درمان خانگی سنگ کلیه در بارداری

با بالا رفتن غلظت املاح و نمک در ادرار رسوبات سختی در کلیه ایجاد می شود که به آن اصطلاحا سنگ کلیه می گویند. این رسوبات در قسمت های کلیه تا مثانه به وجود می آیند این رسوبات به دلایل مختلفی به وجود می آیند. حرکت سنگ های کلیوی برای فرد بسیار دردناک است. تشخیص به موقع سنگ کلیه می تواند از خطرات احتمالی این بیماری پیشگیری کند. برای درمان سنگ کلیه حتما باید به متخصص مراجعه شود. برخی از سنگ های کلیه به راحتی با دارو بر طرف می شوند اما اگر سنگ کلیه بزرگ باشد برای از بین بردن آن نیاز به عمل است. در این مقاله قصد داریم تا علائم سنگ کلیه و درمان خانگی سنگ کلیه در کودکان، بزرگسالان و در بارداری را بررسی کنیم.

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه زمانی پیدا می شوند که سنگ کلیه جا به جا شود.با جا به جا شدن سنگ در داخل کلیه فرد درد زیادی را در ناحیه کلیه خود احساس می کند تا جای که تحمل این درد برای فرد غیر ممکن می شود.
علائمی که با حرکت سنگ در داخل کلیه ایجاد می شوند عبارتند از:
سوزش در هنگام دفع ادرار
حالت تهوع و استفراغ
کم شدن حجم ادرار
صورتی یا قرمز شدن رنگ ادرار
درد شدید در پهلو و پشت
نیاز به دفع ادرار به دفعات زیاد
همچنین با جا به جا شدن سنگ در داخل کلیه محل و شدت درد تغییر می کند.

علل سنگ کلیه

سنگ کلیه بیشتر به دلیل افزایش غلظت موادی مانند کلسیم ،اسیداوریک ،اگزالات و… در ادرار به وجود می آید زیرا این مواد می توانند رسوب کنند.در ادرار موادی وجود دارد که باعث می شود مولکول این مواد به هم نچسبد اما اگر این ماده در ادرار کم باشد باعث ایجاد سنگ کلیه می شود.

همچنین بخوانید: عوارض قرص کورتون چیست و چه تاثیری بر کلیه، کبد و پوست می گذارد؟

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه

روش درمان سنگ کلیه با توجه به نوع سنگ کلیه متفاوت است و هر کدام از انواع سنگ کلیه را به روشی درمان می کنند انتخاب نوع درمان توسط پزشک تعیین می شود.

درمان سنگ کلیوی کوچک

سنگ های کلیوی ریز را معمولا بدون نیاز به سنگ شکن ها وبا انجام کارهای زیر می توان دفع کرد
• نوشیدن روزانه 2تا3 لیتر آب
• دارو های که باعث شل شدن میزنای می شوند
• استفاده از دارو با تجویز پزشک

روش های گفته شده برای دفع سنگ کلیه های است که اندازه کوچک دارند با روش های بالا نمی توانیم سنگ های کلیه بزرگ را درمان کنیم .سنگ های درست باعث خونریزی و عفونت دستگاه ادراری می شود.
• برای ازبین بردن سنگ های کلیه کوچک از روش های زیر استفاده می شود.
• استفاده از دستگاه های که با امواج صوتی سنگ کلیه را خرد می کند.
• جراحی کلیه برای برداشتن سنگ‌های بسیار بزرگ
• استفاده از لوله باریکی به نام اورتروسکوپ از مجرای ادرار و مثانه برای پیدا کردن سنگ در میزنای و خرد کردن آن با ابزار ویژه
• جراحی غده پاراتیرویید

همچنین بخوانید: ورم معده چیست و چه علائمی دارد؟ درمان ورم معده در خانه

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

در برخی موارد که سنگ کلیه بسیار ریز هست می توان از درمان های خانگی برای دفع آن استفاده کرد. در ادامه به چند مورد از درمان های خانگی که بار دفع سنگ کلیه مفید هستند اشاره می کنیم .

• نوشیدن آب: نوشیدن آب از راحت ترین راه ها برای جلو گیری و همچنین دفع سنگ های کلیه ای ریز است با نوشیدن روز 2الی3 لیتر آب به راحتی می توان از سنگ کلیه جلو گیری کرد.
• آبلیمو:آب لیمو باعث می شود که رسوبات کلسیم تجزیه شود و همچنین رشد رسوبات کلسیمی را کاهش می دهد.خوردن آب لیمو تازه صبح ها و قبل از شام سنگ کلیه را به شدت کاهش می دهد.
• نعناع :نعناع باعث تثبیت اسید اوریک می شود و از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می کند .همچنین نعناع حاوی اسید استیک نیز می باشد،اسید استیک باعث حل شدن سنگ می شود.خوردن یک قاشق چای خوری عصاره نعناع یا عرق آن در جلوگیری از سنگ کلیه بسیار مفید است.
• سرکه سیب:سرکه سیب نیز دارای اسید استریک می باشد که باعث حل شدن کلسیم می شود و از رسوب آن جلوگیری می کند
علاوه بر موارد گفته شده استفاده از کرفس،آب گندم،لوبیا و روغن زیتون،آب انار و… در دفع و پیش گیری از سنگ کلیه مفید می باشد.

درمان خانگی سنگ کلیه در کودکان

یکی از شایع ترین بیماری ها در کودکان که اخیرا افزایش پیدا کرده است سنگ کلیه است.درمان سنگ کلیه با توجه به اندازه سنگ با روش های ،لیزر درمانی ،جراحی و دارو درمانی انجام می شود. اما درمان سنگ کلیه در کودکان همواره با درد همراه است برای همین استفاده از درمان های خانگی برای جلوگیری از سنگ کلیه موثر ترین راه حل است .
برای جلوگیری از سنگ کلیه در کودکان نوشیدن آب کافی،آب انار ،خوردن کرفس و…بسیار موثر است .

درمان خانگی سنگ کلیه در بزرگسالان

برای درمان سنگ کلیه در بزرگسالان در خانه استفاده از موارد گفته شده مانند ،نوشیدن آب کافی ،آب انار ،آب گندم و…می تواند از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری کند همچنین باعث دفع سنگ کلیه های ریز نیز می شود.
درمان خانگی سنگ کلیه نوزاد
علائم سنگ کلیه در نوزادان و شیرخواران به صورت بی قراری ،عفونتهای مکرر ادرای ،ادرار خونی ،تب و لرز و..همراه است برای درمان سنگ کلیه نوزادان باید حتما به پزشک مراجعه شود و نمی توان از درمان های خانگی برای دفع سنگ کلیه در نوزادان استفاده کرد.

همچنین بخوانید: علت و درمان خانگی سردرد در بارداری بدون قرص چیست

درمان خانگی سنگ کلیه در بارداری

درمان خانگی سنگ کلیه در بارداری

درمان سنگ کلیه در زنان باردار به دلیل وجود جنین در شکم آنها کمی سخت تر است . برای همین بهترین راه درمان سنگ کلیه در زنان باردار پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه با درمان های خانگی مانند ،نوشیدن آب ،نوشیدن آب انار، خوردن کرفس و…است.

درمان خانگی سنگ کلیه با هندوانه

یکی از رش های سنتی و فوری برای از بین بردن سنگ کلیه استفاده از هندوانه پخته شده است. هندوانه پخته شده یکی از سریع ترین و موثر ترین درمان های خانگی سنگ کلیه است.
برای این کار باید هندوانه را تمیز بشویید و آن را با پوستش خورد کنید. هندوانه خورد شده را در قابلمه بریزید و به آن دارچین اضافه کنید.هندوانه را به مدت 20 دقیقه به جوشانید سپس آن را با گوشت کوب خوب له کنید و دوباره به مدت 10الی 15 دقیقه به جوشانید سپس آن را از صافی رد کرده و بگذارید خنک شود.و روزانه بین یک تا سه لیوان از این ترکیب را بنوشید.


نظر خود را بیان کنید