حریم شخصی در زندگی زناشویی چیست؟

حریم شخصی در مقابل پنهان کاری در ازدواج

privacy

آیا در مورد حریم شخصی در زندگی زناشویی فکر کرده‌اید؟ اصلا حریم شخصی در زندگی با همسرتان به چه معنی است؟ در این مقاله این موضوع را مورد بررسی قرار میدهیم.

اسرار در ازدواج و نیاز به حفظ حریم خصوصی

صادق بودن با همسرتان ضرورتا به این معنا نیست که شما باید تمام افکار، رویاها، ترس ها و یا هر چیزی از این دست را با این فرد به اشتراک بگذارید. در حقیقت، صداقت می تواند همانند یک شمشیر دولبه عمل کند. دانستن اینکه چه چیزهایی باید به اشتراک گذاشته شود و چه چیزهایی بازگو نشوند، یک مهارت ارتباطی مهم برای زوج‌ ها است که باید یاد بگیرند و از آن‌ استفاده کنند. این بایدها و نبایدها ممکن است چیزی باشد که می ‌تواند به آرامش و صمیمیت در رابطه با همسرتان کمک کند یا آن را سلب کند. در این مطلب به بررسی برخی از حریم های خصوصی بین زوجین می پردازیم. برای اطلاعات  بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

نه فقط در رابطه با همسر، حتی در رابطه با خانواده و یا دوستان تان هم حریم خصوصی باید حفظ شود. در هر رابطه‌ ای، شما حق دارید که بخشی از زندگی خود را مخفی نگه دارید، مهم نیست چقدر بی ‌اهمیت یا چقدر مهم باشد، اما حفظ حریم خصوصی چیزی است که برای هر فردی حائز اهمیت است. علاوه بر این، شما حق دارید که زمانی را تنها با خودتان سپری کنید.

در یک رابطه سالم، شما به حریم خصوصی و فیزیکی مورد نیاز برای خود و همسرتان احترام می ‌گذارید. در غیر این صورت، شما نمی توانید به آن صمیمیتی که از رابطه تان انتظار دارید دست یابید. شما نمی‌ توانید بدون اینکه با درونی ‌ترین قسمت ‌های خود در ارتباط باشید، با همسرتان صمیمی شوید .

آیا صداقت همیشه بهترین راه است؟

دلایل معتبری برای مخفی نگه داشتن یک راز از همسرتان وجود دارد. شما نباید لحظات شرم آور و یا آزار دهنده گذشته خود را فاش کنید. این امکان وجود دارد که این راز مربوط به شخص دیگری باشد که او هم نخواسته باشد که کسی از این موضوع  باخبر شود.  زوج های زیادی هستند که مدت هاست که ازدواج کرده اند و اسرار شخصی دارند که هنوز هم آن ها را با همسر خود به اشتراک نگذاشته اند. حس داشتن یک بخش خصوصی از خود برای بسیاری از افراد مهم است.

چگونه تصمیم بگیریم چه زمانی یک راز را به اشتراک بگذاریم؟

اگر رازی دارید که فکر می کنید باید به اشتراک بگذارید ، اما از انجام این کار مطمئن نیستید ، هنگام مخفی کردن راز ، به واکنش های بدن تان دقت کنید . اگر فشار خون شما افزایش پیدا کرده، سریع‌ تر پلک می زنید، تنفس شما سنگین‌ تر شده، و یا بیشتر عرق می ‌کنید، این ها می ‌تواند نشانه‌ هایی باشد که شما باید آن راز خاص را به اشتراک بگذارید.

اگر شما رازی را  فقط به این دلیل که نمی‌ خواهید با مسئولیت آن روبرو شوید، پیش خودتان نگه داشته اید، این می تواند در ازدواج شما مشکل ایجاد کند. خودداری از بازگو کردن حقایق یا اطلاعاتی که همسرتان باید برای تصمیم گیری از آن ها اطلاع داشته باشد، یک کار نادرست است.

اسراری که می ‌تواند به ازدواج شما آسیب برساند شامل موارد زیر است:

 • مشکلات شغلی
 • صورتحساب های پرداخت نشده
 • قرض دادن پول
 • مخفی کردن بیماری
 • دیدن خانواده و دوستان به صورت مخفیانه
 • دروغ گفتن در مورد نحوه خرج کردن پول
 • پنهان نگه داشتن اعتیاد
 • مشکلات حقوقی
 • داشتن رابطه

زمان های نامناسب برای به بازگو کردن یک راز

اگر می خواهید یک موضوع مخفی را با همسر خود به اشتراک بگذارید ، حتما این کار را در زمان مناسبی انجام دهید، موارد زیر، زمان مناسبی برای افشای یک راز به همسر نیستند:

 • هنگام خواب
 • زمانی که یکی از شما مست باشد
 • زمانی که هر کدام از شما در شرایط استرس زا قرار دارید
 • زمانی که هر کدام از شما عصبانی و خشمگین هستید
 • زمانی که هر کدام از شما خسته و یا بیمار هستید
 • وقتی همسرتان خبرهای بدی شنیده و درگیر است

و اما سخن پایانی …

صداقت و اعتماد دو اصل اساسی و مهم برای موفقیت یک ازدواج به شمار می روند. بین رازهایی که قابل قبول هستند و رازهایی که فرد را آزار داده و به ازدواج آسیب می رسانند، مرز باریکی وجود دارد. اگر احساس می کنید روز به روز بیشتر از هم فاصله می گیرید و دلیل آن هم وجود یک راز در این بین است، وقت آن رسیده که با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید.

زمانی که همسرتان متوجه شود که به او دروغ گفته اید، با توجه به اینکه از نیمی از حقیقت بی اطلاع است، احساس بدی به او دست می دهد و این می تواند باعث شود تا اعتمادی که به شما داشته را از دست بدهد. اگر شما فکر می‌کنید که این وضعیت برای شما صادق است، هر چه زودتر با آن مقابله کنید، بهتر است!


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید