بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و یا تشنه نشویم

اگر به دنبال لیست بهترین غذا برای سحر ماه رمضان هستید تا زیاد گرسنه و تشنه نشوید، ما در این مطلب از آلامتو مجموعه ای از غذاهای ایرانی را که مواد اولیه آن در اغلب منازل موجود دست را با بهترین روش پخت ارائه می کنیم.

لیست بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و یا تشنه نشویم

ماه مبارک رمضان ماه مهمانی خداست و ما مسلمانان طبق دستور دین ساعتی از روز را به روزه داری می گذارنیم و خود را از خوردن و آشامیدن دور نگه می داریم. اما برای اینکه بتوانیم بدون آسیب به سلامتی جسمی خود تمامی ماه رمضان را روزه بگیریم و این کار به فعالیت های روزانه ما لطمه وارد نکند، باید تغذیه مناسبی داشته باشیم. ما در این مطلب از آلامتو سعی کردیم لیستی از بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و تشنه نشویم را با طرز پخت آنها برای شما گردآوری کنیم.

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک

باقالی پلو با مرغ یکی از غذاهای مناسب برای سحری ماه رمضان است که مانع از گرسنگی یا تشنگی زیاد در طول روز می شود. این غذا با داشتن نشاسته و پروتئین که در مدت طولانی تری هضم می شوند، زمان گرسنه شدن شما را به تاخیر می اندازد. مواد اولیه آن شامل ران مرغ، برنج، شوید، سیر و پیاز، کنجد و … است. برای تهیه باقالی پلو باید باقالی ها را در هنگام جوشاندن برنج به آن اضافه کنید و اگر طعم باقالی را دوست ندارید می توانید آن را تنها با شوید تهیه کنید. برای مشاهده طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو

عدس پلو با گوشت چرخ کرده و کشمش و گردو یکی دیگر غذاهای مقوی در ماه رمضان است که به خاطر وجود عدس غنی از پروتئین است و کشمش موجود در آن مانع از افت قند خون در طول روز می شود. دستور تهیه این غذای خوشمزه و پرطرفدار نیز بسیار ساده است. مواد اولیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده شامل برنج، عدس، گوشت چرخ کرده، کشمش پلویی، مغز گردو، روغن و … است. در روش پخت آن گوشت چرخ کرده و کشمش در مراحل جدا به برنج اضافه می شوند. برای مشاهده طرز تهیه طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه ته چین مرغ

ته چین مرغ از غذاهای محبوب بین سنین مختلف است. اگر شما هم ترجیح می دهید گوشت سفید را برای تامین پروتئین مورد نیاز در ماه رمضان استفاده کنید، ته چین مرغ یک غذای بسیار مناسب و البته خوشمزه است. این غذا علاوه پروتئین سطح بالایی از نشاسته دارد که مانع از گرسنگی شما در طول روزه داری می شود. مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ شامل برنج، ماست چکیده، سینه مرغ، تخم مرغ، پیاز و … است. برای مشاهده طرز تهیه ته چین مرغ به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی ساده برای 4 نفر در قابلمه

طرز تهیه ته چین مرغ

طرز تهیه شوید پلو با شوید خشک و تن ماهی

شوید پلو با تن ماهی غذایی خوشمزه و با طبخ فوری است که بین اغلب مردم محبوبیت دارد. ماهی حجم بالایی پروتئین در اختیار بدن قرار می دهد که وعده ای مناسب برای سحری است زیرا تا مدت زیادی شما را سیر نگه می دارد. از طرف دیگر ماهی تن یک ماهی اقیانوسی است در نتیجه بدن آن عاری از حجم بالای انواع آلودگی از جمله سرب است. مواد اولیه شوید پلو با تن ماهی شامل برنج، تن ماهی، شوید خشک شده، روغن و … است. برای آشنایی با طرز تهیه شوید پلو با شوید خشک و تن ماهی به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه شوید پلو با شوید خشک و تن ماهی

طرز تهیه شوید پلو با تن ماهی

طرز تهیه پلو شوشتری

پلو شوشتری از غذاهای جنوبی کشور یعنی خوزستان است که اگر یک بار آن را امتحان کنید از طرفدارانش می شوید. این غذا با داشتن حبوبات، مرغ و برنج ارزش غذایی بالایی دارد و انتخاب خوبی برای سحری ماه رمضان است تا زیاد گرسنه و تشنه نشوید. مواد اولیه پلو شوشتری با مرغ شامل لوبیا چشم بلبلی، سینه مرغ، برنج، سیر و پیاز، روغن و … است. برای آشنایی با طرز پخت پلو شوشتری با مرغ و لوبیا چشم بلبلی به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه پلو شوشتری مجلسی و آسان با مرغ و لوبیای چشم بلبلی

طرز تهیه پلو شوشتری

طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

استانبولی از غذاهای سنتی ایران است و با وجود پخت سریع آن بسیار خوشمزه است. این غذا به طور سنتی بدوم گوشت طبخ می شده است اما سال های زیادی است دستور العمل آن با گوشت چرخ کرده و مرغ نیز محبوبیت پیدا کرده است. برنج موجود در این غذا در کنار لوبیا به تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن کمک کرده و یک سحری خوب برای ماه رمضان است تا زیاد گرسنه و تشنه نشوید. مواد اولیه آن شامل برنج، گوشت چرخ کرده، لوبیا سبز، رب گوجه فرنگی، روغن و … است. برای مشاهده طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز لذیذ و مجلسی

طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت

خورش کرفس با لوبیا قرمز یکی دیگر از غذاهای حاوی سبزیجات و حبوبات است که وقتی در کنار برنج سرو شود بسیار مناسب سحر ماه رمضان است که از زیاد گرسنه و تشنه شدن پیشگیری می کند. این ترکیب به خاطر سبزیجات آن، نه تنها بدن هیدراته نگه می دارد، بلکه منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و پروتئین است و شما تا ساعات زیادی احساس سیری می کنید. مواد اولیه تهیه خورش کرفس شامل گوشت خورشتی، لوبیا قرمز، کرفس، پیاز، روغن و … است. برای مشاهده طرز پخت طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت غلیظ، لذیذ و مجلسی

طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز

طرز تهیه ماکارونی با مرغ و قارچ و سیب زمینی

اگر به دنبال غذای سحری که زیاد گرسنه و تشنه نشوید هستید، و از طرفی در رژیم غذایی خود از گوشت قرمز امتناع می کنید، ماکارونی با مرغ و قارچ انتخاب خوبی برای شما است. ماکارونی غنی از نشاسته است و مانع از گرسنه شدن شما می شود و همچنین با هضم کندی که دارد به تامین انرژی روزانه شما کمک می کند. مرغ و قارچ نیز منبع سالم جذب پروتئین بدن است که مانع از کاهش وزن در طول ماه رمضان می شود. مواد اولیه این غذا شامل ماکارونی رشته ای، سینه مرغ، قارچ، رب گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و … است. برای مشاهده طرز تهیه ماکارونی با مرغ و قارچ و سیب زمینی به لینک زیر مراجعه نمایید.

طرز تهیه ماکارونی با مرغ و قارچ و سیب زمینی لذیذ مرحله به مرحله

طرز تهیه ماکارونی با مرغ

طرز تهیه دمی باقالی زرد کته ساده

دمی باقالی زرد کته ساده یک انتخاب فوق العاده برای افرادی است که فرصت زیادی ندارند تا یک سحری که زیاد گرسنه و تشنه نشوند، را تهیه کنند. این غذا نیز یکی از غذاهای سنتی ایران است که روش پخت بسیار ساده ای دارد و مواد اولیه آن ارزان قیمت و قابل دسترس همگان است. روش پخت این غذا در هر منطقه به نحو متفاوتی است. مواد لازم برای تهیه دمی باقالی شامل برنج، لپه باقالی، پیاز، زعفران و … است. خیلی ساده با کته کردن برنج و اضافه کردن باقالا به آن طبق دستور العمل این سحری خوشمزه آماده می شود که بخاطر وجود برنج و باقالا که دیر هضم هستند، مانع از احساس ضعف در طول روزهای ماه رمضان خواهد شد. برای مشاهده طرز تهیه دمی باقالی زرد کته ساده به لینک زیر مراجعه کنید.

طرز تهیه دمی باقالی زرد کته ساده و فوق العاده خوشمزه

طرز تهیه دمی باقالی زرد

طرز تهیه خورش قارچ و مرغ زعفرانی

یکی از خورش های پرطرفدار و نسبتا جدید خورش قارچ و مرغ زعفرانی است که برای سحر ماه رمضان که زیاد گرسنه و تشنه نشوید توصیه می شود. قارچ موجود در این غذا به درمان کم خونی کمک می کند و برای ماه رمضان توصیه می شود.

مواد مورد نیاز برای تهیه خورش قارچ و مرغ زعفرانی:

 • سینه مرغ: سه عدد
 • سیر: دو حبه
 • قارچ: 200 گرم
 • پیاز درشت: یک عدد
 • آرد: 1 قاشق چای خوری
 • روغن: به میزان لازم
 • زعفران دم کرده: 1 قاشق غذا خوری
 • رب: 1 قاشق غذا خوری
 • آبلیمو: 1 قاشق چای خوری
 • نمک، فلفل سیاه، زردچوبه: به میزان لازم

روش تهیه خورش قارچ و مرغ زعفرانی

ابتدا باید سینه های مرغ را آبکشی کرده و آنها به شکل تکه های مکعبی شکل خرد کنید. سپس قارچ های شسته شده و آبگیری شده را به صورت ورقه ورقه خرد کنید. حالا نوبت مزه دارد کردن مرغ ها با استفاده از زعفران، زردچوبه و نمک و فلفل سیاه است و بعد باید آنها را به مقدار کم با کره سرخ کنید تا طلایی شوند.

حالا نوبت نگینی خرد کردن پیاز و سیر و سپس تفت دادن آنها است تا زمانیکه نرم شوند. در اینجا قارچ ها را نیز به آنها اضافه کنید و درب قابلمه را برای دقایقی بگذارید تا قارچ ها نیز تفت خورده و نرم شوند. حالا مقداری رب گوجه به مواد اضافه کنید تا تفت بخورد و پس از آن ادویه ها را با مواد مخلوط کنید.

تکه های مرغ که از قبل آماده کرده اید را درون قابلمه بگذارید و اجازه دهید با یک لیوان آب و در حرارت ملایم بپزد تا همراه سایر مواد پخته شود. در پایان هم زعفران دم کرده و کمی آبلیمو به آن اضافه کنید و به مدت 15 دقیقه منتظر باشید تا خورش شما جا بیفتد و آماده میل کردن شود.

طرز تهیه خورش قارچ و مرغ زعفرانی

طرز تهیه خورش لونگی

شاید شنیده باشید که مصرف رب انار باعث کاهش عطش بدن می شود. به همین علت ما طرز تهیه خورش لونگی را که در لیست بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و تشنه نشویم است را در اینجا ارائه می کنیم. به علاوه این خورش حاوی مرغ یا اردک است که پروتئین بالایی دارد و در کنار پلو که یک نشاسته مفید برای بدن است سرو می شود.

مواد مورد نیاز برای تهیه خورش لونگی:

 • مرغ: یک عدد
 • گردو آسیاب شده: یک پیمانه
 • سبزی معطر
 • زرشک: 4/1 پیمانه
 • رب انار: شش قاشق غذاخوری
 • پیاز: یک عدد
 • سیر: 4 حبه
 • آب: یک پیمانه
 • نمک و فلفل: به میزان لازم

روش تهیه مرغ لونگی:

ابتدا باید مرغ را مزه دار کنید. برای این کار لازم است مرغ را پس از شستن با چنگال سوراخ کنیم، به طوریکه در بیشتر سطح آن منفذهایی ایجاد شود. سپس آن را درون ظرفی حاوی یک پیمانه آب رب انار و مقداری نمک و فلفل را قرار دهید و در یخچال بگذارید تا مزه دار شود.

پس از 24 ساعت مرغ را از بخچال بیرون بیاورید و اجازه دهید با محیط هم دما شود، سپس درون ظرف فر قرار دهید. سپس سبزی های معطر را شسته و خرد کنید و در تابه با کمی روغن تفت دهید و سیر را نیز به آن اضافه کنید. حالا باید زرشک و گردو و رب انار را به آنها اضافه کرده و شکم مرغ را با مخلوط تهیه شده پر کنید.

در مرحله بعد پیاز را خلالی ریز کنید و روی مرغ بریزید. حالا روی ظرف فر که مرغ در آن قرار دارد فویل بکشید و در فر بگذارید. باید فر را از قبل گرم کرده باشید و به مدت یک ساعت روی حرارت 180 درجه قرار دهید. برای اینکه از پخت کامل مرغ اطمینان یابید، باید بتوانید با چنگال به آسانی آن را جدا کنید. حالا مرغ را از ظرف خارج کرده و در کنار پلو میل کنید.

طرز تهیه خورش لونگی

طرز تهیه کتلت لوبیا سفید

کتلت لوبیا سفید از بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و یا تشنه نشویم. این غذای خوشمزه که با نان و برنج سرو می شود با وجود دستور پخت ساده ای که دارد بسیار خوشمزه بوده و ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای روزه داری را در بدن تامین می کند. این کتلت با وجود اینکه در مواد اولیه آن گوشت ندارد، مانع از احساس گرسنگی و تشنگی زیاد در روز می شود.

مواد مورد نیاز برای تهیه کتلت لوبیا سفید:

 • لوبیا سفید: یک پیمانه
 • پیاز: یک عدد
 • تخم مرغ: دو عدد
 • سیب زمینی: یک عدد
 • سیر: دو حبه
 • جعفری: سه قاشق چای خوری
 • آرد سفید: سه قاشق غذا خوری
 • زیره: یک قاشق چایخوری (به دلخواه)
 • نمک، فلفل: به میزان لازم

روش تهیه کتلت لوبیا سفید:

برای پخت این کتلت باید لوبیا سفید را از شب قبل خیس کنید و چند مرتبه آب آن را تعویض کنید و در پایان آن را با مقداری آب بپزید تا نرم شود. سپس سیب زمینی ها را آبپز کنید و پوست آنها را بگیرید تا خنک شوند. سپس پیاز را نیز رنده کرده و آب آن را بگیرید.

حالا باید سیب زمینی هایی را رنده کنید و پس از آن لوبیا سفیدها با میکسر یا گوشت کوب را پوره کنید. سپس جعفری ها را خرد کنید. سپس مواد آماده شده از جمله لوبیا سفید، پیاز رنده شده، سیب زمینی پوره شده، سیر رنده شده، تخم مرغ، جعفری و ادویه را با هم در یک ظرف مخلوط کنید تا یکدست شوند.

در پایان هم روغن را در ظرف مورد نظر داغ کرده و به اندازه یک قاشق از مواد را در دست گرد کنید و در تابه بگذارید تا سرخ شود. این کار را ادامه دهید تا مواد شما تمام شوند.

طرز تهیه کتلت لوبیا سفید

طرز تهیه کتلت قزل آلا

کتلت قزل آلا یکی از غذاهای سالم و مقوی است که می تواند به عنوان وعده سحری ماه رضمان سرو شود تا زیاد گرسنه و تشنه نشوید. برای داشتن کیفیت بهتر غذا بهتر است در روغن زیتون سرخ شود که در طول روزه داری به سلامت بدن نیز کمک قابل توجهی می کند.

مواد مورد نیاز برای تهیه کتلت قزل آلا:

 • ماهی قزل آلا: 300 گرم
 • پیاز: یک عدد
 • سیر: به مقدار دلخواه (2-1 حبه)
 • جعفری خرد شده: سه قاشق غذاخوری
 • آرد ذرت یا پودر نان: دو قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون: به میزان لازم
 • زردچوبه، نمک و فلفل: به میزان لازم

روش تهیه کتلت ماهی قزل آلا:

ماهی تمیز شده را به همراه پیاز و سیر در چرخ گوشت یا غذاساز چرخ کنید. سپس اگر احساس می کنید که مواد شما شل است، آرد ذرت یا پودر نان را به آن اضافه کنید. حالا نوبت به مخلوط کردن جعفری ریز شده، زردچوبه، نمک و فلفل است. در پایان مواد آماده شده را با حرارت ملایم در روغن زیتون سرخ کنید.

طرز تهیه کتلت قزل آلا

سخن آخر

امیدواریم این لیست تهیه شده از بهترین غذا برای سحری ماه رمضان تا زیاد گرسنه و تشنه نشویم مورد پسند شما همراهان سایت قرار گرفته باشد و بتوانید غذاهای لذیذی با این دستور العمل ها تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید