طرز تهیه گراتن مرغ و بادمجان

گراتن مرغ و بادمجان یکی از انواع گراتن های بسیار خوشمزه و پر طرفداری است که باب میل اکثر ذائقه و سلیقه ها غذایی می باشد. این گراتن می تواند یک پیشنهاد عالی برای افراد و کودکانی محسوب شود که طعم و مزه بادمجان را به شکل تنها دوست ندارند بنابراین می توانند بادمجان را به این شکل تهیه کنند و از خوردن آن لذت ببرد. شما نیز می توانید گراتن بادمجان و مرغ را به عنوان یکی از انواع غذا های اصلی مجلسی برای مراسم ها و دورهمی های خود تهیه کنید و به وسیله آن به میز مهمانی خود جلوه و زیبایی ببخشید. گراتن ها به طور کلی به دلیل شکل و ظاهر و لایه لایه ای بودن آن ها تا حدودی شبیه به لازانیا می باشند اما طعم و مزه آن ها با لازانیا متفاوت بوده و می توان آن ها را به عنوان یکی از انواع غذا های پرطرفدار و خوشمزه فرانسوی شناخت که شکل و انواع متنوع و متفاوتی دارند. امروز در آلامتو طرز تهیه گراتن مرغ و بادمجان لذیذ با قارچ و پنیر با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه گراتن مرغ و بادمجان

 • بادمجان 8 عدد
 • آرد سفید 2 ق غذا خوری
 • کره 2 ق غذا خوری سر پر
 • سینه مرغ 2 عدد بزرگ
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • پودر آویشن به مقدار لازم
 • پنیر پیتزا به مقدار لازم
 • فلفل دلمه ای 1 عدد بزرگ
 • قارچ 6 عدد
 • شیر 1/5 لیوان
 • پودر سیر به مقدار لازم
 • پیاز 1 عدد متوسط
همچنین بخوانید: طرز تهیه موساکا بادمجان یونانی لذیذ و مجلسی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه گراتن مرغ و بادمجان با قارچ و پنیر با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب سرد بشویید و سپس پوست تمامی آن ها را بگیرید و بعد آن ها را به 4 قسمت یک اندازه برش دهید و خرد کنید و سپس به تمامی آن ها مقداری نمک بپاشید و آن ها را مزه دار و آماده کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن در این مدت مقداری گرم و آماده شود و بعد بادمجان ها را داخل روغن داغ قرار دهید و دو طرف آن ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و طلایی کنید و بعد آن ها را از داخل روغن خارج کنید و بادمجان های سرخ شده را داخل یک آبکش کنار بگذارید تا مقداری روغن اضافی آن ها گرفته شوند.

مرحله دوم: آماده سازی سینه های مرغ

پیاز را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل نگینی و ریز خرد کنید و بعد ماهیتابه ای جدا برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز را داخل ماهیتابه بریزید و آن را کمی تفت دهید تا مقداری سبک و شفاف شود و بعد سینه های مرغ را هم با آب سرد بشویید و آن ها را به شکل مربع های کوچک و یک اندازه برش دهید و خرد کنید و آن ها را نیز مقداری با پیاز تفت دهید تا کمی تغییر رنگ دهند و بعد به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه را به همراه پودر سیر اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با مواد تفت دهید و بعد از تفت دادن آن ها قارچ و فلفل دلمه ای ها را نیز با آب بشویید و قارچ ها را به شکل ورقه ای و فلفل دلمه ای ها را هم به شکل نگینی و ریز و یکدست خرد کنید و به مرغ ها اضافه کنید و آن ها را هم درحدی که کمی خامی آن ها گرفته شوند با مواد تفت دهید و بعد موادی که تهیه کرده اید را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی سس بشامل

برای تهیه سس بشامل قابلمه ای جدا برداشته و داخل آن کره را بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا کره آب شود و بعد آرد سفید را به قابلمه اضافه کرده و آن را با حرارت ملایم تفت دهید و خوب آن را با کره هم بزنید و مخلوط کنید تا خامی آن مقداری گرفته شود و بعد به آن شیر را نیز اضافه کرده و هم زمان با اضافه کردن شیر به آرد آن را با همزن دستی خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا آرد به هیچ عنوان به صورت گلوله گلوله داخل شیر باقی نماند و بعد حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا سس شما غلیظ و آماده شود. بعد از آماده شدن سس به آن مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و خوب آن را هم بزنید و مخلوط کنید تا سس شما مزه دار و آماده شود.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی گراتن بدون فر

در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید از ماهیتابه ای دو طرفه استفاده کنید و ابتدا ماهیتابه را روی حرارت ملایم گاز با درب بسته به مدت 15 دقیقه ای قرار دهید تا داخل آن به خوبی گرم و آماده شود و بعد کف ماهیتابه مقداری از سس بشاملی که تهیه کرده اید بریزید و آن را به سس آغشته کنید و سپس مقداری از بادمجان های سرخ شده را کف ماهیتابه بچینید و بعد روی آن ها را با مقداری از مواد مرغی که تهیه کرده اید پر کنید و روی آن مقداری پودر آویشن بپاشیید و بعد روی مواد مجدد مقداری سس بشامل بریزید و روی سس بشامل را نیز با مقداری پنیر پیتزا پر کنید و به همین صورت ماهیتابه را با مواد به صورت لایه لایه پر کنید و سپس درب ماهیتابه را بگذارید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و زمان دهید تا حداقل به مدت 15 دقیقه ای پنیر شما با حرارت ملایم ذوب شود و گراتن مرغ و بادمجان شما آماده شود.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی گراتن مرغ و بادمجان داخل فر

برای تهیه این گراتن خوشمزه داخل فر ابتدا فر را برای مدت 15 دقیقه روی دمای 180 درجه قرار دهید و زمان دهید تا داخل آن گرم و آماده شود و بعد ظرفی که برای پخت آن در نظر دارید را برداشته و سپس کف ظرف را به مقداری سس بشامل آغشته کنید و بعد داخل ظرف بادمجان های سرخ شده را بچینید و روی آن ها را با مقداری از مواد مرغی که تهیه کرده اید پر کنید و روی آن ها مقداری آویشن بریزید و مجدد روی مواد را با سس بشامل پر کنید در آخر نیز روی آن را با پنیر پیتزا بپوشانید و به این شکل تمام ظرف را به صورت لایه لایه با مواد پر کنید و بعد از گذشت زمان مورد نظر ظرف را داخل فر قرار دهید و به آن تقریباً 15 دقیقه ای با دمای 180 درجه زمان دهید تا در این پنیر شما ذوب شود و گراتن شما نیز آماده شود. دقت داشته باشید 5 دقیقه نهایی پخت دمای گریل فر را نیز روشن کنید و زمان دهی تا روی پنیر شما مقداری طلایی و برشته شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر گراتن مرغ و بادمجان خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوفله بادمجان و سیب زمینی با گوشت و قارچ بدون سس سفید

طرز تهیه گراتن مرغ و بادمجان


نکات کلیدی در تهیه گراتن مرغ و بادمجان لذیذ و خوشمزه

 1. در صورت تمایل می توانید از مقداری کنسرو ذرت نیز داخل مواد این گراتن خوشمزه استفاده کنید.
 2. بهتر است بادمجان هایی که برای تهیه این گراتن استفاده می کنید از نوع قلمی باشد.
 3. دقت داشته باشید برای تهیه گراتن مرغ و بادمجان داخل فر به دلیل پخته بودن تمامی مواد نیازی به روشن کردن کانوکشن فر نیست.
 4. میزان زمانی که برای تهیه این گراتن چه داخل فر و چه بدون فر گفته شد تقریبی بوده و شما توجه کنید زمانی که پنیر ها به خوبی آب شدن گراتن شما آماده است.
همچنین بخوانید: طرز تهیه گراتن گوشت چرخ کرده و سیب زمینی لذیذ با سس قارچ در فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه گراتن مرغ و بادمجان لذیذ با قارچ و پنیر با فر و بدون فر»

در صورت تمایل می توانید از مقداری کنسرو ذرت نیز داخل مواد این گراتن خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید