چگونه یک روز بد را پشت سر بگذاریم؟

10 راهکار برای حفظ آرامش و شاد بودن در یک روز افتضاح؛

آرامش در یک روز بد

حتما برای شما نیز پیش آمده است که در صف طولانی فروشگاه منتظر پرداخت صورتحساب باشید.

در چنین شرایطی هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید. باید منتظر بمانید و این صف خسته کننده را تحمل کنید. همه ما در زندگی خود با روزهای بد مواجه بوده ایم. معمولا در چنین شرایطی هیچ چیزی به درستی انجام نمی‌شود.

هیچ کس نمی‌تواند بر روی تمامی اتفاقاتی که در زندگی رخ می‌دهد کنترل داشته باشد اما نباید قربانی چنین حوادثی شویم. با داشتن افکار مثبت و انجام ترفندهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانید روزهای بد زندگی را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارید.


  1. برنامه ای را برای خود توسعه دهید:

معمولا بیشتر مواقعی که حوادث بد در زندگی رخ می‌دهد اجازه می دهیم حالمان بد شود. در این شرایط تلاش نمی‌کنیم ریشه اصلی مشکل را بیابیم و ببینیم چه چیزی باعث ناراحتی ما شده است. به همین خاطر در اولین مرحله باید بدانید چه چیزی باعث ایجاد ناراحتی و نا امیدی در شما شده است.

خاص باشید و بعد از اینکه آن را انجام دادید یک برنامه برای خود ایجاد کنید. همه کارهایی که می‌توانید برای بهبود روحیه خود انجام دهید را بنویسید.

مگ سلیگ در کتاب خود چنین می‌نویسد: اگر شما در موقعیت ناگواری قرار بگیرید که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده‌اید، به خودتان می‌گویید که من برای این موقعیت برنامه ریزی کرده بودم ، پس می‌توانم از این برنامه استفاده کنم.

شناسایی و برنامه ریزی برای موقعیت‌های دشوار و ناگوار می‌تواند باعث تسکین استرس و ناراحتی‌های شما شود.


  1. با برندگان ارتباط داشته باشید:

همه ما همانند افرادی فکر می‌کنیم که در اطرافمان حضور دارند. این یک خبر بد نیست اما در برخی از موارد باید مراقب افرادی که در اطرافتان قرار دارند باشید. افرادی که در مورد دو مقوله جداگانه صحبت می‌کنند هرگز با هم برابر نخواهند بود. این افراد طرز فکر متفاوتی دارند. به همین خاطر باید گروهی را پیدا کنید که طرز فکر مثبت دارد.

از افراد موفق در گروه‌های خود استفاده کنید. این افراد چگونه به چنین موفقیتی دست پیدا کرده اند؟ چه طرز فکری دارند؟ با پاسخ دادن به این سوال‌ها می توانید نتایج شگفت انگیزی به دست آورید و از آن در زندگی خود استفاده کنید.


  1. مثبت اندیش باشید و حرف‌های مثبت بزنید:

همه ما دوست داریم چیزهایی را که بیان می‌کنیم باور کنیم. ذهن ما در همان جهتی حرکت می‌کند که کلمات تعیین می‌کنند. همه افراد می‌توانند با نگاه کردن به جنبه‌های مثبت زندگی مثبت اندیش باشند.

شرکت در جلسات مثبت گروهی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. زمانی که موفقیتی به دست آوردید آن را با صدای بلند تکرار کنید. همیشه جملات مثبت به خود بگویید.

اصلا نمی‌توان با صدای بلند جملات مثبت را بیان کرد و در عین حال احساس افسردگی داشت. زمانی که از جملات مثبت استفاده می‌کنید ناخودآگاه حال روحیتان نیز بهبود پیدا می‌کند. تصدیق کلامی در طول روز می‌تواند روح و روان شما را تازه تر کند و جان تازه ای به آن ببخشد.

همچنین بخوانید: 7 فایده مثبت اندیش بودن

  1. لبخند زدن را فراموش نکنید:

در دنیای پر مشغله امروز، شرایط استرس زای زیادی وجود دارد. هنوز هم بیشتر متخصصان بر این باورند که خنده می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی بر روی بدن و روح انسان داشته باشد.

به عنوان مثال مقاله ای که توسط مایوکلینیک نوشته شده است چنین می‌گوید: خنده می‌تواند استرس شما را کمتر کند و در عین حال ضربان قلب را افزایش دهد. در چنین شرایطی احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. برای دستیابی به این موارد، خنده را فراموش نکنید.


  1. عمل کنید:

بعد از اینکه فهمیدید چه چیزی باعث ازار و اذیت شما می‌شود باید برنامه ای برای غلبه بر آن توسعه دهید و از سلاح ذهنی برای اینکار استفاده کنید. حالا زمان آن فرا رسیده است که سلاح‌های بزرگ خود را در دست بگیرید.

افکار خود را به واقعیت تبدیل کنید. اگر بتوانید راه حلی برای مشکلات خود بیابید دیگر نگران آن نخواهید بود. مشکلات خود را هدف قرار دهید. این مشکلات چه بخشی از زندگی شما را هدف قرار داده اند و چگونه می‌توانند خوشی را از زندگی شما بگیرند؟

فعالیت فیزیکی و مبارزه با مشکلات یک سلاح قوی برای مقابله با این شرایط است و می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر روی روحیه شما داشته باشد. از مهارت‌های خود برای ایجاد فرصت‌های جدید استفاده کنید. اولویت‌های جدیدی در زندگی خود بیابید و از این اولویت‌ها استفاده کنید. شاد باشید و افکار مثبت را توسعه دهید.


پنج شیوه غلبه بر یک روز خیلی خیلی بد

چگونه یک روز بد را پشت سر بگذاریم؟

همه ما روزهایی داریم که در آن، مشکلات برای‌مان سرازیر می‌شوند: اتومبیلتان خراب می‌شود؛ دو ساعت در مطب دکتر منتظر می‌مانید؛ یک مشتری یا رئیس، غیرمنطقی است؛ میخی در کفش‌تان می‌رود؛… . در اینجا راهکارهایی را برای غلبه بر احساسات منفی ناشی از این فجایع کوچک به شما ارائه می‌دهیم:

  1. درک کنید که این بدشانسی‌ها گذرا هستند. این شرایط، تغییر می‌کنند و بهتر می‌شوند و شما با چیزهایی مواجه خواهید شد که بیشتر خوشایندند تا ناخوشایند.
  1. با خودتان خوش‌رفتار باشید. با خودتان قرار بگذارید که با خودتان مهربان باشید تا دنیا هم مهربانی را به شما برگرداند.
  1. با خودتان معامله کنید. گاهی شما به مقداری احساسات مثبت برای افزایش انعطاف‌پذیری‌تان نیاز دارید. لیستی نوشتاری یا ذهنی و کوتاه از پنج چیزی که مطمئنا روحیه‌تان را تقویت می‌کند، تهیه کنید و وقتی تحت تاثیر رویدادها قرار می‌گیرید، به آن مراجعه کنید. مثلا، خوراکی را که دوست دارید اما به‌ندرت می‌خرید، برای خود تهیه کنید، ماساژ بگیرید، یا یک کتاب جدید بخوانید.
  1. یک کار مفید کوچک در برنامه داشته باشید. یک روحیه خوب و مثبت، از ترکیبی از دلخوشی و حسی از چیرگی ناشی می‌شود؛ احساس این‌که کارآمد و لایقید و می‌توانید به تنهایی از عهده کارهای‌تان بربیایید. در روزهای درماندگی، آشفتگی، و خارج از کنترل، با انجام کاری سازنده و مفید، احساس بهتری خواهید داشت. مهارت‌هایی را که می‌توانید در یک روز ناخوشایند بروز دهید، شناسایی کنید. این مهارت‌ها می‌تواند شامل نصب یه آویز روی دیوار باشد تا دیگر کلیدهای‌تان را گم نکنید، بک آپ گرفتن از عکس‌های ارزشمند در گوشی‌تان، تست یا تعویض باتری‌های دستگاه آژیر اعلام آتش؛ و هرکاری که حس توان و تبحر را به شما القا کرده و در بازیابی کنترل به شما کمک نماید.
  1. تاثیر رویدادها را بدانید. وقتی به‌عنوان درمانگر کار می‌کردم، مراجعه‌کنندگان اغلب تاثیر حوادث استرس‌برانگیز و ناامیدکننده بر روحیه‌شان را نادیده گرفته یا دست کم می‌گرفتند. غلبه بر یک اتفاق ناخوشایند و مایوس‌کننده، راحت‌تر از غلبه بر چند حادثه پیاپی و ناراحت‌کننده است. اگر این را بدانید که بسیاری از استرس‌برانگیزها، حوادث موقتی و فقط برای یک بار هستند یا رویدادهایی تصادفی و از سر بدشانسی می‌باشند، احساس بهتری خواهید داشت.

نظر خود را بیان کنید