داشتن دوست خوب چه مزایایی دارد؟

5 دلیلی که دوستانتان از شما انسانی شادتر، سالم‌تر و یک فرد بهتر می‌سازند

دوستان همیشه در کنار ما هستند، آنها در ناامیدی ها دست ما را می گیرند و در شادی موفقیت هایمان سهیم می شوند، آنها همچون خانواده برای ما هستند. روابط دوستانه بر سلامت جسمی و روحی ما تاثیر مثبتی دارد.

به گزارش آلامتو به نقل از huffingtonpost ؛ اگر شما دنبال دلایل بیشتری برای سپاسگذاری از دوستان خود هستید در زیر پنج دلیلی که دوستی بر سلامت و شادی شما اثر دارد را می آوریم.


 1. آنها شما را آرام می کنند.

دوستان شاد

احساس می کنید وزن جهان را بر روی شانه های شما سنگینی می کند؟ دوستان شما می توانند به شما کمک کنند. با توجه به مطالعات گذراندن وقت با دوستان می تواند به کاهش استرس و آرام شدن شما کمک کند.

در جامعه ای که بیشتر ما رویداد های استرس زا را در زندگی خود داریم، دوستان برای کاهش استرس می توانند بسیار کمک کننده باشند.


 1. آنها درک شما را از حس وابستگی افزایش می دهند.

friends,چرا باید دوستان بیشتری داشته باشیم

ارتباط با دیگران شما را مهربان تر می کند، دوستی به شما احساس بهتری از وابستگی و تعلق می دهد. دوستان همچنین می توانند دروازه ای برای احساس بزرگتر باشند، یک احساس تعلق به یک جامعه بزرگتر که انگیزه شما را برای سلامتی و شادی بیشتر می کند.

هنگامی که شما با دوستان خود در ارتباط هستید و به زندگی دیگران نگاه کنید می بینید که همه ی مردم در حال مبارزه هستند و دشواری های زیادی دارند و شما تنها نیستید. که دانستن آن باعث داشتن احساس خوبی در شما می شود.


 1. آنها به شما کمک میکنند تا برای سلامتی خود مبارزه کنید.

فواید دوست خوب

داشتن یک دوست در کنار شما می تواند کمک کند که چالش های بزرگ، کوچکتر به نظر برسند، سلامت ما از این قاعده مستثنی نیست.

تحقیقات نشان داده است که زمانی که شما یک سیستم حمایتی قوی دارید، اثر مثبتی روی قدرت مبارزه با یک بیماری دارید، و همچنین خطر ابتلا به زوال عقل و افسردگی را کاهش می یابد.

همچنین بخوانید: ویژگی های یک دوست خوب

 1. آنها می توانند خلق‌و‌خو و روحیه شما را بهبود ببخشند.

friends,دوست خوب داشتن چه مزایای دارد

علاوه بر کاهش دادن استرس، روابط دوستانه اجتماعی تاثیر مثبتی نیز بر خلق و خوی کلی شما دارد. محققان دریافته اند که پیدا کردن دوستان جدید می تواند روحیه شما را از طریق آزاد کردن اکسی توسین در بدن بالا ببرد.

واقعیت این است که هیچ کس نمی تواند شما را مانند دوستانتان تشویق کند و به شما روحیه دهد.


 1. آنها می توانند کمک کنند که بیشتر زندگی کنید.

friends,فواید دوست خوب

دوستان شما هم تاثیر فوری در زندگی الان شما دارند و هم در آینده به شما کمک می کنند. پیوندهای دوستی به ما کمک می کنند که زندگی طولانی تری داشته باشیم، شاید به این دلیل باشد که آنها در سلامت رفتارهای روزانه ما تاثیر دارند. دوستان ما می تواند به ما در جلوگیری از سیگار کشیدن، بهتر غذا خوردن و کنار زدن تنهایی کمک کنند.

این ها همه ی دلایل خوبی هستن تا همیشه از دوستان خود سپاسگذار باشید.

همچنین بخوانید: انشا در مورد دوست

تاثیر دوست خوب در زندگی و سلامت شما

تاثیر دوست خوب بر سلامت

یک تحقیق جدید به ما نشان داده که باید به روابط خود با انسان‌های دیگر توجه کنیم، نه فقط به این خاطر که دوستی‌ها باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنیم، بلکه به این دلیل که دوست‌های ما در واقع یک نقش مهم در سلامت، رفاه و حتی بقای ما بازی می‌کنند.

اینکه درک بهتری از اهمیت دوستی پیدا کنیم و عوامل موثر در روابط دوستی را بشناسیم به ما کمک می‌کد تا از نظر فیزیکی و روحی سعادت و ترقی بیشتری داشته باشیم.

