طرز تهیه آب دوغ خیار

آب دوغ خیار یکی از انواع خوردنی های مقوی و دلچسب تابستانی است که آن را به شکل سرد و خنک سرو می کنند و به همین دلیل تهیه و خوردن آن در فصل تابستان و ماه های گرم سال از زمان های دور و قدیم در میان مردم ایران تا به امروز بسیار مرسوم و پر طرفدار بوده و می توان از آن هم به عنوان یک میان وعده دلچسب و خوشمزه و هم به عنوان یک وعده شام و یا ناهار سبک و مقوی استفاده کرد. آب دوغ خیار علاوه بر طعم و مزه ای که دارد به دلیل مواد اولیه ای که در آن استفاده شده بسیار مقوی می باشد و می توان آن را در منزل بسیار راحت و سریع و در کمترین زمان ممکن تهیه کرد و از خوردن آن لذت برد. امروز در آلامتو طرز تهیه آب دوغ خیار مجلسی و سنتی با ماست ترش بدون خامه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آب دوغ خیار

 • ماست ترش محلی 3/4 لیوان
 • دوغ تقریباً 2 لیوان
 • خیار متوسط 4 عدد
 • گل محمدی خشک 1/5 ق غذا خوری
 • نعنا خشک 1/5 ق غذا خوری
 • تربچه 2 عدد
 • پیازچه 3 عدد
 • سبزی خوردن تازه 200 گرم
 • یخ به مقدار لازم
 • کشمش و گردو به میزان دلخواه
 • نان مخصوص آب دوغ خیار به میزان لازم و دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه دوغ گازدار خانگی فوری و خوشمزه با ماست و نعنا

طرز تهیه آب دوغ خیار مجلسی با ماست ترش

مرحله اول: آماده سازی سبزی به همراه تربچه و پیازچه

ابتدا سبزی های تازه را با آب سرد خوب بشویید و سپس آن ها را پاک کنید و بعد آن ها را به صورت ساطوری شده و ریز خرد کرده و کنار بگذارید. پیازچه و تربچه ها را هم بعد از شستن پاک کنید و سپس تربچه ها را به شکل نگینی و ریز و پیازچه ها را هم به شکل ساطوری شده و ریز خرد کرده و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی خیار به همراه گردو و کشمش

خیار را نیز با آب سرد بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد مغز گردو ها را هم به شکل ریز و نگینی شده خرد کرده و آن را کنار بگذارید. کشمش ها را نیز با آب سرد بشویید و سپس چمبه های آن ها را جدا کنید.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی آب دوغ خیار

ظرفی را برداشته و سپس داخل آن ماست ترش را بریزید و سپس به آن خیار و پپازچه و تربچه خرد شده را به همراه سبزی خوردن تازه اضافه کنید و بعد به آن ها مقداری گل محمدی خشک و نعنای خشک شده را نیز به همراه گردو و کشمشی که آماده کرده اید به مواد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید. بعد از ترکیب کردن تمامی مواد با ماست نوبت اضافه کردن دوغ به مواد است پس آن را هم به مواد اضافه کنید و بعد نان مخصوص آب دوغ خیار را خرد کرده و سپس آن را به مواد اضافه کنید و در آخر قالب های یخ را هم به اندازه دلخواه خود به مواد اضافه کرده و کمی مواد را هم بزنید و مخلوط کنید و بعد از آن آب دوغ خیار خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن ان نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و گوجه ساده و لذیذ با تخم مرغ و شنبلیله

طرز تهیه آب دوغ خیار


نکات کلیدی در تهیه آب دوغ خیار سنتی بدون خامه

 1. دوغی که برای تهیه این آب دوغ خیار خوشمزه استفاده می کنید بهتر است که طعم و مزه ترش داشته باشد.
 2. در صورت دلخواه می توانید به جای خرد کردن خیار ها و تربچه ها آن ها را رنده کنید.
 3. بهتر است ماستی که برای تهیه این آب دوغ خیار استفاده می کنید سفت و چکیده باشد تا آب دوغ خیار شما طعم و مزه بهتری داشته باشد.
 4. در صورت عدم تمایل می توانید پیازچه و تربچه را از مواد اولیه این دستور حذف کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه باقلا قاتق مجلسی و آسان با لوبیا کشاورزی به روش گیلانی

♨ نکات مهم «طرز تهیه آب دوغ خیار مجلسی و سنتی با ماست ترش بدون خامه»

دوغی که برای تهیه این آب دوغ خیار خوشمزه استفاده می کنید بهتر است که طعم و مزه ترش داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید