعد از گذشت زمان مورد نظر دویماج قزوینی خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی قزوین بدون فر و بدون استراحت

طرز تهیه دویماج قزوینی


نکات کلیدی در طرز تهیه دویماج قزوینی خوشمزه

 1. در صورت تمایل می توانید به جای پنیر کوزه ای از پنیر لیقوان هم استفاده کنید که در این صورت باید آن را از شب قبل رنده کرده و زمان دهید تا در دمای محیط ابتدا خشک شود و بعد آن را استفاده کنید تا دویماج شما را خمیر نکند.
 2. در صورت تمایل می توانید از گوجه خرد شده هم داخل مواد دویماج استفاده کنید.
 3. دقت داشته باشید که نباید از میزان زیادی گلپر داخل دویماج استفاده کرد زیرا دویماج را تلخ می کند.
 4. در صورت دسترسی نداشتن به مرزه و نعنا و ترخون تازه می توانید از خشک شده این سبزی ها نیز استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خانگی با فر و بدون فر مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه دویماج قزوینی اصل خوشمزه و آسان مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید به جای پنیر کوزه ای از پنیر لیقوان هم استفاده کنید که در این صورت باید آن را از شب قبل رنده کرده و زمان دهید تا در دمای محیط ابتدا خشک شود و بعد آن را استفاده کنید تا دیماج شما را خمیر نکند.


نظر خود را بیان کنید