به گزارش آلامتو به نقل از huffingtonpost ؛ بروک فینی یک پروفسور روانشناسی اجتماعی در Carnegie Mellonاست که موضوع را اینطور بیان کرده است “ما دانش کمی در این مورد داریم که چرا روابط تا این حد اهمیت دارند.

ما همیشه بروی اهمیت روابط در حمایت از فرد تاکید داریم. روابط نه تنها به مردم کمک می‌کند تا با استرس و دشمنی کنار بیایند، بلکه به آنکه کمک می‌کند تا یاد بگیرند، رشد کنند، کاوش کنند، به اهدافشان برسند و استعدادهای جدیدی را در خود پرورش دهند.”

هر چند این به نظر اکثر ما حرف درستی است، اما از نظر تئوری اطلاعات کمی در مورد تاثیرات روابط وجود دارد.

فینی می‌گوید که جمع‌آوری داده‌های 148 تحقیق درباره مرگ و میر در سال 2010 مشخص کرد که احتمال مرگ افرادی که از یک دایرۀ اجتماعی قوی محروم هستند برابر با کسانی است که در طول روز خود 15 سیگار می‌کشند. با اینحال، هر چند سیگار به عنوان یک عامل مهم مرگ و میر به حساب می‌آید و در جامعه برنامه‌هایی برای آگاهی و انجام ورزش‌های مختلف ترتیب داده می‌شود، اما اهمیت دوستی‌های خوب چندان جدی گرفته نمی‌شود و در راستای رسیدن به سلامت اجتماعی هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

فینی عقیده دارد که برنامه‌هایی سلامت اجتماعی که بروی دوستی و اهمیت روابط اجتماعی تمرکز کنند می‌توانند یک تاثیر بزرگ در سلامت جامعه داشته باشند. او در اینباره می‌گوید “امید ما این است که تحقیقات اینچنینی بتوانند تبدیل به یک مبنا برای ایجاد برنامه‌هایی با محور رابطه باشند تا سلامت جامعه افزایش یابد.”

او برای کمک به ما چندین توصیه برای یک دوست خوب بودن کرده است که آنها را در ادامه برای شما می‌آوریم:

 • زاویۀ نگاه دوستان خود را هم در نظر داشته باشید. اگر که شما نسبت به نوع نگاه دوستان خود به مسائل آگاه باشید، آنها احساس می‌کنند که توسط شما فهمیده می‌شوند، برایتان ارزش دارند و به آنها اهمیت می‌دهید.
 • مطمئن شوید که منابع ذهنی، احساسی (و شاید مادی) لازم برای حمایت از دوستان خود را دارید. بدون چنین منابعی، حتی بهترین دوستان هم ممکن است نتوانند صبر و تحمل داشته باشند و نقد نکنند.
 • مسئولیت اینکه از دوستان خود حمایت نمایید را قبول کنید. آیا واقعا می‌خواهید یک منبع حمایت از یک دوست باشید؟ بدون اینکه مسئولیت این نقش را قبول کنید، احتمالاً آن انگیزه لازم برای اینکه به خوبی و با دقت به کسی توجه داشته باشید را در خود نخواهید داشت.
 • آدم‌هایی که به حمایت نیاز دارند باید از دیگران طلب کمک کنند به جای آنکه فاصله بگیرند و نیازهای خود را به صورت مشخص بیان کنند. آن فردی که حمایت کسی را دریافت می‌کند هم یک نقش فعال در این موقعیت دارد. وقتی که نیاز به کمک دارد، بهتر است نوع کمکی که نیاز دارید را رک و مستقیم بیان کنید و روی این حساب نکنید که آدم‌ها باید خودشان حدس بزنند.
 • از حمایت دیگران قدردانی کنید و وقتی که آنها به کمک نیاز دارند جبران کنید. مزایای بسیاری در این وجود دارد که کمکی را ارائه دهید و ببینید که موفق بودید و قدردان شما هستند. بنابراین وقتی که یک دوست کمک می‌کند، به آنها نشان دهید که واقعاً ممنون هستید. و وقتی هم که نوبت شما است که به آنها توجه کنید، همین پاداش‌های احساسی از آن شما خواهد بود.
 • توجه داشته باشید که تقاضای بیش از حد از کسی نداشته باشید. اگر که دوستی به اندازه کافی حامی شما نیست، شاید دلیلش این باشد که شما انتظار بسیار زیادی دارید. در این مواقع بهتر است دایرۀ دوستی‌های خود را افزایش دهید تا بتوانید از آدم‌های دیگر کمک بطلبید.

1 دیدگاه

 1. راحیل

  واقعا درسته……….
  عالی بود:-)

نظر خود را بیان کنید