آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟

به هنگام روزه برای بدن ما چه اتفاقی می افتد

رمضان

روزه گرفتن برای خیلی ها این سوال را پیش می آورد که آیا روزه گرفتن برای بدن مضر نیست؟ جواب این سوال قطعاً خیر است و باید بدانید تحقیقات ثابت کرده است که روزه گرفتن برای بدین بسیار مفید است ، در این مقاله بررسی خواهیم کرد که در بدن روزه داران چه اتفاقی می افتد ؟


فواید روزه برای دفع مسمویت

پرهیز از خوردن و نوشیدن باعث می شود که بدن به حالت استراحت رفته و انرژی ای که معمولا صرف هضم غذا می کرده، اکنون برای پاکسازی، از بین بردن سموم، درمان زخم های کهنه و ساختن سلولهای جدید صرف کند. در این حالت، بدن برای رساندن مواد لازم به سلولها مجبور به استفاده از انرژی ذخیره شده در گلیکوژن می گردد.

از آن جهت که بیشتر چربی ذخیره شده، شکسته شده است، بدن از مواد شیمیایی و سمومی که به واسطه مصرف مواد غذایی جذب بدن شده اند، پاک می شود. بدین صورت سم زدایی طبیعی در روده بزرگ، کلیه ها، ریه، غدد لنفاوی و پوست رخ می دهد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه زولبیا بامیه خانگی

مزایای روزه گرفتن برای گوارش

هنگامی که در طول روز انرژی ثابتی دریافت نمی کنیم، بدن از انرژی ذخیره شده گلیکوژن در کبد استفاده می کند.

استفاده از گلیکوژن کبد باعث می شود سطح قند خون پایین آمده و احساس ضعف، بی حالی و رخوت بر انسان چیره شود. اما  در همین حال دستگاه گوارش مشغول پاکسازی خود است و هضم  بهتر و جذب مواد مغذی نتیجه آن خواهد بود. پوشش داخلی معده و روده ها نیز برای ترمیم غدد و ماهیچه ها و پاک سازی مواد زائد کار می کنند.

کلیه های روزه داران در روزهای اول، نمک و آب بیشتری از دست می دهند  که باعث افزایش ادرار و پایین آمدن فشار خون می شود. همچنین افزایش ترشح هورمون های ضد پیری و کاهش دمای بدن بدلیل کاهش سرعت سوخت و ساز، از دیگر فرآیندهای ایجاد شده در هنگام روزه گرفتن است.


عوارض جانبی روزه گرفتن

علاوه بر فواید و فرآیندهای مفید ایجاد شده در بدن، عواملی مانند بوی بد دهان و بدن، بروز مشکل در تنفس، سردرد، بی رمقی و کند شدن بدن را می توان از عوارض جانبی روزه برشمرد.

هفته اول رمضان می تواند بسیار دشوار باشد، اما روند روزه گیری از هفته دوم آسانتر شده و پاکسازی کامل بدن از مواد مضر و ناخواسته صورت می پذیرد. حال با دانستن تاثیرات مثبت و عوارض جانبی روزه، می توانید بدن خود را برای پاکسازی و کارایی بهتر یاری دهید.


4 دیدگاه

 1. King

  منبعی هم داره این متن ؟ یا بازم پزشکای گمنام ژاپنی و آمریکایی کشف کردن و صرفا از رسانه ایرانی پخش شده؟

  • محسن

   بله دوست عزیز
   اتفاقاً مرجع این مقاله سایت یاهو هستش و کاملاً قابل اطمینان.
   uk.news.yahoo.com/what-happens-to-your-body-when-you-fast-20120709.html

 2. محمد

  چرا نمیگید بدن وارد فاز قحطی میشه و همه چیزایی که وارد بدن میشه رو به صورت چربی ذخیره می کنه ؟؟
  چرا نمیگید 18 ساعت بی ابی برای کلیه در یک ماه اون کلیه رو نابود می کنه ؟؟
  چرا نمیگید ابی که در داخل جمجمه کم میشه و باعث چسبیدن مغز به دیواره جمجمه و باعث سردرد میشه به سلول های مغزی رو دچار اختلال می کنه ؟؟
  اینارو هم بگید
  مطمعنم نظرم تایید نمیشه ولی امتحانش بی ضرر بود شاید مردم بفهمن

 3. سارا

  خیلی ممنون من تونستم تقریبا جواب سوالم از این مطلب بگیرم

نظر خود را بیان کنید