طرز تهیه سوپ مرغ

سوپ مرغ یکی از انواع سوپ های بسیار خوشمزه و لذیذی است که بسیار مقویی بوده است و در سراسر دنیا نیز در میان مردم محبوب بوده و طرفداران زیادی داشته است. از این سوپ خوشمزه هم می توان به عنوان غذایی سالم و سبک برای ایام سرماخوردگی و هم می توانید به عنوان پیش غذا برای اکثر مجالس و یا مراسم های خود استفاده کنید. سوپ مرغ در کنار ساده بودن دستور تهیه آن به دلیل استفاده از انواع سبزیجات در آن برای بدن شما نیز بسیار خاصیت داشته و مفید بوده است و این ها از دلایل پر طرفدار بودن این سوپ مقویی شناخته می شوند. امروز ما در آلامتو طرز تهیه سوپ مرغ مقوی و خوشمزه با سبزیجات برای سرما خوردگی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوپ مرغ

 • جو پوست کنده 1 پیمانه
 • سینه مرغ 2 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد
 • رب گوجه فرنگی 3 ق غذاخوری سر پر
 • هویج 2 عدد درشت 2 عدد کوچک
 • سیب زمینی 1 عدد متوسط
 • گشنیز و جعفری 150 گرم
 • آبلیمو به میزان لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ ورمیشل یا رشته فرنگی ساده و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ مرغ مقوی و خوشمزه با سبزیجات برای سرما خوردگی

مرحله اول: آماده سازی جو

ابتدا جو ها را با آب سرد چندین مرحله بشویید و بعد درون ظرفی آن را بریزید و به آن مقداری آب اضافه کنید و 24 ساعت به آن درون آب زمان دهید تا کاملاً خیس بخورد و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر آبی که جو در آن خیس خورده شده بود را دور بریزید و قابلمه ای برداشته و درون آن مجدد مقداری آب بریزید و جوی خیس خورده شده را به قابلمه اضافه کنید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و به آن 1 ساعت نیم زمان دهید تا نیم پز شود.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ

مرغ ها را نیز مقداری با آب سرد بشویید و بعد قابلمه ای برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و تیکه های مرغ را درون قابلمه قرار دهید و بعد یکی از پیاز ها را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و آن را به 4 قسمت تقسیم کنید به قابلمه اضافه کنید و به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را نیز اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و به مرغ ها 2 ساعت زمان دهید تا مرغ ها کاملاً پخته و آماده شوند.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز

پیازی که باقی مانده بود را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و به شکل نگینی شده و ریز آن را خرد کنید و بعد ماهیتابه ای جداگانه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز را درون ماهیتابه بریزید و آن را کمی تفت دهید و تا پیاز سبک و مقداری طلایی شود و سپس به آن مقداری زردچوبه نیز اضافه کرده و آن را هم 2 دقیقه دیگر با پیاز مقداری تفت دهید.

مرحله چهارم: آماده سازی هویج و سیب زمینی

هویج ها و سیب زمینی را نیز با آب شسته و پوست آن را بگیرید و بعد 2 عدد هویج بزرگ را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سیب زمینی را هم به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کرده و کنار بگذارید سپس 2 عدد هویج باقی مانده را هم با تیغه ی ریز رنده کنید و بعد از تفت خوردن پیاز با زردچوبه به آن سیب زمینی و هویج ها را نیز اضافه کنید و مقداری با پیاز آن ها را هم تفت دهید.

مرحله پنجم: اضافه کردن مرغ و جو

بعد از آن که سبزیجات مقداری با یکدیگر تفت خوردن آن ها را از روی حرارت برداشته و به قابلمه ای که در آن جو نیم پز شده بود اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد مرغ های پخته شده را برداشته و آن ها را به شکل ریش ریش درآورید و سپس مرغ های ریش ریش شده را هم به قابلمه اضافه کنید و پیاز را هم از آب مرغ خارج کرده و آب مرغ را به قابلمه سوپ اضافه کنید و مجدد همگی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و حرارت گاز را ملایم قرار دهید و دری قابلمه را بگذارید و 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم به سوپ اجازه دهید تا با حرارت ملایم و کم به آرامی پخته شود و جا بیافتد.

مرحله ششم: آماده سازی رب گوجه و اضافه کردن آن به مواد

قابلمه ای کوچک و جداگانه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و رب را به آن اضافه کنید و مدتی به رب زمان دهید تا هم مقداری خامی آن گرفته شود و هم مقداری رنگ رب درون روغن باز شود و 20 دقیقه نهایی پخت سوپ به آن رب گوجه فرنگی را هم اضافه کنید و خوب هم بزنید و آن را درون سوپ کاملاً مخلوط و ترکیب کنید.

مرحله هفتم: اضافه کردن گشنیز و جعفری

جعفری و گشنیز را هم پس از شستن و پاک کردن به شکل ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کنید و 10 دقیقه آخر پخت سوپ آن ها را هم به همراه مقداری آبلیمو به سوپ اضافه کنید و درب قابلمه را نیمه باز بگذارید و بعد از گذشت 10 دقیقه حرارت را خاموش کنید و سوپ را درون ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید برزیید و بعد از آن هم سوپ مرغ شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ سبزیجات رژیمی وخوشمزه با قارچ و شیر بدون مرغ

طرز تهیه سوپ مرغ


نکات کلیدی در طرز تهیه سوپ مرغ مقوی و خوشمزه با سبزیجات برای سرما خوردگی

 1. در صورت تمایل می توانید از سایر سبزیجات دلخواه خود نیز درون سوپ مرغ خود استفاده کنید.
 2. درب قابلمه را پس از اضافه کردن جعفری و گشنیز کاملاً نبندید برای آن که جعفری و گشنیز ممکن است سیاه شوند.
 3. در صورت تمایل می توانید از زرشک تفت داده شده هم مقداری داخل سوپ خود استفاده کنید و اواخر پخت آن را به سوپ اضافه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ قارچ رستورانی خوشمزه و مجلسی با شیر

 

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوپ مرغ مقوی و خوشمزه با سبزیجات برای سرما خوردگی»

در صورت تمایل می توانید از سایر سبزیجات دلخواه خود نیز درون سوپ مرغ خود استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید