طرز تهیه نان خامه ای با پیمانه

نان خامه ای یکی از انواع شیرینی های اصیل ایرانی است که در عین داشتن طعم و مزه بسیار خوبی که دارد دستور تهیه آن نیز در بین سایر شیرینی های بازاری موجود ساده تر بوده و در بین تمامی سنین و با هر سلیقه ای طرفدار و محبوبیت پیدا کرده است. تهیه این شیرینی در منزل کار بسیار ساده ای بوده و شما می توانید آن را به راحتی و با مواد اولیه قابل دسترسی آماده کنید و از آن برای پذیرایی کردن در مراسم ها و دورهمی های خود استفاده کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه نان خامه ای [نارنجکی] عالی با پیمانه و ماسوره در فر را به سبک قنادی به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه نان خامه ای یا نارنجکی

 • آب 1 لیوان سر خالی
 • شکر 1 ق غذاخوری
 • نمک 1 پنس
 • کره 50 گرم
 • آرد 1 لیوان
 • تخم مرغ 4 عدد متوسط
 • بیکینگ پودر 1 ق چای حخوری
 • وانیل 1/4 ق چای خوری
 • خامه قنادی 400 الی 500 گرم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی کشمشی خانگی نرم و دلچسب با کره و پودر قند

طرز تهیه نان خامه ای خانگی با پیمانه و ماسوره در فر

مرحله اول: آماده سازی آب و شکر و کره

ابتدا قابلمه ای را برداشته و سپس داخل آن آب را به همراه شکر و نمک بریزید و بعد به آن کره را هم اضافه کرده و سپس قابلمه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و اجازه دهید تا هم کره به آرامی و کم کم آب شود و هم مایه به دست آمده شما از کناره های قابلمه شروع به جوشیدن و قل زدن کند.

مرحله دوم: اضافه کردن آرد به مواد

بعد از قل زدن مایه از کناره های قابلمه نوبت اضافه کردن آرد به آن است پس آرد را نیز به صورت یک باره به مایه به دست آمده اضافه کنید و خوب آن را با مواد به وسیله لیسک هم بزنید و ترکیب کنید تا خمیر لطیفی بدست بیاید و بعد از بدست آمدن خمیر آن را به مدت 4 الی 5 دقیقه روی حرارت ملایم و کم زیر و رو کنید و به اصطلاح آن را داغ بزنید. بعد از داغ زدن خمیر آن را داخل ظرف قرار دهید و سپس آن را داخل ظرف باز کنید و چند برش روی آن ایجاد کنید و اجازه دهید تا خمیر به آرامی با دمای محیط مقداری خنک شود و از داغی بیفتد و ولرم شود.

مرحله سوم: اضافه کردن سایر مواد به خمیر

بعد از ولرم شدن خمیر نوبت اضافه کردن تخم مرغ ها است پس آن ها را نیز داخل ظرفی بشکنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا تخم مرغ ها از حالت لختگی خود خارج شوند و بعد آن ها را به صورت آرام و کم کم طی 3 مرحله به ظرف خمیر اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن ترکیب تخم مرغ ها به خمیر ترکیب آن ها را به وسیله همزن برقی با دور کند و در یک جهت ترکیب کنید و هم بزنید تا تخم مرغ ها به خورد خمیر بروند. دقت داشته باشید که اگر اندازه و سایز تخم مرغ ها بزرگ بودن به جای 4 تخم مرغ می توانید از 3 تخم مرغ نیز استفاده کنید. بعد از اضافه کردن تخم مرغ ها وانیل و بیکینگ پودر را نیز به مواد اضافه کنید و آن ها را هم با دور کند همزن و در یک جهت به آرامی ترکیب و مخلوط کنید تا در آخر خمیر چسبنده ای بدست بیاید.

مرحله چهارم: پخت نان ها

برای پخت نان خامه ای ها ابتدا ته قیف مورد نظر خود از ماسوره ساده استفاده کنید و بعد تمامی خمیر را داخل قیف بریزید و سپس کف سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و خمیر را به وسیله ماسوره ساده داخل سینی فر و روی کاغذ روغنی به اندازه یک گردو بزرگ پایپ کنید. دقت داشته باشید که خمیر هایی که داخل سینی فر پایپ می کنید باید از یکدیگر مقداری فاصله داشته باشند زیرا هنگام پخت این خمیر پف می کند. دقت داشته باشید بعد از پایپ کردن خمیر نوک انگشتان خود را با مقداری آب خیس کنید و بعد نوک تیز تمامی خمیر ها را با نوک انگشتی که به وسیله آب مرطوب کرده اید گرد کنید.

سپس فر را به مدت 15 دقیقه ای روی دمای 200 درجه روشن کنید و زمان دهید تا در این مدت داخل فر گرم و آماده شود و بعد از 15 دقیقه سینی را به مدت 45 تا 60 دقیقه داخل فر قرار دهید تا در این مدت تمامی نان ها پخته و پوک و طلایی شوند و بعد آن ها را از فر خارج کنید و انتهای خمیر ها را با چاقو کمی سوراخ کنید و آن ها را کنار بگذارید و زمان دهید و اجازه دهید تا تمامی نان ها در این مدت خنک و آماده شوند.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی نان خامه ای

خامه قنادی را از فریزر خارج کنید و آن را به وسیله همزن برقی با دور تند خوب هم بزنید تا خامه شما شکل و فرم بگیرد و بعد از فرم گرفتن خامه آن را داخل قیفی بریزید و سپس داخل تمامی نان خامه ای هایی که از قبل سوراخ کرده بودید را با مقداری از خامه قنادی فرم گرفته شده پر کنید و بعد از آن هم نان خامه ای های خوشمزه و دلچسب شما آماده سرو هستند آن ها را 1 ساعتی داخل ظرف درب بسته داخل یخچال قرار دهید و بعد از آن هم می توانید آن ها را میل کنید و از خوردن آن ها لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی عالی با خمیر هزارلا با فر و بدون فر

طرز تهیه نان خامه ای نارنجکی


نکات کلیدی در تهیه نان خامه ای خانگی به سبک قنادی

 1. اگر می خواهید خمیر لطیف تری داشته باشید در صورت تمایل می توانید به جای آب از شیر به اندازه نصف لیوان استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای کره از روغن نیمه جامد نیز استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید در انتهای کار مقداری پودر قند روی تمامی نان خامه ای ها الک کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان خامه ای [نارنجکی] عالی با پیمانه و ماسوره در فر»

اگر می خواهید خمیر لطیف تری داشته باشید در صورت تمایل می توانید به جای آب از شیر به اندازه نصف لیوان استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید