طرز تهیه پای گوشت چرخ کرده

پای گوشت یکی از انواع پای ها است که آن را به عنوان غذا های اصلی و پرطرفداری است که در سرتاسر دنیا محبوب و شناخته شده بوده و شما می توانید آن را با سایر مواد دلخواه خود پر کنید حتی می توانید آن را با مرغ نیز تهیه کنید. پای گوشت یکی از غذا های بسیار مناسب برای انواع مراسم ها و مهمانی ها نیز بوده که بسیار شیک و مجلسی است و می توانید آن را به عنوان شامی بسیار خوشمزه تهیه و میل کنید. امروز ما در آلامتو طرز تهیه پای گوشت چرخ کرده با قارچ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم لازم برای تهیه پای گوشت چرخ کرده با قارچ

 • گوشت چرخ کرده 300 گرم
 • پیاز بزرگ 1 عدد
 • شیر ولرم 1 لیوان
 • آب 1 لیوان
 • شکر 1ق غذا خوری
 • خمیر مایه 1ق غذا خوری
 • نمک 1ق مربا خوری
 • تخم مرغ 2 عدد
 • آرد سفید 5 لیوان
 • روغن مایع 1 لیوان
 • جعفری 200 گرم
 • فلفل دلمه ای 1 عدد
 • قارچ 5 عدد
 • رب گوجه 1 ق غذا خوری سر پر
 • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • پودر سیر به مقدار لازم
 • پنیر پیتزا به میزان دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه موساکا بادمجان یونانی لذیذ و مجلسی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه پای گوشت چرخ کرده با قارچ

مرحله اول: آماده سازی خمیر مایه

ابتدا شیر را مقداری در حد آن که ولرم شود به آن حرارت دهید و بعد به آن کر و خمیر مایه را اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد آن را ده دقیقه کنار بگذارید تا خمیر مایه عمل کند.

مرحله دوم: آماده سازی مواد خیس پای

سپس ظرف نسبتاً بزرگی را برداشته و تخم مرغ ها را شکسته و سفیده آن ها را از زرده زرده هایشان جدا کنید و سفیده ها را درون ظرف بزنید و آن ها را با هم زن دستی به خوبی هم بزنید تا از لختگی خود خارج شوند سپس به آن ها نمک و آب و روغن مایع را نیز اضافه کرده و مجدد هم بزنید تا تمامی آن ها با یکدیگر به خوبی مخلوط شوند در آخر نیز خمیر مایه ای که اکنون به عمل آمده را هم به مواد اضافه کرده و دوباره آن را هم با مواد به خوبی ترکیب کنید.

مرحله سوم: آماده سازی خمیر

در این مرحله آرد سفید را سه مرتبه الک کرده و بعد آن را آرام آرم به ترکیب درون ظرف خود اضافه کنید و همزمان با اضافه کردن آرد به مواد آن ها را با یکدیگر نیز هم بزنید تا خمیری نرم به دست بیاید. پس از به دست آمدن خمیر روی ظرف مورد نظر خود را سلفونی کشیده و روی ظرف را با پارچه ای بپوشانید و به آن در محیط آشپزخانه مدتی استراحت دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله چهارم: آماده سازی سبزیجات

فلفل دلمه ای را به همراه قارچ ها و جعفری و پیاز به خوبی با آب سرد شسته و پوست پیاز را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست خرد کنید و بعد قارچ ها را نیز به شکل حلقه ای و با زخامت نه خیلی زخیم و نه خیلی نازک برش دهید و سپس فلفل دلمه را هم به شکل نگینی و ریز و جعفری را هم به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و همگی آن ها را کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی پیاز

درون ماهیتابه ای مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا کمی روغن گرم شود سپس پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز سبک و کمی طلایی و شفاف شود.

مرحله ششم: آماده سازی گوشت

پس از آن که پیاز کمی تفت خورد نوبت اضافه کردن گوشت است پس آن را نیز به پیاز اضافه کنید و بعد به آن مقداری زردچوبه را به همراه مقداری پودر سیر و نمک و فلفل سیاه به آن ها اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا گوشت به خوبی تفت خورده و رنگ آن عوض شده و به خوبی مزه دار شود.

مرحله هفتم: اضافه کردن سبزیجات و رب گوجه فرنگی

فلفل دلمه و قارچ های خرد شده را به گوشت اضافه کنید و با مواد مقداری تفت دهید به اندازه ای که کمی خامی آن ها گرفته شود سپس رب گوجه را نیز به آن ها اضافه کنید و مقداری آن را در روغن تفت دهید تا هم خامی رب کمی گرفته شود و هم مقداری رنگ آن باز شود سپس همگی مواد را با یکدیگر ترکیب کنید تا همه مواد به خوبی با رب تفت داده شوند و بعد شعله گاز را کم کنید و ده دقیقه درب ماهیتابه را قرار دهید و اجازه دهید تا گوشت کمی به روغن بیافتد و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود و بعد جعفری های خرد شده را هم به مواد گوشتی خود اضافه کنید و با مواد ترکیب کنید.

مرحله هشتم: اماده سازی فر

فر را برای مدت بیست دقیقه با دمای 200 درجه قرار دهید تا درون فر به خوبی گرم و آماده شود.

مرحله نهم: پر کردن خمیر

پف خمیر را که به آن استراحت داده بودید را گرفته و مقدار زیادی خمیر را برداشته و بعد آن را با ورنده ای مقداری پهن کنید و بعد قالب مورد نظر خود را ابتدا کمی روغن بریزید و کف آن را با برس به خوبی قالب را روغنی کنید و بعد خمیری را که پهن کرده بودید را کف قالب پهن کنید و بعد با نوک چنگال مقداری روی خمیر چند سوراخ ایجاد کنید و بعد روی خمیری که کف قالب پهن کرده اید را مقداری با مواد گوشتی پر کرده و روی آن را به میزان دلخواه پنیر پیتزا بریزیو بعد بقیه خمیر را با ورنده پهن و باز کنید و روی مواد را با خمیری که باز کرده اید بپوشانید و بعد مجدد با نوک چنگال چند سوراخ کوچک روی خمیر ایجاد کنید و زرده های تخم مرغ را که کنار گذاشته بودید را هم زده و با برس روی خمیر بکشید و بعد آن را به مدت 45 تا 50 دقیقه در دمای 200 درجه قرارا ذهید تا پنیر آن به خوبی آب و خمیر آن به خوبی طلایی شود. پس از آن پای گوش شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک گوشت ساده و لذیذ با ماست و پنیر پیتزا با فر و بدون فر

طرز تهیه پای گوشت چرخ کرده

 


نکات کلیدی در تهیه پای گوشت چرخ کرده و قارچ

 1. در صورت دلخواه می توانید پنیر پیتزا را حذف کنید و نریزید.
 2. در صورت دلخواه می توانید فلفل دلمه ای و قارچ را حذف کنید و تنها آن را با گوشت تهیه کنید.
 3. در صورت منع مصرف گوشت می توانید این غذا را با مرغ نیز تهیه کنید.
 4. می توانید این غذای بسیار خوشمزه را با انواع سس های مورد علاقه خود نیز تهیه کنید.
 5. آرد را به تدریج اضافه کنید تا به شکل خمیری درآید زیرا بسته به آردی که مصرف می کنید ممکن است مقدار بیشتر یا کمتری برای تهیه خمیر آرد نیاز داشته باشید.
 6. می توانید مقداری روی پای را با کنجد و یا سیاه دانه تزیین کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارچ خانگی عالی با خمیر مخصوص در فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه پای گوشت چرخکرده با قارچ»

در صورت دلخواه می توانید پنیر پیتزا را حذف کنید و نریزید.


نظر خود را بیان کنید