راه های رفع تشنگی در ماه رمضان

چگونه با روزه تشنه نشویم؟

water

آب مهمترین مایعی است که در ماه رمضان تشنگی را برطرف می کند. متاسفانه بسیاری از افراد به اندازه کافی آب نمی نوشند و فقط مقدار کمی در وقت افطار آب مصرف می کنند و پس از آن نوشیدن آب را تا روز بعد فراموش می کنند.


چرا به آب نیازداریم؟

60 تا 70 درصد از بدن از آب ساخته شده است و هر گونه کاهش مصرف آب می تواند بر درستی عملکرد سلول های بدن و اعصاب تاثیر بگذارد. به همین دلیل جبران آب از دست داده بدن بسیار ضروری است، زیرا از دست دادن آب می تواند اثرات جانبی نامطلوبی مانند یبوست، سردرد، سرگیجه، خستگی و پوست خشک را به وجود بیاورد.


چرا آب نسبت به سایر نوشیدنی ها بهترین مایع برای رفع تشنگی در ماه مبارک رمضان است؟

– بر خلاف آب، مایعات دیگر حاوی مقدار زیادی شکر هستند و می توانند باعث مصرف کالری اضافی شوند.

– نوشیدن بیش از حد از نوشیدنی ها در ماه مبارک رمضان باعث خواهد شد تا معده شما پر شود و موجب به تاخیر انداختن فرایند هضم غذا شود.

خوب به یاد داشته باشید:

آب نقش مهمی در کاهش وزن و نگهداری بدن ایفا می کند، زیرا کمک می کند تا از شر سموم خلاص شوید و احساس گرسنگی را کاهش دهید. به همین دلیل بسیار مهم است که مقادیر کم و مداوم در طول شب آب بنوشید.


چگونه از تشنه شدن در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

وقتی که در حال روزه هستید مواد غذایی که می خورید، نقش مهمی در کنترل تشنگی شما دارد. در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم:

  1. حداقل هشت لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می کنید و خارج از منزل در هوای گرم هستید، بدن مایعات بیشتری از دست می دهد. بنابراین مطمئن شوید که آب بیشتری مصرف می کنید.
  2. از غذاهای گرم و تند که تشنگی را افزایش می دهند اجتناب کنید.
  3. بیش از حد به سالاد و غذاهای دیگر نمک اضافه نکنید. همچنین از خوردن غذاهای شور مانند ماهی شور و ترشی اجتناب کنید که آنها نیاز بدن به آب را افزایش می دهند.
  4. میوه و سبزیجات تازه بخورید، زیرا آنها غنی از آب و فیبر هستند. در روده ها برای مدت طولانی باقی می مانند و باعث کاهش تشنگی می شوند.
  5. به جای آب میوه، آب میوه های طبیعی را بخورید.
  6. سعی نکنید که مقدار زیادی آب را یکباره و فقط در یک وعده بنوشید. در عوض به صورت مداوم در بین وعده های غذایی آب مصرف کنید.

خوب است بدانید

نوشیدن آب خیلی سرد برای شکستن روزه باعث رفع سریع تشنگی شما نمی شود، بلکه می تواند باعث منقبض شدن رگ های خونی و باعث سوء هاضمه شود. به همین دلیل، توصیه می شود که آب در دمای اتاق یا آب کمی سرد بنوشید.


همچنین بخوانید: غذاهای مناسب سحری

نظر خود را بیان کنید