چنار، درختی از گونه platanus است که بومی نیم کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی در مناطق مختلف ایران نیز دیده می‌شود. درخت چنار از جمله درختانی است که در شرایط محیطی مناسب عمر و رشدی زیاد دارد.

درخت چناری در شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که عمر آن به 1705 سال می‌رسد کهنسال ترین درخت چنار کره زمین شناخته شده است.

عمر درخت چنار

دومین درخت کهنسال چنار در روستای نخور ترکمنستان است که عمری 1500 ساله دارد.

درخت چنار در مناطق مختلف ایران به‌ویژه در مناطق پرآب به عنوان درخت مقدس شناخته می‌شود.

در تاریخ ایران باستان نیز اشاراتی به چنار شده است که تقدس آن را بیشتر می‌کند. در ایران قدیم، چنار مظهر غنا و باروری و سرسبزی طبیعت بوده است.

این درختان در غرب خامنه و در محله چنار واقع شده‌اند. یکی از این درختان با 1700 سال عمر در مظهر قناتی به همین نام واقع شده که به سبب وقوع حوادث طبیعی از جمله صاعقه چندین بار دچار آتش‌سوزی شده و نیمی از تنه آن نیز به همین دلیل از بین رفته است.

عمر درخت چنار

با مشاهده تنه سیاه و زغالی شکل‌ این درخت می‌توان واقعه طبیعی را که سالیان پیش رخ داده است مشاهده کرد. قطر این درخت در جایی که با زمین در تماس است به 5 متر و 30 سانتی‌متر و ارتفاع آن به 10 متر می‌رسد. هم اینک تنها شاخه زنده این درخت که در سمت راست آن واقع است، توسط یک ستون آهنی و چهار تیر چوبی محافظت می‌شود.

عمر درخت چنار

درخت چنار بعدی در فاصله 30 متری از درخت بزرگتر واقع شده است و قطر آن کمی بیش از دو متر است که ارتفاعی حدود 25 متر دارد. عمر این درخت که به علت ارتفاع بلندش از هر نقطه شهر خامنه قابل مشاهده است، به 850 سال می‌رسد.این درختان شاهد حوادث و وقایع متعددی در طول تاریخ بودند نقل قول‌های فراوانی در زبان عامه مردم در مورد این درختان شنیده می‌شود که نشانگر آن است که این درختان جزو فرهنگ شهر خامنه شده‌اند.


6 دیدگاه

 1. علی کمالی

  سلام
  لطفا راهنمایی فرمایید چگونه عکس از یک چناربلند قامت برایتان بفرستم
  ممنون

 2. حمید

  یه درخت چمار تو تویسرکان هست که قدمتش فکر کنم بیشتر از ایناست

 3. علی کمالی

  سلام
  درخت چناری درمنطقه گویگان اولیاء بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت است
  قطر آن حدود 5متر وارتفاء آن قریب30متر است
  جالب آنکه این درخت سرسبز ودرحال رشد می باشد

  • علی کمالی

   سلام
   چنار گویگان اولیاء از توابع بخش ساردوئیه جیرفت با قطرحدود5 متر وقد حدود 30متر به خاطر منطقه کوهستانی وصعب العبور بودن هنوز گمنام مانده است
   ان شاء الله در آینده نزدیک عکس وفیلم از آن درخت عظیم الجثه برای مخاطب بانتان میفرستم

 4. پایان نامه مدیریت

  درسته
  درخت اسکو قدیمیتر و بزرگتره

 5. Ashkan

  قدیمی ترین درخت چنار ایران با درخت چنار مذکور شما تقریبا 100 کیلومتر فاصله دارد …!
  درخت کهنسال و بسیار عریض شهرستان اسکو از توابع آذربایجان شرقی حدود یک و نیم برابر درخت چنار خامنه است که در تصویر فوق درج شده…!
  آدرس تصویر بنده در کنار چنار پرقدمت و کهنسال 2000 ساله شهرستان اسکو

نظر خود را بیان کنید