couple

تحقیقاتی در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌هایی میان دوستی‌های میان مردان و میان زنان وجود دارد. هر چند که شباهت‌های این روابط معمولاً بیشتر از تفاوت‌ها هستند، اما تفاوت‌های بسیار جالبی نیز بین آنها وجود دارد. عمومی‌ترین یافته‌ها حاکی از آن هستند که دوستی میان مردان معمولا بیشتر “ابزاری” و کمتر احساسی است، در حالیکه احتمال اینکه زنان احساسات و افکار خود را با هم به اشتراک بگذارند بیشتر است. دوستی مردان معمولا بر مبنای فعالیت‌های مشترک صورت می‌گیرد (ورزش، بازی و …) و بیشتر “معامله‌ای” است – لطف‌های هم را جبران می‌کنند و با هم بروی مسائل مختلف کار می‌کنند. در واقع، مردان فعالیت‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند و زنان احساساتشان را.

در یک تحقیق به تفاوت‌های اجتماعی-اقتصادی میان دوستی‌مردان نگاه شد و مشخص شد که مردان طبقۀ کارگر با ارائه لوازم و خدمات مختلف به یکدیگر رابطه را ایجاد می‌کنند در حالی که مردان طبقۀ متوسط معمولا در فعالیت‌های تفریحی مثل مسافرت و شرکت در رویدادهای ورزشی با یکدیگر همراه می‌شوند.

در کل، زنان سرمایه‌گذاری بیشتری برای نگه داشتن دوستی‌های خود می‌کنند – مرتب به دوستان خود زنگ می‌زنند، آنها را بیشتر ملاقات می‌کنند و … در حالی که مردان آنچنان احساس نیازی به ارتباط نمی‌کنند. یک محقق که بروی دوستی مردان تحقیق می‌کرد، در مورد اسم و آدرس دوستان نزدیک مردان از آنها پرسید (یعنی دوستی که به آنها پول قرض دهد یا در حل مشکلات به آنها کمک کند). محقق مذکور وقتی فهمید که برخی از این دوستان نزدیک سالها است که با هم رابطه ندارد واقعاً معتجب شده بود. حتی در برخی از موارد، دوست نزدیک بدون اینکه طرف مقابل بداند فوت کرده بود.

در کل، دوستی میان مردان کمتر از دوستی‌های زنان صمیمی و حامیانه است. با اینحال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که روابط زنان شکننده‌تر از مردان است. در یک تحقیق مشخص شد که نوع و کیفیت دوستی‌های مردان تحت تاثیر دوستی‌های والدین آنها می‌باشد. مردانی که والدین آنها روابط اجتماعی وسیع و فعالی دارند معمولا دوست‌های بیشتری برای خود دارند. با اینحال مهم است به یاد داشته باشید که دوستی مردان و زنان شباهت‌های بیشتری دارد تا تفاوت و یک محدودۀ وسیع از روابط مختلف هم برای مردان و هم زنان وجود دارد.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید