طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای

دلمه فلفل دلمه ای یکی از شکل های ساده و بسیار لذیذ دلمه ها بوده که می توان آن را در هر فصلی که هوس خوردن دلمه کرده اید تهیه و میل کنید. مواد میانی این دلمه تفاوتی با دلمه برگ مو نداشته و تنها تفاوت اصلی آن در استفاده کردن از فلفل دلمه ای به جای برگ مو می باشد. شما می توانید دلمه فلفل دلمه ای را به عنوان یکی از غذاهای اصلی مجلسی و سنگین برای مراسم ها و مهمانی های خود در رنگ های متنوع تهیه کنید و به وسیله ظاهر هوس انگیز آن به میز غذای خود جلوه و زیبایی ببخشد. امروز در آلامتو طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای شکم پر لذیذ و مجلسی با لپه در قابلمه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دلمه فلفل دلمه ای

 • فلفل دلمه ای 8 عدد
 • گوشت چرخ کرده 300 گرم
 • پیاز 2 عدد
 • لپه نصف پیمانه
 • سبزی معطر دلمه 2 ق غذا خوری
 • رب گوجه فرنگی 4 ق غذا خوری
 • برنج 1 پیمانه سر خالی
 • نمک و زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی با لپه و گوشت

طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای شکم پر مجلسی با لپه در قابلمه

مرحله اول: آماده سازی برنج و لپه

ابتدا برنج و لپه را در ظرف های جداگانه ای بریزید و سپس هر کدام آن ها را به صورت جداگانه طی چندین مرحله با آب بشویید و بعد به ظرف لپه مقداری آب اضافه کنید و 30 دقیقه ای به آن زمان دهید تا لپه در این مدت داخل آب خیس بخورد و آماده شود. برنج را نیز به همراه مقداری آب داخل ظرفی جدا بریزید و به آن 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم زمان دهید تا برنج نیز در این مدت خیس بخورد و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر لپه را به همراه مقداری آب داخل قابلمه ای بریزید و آن را به مدت 20 تا 30 دقیقه ای روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا لپه ها در این مدت پخته و آماده شوند و بعد آن ها را آبکش کنید و کنار بگذارید. برای پخت برنج نیز قابلمه ای جدا برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق مربا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنجی را که خیس کرده بودید را به قابلمه اضافه کنید و 20 دقیقه ای به آن نیز زمان دهید تا برنج نیز مقداری پخته و آماده شود و سپس آن را هم آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

برای آماده سازی گوشت، اول یکی از پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز را اضافه کنید و آن را نیز مقداری تفت دهید تا پیاز کمی سبک و طلایی شود و سپس به آن گوشت چرخ کرده را هم اضافه کرده و آن را هم مقداری تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد و بعد به آن کمی نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کرده 1 دقیقه ای آن ها را نیز با مواد تفت دهید تا عطر ادویه ها مقداری بلند شوند و بعد 2 قاشق غذا خوری از رب گوجه را هم به مواد اضافه کنید و کمی آن را نیز با مواد تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و بعد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن لپه و سبزی معطر به همراه برنج

بعد از تفت دادن گوشت و پیاز به همراه ادویه و رب، لپه ای را که از قبل پخته بودید را نیز به مواد اضافه کنید و چند دقیقه ای آن را با مواد تفت دهید و سپس برنج و سبزی معطر را هم به مواد اضافه کنید و آن ها را هم مقداری با مواد تفت دهید و مخلوط کنید و بعد از تفت دادن و ترکیب کردن مواد با یکدیگر ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی دلمه ها

فلفل دلمه ای ها را با آب بشویید و سپس کلاهک سر تمامی آن ها را برش دهید و داخل شکم آن ها را خالی کنید و بعد داخل شکم آن ها را با مقداری از موادی که تهیه کرده اید پر کنید و به این شکل تمامی فلفل دلمه ای ها را با مواد پر و آماده کنید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی دلمه فلفل دلمه ای

پیاز دیگری که باقی مانده است را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد داخل قابلمه ای بزرگ مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و بعد از گرم شدن روغن پیازی که خرد کرده اید را به آن اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز کمی سبک و طلایی شود و بعد به آن 2 قاشق غذا خوری از ربی که باقی مانده بود را هم اضافه کنید و آن را نیز مقداری با پیاز تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن مقداری داخل روغن باز شود و بعد فلفل دلمه ای هایی که آماده کرده اید را داخل قابلمه بچینید و سپس مقداری آب به قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا در این مدت دلمه ها با شعله ملایم و درب بسته به آرامی پخته و آماده شوند و آب سس نیز در این مدت کشیده شود و بعد از آن هم دلمه های فلفل دلمه ای خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو لذیذ با رب انار و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای


نکات کلیدی در تهیه دلمه فلفل دلمه ای شکم پر مجلسی

 1. سبزی دلمه شامل مرزه، ترخون، گشنیز و جعفری است که برای تهیه این دلمه از آن ها استفاده می شود.
 2. برای زیبا تر شدن کار می توانید از رنگ های مختلف فلفل دلمه ای استفاده کنید تا در آخر دلمه های جذاب تر و هوس انگیز تری تهیه کنید.
 3. زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده و ممکن است متناسب با نوع برنجی که استفاده می کنید زمان آن تغییر کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه کلم پیچ یا کلم برگ سفید ساده، مجلسی و لذیذ

♨ نکات مهم «طرز تهیه دلمه فلفل دلمه ای شکم پر لذیذ و مجلسی با لپه در قابلمه»

سبزی دلمه شامل مرزه، ترخون، گشنیز و جعفری است که برای تهیه این دلمه از آن ها استفاده می شوند.


نظر خود را بیان کنید