برگ سنا برای چی خوبه

برگ سنا برای چی خوبه

برگ سنا از گیاهان دارویی است که فواید زیادی برای بدن دارد. این گیاه به راحتی در همه ی عطاری ها پیدا می شود. در طب سنتی به دلیل ماهیت دارویی این گیاه، از برگ سنا برای درمان بیماری هایی همچون، سنگ کلیه، کبد چرب، لاغری، فشارخون و… استفاده می شود. استفاده درست و به اندازه از برگ سنا در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها موثر است. ما در این مقاله می خواهیم به بررسی خواص برگ سنا برای بیماری های مانند کبد چرب، سنگ کلیه، لاغری و غیره بپردازیم.

خواص برگ سنا برای لاغری شکم و پهلو

برگ سنا برای افرادی که به دنبال لاغری از طریق مصرف دارو های گیاهی هستند پیشنهاد خوبی است. مصرف روزانه ی دمنوش برگ سنا می تواند در زمینه لاغری موثر باشد. برگ سنا باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی می شود و از این طریق می تواند با کاهش التهابات بدنی از بالا رفتن وزن جلوگیری کند. همچنین این را هم در نظر داشته باشید که کاهش وزن تنها با نوشیدن دمنوش برگ سنا به سرعت انجام نمی گیرد. اگر به دنبال کاهش وزن سریع هستید باید در کنار مصرف دمنوش این گیاه رژیم غذایی مناسب و ورزش و تحرک کافی نیز داشته باشید تا در مدت زمان کمی به وزن دلخواه خود برسید.

همچنین بخوانید: خواص نعناع فلفلی برای مو، پوست، لاغری و مردان چیست؟

برگ سنا برای لاغری شکم و پهلو

خواص برگ سنا برای کبد چرب

استفاده از دمنوش های برگ سنا برای افرادی که دچار چربی کبد هستند مضر است و استفاده زیاد از دمنوش برگ سنا باعث مسمومیت کبد می شود. به جای استفاده از برگ سنا برای درمان کبد چرب از سنای مکی و گل سرخ استفاده کنید. این گیاه باعث از بین بردن چربی های بدن می شود و در درمان کبد چرب بسیار موثر است.

خواص برگ سنا برای کودکان و نوزادان

برگ سنا برای تقویت سیستم گوارشی کودکان و نوزادان بسیار مفید است. برگ سنا خاصیت مسهل کردن دارد یعنی با شل کردن مدفوع از ناراحتی های گوارشی مانند یبوست در کودکان جلوگیری می کند. همچنین این گیاه در دفع سموم و مواد زائد بدن نیز بسیار موثر است.

خواص برگ سنا برای سنگ کلیه

از آنجای که برگ سنا خاصیت ملین و مسهل بودن دارد می تواند در دفع سموم و مواد زائد بدن بسیار موثر باشد. استفاده از دمنوش برگ سنا باعث جلوگیری از رسوب مواد زائد در بدن شده و از این طریق از ایجاد سنگ کلیه جلو گیری می کند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی سنگ کلیه در کودکان، بزرگسالان و در بارداری چیست؟

برگ سنا برای سنگ کلیه

خواص برگ سنا برای سقط جنین

مصرف زیاد برگ سنا در دوران بارداری موجب تحریک بافت رحم می شود که می تواند خطراتی مانند سقط جنین، بیماری های ژنتیکی و… را برای زنان باردار به همراه داشته باشد.از طرفی این گیاه خاصیت تسکین دهندگی و ملین بودن دارد که برای رفع مشکلات گوارشی زنان باردار می تواند بسیار موثر باشد. از این رو میزان مصرف برگ سنا باید توسط پزشک متخصص تعیین شود تا از عوارض احتمالی آن جلوگیری شود.

خواص برگ سنا برای فشار خون

تا کنون در مورد تاثیر برگ سنا در درمان فشار خون مطلب علمی یافت نشده است و نمی توان به طور قطعی در مورد خواص برگ سنا برای فشارخون صحبت کرد. اما می توانیم به این مورد اشاره کنیم که این گیاه برای تصفیه خون از مواد زائد بسیار موثر است و از رسوب سموم و مواد زائد در بدن جلوگیری می کند.

خواص برگ سنا برای یبوست

دمنوش برگ سنا خاصیت ملین و مسهل بود دارد که باعث شل شدن مدفوع می شود. همچنین دمنوش این گیاه به تقویت سیستم گوارشی کمک زیادی می کند و به همین دلیل می تواند در درمان و جلوگیری از یبوست بسیار موثر باشد.

همچنین بخوانید: آیا سبوس گندم برای یبوست مفید است؟ نحوه مصرف سبوس گندم برای یبوست

برگ سنا برای یبوست

خواص برگ سنا برای پوست صورت

چای سنا دارای مقدار زیادی تانن و رزین و همچنین خاصیت ضدمیکروبی است که به درمان سریع تر زخم ها و سوختگی های پوستی کمک زیادی می کند.

برای درمان مشکلات پوستی می توان از چند طریق از برگ سنا استفاده کرد. اول اینکه می توانیم برگ های خشک این گیاه را دم کنیم و روزانه حداقل یکبار از آن استفاده کنیم.

طریقه مصرف دیگر برگ سنا به این شکل است که می توانیم برگ های سنا را به شکل خمیر درآورده و برای درمان مشکلات پوستی از آن استفاده کنیم. خمیر به دست آمده را به را به قسمت های مورد نظر بمالید و بگذارید تا خمیر خشک شود سپس پوست خود را با آب گرم بشویید.

خواص برگ سنا برای قاعدگی

برگ سنا برای افرادی که حامله هستند یا قاعدگی منظم و بدون مشکلی دارند توصیه نمی شود. دمنوش برگ سنا به افرادی که دچار بیماری های رحمی هستند و قاعدگی آنها به طور منظم اتفاق نمی افتد یا از آخرین دوره قاعدگی آنها خیلی گذشته است می تواند بسیار موثر باشد. این گیاه با تحریک بافت های رحم در تنظیم قاعدگی به زنان کمک زیادی می کند. همچنین درد زمان قاعدگی را به شدت کاهش می دهد و باعث آرام شدن عصاب فرد می شود.


نظر خود را بیان کنید