درمان سردرد در بارداری

برای همه ما پیش آمده است که بعضی وقت ها دچار سردرد می شویم و اولین اقدامی که می کنیم خوردن مسکن است. سردرد ها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند، سردرد های معمولی که به دلیل خستگی، کم خوابی و… است و دسته دوم سردرد های میگرنی است که این سردرد ها با سردرد های معمولی فرق دارند و با خوردن مسکن به راحتی برطرف نمی شوند. در زمان بارداری به خصوص در سه ماهه اول زنان باردار، زیاد دچار سردرد می شوند اما از آنجایی که خوردن مسکن برای جنین می تواند ضرر داشته باشد زنان باردار نمی توانند از مسکن برای رفع سردرد خود استفاده کنند. ما در این مقاله قصد داریم به راه حل درمان سردرد در بارداری بپردازیم و درمان های خانگی برای رفع سردرد را بررسی کنیم. پس ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا این راه حل ها را یاد بگیرید.

علت سردرد در دوران بارداری

یکی از شایع ترین ناراحتی ها در زمان بارداری، سردرد است. معمولا زنان باردار در سه ماهه اول بارداری دچار سردرد های خفیف یا شدید می شوند. این سردرد ها معمولا به دلیل نوسانات هورمونی و افزایش حجم خون اتفاق می افتند. اما در ماه های بعدی بارداری معمولا سردرد ها کاهش پیدا می کنند. از عمده مشکلات زنان باردار در مواجه با سردرد این است که نمی توانند برای رفع سردرد خود از مسکن استفاده کنند. اما برای رفع سردرد راهکار های وجود دارد که می توانند بدون نیاز به مسکن سردرد خود را برطرف کنند. ناگفته نماند که دلیل سردرد ها در زمان بارداری علاوه بر موارد گفته شده به عوامل زیر نیز بستگی دارد.

 • آلرژی
 • کم خواب
 • کاهش قتند خون
 • گرسنگی
 • کم آبی بدن
 • اختلالات روحی و روانی
 • استرس و ضطراب
همچنین بخوانید: درد واژن در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است و چه درمانی دارد؟

علت سردرد در بارداری

علت سردرد میگرنی در بارداری

میگرن ها یکی از انواع سردرد ها محسوب می شوند اما با سردرد های معمولی تفاوت دارند. سردرد میگرنی دربین زنان باردار زیاد اتفاق می افتد و حدودآ از هر پنج زن باردار یکی دچار میگرن می شود.سردرد میگرنی معمولا با حالت تهوع،استفراغ،حساسیت به نور و..همراه است. سردردهای میگرنی باعث سردرد شدید در یک طرف سر فرد می شوند. این سردرد ها اگر درمان نشوند به مدت 4تا 72 ساعت ممکن است طول بکشند.فعالیت بدنی در زمان سردرد میگرنی باعث تشدید درد می شود. به همین دلیل به فردی که دچار سردرد میگرنی است توصیه می شود که مدتی در مکانی ساکت و تاریک استراحت کند.

عواملی که باعث سردرد میگرنی می شوند شامل موارد زیر است:

 • افزودنی های موجود در غذا های آماده
 • بو های تند
 • نور و سروصدا
 • دود سیگار
 • گرما یا سرمای شدید

اثرات جدی سردرد در بارداری

سردرد ها در دوران بارداری بسیار شایع هستند و در اکثر موارد بی ضرر بوده و جای نگرانی ندارند.اما اگر سردرد خیلی شدید باشد و به راحتی برطرف نشود و با علایمی همچون،تب ،پف صورت ،اختلال در بینایی و …همره باشد  ممکن است نشانه بیماری جدی باشد در این مواقع بهتر است برای اطمینان خاطر به یک متخصص مراجعه شود.

در ماه های اول بارداری سردرد می تواند نشانه مسمومیت، اختلالات کبد و کلیه، دفع پروتئین در ادرار و… باشد. در این مواقع فرد باید حتما به پزشک مراجعه کند تا فشار خون و آزمایش ادرار انجام دهد و در صورت بروز مشکل جدی زود تر اقدام به درمان کند.

همچنین بخوانید: رفع سوزش ادرار در بارداری و درمان خانگی عفونت ادراری چگونه است؟

درمان سردرد در بارداری بدون قرص

از آنجایی که مصرف مسکن برای رفع سردرد در زمان بارداری برای فرد ضرر دارد استفاده از راهکار های که سردرد را کاهش دهد می تواند بسیار موثر باشد.

راهکار های کاهش سردرد در دوران بارداری عبارتند از:

1.پیدا کردن علت سردرد

همانطور که گفته شد عواملی همچون ،کم خوابی،گرسنگی ،کم آبی بدن ،خستگی و استرس و اضطراب و.. باعث سردرد می شوند. در زمان بارداری پیداکردن دلیل سردرد می تواند در کاهش و برطرف کردن سردرد کمک کننده باشد. به طور مثال، اگر دلیل سردرد کم خوابی است فرد می تواند با استراحت کرد سردرد خود را برطرف کند. یا اگر دلیل سردرد گرسنگی باشد با خوردن غذا و رفع گرسنگی سردرد کاهش می یابد.

2.استفاده از کمپرس

گذاشتن کمپرس سرد یا گرم بر روی پیشانی می تواند در تسکین سردرد موثر باشد .اگر سردرد شما از نوع سینوسی است می توانید برای تسکین سردرد خود از کمپرس گرم در اطراف چشم و بینی استفاده کنید.اما اگر سردرد شما تنشی و میگرنی است باید از کمپرس سرد در ناحیه گردن استفاده کنید .

3.دوش گرفتن با آب سرد

دوش گرفتن با آب سرد یکی از سریع ترین راه ها برای رفع سردرد میگرنی است .

4.نوشیدن آب کافی در طول روز

یکی از عوامل ایجاد سردرد م آبی بدن است . نوشیدن آب کافی در طول روز از سردرد جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

درمان خانگی سردرد در بارداری

5.استراحت کافی

در زمان بارداری نداشتن استراحت کافی می تواند با عث ایجاد سردرد شود بنابراین اگر فرد در طول روز استراحت کافی داشته باشد کمتر دچار سردرد می شود.

6.ورزش کردن

ورزش کردن یکی از راه های موثر برای افزایش گردش خون و تقویت بدن می باشد . همچنین در اثر ورزش کردن هورمون اندروفین در بدن ترشح میشود که هورمونی ضد درد و استرس است که می تواند سردرد را کاهش دهد. بنابراین انجام تمرینات ورزشی در طول روز برای زنان باردار بسیار مناسب است اما باید توجه شود که افرادی که دچار سردرد میگرنی هستند باید تمرینات ورزشی را به آرامی شروع کنند و تمرینات ناگهانی و انفجاری انجام ندهند.

7.انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا

انجام مدیتیشن و یوگا باعث می شود که سطح استرس و اضطراب فرد کمتر شود و از این طریق می تواند سردرد را کاهش دهد.

8.ماساژ

ماساژ دادن ناحیه ی گردن و شانه سریع ترین و موثر ترین راه برای کاهش سردرد است.

درمان سردرد در بارداری با طب سوزنی

طب سوزنی یکی از روش های درمان است که از قدیم مورد استفاده بوده است .استفاده از این روش برای درمان سردرد های شدید در زمان بارداری بسیار موثر و بی خطر می باشد.


نظر خود را بیان کنید