در هنگام سحری چی بخوریم که تشنه نشویم؟

نکاتی برای کنترل تشنگی در هنگام روزه داری

سحری چی بخوریم که تشنه نشویم؟

سحری چی بخوریم که تشنه نشویم؟

ماه رمضان یکی از ماه های مبارک خداوند است در آن برای عبادت خداوند مسلمانان روزه می گیرند و از اذان صبح تا اذان مغرب چیزی را از گلوی فرو نمیبرند. قبل از اذان صبح خوردن سحری برای مسلمانی که می خواهد روزه بگیرد مهم است. اما برخی از افراد هنگام روزه داری از این مسئله شکایت می کنند که چرا میزان تشنگی آنها در طول روزه داری افزایش می یابد. همچنین برخی افراد به دنبال این هستند که بتوانند غذایی بخورند که در طول روز تشنگی آن ها را کنترل کند و کمتر باعث تشنگی شود. در ادامه این مقاله می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که سحری چی بخوریم که تشنه نشویم؟

چگونه در هنگام روزه داری تشنه نشویم؟

مصرف برخی از غذا ها در دوران روزه داری و هنگام خوردن سحری می تواند سبب رفع یا جلوگیری از تشنگی در طول روزه داری شود برای آنکه بدانید در طور دوره روزه داری و هنگام سحری چی بخورید که تشنه نشوید ادامه مقاله را بخوانید:

میوه های سرد و یخ زده

میوه های تازه سرد شده یا میوه های برش خورده منجمد از لیست غذاهای مناسب برای روزه داری است. انگور یخ زده یا تکه های هلو، یک سیب خنک با طراوت یا یک مشت توت خنک را امتحان کنید.

همچنین بخوانید: آیا روزه گرفتن برای بیماران دیابتی ضرر دارد و با عوارض همراه است؟

چگونه در روزه داری تشنه نشویم؟

لیموترش

برش های لیمو یا لیموترش، منجمد شده یا به آب یخ اضافه شده است. ترشی لیمو یا لیموترش بزاق را تحریک می کند تا خشکی دهان را از بین ببرد.

سبزیجات

سبزیجات سرد ترد. برای رفع تشنگی کم پتاسیم، برش های خیار سرد،  هویج، کرفس یا تربچه را امتحان کنید.سبزیجات می توانند میزان تشنگی شما را در طول روزه داری کاهش دهند.

نعناع تازه

نعناع تازه. طعم نعناع که به سالادها، نوشیدنی ها یا غذاهای دیگر اضافه می شود، دهان شما را شبیه به آدامس با طعم نعناع خنک و تازه می کند.

چای

لیموناد خانگی یا چای بدون کافئین. کافئین دارای اثر ادرارآور است و با افزایش برون ده ادرار در افرادی که برخی از عملکرد کلیه دارند مرتبط است. با این حال، نتیجه نهایی افزایش تشنگی به دنبال مصرف کافئین است.

همچنین بخوانید: رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب ۱۶/۸ و ۵/۲ چیست و چه عوارضی دارد؟

چگونه در روزه داری تشنه نشویم؟

ژله

قاشق های کوچک ژلاتین طعم دار بخورید زیرا ماندگاری آن بیشتر از یک لیوان آب است. ژلاتیندرست کنید و به عنوان دسر بخورید.

آب نبات ترش

آب نبات ترش، این برای همه مناسب نیست، اما خوردن آب نبات ترش غدد بزاق را فعال می کند و خشکی دهان را تقریباً بلافاصله مرطوب می کند.

یخ طعم دار

یخ طعم دار، با منجمد کردن لیموناد، آب یا چای در یک سینی یخ، یخ طعم‌دار درست کنید. یک مکعب را به آرامی بمکید یا بنوشید تا تشنگی را بدون نوشیدن آب از بین ببرید.

هندوانه

جای تعجب نیست که هندوانه حاوی مقدار زیادی مایع است، در واقع، 92 درصد آن آب است. یک فنجان از این میوه تابستانی حاوی تقریباً 5 اونس مایع است. یک و نیم فنجان بخورید و معادل یک لیوان 8 انسی مصرف کنید.

همچنین بخوانید: آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟

نکاتی برای کنترل تشنگی

توت فرنگی

هیچ چیز مانند یک مشت توت فرنگی تازه و آبداربرای روزه داری مناسب نیست. و هنگامی که از توت مورد علاقه تابستان لذت می برید، هیدراتاسیون نیز افزایش می یابد.و این لذت قرمز باعث افزایش مواد مغذی می شود.

میوه های خانواده مرکبات

در حالی که از نظر فنی ممکن است میوه های زمستانی در نظر گرفته شوند، پرتقال ها و گریپ فروت ها انتخابی عالی برای هیدراتاسیون ماه رمضان هستند و حدود 90 درصد آب دارند. یک پرتقال متوسط ​​یا نصف گریپ فروت متوسط ​​در واقع معادل نصف فنجان آب است.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از میوه هایی است که 94 درصد آن از آب پوشیده شده است. می توان برای کنترل تشنگی در طول روزه داری هنگام خوردن سحری گوجه فرنگی را نیز کنار غذا ها قرارداد.

خیار

برای یک میان وعده گیاهی آبرسان، با خیار خنک شوید. یک فنجان 4 اونس آب به شما می دهد.خیار به طور طبیعی کالری کمی دارد اما مواد مغذی بالایی دارد. آنها همچنین حاوی مقدار مناسبی فیبر هستند که برای هضم شما عالی است.

همچنین بخوانید: راه های رفع تشنگی در ماه رمضان

نکاتی برای کنترل تشنگی

کرفس

این ایده که کرفس یک غذای «کالری منفی» است یک افسانه است ، اما آنچه کرفس برای آن مفید است محتوای آب فوق‌العاده بالای 95 درصد است – حدود 4 اونس در هر فنجان.

نکاتی برای کنترل تشنگی در هنگام روزه داری

تشنگی یکی از سخت ترین قسمت های روزه داری است. کسانی که در ماه مبارک رمضان روزه داری می کنند معمولا از تشنگی در این زمان شکایت می کنند. همچنین باید گفت هنگامی که ماه مبارک رمضان در فصول گرم سال باشد روزه داران میزان تشنگی را بیشتر احساس می کنند. زیرا در هوای گرم آب بدن همه افراد کاهش می یابد و همه افراد نیاز دارند میزان زیادی از آب بنوشند تا کاهش آب در بدن آن ها در فصول گرم سال جبران شود.اما برخی از روش ها هستند که می توانند سبب کاهش تشنگی در دوره روزه داری شوند. این نکات به خوبی در این مقاله ذکر شده است و شما می توانید با مطالعه آنها میزان تشنگی خود در طول روزه داری را کاهش دهید. برای کنترل کردن تشنگی در طول دوره روزه داری می توانید نکات زیر را رعایت کنید:

  • غذاهای شور باعث تشنگی شما می شوند، بنابراین برای کنترل تشنگی، مصرف سدیم را محدود کنید.
  • نوشیدنی های خود را سرد بنوشید. آنها طراوت بیشتری خواهند داشت و تشنگی شما را برطرف می کنند.
  • مراقب غذاهای مایع پنهان مانند ژلاتین، یخ، سوپ، سس و هندوانه باشید. به یاد داشته باشید که مواد غذایی را به صورت مایع در دمای اتاق به عنوان بخشی از مایعات دریافتی خود حساب کنید.
  • هنگامی که دهان شما خشک شد، آن را با دهانشویه یا آب سرد بشویید (به یاد داشته باشید که آن را تف کنید).
  • روز را در اتاقی با تهویه مطبوع بگذرانید. خونسردی به کاهش تشنگی شما کمک می کند. اگر در گرما بیرون هستید، سعی کنید یک باندان مرطوب را دور گردن یا روی سر خود بپوشید.
  • اگر دیابت دارید، گلوکز خود را به خوبی کنترل کنید. قند خون بالا تشنگی شما را افزایش می دهد.
  • آب بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد از حد آب می تواند باعث شود آب بدن شما سریعتر دفع شود و بیشتر احساس تشنگی کنید.

نظر خود را بیان کنید