خواص عرق خارخاسک برای سنگ کلیه و صفرا، جوش و لاغری

خواص عرق خارخاسک برای تقویت اسپرم و پروستات

خواص عرق خارخاسک

خواص عرق خارخاسک

بسیاری از مکمل‌های غذایی محبوب امروزی از گیاهانی به دست می‌آیند که از زمان‌های قدیم به‌عنوان دارویی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.یکی از این گیاهان دارویی خارخاسک است که گفته می‌شود دارای مزایای سلامتی مختلفی از جمله کاهش قند خون و کلسترول، تغییر سطح هورمون‌ها و افزایش عملکرد جنسی و میل جنسی است.این مقاله همه آنچه را که باید در مورد این گیاه بدانید، اثرات آن بر سلامتی و اینکه آیا باید آن را به عنوان یک مکمل غذایی در نظر بگیرید، به شما می گوید.در ادامه این مقاله به بررسی خواص عرق خارخاسک خواهیم پرداخت.

خواص عرق خارخاسک برای سنگ کلیه

هم ریشه و هم میوه این گیاه در طب سنتی چینی و طب آیورودای هندی مورد استفاده دارویی قرار گرفته است.به طور سنتی، مردم از این گیاه برای انواع اثرات بالقوه، از جمله افزایش میل جنسی، سالم نگه داشتن دستگاه ادراری و کاهش تورم استفاده می‌کنند.روش های جراحی موجود برای درمان سنگ کلیه مانند سنگ شکنی خارج از بدن با موج شوک عوارض جانبی جدی دارند. بنابراین، ارزش آن را دارد که به دنبال جایگزینی برای مدیریت سنگ کلیه باشید. بسیاری از گیاهان دارویی در طول اعصار برای درمان سنگ های ادراری استفاده شده اند.گیاه خارخاسک نیز یکی از گیاهانی است که می تواند در درمان سنگ کلیه موثر باشد. بنابراین به بیمارانی که مبتلا به عارضه سنگ کلیه هستند توصیه می شود که از عرق گیاه خارخاسک به عنوان یک روش درمانی استفاده کنند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی سنگ کلیه در کودکان، بزرگسالان و در بارداری چیست؟

خواص عرق خارخاسک برای سنگ کلیه

خواص عرق خارخاسک برای سنگ صفرا

سنگ های صفراوی مجموعه ای از کلسترول، رنگدانه صفراوی هستند که می توانند در کیسه صفرا یا مجاری صفراوی کبد احاطه شوند.سنگ های کلسترولی عمدتاً به دلیل تفاوت در تولید کلسترول یا ترشح صفرا ایجاد می شوند. سنگ های رنگدانه عمدتاً از بیلی روبین تشکیل شده اند که عنصری است که در اثر تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون ایجاد می شود. سنگ‌های صفراوی بیلی روبین در آسیا و آفریقا شایع‌تر هستند، اما در بیماری‌هایی که گلبول‌های قرمز را می‌شکنند، مانند کم‌خونی داسی شکل دیده می‌شوند.عرق خار خاسک می تواند سبب کاهش کلسترول و در نهایت خرد شدن سنگ های کیسه صفرا شود. بنابراین توصیه می شود افرادی که به این عارضه دچار هستند می توانند عرق خارخاسک را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

خواص عرق خارخاسک برای جوش

خارخاسک توانایی ضد عفونی کردن و نرم کنندگی پوست را دارد. بنابراین می توان از عرق خار خاسک برای ترمیم و نرم کنندگی پوست استفاده کرد. همانطور که گفته شد خار خاسک خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. بنابراین می تواند با ضد عفونی کردن پوست سبب جلوگیری از جوش،آکنه و التهابات پوستی شود.

همچنین بخوانید: خواص خیار برای پوست خشک و جوش دار و برای چاقی صورت چیست

خواص عرق خارخاسک برای جوش

خواص عرق خارخاسک برای عفونت ادرار

مسدود شدن مجاری ادراری به وسیله سموم و یا سنگ ها می تواند سبب عفونت در این ناحیه شود. بناباین ممکن است برای بیمار بسیار آزار دهنده باشد. در صورتی که شما هم از عفونت مجاری ادراری رنج می برید توصیه می شود حتما از عرق خار خاسک استفاده کنید. خاصیت ادرارآور بودن خارخاسک موجب می‌شود تا سنگ کلیه و مثانه سریع‌تر دفع شود و علاوه بر آن عفونت‌های مجاری ادرار از بین برود و درنهایت موجب آرامش و کاهش درد در این نواحی شود.

خواص عرق خارخاسک برای تقویت اسپرم

این عرق حاوی یک ماده به نام پروتودیوسین است.می توان گفت عرق خارخاسک می تواند سبب درمان ناباروری در مردان شود. این عرق می تواند سبب جلوگیری  از کاهش سلول‌های اسپرم ساز در مردان شود. همچنین می تواند تعادل را در هورمون های جنسی مردانه ایجاد کند. همچنین یکی از خواص عرق خار خاسک این است که می تواند لذت یک رابطه جنسی را بیشتر کند.

همچنین بخوانید: سلنیوم چیست و چه خواصی برای پوست و مو، تیروئید و اسپرم دارد؟

خواص عرق خارخاسک برای تقویت اسپرم

خواص عرق خارخاسک برای لاغری

عرق خار خاسک از آنجایی که طبع گرم و خشکی دارد می تواند سبب بالا بردن سوخت و ساز بدن شود. در صورتی که سوخت و ساز بدن افزایش یابد می تواند سبب چربی سوزی شود. بنابراین توجه داشته باشید که می توانید عرق خار خاسک را برای چربی سوزی همراه با ورزش برای لاغری استفاده کنید.همچنین این عرق می تواند سبب کاهش اشتها شود. درست است که عرق خارخاسک می تواند برای لاغری موثر باشد اما توجه داشته باشید که این عرق به تنهایی نمی تواند تغییرات قابل توجهی را برای شما ایجاد کند. بنابراین برای آنکه تغییرات شگرفی در خودتان مشاهده کنید لازم است رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و همچنین انجام فعالیت ورزشی نیز مهم است.

خواص عرق خارخاسک برای پروستات

مصرف خارخاسک میتواند مشکلات مربوط به پروستات از جمله تورم پروستات را نیز درمان کند .اگر به این مشکل دچار هستید ، استفاده از این نوشیدنی پر خاصیت را فراموش نکنید .این عرق داری مقادیر بسیاری از فیبر است که می تواند سبب جلوگیری از سلول های سرطانی شود.

طریقه مصرف خارخاسک

از آن جا که این محصول به روش فراوری شده در کارخانه ها حاصل می شود . بنابراین امکان دارد به اندازه دمنوش و روغن گیاه تمام خواص گفته شده را دربر نداشته باشد . اما آسانترین روش استفاده از فواید خارخاسک است .میزان مجاز برای هر بار مصرف خوراکی این گیاه، از ریشه، برگ یا میوه، حداکثر 20 گرم و از روغن آن، حداکثر 28 گرم است که این میزان اغلب باید به همراه شیره‌ی انگور یا شیره‌ی خرما و یا عسل مصرف شود.


نظر خود را بیان کنید