چرا زنان حسود هستند؟ علت حسادت زن چیست؟

چرا خانم ها بیشتر از آقایان حسادت میکنند؟

6 Reasons Why Women get More Jealous than Men

برای تمام مردان ثابت شده است که زنان بیش از حد معمول حسود هستند و البته در بیشتر مواقع باعث تعجب است که چرا زنان تا این اندازه حسادت دارند!

چرا زنان بیشتر از مردان حسودی می کنند؟

کسی که دوستش دارید همیشه در مورد صحبت کردن شما با افراد دیگر حسودی می کند و وسواس زیادی از خود نشان می دهد؟ تحقیقات انجام شده این رفتار افراد را به خوبی توضیح می دهد. اما حسادت همان چیزی که به نظر می رسد نیست. صحبت کردن در مورد تفاوت های بین زنان و مردان کمی دشوار است و نمی توان از یک نقطه مشترک صحبت کرد.

اگر فکر می کنید همسرتان حسودتر از شماست علم و تحقیقات موجود نیز از این موضوع پشتیبانی می کند. شما باید بدانید احساساتی که دارید با احساساتی که زنان دارند متفاوت است و همین امر حسادت آن ها را توضیح می دهد.

حسادت پایه بیولوژیکی بسیار قدرتمندی دارد:

روانشناسان بر این باورند که مردان و زنان به طور متفاوتی حسادت و رمانتیک بودن را تجربه می کنند. جول واید یکی از روانشناس هایی است که این تفاوت در زنان و مردان را توضیح می دهد.

این موضوع چیزی نیست که شما بتوانید کنترلش کنید. اصلا مهم نیست چقدر زیبا هستید و چقدر درکتان بالاست. حسود بودن چیزی است که انسان با آن متولد می شود.

حسادت دارای پایه قوی بیولوژیکی است. به همین خاطر انواع مختلف شخصیتی این شرایط را به طور یکسان تجربه می کنند و این موضوع بدین معنی است که شخصیت اثر زیادی روی این شرایط ندارد.

زمانی که صحبت از بیولوژی می کنیم، جنسیت نقش مهمی در آن خواهد داشت. به همین خاطر است که احساس شما در مورد حسادت متفاوت از احساس زنان در این شرایط است.

همین تفاوت ها نشان دهنده پاسخ زنان به احساسات متفاوت است. در چنین شرایطی شما به این نتیجه می رسید که خانمتان حسودتر از شماست. شاید چنین باشد. ما در مورد خانم شما اطلاعات زیادی نداریم. همه ما می توانیم از خودمان سوالاتی را بپرسیم و به کمک پاسخ دادن به این سوالات تفاوت هایی که با دیگران داریم را شناسایی کنیم.

واقعا زنان حسودتر از مردان هستند؟

حسادت در زنان

حسادت در زنان

آیا همسر شما در مورد حرف زدن یا برقراری ارتباط شما با دیگران زنان حسادت می کند؟ دوست ندارد با هیچ کدام از همکاران خانم تان رابطه یا صحبتی داشته باشید حتی اگر این صحبت ها کاری باشد؟ زمانی که با دوستان و اشنایان خود برای صرف نهار به بیرون می روید ناراحت می شود؟

در این شرایط سناریوهای دیگری هم وجود خواهد داشت. ایا در چنین شرایطی می توان چنین نتیجه گرفت که زنان حسودتر از مردان هستند؟ شاید بتوان چنین نتیجه ای گرفت اما قبل از اینکه بگوییم زنان حسودتر از مردان هستند بهتر است نگاهی سریعی به اینه بیندازیم. هر دو جنسیت می توانند حسود باشند شما نمی توانید بگویید زنان حسودتر از مردان هستند.

اما اگر به نوع خاصی از حسادت نگاهی بیندازید یا چیزی که آن ها حسود می کند، می توانید متوجه تفاوت هایی که در میان جنسیت ها وجود دارد بشوید. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد دختران نوجوان کمی حسودتر از هم سن و سالان پسر خود هستند اما این موضوع ممکن است به کمی تحقیق نیاز داشته باشد.

چه چیزی باعث می شود زنان حسودتر باشند؟ در مورد شما چطور؟

یک نکته مهم اینجا وجود دارد. همسر شما ممکن است نتواند ارتباطی که شما با سایر زنان دارید را تحمل کند. او شما را تنها برای خود می خواهد و از تمامی نیروی خود برای نگه داشتن تان استفاده می کند.

اما شما نیز به عنوان یک مرد ممکن است در مورد ارتباطاتی که همسرتان دارد حسادت کنید. مردان زمانی که ریشه حسادت مسائل جنسی است بیشتر ناراحت می شوند.

بنابراین اگر فردی بخواهد از لحاظ جنسی به سمت همسر او نزدیک شود یا همسرش دوست داشته باشد با دیگران رابطه جنسی برقرار کند اتفاقات ناخوشایندی رخ می دهد.

اگر نگاهی به حسادت عاطفی بیندازید هر دو جنسیت هم مرد و هم زن در شرایطی که فرد دیگری وارد رابطه احساسی می شود، حسودی خواهند کرد اما زنان در این شرایط بیشتر از مردان حسود خواهند بود.

شما نمی توانید بگویید مردان بیشتر از زنان یا زنان بیشتر از مردان حسود هستند:

Jealousy

آیا زنان بیشتر از مردان حسادت میکنند؟

واید تحقیقاتی را به عنوان مرجع نشان می دهد که در آن مطالعات متعددی بر روی افراد انجام شده است.

در یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه Chapman محققان از 64000نفر بزرگسال آمریکایی خواستند نظر خود را در مورد خیانت جنسی یا خیانت عاطفی بیان کنند و بگویند در کدام یک از شرایط بیشتر ناراحت می شوند.

نتایج به دست آمده جالب توجه بود. حدود 54 درصد از مردان بیان کرده بودند که بیشتر به خاطر خیانت جنسی ناراحت می شوند و تنها 35 درصد از زنان همین موضوع را بیان کرده بودند.

البته نمی توان چنین مطالعه ای را به همه افراد تعمیم داد. اینکه همسر شما به خاطر خیانت جنسی ناراحت می شود بدین معنی نیست که در مورد خیانت عاطفی ناراحت نخواهد شد.

در میان افراد پاسخ دهنده ، 65 درصد از زنان بیان کردند که بیشتر به خاطر خیانت عاطفی ناراحت می شوند این در حالیست که 46 درصد از مردان این موضوع را به عنوان بزرگ ترین مشکل خود بیان کرده بودند.

در هر دو شرایط خیانت می تواند مشکل بزرگی برای افراد باشد. نمی توان گفت خیانت جنسی بدتر است یا خیانت عاطفی. هر دوی این ها می توانند دردسرساز باشند.

زوج ها از هم جنس های خود چه چیزی می توانند یاد بگیرند؟

تا به اینجای کار در مورد افرادی صحبت کردیم که با جنس مخالف رابطه داشتند. زمانی که پاسخ مردان یا زنان هم جسنگرا را مورد بررسی قرار می دهیم همه چیز جذاب تر می شود.

پاسخ افرادی که در این گروه قرار دارند اولویت قابل توجهی بین خیانت جنسی و عاطفی را نشان نمی دهد. مردانی که با جنس مخالف رابطه دارند از مردان هم جنس گرا متفاوت هستند.

این ها تنها افرادی هستند که بیشتر از خیانت جنسی رنج می برند و شاید خیانت عاطفی آنقدرها برایشان مهم نباشد.

چرا مردان هم جنس گرا از مردان دیگر متفاوت اند؟

خوب بر اساس مطالعات انجام شده مردان هم جنس گرا دو مورد را سرزنش می کنند: شرایط اجتماعی و تکاملی.

به همین خاطر بر این باورند که در هر دو شرایط فرد مقابل مقصر نیست.

مردان بیشتر بر این باورند که خیانت علیه مردانگی شان عمل می کند:

زنان همیشه به خوبی می دانند که بچه های متولد شده فرزندان خودشان هستند زیرا خودشان باردار می شوند. اما مردان همیشه نمی توانند بفهمند فرزندی که به دنیا آمده است فرزند بیولوژیکی خودشان است یا خیر.

از دیدگاه تکاملی، استفاده از منابع یک نفر برای بزرگ کردن فرزند مرد دیگر، باعث بروز مشکلات قانونی زیادی می شود. به همین خاطر بیشتر مردانی که به این موضوع شک می کنند به سراغ بررسی های ژنتیکی می روند تا مطمئن شوند فرزند موجود، فرزند خودشان است. از لحاظ اجتماعی مردان در مورد خیانت جنسی بیشتر واکنش نشان می دهد .

آن ها دوست دارند مردانگی شان همیشه حفظ شود و این نوع خیانت را علیه مردانگی خود می دانند. آن ها با خود فکر می کنند اگر همسر من با مرد دیگری رابطه داشته باشد افراد دیگر چه چیزی در مورد مردانگی ام می گویند؟ به همین خاطر در چنین شرایطی جوانب اجتماعی و بیولوژیکی به همراه هم کار می کنند.

خوب نتیجه نهایی چیست؟ مردان در مورد رابطه جنسی همسران خود با سایر افراد نگران هستند. آن ها دوست ندارند به هیچ وجه چنین اتفاقی رخ دهد.

این موارد ممکن است خبر زیاد بدی نباشد. اینطور نیست؟

با اینکه حسادت زنان یا مردان می تواند ازاردهنده باشد اما در برخی از شرایط چنین حسادتی بسیار مفید خواهد بود. تکامل اشتباه نمی کند. اگر خوب به این ماجرا نگاه کنید می توانید جنبه مثبت چنین احساسات ازاردهنده ای را پیدا کنید.

برخی از مطالعات موجود نشان می دهد وجود حسادت در یک نفر می تواند برای رابطه مفید باشد. اگر فردی بخواهد بداند که همسرش هنوز دوستش دارد یا خیر می تواند از او سوال کند و امیدوار باشد او نیز پاسخ صادقانه ای به سوالش بدهد اما اگر فردی بخواهد این احساس را واقعا بسنجد می تواند با فرد دیگری ارتباط برقرار کند.

اگر طرف مقابل در مورد این ارتباط ازرده خاطر شد می تواند مطمئن باشد که هنوزش دوستش دارد هر چند این روش زیاد مفید و موثر نیست و می تواند مشکلات زیادی را در روابط زوجین ایجاد کند. اگر واکنش حسادت آمیزی وجود نداشت ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد دیگر به شما متعهد نیست.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد تحریک حسادت در همسران می تواند در برخی از شرایط برای روابط موجود مفید باشد. بله این موضوع را بیشتر ماها می دانیم اما نمی توانیم آن را در روابط خود به کار ببریم زیرا همانطور که بیان کردیم می تواند عواقب حادی در پی داشته باشد.

در چنین شرایطی باید مراقب باشید. برخی از افراد بیشتر از سایرین به چنین تحریک هایی پاسخ مثبت می دهند اما تحقیقات نشان می دهد تحریک حسادت همیشه هم مفید نیست و نمی تواند برای هر فردی به کار رود.

همانطور که گفتیم به هیچ عنوان توصیه نمی شود این شرایط را در روابط خود امتحان کنید. چنین موضوعی باعث بازی کردن با احساسات طرف مقابل می شود.

آیا تکامل واقعا تنها روش برای توضیح تفاوت های حسادتی مبتنی بر جنسیت است؟

ما قدرت تکامل را در چنین شرایطی نفی نمی کنیم. تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که علم و دانش در مورد حسادت هنوز کامل نیست و تکامل نیز ممکن است همه چیز را در مورد مردان، زنان و عدم امنیت در روابطشان را بیان نکند.

در حقیقت، برخی از تحقیقات بر این باورند که ادعاهای مبنی بر نگرانی مردان در مورد خیانت جنسی و نگرانی زنان در مورد خیانت عاطفی تنها به خاطر نقص در مطالعات و خلایی است که در تحقیقات وجود دارد.

یکی از همین مطالعات در سال 2002 در Journal of Personality and Social Psychology منتشر شد. نویسندگان این مطالعه دریافتند که تفاوت بین مردان و زنان در حسادت تنها در مطالعاتی نشان داده شده که از فرمت پاسخ های اجباری در آن ها استفاده شده است.

به عبارت دیگر مطالعه انجام شده در دانشگاه Chapman از پاسخ دهندگان خواسته بود یک گزینه را به هنگام نشان دادن این سوال انتخاب کنند: لحظه ای فکر کنید و ببینید کدام یک از شرایط زیر بیشتر می تواند باعث ناراحتی و ازرده شدن خاطرتان گردد:

 • گزینه اول: شما به تازگی متوجه شده اید که همسرتان رابطه جنسی با فرد دیگری دارد اما عاشق او نشده است.
 • گزینه دوم: شما به تازگی متوجه شده اید که همسرتان عاشق فرد دیگری شده اما رابطه جنسی با او نداشته است.

چیزی که در این فرمت مطالعه وجود دارد وجود گزینه سوم است . ممکن است فردی در هر دو شرایط ناراحت شود یا هیچ کدام از شرایط موجود باعث ناراحتی اش نشود. در چنین فرمتی شما مجبور هستید تنها یک گزینه را انتخاب کنید.

چند نفر از این شرکت کنندگان در هر دو خیانت ناراحت می شوند؟ چند نفرشان در رابطه با سایر افراد بوده اند؟ ما چیزی در این مورد نمی داینم زیرا قادر به جمع آوری اطلاعات درست نیستیم. نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می کنند که مطالعه انجام شده توسط دانشگاه Chapman و سایر مطالعات مشابه را می توان به عنوان سنجش موارد مصنوعی در نظر گرفت و این ها نشان دهنده حسادت واقعی افراد نیستند.

اگر حسادت همسرتان باعث ناراحتی شما شده است بهتر است همه چیز را کنار بگذارید و با خودش صحبت کنید. اگر این موضوع کارساز و موثر نبود همه چیز به خودتان بستگی خواهد داشت. اینکه بمانید و شرایط را بهبود ببخشید یا رابطه را ترک کنید.


5 دیدگاه

 1. Pourali

  رفرنسهای مقالتون رو برام بفرستید اگه امکانش هست هرچی گشتم نبود.

 2. میثم

  حسادت و حماقت دو روی یک سکه هستند

 3. توانا

  متاسفانه اونقدر حسادت زنان کور کورانه و احمقانس که هیچ توجیهی براش نیست من تو زندگیم باره ها از این حسادت ضربه خوردم برا همین خیلی بهتر متوجه موضوع هستم

 4. محسن

  واقعاً دلیل این همه حسادت در زنان غیر قابل فهمه برام.
  اگر زنی ادعای منطق کنه و همزمان حسادتش باعث ایجاد رفتارهای غیر منطقی و به دور از وجدان بشه یک تناقض آشکار پیش میاد که نمیدونم چطوری باید توضیح داده بشه.

  • لیلا

   معلومه اصلا متوجه موضوع نشدی

نظر خود را بیان کنید