قدیمی ترین ترین درختان زنده جهان

با 10 درخت قدیمی و دیدنی آشنا شوید

تصور کنید که از روز تولدتان قرن ها، از زمان شروع اندازه گیری زمان توسط بابلی ها گذشته باشد. نه تنها در آن زمان زنده بوده باشید، بلکه عمرتان در تمام طول پیشرفت امپراتوری های یونان و روم و ظهور دین های بزرگی مانند اسلام و مسیحیت و تا دنیای امروز، ادامه داشته باشد. این درخت ها همه ی وقایع تاریخی را می دانند!

۱. متوسلاه (Methuselah)

قدیمی ترین درخت دنیا,Methuselah-tree

قدیمی ترین درخت دنیا به نام متوسلاه، یک کاج ۴،۸۰۰ ساله، واقع در دره ی متوسلاه، نوادای آمریکا است. بله، این درخت رسما قدیمی ترین درخت دنیاست. یک درخت قدیمی تر از این به نام پرومتئوس وجود داشت که در سال ۱۹۶۴ توسط یک محقق و طی شرایط بحث برانگیز، بریده شد.

۲. سرو ابرکوه (Sarv-e-Abarkooh)

قدیمی ترین درخت دنیا,Sarv-e-Abarkooh

سرو ابرکوه ۴،۰۰۰ ساله است و در ابرکوه استان یزد، ایران قرار دارد. این درخت که هم چنین “سرو زردتشتی” نام دارد، در قلب تمام ایرانیان جای به خصوصی دارد.

۳. سرخدار لانگرنیو (Llangernyw Yew)

قدیمی ترین درخت دنیا,The_Llangernyw_yew

یکی دیگر از نمونه های زندگی باستان، درخت لانگرنیو ییو در ولز است. درختان سرخدار به تقارن و ارتفاع مشهورند، اما این درخت یک نمونه ی بسیار عجیب این گونه است.

۴. الرکه (Alerce)

قدیمی ترین درخت دنیا,alerce

درخت دیگر که گفته می شود به دلیل باقی مانده های فسیلی، نزدیک ۳۵ میلیون سال سن داشته باشد (قدیمی ترین درخت دنیا ۳،۶۰۰ سال عمر دارد)، سرو پاتاگونیایی است که به نام الرکه نیز شناخته می شود. این درخت به قدری برای اهالی شیلی ارزشمند است که از ورقه های بریده از این درخت به جای پول استفاده می کردند.

۵- سناتور (The Senator)

قدیمی ترین درخت دنیا,TheSenatorCypress

سن این سرو طاس که سناتور نام دارد و در فلوریدای آمریکا قرار دارد، ۳،۴۰۰ تا ۳،۵۰۰ سال تخمین رده می شود؛ پنجمین درخت قدیمی دنیا! طی یک نظر سنجی توسط جامعه ی ملی درخت آمریکا، در سال ۲۰۰۶ حجم درخت را حدود ۱۴۴ متر مکعب تخمین زد که این به درخت مقام بزرگترین در نوع خود در آمریکا و هر گونه ی دیگر در حاشیه ی رود میسیسیپی را اعطا نمود.

۶. پدرسالار (Patriarch)

قدیمی ترین درخت دنیا,Patriarca-da-Floresta

یکی دیگر از مقیمان آمریکای جنوبی “پاتریارکا د فلورستا” (Patriarca de Florestas) برزیل است. تصور می شود این درخت که یکی از بزرگترین درختان جنگل آتلانتیک است، حداقل ۳۰۰۰ ساله باشد، و به حتم قدیمی ترین درخت برگریز قاره است.

۷. الیشون (Alyshun)

قدیمی ترین درخت دنیا,Alishan-Sacred-Tree

جای تاسف است که درخت مقدس الیشون تایوان، که اعتقاد به ۳،۰۰۰ ساله بودنش است، در یکم ژوئیه ی ۱۹۹۷ به دلیل یک طوفان شدید، شکست. این درختان رشد آهسته ای اما عمر بسیار طولانی دارند که در نهایتا با قطر ساقه ی تا ۷ متر، به ۵۵ تا ۶۰ متر می رسند. این درخت به خصوص برای بودایی های محلی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

۸. بلوط قدیمی (Old Chestnut)

قدیمی ترین درخت دنیا,OLD-CHESTNUT

قدیمی ترین درخت بلوط دنیا (که به نام “درخت ۱۰۰ اسب” شناخته می شود)، را می توان در سن د آلفیو و در دامنه کوه اتنا (Etna) در سیسیل یافت می شود. بدون شک در نوع خود، این بزرگترین درختی است که روی زمین است، و احتمال می رود که بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال عمر داشته باشد.

۹. ژنرال شرمن (General Sherman) بزرگترین موجود زنده

قدیمی ترین درخت دنیا,General_Sherman_tree

یکی از جوان ترین این درختان باستانی ، “ژنرال شرمن” نام دارد، که یک سکویای عظیم با ۸۳ متر طول و محیط پایه ی تنه ۳۱ متر است. این درخت را می توان در پارک ملی سکویا یافت. حجم تنه ی این درخت در سال ۲۰۰۲ مقدار ۱۴۸۷ متر مکعب اندازه گیری شد و از نظر حجم چوب بزرگترین درخت دنیا شناخته شده است. عمر آن نیز بین ۲،۳۰۰ تا ۲،۷۰۰ سال تخمین زده شده است.

۱۰. ژومون سوگی (Jhomon sugi)

قدیمی ترین درخت دنیا,Jhomonsugi-tree

در نهایت به جوانترین گروه می سیم، با اینکه این امر را واقعا نمی توان مطرح کرد، چرا که مرکز تنه به قدری پوسیده است که نمی توان از آن یک تصویر واقعی تهیه کرد. درخت ژومونسوگی از یاکوشیمای ژاپن، می تواند به جوانی ۲،۱۷۰ سال و یا مسنی ۷،۲۰۰ سال (که آن را تبدیل به کهنسال ترین این مجموعه می سازد) باشد. مطمئنا زمان زیادی از تولد این درخت با دور ۴/۱۶ متر می گذرد.

نوشته شده توسط: مینا داودی

1 دیدگاه

  1. گذرگاه

    جالب بود ممنون

نظر خود را بیان کنید