طرز تهیه کوفته مرغ

کوفته مرغ یک از انواع غذاهای بسیار خوشمزه ای است که می تواند یک جایگزین خوب و مناسبی برای افرادی باشد که در برنامه رژیم غذایی روزانه خود از خوردن گوشت قرمز منع شده اند. این نوع کوفته بسیار خوشمزه را برخی با نان و برخی با برنج سرو و میل می کنند که این موضوع کاملاً سلیقه ای بوده است اما شکل معمول آن با نان سرو می شود. امروز ما در آلامتو طرز تهیه کوفته مرغ خوشمزه و مجلسی با برنج را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کوفته مرغ

 • سینه مرغ 250 گرم
 • ران مرغ 250 گرم
 • پیاز 4 عدد متوسط
 • گوجه فرنگی 3 عدد متوسط
 • رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری
 • برنج نصف لیوان
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • سبزی خشک (نعنا، ریحان، شوید) از هر کدام 1 ق غذا خوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی با لپه و گردو برای 4 نفر

طرز تهیه کوفته مرغ خوشمزه و مجلسی با برنج

مرحله اول: آماده سازی مرغ ها

ابتدا مرغ ها را با آب سرد بشویید و سپس آن ها را به چند قسمت برش دهید و استخوان های آن ها را کامل جدا کنید و بعد مخلوط کن را برداشته و درون آن تیکه های مرغ را بریزید و آن ها را کاملاً میکس و ترکیب و چرخ کنید.

مرحله دوم: آماده سازی برنج

برنج را نیز طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید و درون آن برنج را بریزید و به آن درون آب 1 ساعت زمان دهید تا برنج خیس بخورد و آماده شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری نمک و آب بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج را درون آب جوش بریزید و به آن 20 دقیقه ای زمان دهید تا نیم پز شود و بعد آن را آبکش کنید و بعد به مرغ چرخ شده خود برنج نیم پز شده را هم اضافه کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن پیاز و سبزی خشک و ادویه ها

در این مرحله یکی از پیاز ها را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را رنده کنید و آب پیاز را تا حد ممکن بگیرید و بعد آن را به مواد کوفته خود به همراه سبزی های خشک و مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و بعد تمامی مواد را با یکدیگر خوب هم بزنید و ترکیب کنید و سپس مقداری مواد را با دست شروع به ورز دادن کنید تا هم مواد کاملاً مخلوط شوند و هم گوشت مرغ منسجم شود.

مرحله چهارم: آماده سازی گوجه و پیاز ها

گوجه فرنگی ها را نیز با آب بشویید و آن ها را رنده کنید و کنار بگذارید و بعد پیاز هایی که باقی مانده بود را هم با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و درون روغن آن را تفت دهید تا سبک و طلایی شوند و بعد به آن مقداری زردچوبه نیز اضافه کرده و آن را هم 2 دقیقه دیگر مقداری با پیاز تفت دهید و سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی کوفته ها

مقداری از مواد کوفته را برداشته و به آن با کف دست مقداری فرم و شکل دهید و بعد مقداری آن را روی کف دست پهن کنید و داخل آن را با مقداری زرشک شسته شده و مقداری از پیاز داغی که آماده کرده بودید پر کنید و بعد کوفته ها را ببندید و به آن ها شکل و فرم دایره ای و گرد دهید سپس کوفته ها را درون ظرفی قرار دهید و ظرف را درون یخچال بگذارید و به آن ها نیم ساعت زمان دهید تا استراحت کنند و آماده شوند. دقت داشته باشید پیاز داغ را به دو قسمت مساویی تقسیم کنید و همه پیاز داغ را در این مرحله استفاده نکنید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی کوفته ها

قابلمه ای را برداشتته و درون آن بقیه پیاز داغی که باقی مانده بود را بریزید و به آن رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کنید و مدتی زمان دهید تا هم خامی رب مقداری گرفته شود و هم رنگ رب مقداری باز شود و بعد به آن پوره گوجه را هم اضافه کنید و درب قابلمه را مدتی بگذارید و اجازه دهید تا رب و پوره گوجه مقداری با پیاز تفت بخورند و آب گوجه نیز مقداری گرفته شود و بعد به آن مقداری آب جوشیده شده را هم اضافه کرده و کمی به آن فلفل سیاه و نمک بزنید و بعد آن ها را خوب هم بزنید و کوفته ها را درون سسی که تهیه کرده اید قرار دهید و به آن ها با درب باز 15 دقیقه زمان دهید تا به شعله تقریاً زیاد مقداری بجوشند و بعد از 15 دقیقه درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و حرارت گاز را کم کنید و به کوفته ها با درب نیمه باز و شعله کم 1 ساعت پخته و اماده شوند و بعد آن ها را درون ظرفی که برای سرو آن ها در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم کوفته مرغ شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کوفته برنجی ساده و خوشمزه با گوشت چرخ کرده و لپه

طرز تهیه کوفته مرغ


نکات کلیدی در طرز تهیه کوفته مرغ خوشمزه و مجلسی با برنج

 1. در صورت تمایل می توانید از گوشت بوقلمون نیز برای تهیه این غذای خوشمزه استفاده کنید.
 2. برای مغز و داخل شکم کوفته ها می توانید از انواع آلو ها و یا مغز گردو و… نیز بنابر سلیقه خود استفاده کنید.
 3. زمانی که سس کوفته غلیظ شود و به خورد کوفته ها برود کوفته ها کاملاً آماده هستند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کوفته ترکیه ای استانبولی خوشمزه با گوشت و بلغور

♨ نکات مهم «طرز تهیه کوفته مرغ خوشمزه و مجلسی با برنج»

در صورت تمایل می توانید از گوشت بوقلمون نیز برای تهیه این غذای خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید