انشا در مورد خواب و رویا

خواب یکی دیگر از مسائل مهم در زندگی انسان است که میتواند برای موضوع انشای شما یک گزینه ایده آل باشد.

در این بخش مقالات مرتبط با خوابیدن را برای شما گردآوری کرده ایم تا بتوانید از ترکیب آنها انشاء خود در مورد خوابیدن را آماده کنید.

آیا شما سحرخیز هستید؟ کمال گرایید؟ برونگرایید؟ ” نوع شخصیت” شما می‌تواند در زمان بیداری و هشیاری تاثیر زیادی روی شیوه تعامل شما با دنیا داشته باشد، اما روی عادات خواب شما هم اثراتی به جا می‌گذارد.

وقتی پای الگوهای خواب به میان می آید، صفات شخصیتی تبدیل به فاکتوری مهم و تعیین کننده می‌شود. یعنی طرز رفتارما می‌تواند وقتی که خواب هستیم به طرز نامحسوس و زیرکانه‌ای روی ما تاثیر بگذارد.

ادامه مقاله: روانشناسی خواب

بخت یا فلج خواب چیست؟

«توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یک چیزی روی سینه‌ام سنگینی می‌کنه. به همین دليل خواستم که بیدار شم اما نمی‌تونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی می‌کردم اما اصلا نمی‌تونستم هیچ تکانی بخورم. جالب اینجاست که همسرم صبح آن روز به من گفت سعی می‌کردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت را بردارم و به طرف کسی پرتاب کنم.

ظاهرا بعد از اینکه حس حرکتی‌ام برگشته بود سعی داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینه‌ام بود را از خودم دور کنم. او که این صحنه را دیده‌بود من را تکان داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم به شدت ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی می‌کردم.»

شاید برای شما هم تجربه‌هایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمی‌اش«فلج خواب» است و ایرانی‌ها آن را «بختک» می‌نامند. تقریبا به تعداد فرهنگ‌هایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرن‌ها، انواع اجنه، اهریمن‌ها و نفرین‌ها مقصر دانسته شده‌اند.

پزشکان می‌گویند اغلب آنچه به عنوان بختک در میان عموم مردم رایج است، پدیده‌ای موسوم به «فلج خواب» است.

ادامه مقاله: فلج خواب چیست؟

در مورد بهداشت خواب

خواب sleepهیچ چیزی بهتر از یک خواب عمیق و راحت نیست! اگر این جلمه را قبول دارید و میخواهید همچین خوابی را هر شب تجربه کنید پس ادامه این مقاله را بخوانید:

بهـداشت خواب عبارت است از مجموعه عاداتی که بشما کمک می کنند تا خواب راحتی را تجربه کنید. شما می تـوانـید با چند اصلاح و تـعدیل در شیـوه زندگی خود بطور چشمگیری کیفیت خواب خود را بهبود بخشید.

اهمیت خـواب در انسان بسیار بیـشـتر از آنـست که شما تصور می کنید. نقش خواب در حفظ سلامت جـسم و روان  حیاتی میباشد. تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم نـورون هــا و حــفـظ کـارآمـدی سیسـتــم عـصـبـی، سـامانـدهی یـادگیری و حافظه، و رشد کودکان و نوجوانان (80 درصد هورمون رشد حین خواب ترشح میگردد) از نقشهای عمده خواب میباشند.

ادامه مقاله: بهداشت خواب

چرا خواب های بد میبینیم؟

چرا خواب(رویا) می‌بینیم؟ این سوال ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد؛ خواب یکی از مهم ترین و اثرگذارترین مسائل بر سلامت روح و جسم هر موجود زنده است.

بهترین خواب برای بزرگسالان حداکثر 8 ساعت در طول شب است. بایستی تمام عوامل مزاحم و مختل کننده فرآیند خواب که سبب دیدن رویاهای بد و استرس زا می شوند، رفع گردند تا سطح سلامت بدن و در نتیجه سطح کیفیت زندگی ارتقا یابد.

ادامه مقاله: چرا خواب بد میبینیم؟

آرام سازی ذهن قبل از خواب

خواب برای حفظ سلامتی اهمیت زیادی دارد. در طول خواب است که بدن ما خود را بازسازی کرده و التیام می‌بخشد، ذهنمان آرام می‌شود و ناخودآگاهمان در طول رویا وارد بازی می‌شود.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمان؛ خیلی‌ها نمی‌دانند که ما واقعاً به چه مقدار خواب نیاز داریم. این سوال هیچ پاسخ مشخصی ندارد. هرچه رشد می‌کنیم و سنمان بالاتر می‌رود، مقدار خواب موردنیازمان متفاوت می‌شود و اینکه می‌گویند هر فرد به هشت ساعت خواب نیاز دارد یک باور غلط است.

بعضی افراد با شش یا هفت ساعت خواب راحت هستند، بعضی با نه تا ده ساعت. بدن هرکدام از ما از نظر بیولوژیکی متفاوت است و مهمترین چیز کیفیت خوابمان است و اینکه وقتی خسته هستیم بخوابیم.

این روزها افراد بیشتر و بیشتری دچار اختلالات خواب می‌شوند و راهکارهایی به جز دارو هم وجود دارد. در زیر به چند نکته درمورد مشکلات خواب اشاره می‌کنیم؛

ادامه مقاله: آرام سازی ذهن قبل از خواب

تحقیق درباره خواب دیدن

مسائل بسیاری در مورد خواب دیدن وجود دارد که ما آنها را درک نمی‌کنیم. فقط در این حد می‌دانیم که تغییراتی در مغز اتفاق می‌افتند و البته چند حدس در مورد چون و چرای این تغییرات داریم، اما حتی متخصصان هم تنها نظریاتی در مورد جوانب مختلف خواب و رویاپردازی دارند و چندان قطعیتی در بین آنها وجود ندارد.

برای مدت زمان زیادی خواب را به عنوان یک روش برای پردازش، مرتب و ذخیره ساختن اتفاقات روز می‌دیده‌اند. اکنون نیز تحقیقات بیشتر و بیشتری از این نظریه پشتیبانی می‌کنند.

به گفتۀ روبین نایمان، یک روانشناس کلینیکی متخصص در زمینه خواب و رویا، “ذهن را به عنوان یک دستگاه گوارش دوم تصور کنید. در این استعاره، مغز در شب اطلاعات را قورت داده، هضم کرده، موارد مهم را جدا می‌کند، و البته درست مثل دستگاه گوارش، باقی را دور می‌ریزد.

آنچه که ذهن ما حفظ می‌کند تبدیل به بخشی از آن کسی که هستیم می‌شود.” پس طبق گفتۀ او رویاپردازی در واقع سیستم گوارش مغز ما است.

اما مسائل بسیاری در مورد رویاپردازی وجود دارد که ما خیال می‌کنیم از آنها با خبریم. در ادامۀ این مقاله مواردی از حقایق و افسانه‌های دروغین در مورد رویاها را برای شما می‌آوریم.

  1. ما تمام شب را رویا می‌بینیم

ممکن است تا به حال شنیده باشید که ما فقط در هنگام حرکت تند چشم در هنگام خواب یا REM رویا می‌بینیم.(rem بخشی از خواب که فعالیت مغز چندین برابر می شود معمولا پس از هر 45 دقیقه خواب عمیق یک دوره 15 دقیقه ای rem اتفاق می افتد) اما در واقعیت ما همیشه رویا می‌بینیم.

در هنگام REM ما بیشتر با رویای خود در ارتباط هستیم، اما به خاطر اینکه در حالت عادی متوجه رویای خود نمی‌شویم، به این معنی نیست که رویاپردازی در این حالت وجود ندارد. با پیشروی در شب، بازه‌های REM طولانی‌تر شده و بنابراین می‌توان گفت که اکثریت خواب‌های ما در یک سوم آخر خواب اتفاق می‌افتند.

  1. حشرات و ماهی‌ها در خواب REM ندارند

با اینکه بعضی از خواب‌ها در خارج از REM هم اتفاق می‌افتند، تشخیص دادن حرکت تند چشم در هنگام خواب در بین گونه‌های دیگر نزدیک‌ترین راهنما برای تشخیص این است که آیا دیگر موجودات هم خواب می‌بینند یا نه. محققان متوجه شده‌اند که تمام پستانداران، خزندگان و بعضی از پرندگان REM را تجربه می‌کنند و بنابراین احتمالا خواب هم می‌بینند.

  1. اگر که با زنگ ساعت خود بیدار شوید احتمال به یاد داشتن رویا کمتر است

شوک بیدار شدن با صدای زنگ ساعت می‌تواند باعث شود جائی که چند ثانیه پیش در آن شناور بودید را فراموش کنید. بهترین راه به یاد سپردن رویاها این است که بگذارد آرام و در طول چند دقیقه غلت خوردن در تخت بیدار شوید. فقط اینکه خیلی سخت تلاش نکنید به این تصاویر گذرا چنگ بزنید. چرا که اگر یک رویا رو دنبال کنید، مطمئنا فرار خواهد کرد.

  1. افرادی که رویاهای خود را به خاطر دارند دارای فعالیت ذهنیِ متفاوتی هستند

در یک تحقیق در سال 2014 مشخص شد افرادی که معمولا خواب‌های خود را به یاد دارند نسبت به کسانی که به ندرت می‌خوابند دارای فعالیت لحظه‌ای بیشتر در بخش‌هایی از مغز خود هستند.

البته تفاوت فقط در حین خواب نبود، بلکه وقتی که شرکت‌کنندگان بیدار هم بودند این تفاوت در آنها مشاهده می‌شد. یک تحقیق قدیمی‌تر نشان داده بود که افرادی که رویا‌های بیشتری را به یاد دارند همچنین در حین خواب (و البته بیداری) بیشتر نسبت به صداهای مختلف حساس هستند.

  1. بدن شما درست مثل زمان بیداری نسبت به رویاها عکس‌العمل نشان می‌دهد

کمتر چیزی به این اندازه گیج‌کننده است که بیدار شوید و از دست کسی عصبانی باشید، آن هم بخاطر اینکه در خواب شما کاری کرده‌اند. بعد هم می‌فهمید که هیچ راهی نیست که این احساسات را بیرون بریزید و به نظر عاقل بیائید.

اما از نظر زیستی، منطقی است که این احساسات بعد از بیدار شدن شما نیز باقی بمانند. به گفتۀ آقای نایمان “تجربه‌ای که در حین رویا دیدن داریم تاثیری عین واقعیت بروی بدن و ذهن ما می‌گذارد.

برای مثال ممکن است در حین خواب فشار خون یا تپش قلب شما اوج بگیرد، آن هم به این خاطر که خواب یک موقعیت پر از استرس را می‌بینید. این واکنش فیزیکی باعث می‌شود که تجربیات احساسی شما از رویا جایگاه محکمتری هم پیدا بکنند.

  1. ما در بازه‌های زمانی رویا می‌بینیم

با وجود این افسانه که رویا‌های ما در زمانی کوتاه و سریع اتفاق می‌افتند، در واقعیت رویاها می‌توانند برای 20، 30 یا حتی 60 دقیقه ادامه داشته باشند. احتمالا در شروع شب رویاها تنها دو دقیقه طول داشته باشند و در طول شب با اتفاق افتادن REM طولانی‌تر بشوند.

  1. کابوس‌ها همیشه در مورد ترس‌های ما نیستند

رویاهای بد واقعا ترسناک هستند، اما فقط ترس در این رویاها دخیل نیست و احساسات دیگری هم وجود دارند. در یک تحقیق، محققان رویاهای ثبت شدۀ 331 نفر را تحلیل کرده و فهمیدند که کابوس‌ها و رویاهای بد از احساساتی مثل شکست، اضطراب، گیجی، غمگینی و احساس گناه سرچشمه می‌گیرند.

محققان همچنین فهمیدند که احتمال اینکه مردان یک رویای حول خشونت و تهاجم فیزیکی داشته باشند بیشتر است، در حالیکه رویاهای بد زنان بروی مشکلات رابطه تمرکز دارند.

  1. خواب‌های شما عجیب نیستند، البته، تا زمانی که شما آنها را عجیب ننامید

به گفتۀ نایمان “وقتی شما یک خواب می‌بینید، مهم نیست چقدر خواب شما عجیب باشد – مثلا وقتی که در اعماق اقیانوس مشغول بازی با یک اختاپوس سبز بزرگ و ملکۀ انگلستان هستید – این خواب در آن لحظه عجیب نخواهد بود.

بلکه فقط بعد از اینکه بیدار شده، وارد دنیای واقعی شوید و به رویای خود نگاهی دوباره کنید است که به نظرتان عجیب خواهد آمد.”

نظر نایمان این است که مقایسۀ معنی “عجیب” در دنیای رویا و واقعیت مثل مقایسه عادت‌های غذایی در دو فرهنگ کاملا متفاوت است، از نگاه هر فرهنگ عادات غذایی دیگری به نظر عجیب و غیر منطقی می‌آید. او می‌گوید “ما می‌بایست از معنا کردن رویاها تنها از نقطه نظر واقعیت دست برداریم” که این یعنی باید کتاب‌های تعبیر خواب خود را دور بریزیم.

  1. ممکن است که شما در خواب بمیرید – و زنده بمانید تا داستان خود را بگوئید

بسیاری افراد این افسانۀ محبوب را باور دارند که اگر در خواب خود بمیرید به این معنی است که… در واقعیت هم مرده‌اید. اما نایمان می‌گوید این بسیار با حقیقت فاصله دارد.

در واقع، او سایرین را تشویق به تجربۀ این احساس می‌کند “اگر که فرصت این را بدست آوردید که در یک رویا بمیرید، من می‌گویم که این فرصت را از دست ندهید!” البته بسیاری افراد تجربۀ مرگ در رویا را یک پایان نامیدکننده دانسته‌اند، اما نایمان می‌گوید “بعضی افراد خواهند گفت که دلیل این موضوع جاودانی بودن آگاهی و مستقل بودن آن از بدن است، اما از هر زاویه هم که به این قضیه نگاه کنید، باز هم مرگ در رویا یک تجربۀ هیجان‌انگیز و جالب است.”


چرا زنان راحت نمیخوابند؟

رابطه خواب و تناسب اندام

گروهی از روانشناسان در آمریکا با انجام یک مطالعه آماری جدید دریافتند که 30 درصد از زنان بیشتر مواقع شب‌ها به دلیل نگرانی‌های مالی بیدار می‌مانند و به مسائل ‌مالی فکر می‌کنند درحالی که مردها معمولا در صورت بیدار ماندن هنگام خواب به چیزی فکر نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این مطالعه که از سوی مرکز آمار مانیلا. کام انجام شده عادات 1000 زن و مرد در آمریکا با درآمد متوسط بررسی شده است. این بررسی حاکیست دومین دلیلی که زنان را در شب بیدار نگه می‌دارد استرس کاری و دسته‌بندی کارهای روز بعد است.

به گزارش روزنامه دیلی میل، این مطالعه برای اولین بار نشان داد که کارهای منزل هنوز اصلی‌ترین مسئولیت زنان شاغل محسوب می‌شود.

همچنین در این بررسی معلوم شد زنان از بی‌برنامگی بسیار بیشتر از مردها آسیب می‌بینند.

وقتی همه چیز برنامه‌ریزی شده است 50 درصد از زنان احساس آرامش و 40 درصد آنها احساس خوشحالی می‌کنند در حالی که این آمار در مردان به ترتیب 41 و 37 درصد است.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین