فواید خواب زنان sleep-benefits

هرچند هرکسی باید سعی کند خواب کافی داشته باشد، اما تحقیقی جدید از دانشگاه دوک نشان داده کمبود خواب می‌تواند برای زنان خطرناک‌تر از مردان باشد. پژوهشگران این‌گونه استنباط کردند که کمبود خواب و استراحت، پیامدهای جسمی و ذهنی بیشتری روی زنان دارد. یافته‌های این مطالعه می‌تواند توصیه‌هایی لازم برای سلامت زنان ارائه دهد، مخصوصا آنهایی که ریسک بالاتری در بیماری‌های قلبی و بیماری‌های روانی گوناگون دارند. این پژوهش به سرپرستی مایکل بروس، کارشناس خواب و روانشناس بالینی، تاثیرات استراحت ناکافی روی زنان و مردان را ارزیابی و سنجش کرد.

یکی از محققان اعلام کرد:” ما دریافتیم برای زنان، خواب ناکافی ارتباط قوی با میزان بالایی از آزردگی روانی، پرخاشگری شدید، افسردگی و خشم دارد. اما این احساسات ارتباطی با همین میزان کمبود خواب در مردان نداشت. این اولین شاهد تجربی است که مشاهدات ما را درباره نقش جنسیت و تاثیراتش روی خواب و سلامتی ساپورت می‌کند”. زنانی که اختلالات خواب در آنها شدیدتر بود، میزان بالایی از پروتئین واکنشی سی و اینترلوکین 6 در آنها مشاهده گردید که معیارهای التهاب مربوط به ریسک بالای بیماری قلبی هستند.

هرکسی به چه میزان خواب نیاز دارد؟

فاکتورهای بیولوژیکی زیادی وجود دارند که تعیین کننده مقدار خواب لازم برای هر فرد هستند. بااین‌حال، بسیاری از کارشناسان عقیده دارند مقدار خواب مورد نیاز هر کسی به مقدار انرژی ذهنی مصرفی‌اش در روز بستگی دارد و به باور آنها، زنان بیشتر از مردان انرژی ذهنی صرف می‌کنند.

به گفته جیم هورن، مدیر مرکز تحقیقات خواب و دانشگاه Loughborough در انگلستان، یکی از عملکردهای اصلی خواب این است که به مغز اجازه ریکاوری و ترمیم خودش را می‌دهد. در مدت خواب عمیق، قشرخارجی مغز، یعنی بخشی که مسئول افکار، حافظه، زبان و … است، از حواس رها شده و به حالت ریکاوری می‌رود. در طول روز هرچه بیشتر از مغزتان استفاده کرده باشید، بیشتر به ترمیم نیاز خواهد داشت و متعاقبا شما به خواب بیشتری نیاز دارید. زنان توانایی انجام چندکار همزمان را دارند، آنها در یک لحظه کارهای زیادی انجام می‌دهند و انعطاف‌پذیرند و بنابراین بیشتر از مردان از مغزشان کار می‌کشند.

بهداشت خواب‌تان را ارتقاء دهید

با این‌که بزرگسالان آمریکایی به‌طور متوسط نیاز به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه دارند، اما بسیاری از آنها می‌گویند به‌طور مرتب چنین اتفاقی نمی‌افتد. طبق اعلام موسسه ملی خواب، اگر شما برای داشتن خواب کافی درجدالید، مهم است که الگوی خوبی برای بهداشت خواب داشته باشید، یعنی عاداتی که به کیفیت بهتر خواب کمک خواهند کرد.

برخی از این عادات شامل این موارد می‌شود:

. در طول روز بیشتر از سی دقیقه چرت نزنید؛

. اجتناب از محرک‌هایی مانند کافئین نزدیک به زمان خواب؛

. ورزش کافی

. استفاده کافی از نور طبیعی

. و اختصاص تخت خواب فقط به خواب، نه فعالیت‌های زمان بیداری مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید