شکست چیست؟ درس گرفتن از شکست

یا برنده می شوید یا یاد میگیرید هیچ شکستی وجود ندارد

شکست چیست؟

اگر به دنبال یک تعریف مشخص برای شکست هستید شاید نتوانید به جواب دقیقی برسید چراکه هرشکستی میتواند یک مسیر یا مقدمه ای برای موفقیت باشد و به تنهایی معنی خاصی نداشته باشد.

همانطور که هر فرد موفقی قطعا صادقانه اعتراف می کند ، شکست برای همه ما رخ می دهد ، و همه ما دیر یا زود در زندگیمان با شکست مواجه خواهیم شد. اما ما از هر شکست ، دو درس با ارزش می آموزیم. یکی اینکه حداقل یک دلیل برای شکست وجود دارد. و دوم اینکه ، ما می توانیم از شکست خود درس بگیریم.

به گفته شیوخرا ، نویسنده کتاب تو می توانی پیروز شوی ، شکست ها اغلب به یکی از هفت دلیل زیر اتفاق می افتند. و هاروی مكای ، نویسنده و سخنرانی که کتاب هایش بسیار پرفروش هستند ، می گوید هر كس می تواند چیز با ارزشی را به ما یاد دهد در واقع ما می توانیم یاد بگیریم که از یک سوراخ دو بار نیش نخوریم.

در اینجا رایج ترین مشکلاتی که باعث شکستمان می شوند به همراه راه حل هایشان ذکر گردیده اند:

 1. عدم استقامت

بیشتر افراد به دلیل نداشتن دانش یا استعداد شکست نمی خورند ، بلکه علت شکستشان نداشتن استقامت کافی است. یادآوری دو کلمه در عرصه پیروزی بسیار مهم است. این دو کلمه عبارتند از پایداری و مقاومت. پس به تلاشتان ادامه دهید و در برابر آنچه نباید انجام دهید مقاومت کنید.

روش های جدید را امتحان کنید. استقامت مهم است ، اما تکرار نیز اهمیت دارد ، پس هر بار کار خود را به امید اینکه این بار موفق خواهید شد تکرار کنید البته حتما باید در این راستا به اقدامات ناموفق قبلی خود نگاه کنید تا ببینید که چه چیزی را باید تغییر دهید.با استفاده از تجربه خود در ادامه می توانید به پیروزی دست یابید.

 1. نداشتن اعتقاد راسخ

افرادی که اعتقادی ندارند تا میانه راه پیش می روند و ناگهان متوقف می شوند. سوال این است که در وسط راه چه اتفاقی می افتد؟ افراد فاقد اعتقاد راسخ به این دلیل که فاقد اعتماد به نفس و شجاعت لازم هستند از ادامه راه باز می مانند. انها از پذیرش واقعیت فرار می کنند حتی اگر بدانند راهی که امده اند اشتباه بوده.

تصمیم بگیرید که چه چیزی برایتان مهم است. اگر کاری ارزش انجام دادن را دارد ، پس سعی کنید ان را به درستی انجام دهید. بگذارید اشتیاق شما حتی در کارهای روزمره تان نیز نمایان باشد.

 1. تصمیمات عقلانی

برندگان ممکن است همه چیز را تجزیه و تحلیل کنند ، اما آنها هرگز منطقی فکر نمی کنند. بازندگان منطقی هستند و کتابی پر از بهانه دارند تا به شما بگویند چرا نتوانسته اند موفق شوند.

چشم انداز خود را تغییر دهید. به هر تلاش ناموفق به عنوان یک شکست فکر نکنید. بار اول تعداد کمی از افراد در همه چیز موفق می شوند. بیشتر ما فقط با تلاش مکرر به اهداف خود می رسیم. پس تمام تلاش خود را برای یادگیری چیزهایی که لازم است بدانید به کار بگیرید.

 1. رد اشتباهات گذشته

برخی از مردم زندگی می کنند تا همه چیز را یاد بگیرند ، و برخی دیگر فقط زندگی می کنند. اگر نگرش درستی داشته باشیم ، عدم موفقیت می تواند معللمان باشد. افراد خردمند از اشتباهات خود درس می گیرند و تجربه نامی است که آنها بر روی اشتباهاتشان می نهند.

پس مشکل را برای خودتان تعریف کنید. وضعیت را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید می خواهید به چه چیزی برسید ، استراتژی شما چیست ، چرا استراتژی قبلی موثر نبوده؟ آیا واقعاً مشکلی وجود دارد؟ اگر به پول احتیاج دارید ، گزینه های بیشتری را برای افزایش درآمد مد نظر قرار دهید. علاوه بر این شما می توانید هزینه ها را کاهش دهید. پس به آنچه می خواهید واقعاً انجام دهید فکر کنید.

 1. نداشتن نظم و انضباط

کسی که کاری ارزشمند را انجام داده ، هرگز آن را بدون نظم و انضباط انجام نداده است. نظم و انضباط ، از خود كنترلی ، فداكاری و پرهیز از حواس پرتی و وسوسه ها تشکیل شده است. پس همه اینها یعنی باید تمرکز داشته باشید

کمال گرا نباش ممکن است شما یک بینش ایده آل در مورد موفقیت داشته باشید. اگرچه داشتن چنین بینشی می تواند انگیزشی باشد ، اما ممکن است واقع بینانه نباشد. موفقیت در یک هدف ، تمام مشکلات شما را برطرف نمی کند. پس در مورد اهدافتان با خودتان روراست باشید و در مورد جزئیات سطحی وسواسی نباشید.

 1. عزت نفس ضعیف

عزت نفس ضعیف باعث عدم اعتماد به نفس می شود. افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند دائماً سعی می کنند خودشان را پنهان کنند و به اینکه خودشان باشند فکر نمی کند.

بر روی خودتان عیب نگذارید. ممکن است شکست خورده باشید ، اما تا زمانی که دست از تلاش بر ندارید، شکست نخورده اید. خود را به عنوان فردی که هنوز در راه رسیدن به یک هدف خاص تلاش می کند ، تصور کنید تا بتوانید صبر و استقامت خود را برای مسافت طولانی حفظ کنید.

 1. نگرش مهلک

یک نگرش کشنده مانع از آن می شود که افراد موقعیت خود را در زندگی بپذیرند بنابراین آنها موفقیت و عدم موفقیت را به شانس نسبت می دهند. آنها بدون توجه به تلاش های خود ، خود را به دست سرنوشت می سپارند ، تا هر آنچه که می خواهد اتفاق بیفتد.

هر روز به آینه نگاه کنید و بگویید من مسئول زندگی ام هستم. ممکن است شما بر روی تمام مراحل زندگی خود کنترل نداشته باشید ، اما کنترل شما بیشتر از ان چیزی است که فکر می کنید، و مسئولیت شادی و موفقیتتان در دست هایتان است. نگرش شما جایگاهتان را در نزندگی تعیین می کند پس می توانید جایگاه بالا یا پایینی داشته باشید.


1 دیدگاه

 1. بهروز

  جالب بود…. یه مقاله دیگه هم تو لینک زیر خونده بودم در مورد شکست…جالب بود
  اینم بخونید بد نیست.

نظر خود را بیان کنید