چگونه ذهنی خلاق داشته باشیم؟

13 عادت روزانه برای داشتن ذهنی خلاق و فعال

چگونه یک ذهن موفق داشته باشم

داشتن ذهنی قوی، چیزی است که میتوانید با تمرین آنرا کسب کنید و مزایای آن بهره مند شوید.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از success.com؛ من سال هاست که به افراد کمک می کنم استعدادها و مهارت های فعلی خود را شناسایی کند و از این استعدادها به نفع خود بهره ببرند. بعد از انجام اینکارها، به این نتیجه رسیده ایم که چگونه می توانیم با توسعه نکات قوت فعلی افراد، توانمندی هایشان را افزایش دهیم.

همیشه فکر می کردم برنامه مثبت می تواند یک روش موثر برای کمک به افراد برای غلبه بر رقبا باشد اما یک حادثه تلخ نظر مرا عوض کرد. در سال 2003 به طور ناگهانی مادرم را از دست دادم. دو سال قبل از سومین سالگرد مرگ مادرم، همسر 26 ساله ام دچار حمله قلبی شد. 7 سال بعد پدرشوهرم را از دست دادم.

در طول این روزهای سخت و دردناک دریافتم که تمرکز کردن بر روی نکات قوت و نادیده گرفتن ضعف ها محدودیت های زیادی برای من داشته است. اگر می خواستم قوی تر از گذشته از این حوادث بیرون بیایم باید توجه ویژه ای به عادت های بدی که مرا در گذشته نگه می داشت، می کردم.

اینکه خود را یک قربانی بدانم و در مورد شرایط موجود شکایت کنم در کوتاه مدت به من کمک می کرد اما می توانست در طولانی مدت مشکلات بیشتری برایم ایجاد کند. سخت کوشی هایم به من یاد داد که یک یا دو عادت بد نیز می تواند مانع از پیشرفتم شود.

دسترسی به پتانسیل بالایی که دارید همیشه نیازمند کار و کوشش فراوان برای اضافه کردن عادت های مطلوب به زندگی پرمشغله فعلی تان نیست. در عوض می توانید هوشمندانه کار کنید و برنامه های فعلی که مانع از موفقیت شما و تقویت روح و روانتان می شود را حذف نمایید.

در ادامه قصد داریم 13 عادتی را بیان کنیم که افراد قدرتمند از لحاظ روحی اینکار را انجام می دهند.

 1. زمان خود را برای متاسف بودن برای خودشان تلف نمی کنند:

اینکه بخواهید همه مشکلاتی که دارید را لیست کنید، شکست هایتان را با اغراق بیان کنید و سختی هایی که در زندگی با آن مواجه شده اید را بشمارید هیچ کمکی به شما نمی کند. اینکه با پرداخت قرض دست و پنجه نرم می کنید یا مشکل حادی در سلامت خود دارید، افسوس خوردن برای شرایط مشکلی را حل نمی کند و باعث بدتر شدن آن می شود.

افسوس خوردن باعث می شود بیشتر از قبل بر روی مشکلاتی که دارید تمرکز کنید و همین امر مانع از توسعه راه حل های مفید برای حل مشکلات می شود. بروز سختی و ناراحتی در زندگی غیر قابل انکار است اما احساس تاسف برای خود، انتخابی است که خودتان انجام می دهید.

حتی زمانی که نمی توانید مشکل خود را حل کنید می توانید بر روی افکاری که دارید کنترل داشته باشید. برای هر چیزی که در زندگی خود دارید شکر کنید.

همچنین بخوانید: چگونه بر ذهن خودم مسلط شوم؟
 1. از توانایی های خود به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند:

شما نمی تواند حس یک قربانی را داشته باشید و در عین حال از لحاظ ذهنی انسان قدرتمندی باشید. این موضوع غیر ممکن است. اگر افکار شما به گونه ای باشید که حالت قربانی را ایجاد کند، قدرت بیشتری به سایر افراد می دهد تا شما را کنترل کنند. سعی کنید از افکار خود مراقبت کنید و از توانایی هایی که دارید به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

تغییر واژگان روزانه یکی از روش های موجود برای شناسایی انتخاب هایی است که در زندگی خود دارید. به جای اینکه بگویید باید تا دیروقت کار کنم جمله خود را ویرایش کنید و بگوید من امروز می خواهم تا دیروقت کار کنم و این انتخاب من است. اگر نتوانید تا دیرقت کار کنید ممکن است مشکلاتی داشته باشید اما هنوز هم این انتخاب خودتان بوده است.

قدرت بخشیدن به خود یکی از اجزای ضروری برای ایجاد چیزهایی است که می خواهید در زندگی به آن برسید.

 1. آن ها از تغییراتی که ایجاد می شود خجالت نمی کشند:

اگر نگران این هستید که تغییر شرایط شما را بدتر کند، نمی توانید کار را جلو ببرید. دنیا در حال تغییر است و موفقیت شما به توانایی که برای انطباق خود با این شرایط دارید بستگی خواهد داشت.

هر چقدر بیشتر خود را با این شرایط وفق دهید بیشتر می توانید موفق شوید و تغییرات مثبت در خود ایجاد نمایید.

 1. این افراد انرژی خود را بر روی مواردی که نمی توانند کنترل کنند به هدر نمی دهند:

شکایت کردن، نگران بودن و افسوس خوردن در مورد اتفاقاتی که ما قادر به حل آن ها نیستیم نمی تواند مشکلی را حل کند و در عوض باعث به هدر رفتن انرژی مان می شود. اگر همین انرژی را بر روی مواردی به کار ببرید که بر روی آن کنترل دارید قادر خواهید بود خود را برای چیزهایی که می توانید به دست آورید آماده سازید.

به زمان هایی که در مورد اتفاقات غیر قابل کنترل نگران هستید توجه داشته باشید و این انرژی را بر روی موارد خلاقانه همچون پایان دادن به یک پروژه یا تمیز کردن منظل اختصاص دهید. موقعیت های خود را بپذیرید و بدانید که برخی از این شرایط فراتر از کنترل شما هستند.

 1. نگران راضی کردن همه نیستند:

شما نمی توانید همه افرادی که در دنیا وجود دارند را راضی نگه دارید. اینکار می تواند قدرت ذهنی و روحی شما را تخلیه کند و باعث از دست رفتن اهداف مهمی شود که می توانید در زندگی خود بدان دست پیدا کنید.

انتخاب هایی که باعث ناراحتی و نا امیدی سایر افراد می شود می تواند باعث ناراحتی شما شود اما ماهیت زندگی افراد را ملزم می کند بر اساس ارزش های خود رفتار کنند.

5 مورد از ارزش هایی که در ذهن دارید را بنویسید و انرژی خود را بر روی حفظ آن ها قرار دهید.

 1. از ریسک کردن نمی ترسند:

اگر چیزی به نظرتان وحشتناک بود ممکن است دوست نداشته باشید در مورد آن ریسک کنید. اگر در مورد فرصت های کوچک هیجان زده باشید، ممکن است خطرات بزرگی که در مسیر وجود دارد را نادیده بگیرید و به سمت جلو حرکت کنید. احساسات می تواند قاضی شما باشد و با توانایی های تان برای محاسبه دقیق خطرات تداخل نماید.

شما نمی توانید بدون استفاده از فرصت ها موفق شوید اما نتیجه موفقی آمیز به توانایی شما برای کنترل خطرات بستگی دارد.

خطرات موجود را شناسایی کنید و ببینید چگونه می توانید با آن ها مقابله نمایید. ایجاد فهرستی از مزایا و معایب خطر کردن ، می تواند در تصمیم گیری درست منطقی و احساسی به شما کمک کند.

غلبه بر ترس

 1. در گذشته زندگی نمی کنند:

با اینکه درس گرفتن از گذشته می تواند باعث تقویت روحی شما شود اما زندگی کردن در آن بسیار خطرناک است. زیر سوال بردن مداوم انتخاب های گذشته یا مرور دائمی روزهای خوبی که قبلا داشته اید مانع از ساخت یک اینده خوب و لذت بخش می شود. با گذشته خود صلح کنید.

برخی از اوقات اینکار به معنای بخشیدن فردی است که به شما اسیب رسانده و برخی از اوقات بع معنای عبور از گذشته و انتخاب های آن است.

 1. اشتباهات خود را تکرار نمی کنند:

همه ما از دوران کودکی یاد می گیریم که اشتباه کردن بد است. به همین خاطر ممکن است اشتباهات خود را پنهان کنیم تا شرم مرتبط با آن را کمتر نماییم. اشتباه را به عنوان فرصتی برای رشد بدانید. غرور خود را کنار بگذارید و همه کارهایی که کرده اید را ارزیابی کنید. حالا می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید و دیگر مرتکب آن ها نشوید.

 1. از موفقیت های دیگران خشمگین نمی شوند:

دیدن ترفیع همکارتان در محل کار، شنیدن صحبت های یک دوست در مورد دستاوردهایش و دیدن پیشرفت اعضای خانواده نباید باعث ایجاد حس حسادت در شما شود.

این احساس باعث می شود تمرکزتان از تلاش هایی که انجام می دهید برداشته شود و با توانایی های موجود برای رسیدن به اهداف تداخل ایجاد نماید. تعریف خود را از موفقیت بنویسید. بعد از اینکه به تعریف واحدی رسیدید، از دستاوردهای دیگران خشمگین نخواهید شد.

باید بدانید زمانی که افراد به اهداف خود می رسند ، دستاوردهای شما کوچک تر نمی شود.

همچنین بخوانید: چرا از موفقیت دیگران ناراحت میشویم؟
marketing campaign failure

شکست خوردن جزئی از مسیر موفقیت است.

 1. بعد از اولین شکست کنار نمی کشند:

برخی از افراد از شکست پرهیز می کنند. تلاش نکردن بعد از اولین شکست، مانع از رسیدن به اهداف می شود. تقریبا هر داستانی در مورد افراد موفق با شکست های تکراری آغاز می شود.

با ترس خود روبرو شوید و با محدودیت های موجود مبارزه کنید. حتی زمانی که احساس شرمندگی دارید، از طرف دیگران رد شده اید یا شکست خورده اید باز هم سر خود را بالا بگیرید و اجازه ندهید نرسیدن به موفقیت شخصیتتان را زیر سوال ببرد.

بر روی بهبود مهارت های خود تمرکز کنید و دوباره تلاش نمایید.

مقاله مرتبط: شکست چیست؟
 1. از زمان تنهایی واهمه ای ندارند:

تنهایی می تواند حس بدی در افراد ایجاد کند. برخی از افراد احساس می کنند تنها بودن حس وحشتناکی است. بیشتر افراد با پر کردن روز خود با فعالیت های مختلف، از سکوت جلوگیری می کنند.

با اینحال، زمان تنهایی ، بخش ضروری برای ساخت قدرت ذهنی است. حداقل 10 دقیقه از روز را برای جمع آوری افکار بدون تداخل سایر موارد اختصاص دهید. از این زمان برای ارزیابی پیشرفت و ایجاد اهداف اینده استفاده کنید.

 1. احساس نمی کنند دنیا به آن ها بدهکار است:

زمانی که سخت تلاش می کنیم، به دنبال موفقیت هستیم. اما اینکه بنشینید و منتظر بمانید دنیا چیزهایی که می خواهید را بدون تلاش در اختیارتان قرار دهد سخت در اشتباهید. بر روی چیزهایی تمرکز کنید که باید به دنیا بدهید.

شما هدایایی در درون خود دارید که می توانید با سایر افراد به اشتراک بگذارید.

 1. به دنبال نتایج فوری نیستند:

رشد و توسعه فردی به تدریج اتفاق می افتد. اینکه تلاش می کنید موانع موجود برای رسیدن به موفقیت را از سر راه بردارید یا زندگی زناشویی خود را بهبود ببخشید زیاد فرقی نمی کند. انتظار نتایج فوری به نا امیدی منجر خواهد شد.

تلاش های خود را همانند دوی ماراتن بدانید.. قدرت ذهنی انعطاف پذیری به شما می دهد که به کمک آن می توانید از موانع عبور کنید.

خبر خوب این است که هر کس می تواند عضلات روحی خود را تقویت کند. تمرین کنید تا مربی قدرت ذهنی خود باشید. به حوزه هایی فکر کنید که توانسته اید به خوبی عمل کنید و ببینید در چه مواردی نیاز به بهبود دارید.

برای رشد خود فرصت هایی را ایجاد کنید و سپس خود را به چالش بکشید تا بتوانید هر روز بهتر از دیروز عمل کنید.


1 دیدگاه

 1. سهیل امانی

  بسیار عالی بود. لذت بردم. ممنون میشم مقاله من را هم که در این باره نوشتم مطالعه کنید

نظر خود را بیان کنید