چگونه زندگی خود را متحول کنیم؟

12 روش مقتدرانه برای تغییر زندگی در مواقع استیصال و درماندگی

Transform Your Life

اگر همیشه کاری را انجام می‌دهید که همیشه انجام داده‌اید، همیشه آن چیزی را به دست خواهید آورد که همیشه به دست آورده‌اید.(هنری فورد)

احساسی آشنا: ساعت ۱۰ صبح، عصبی از خوردن سومین فنجان قهوه و ذهنتان همچون چسب شده است. از نظر فیزیکی، عاطفی و احساسی تحلیل رفته‌اید و از همه چیزهایی که روزی برایتان لذت‌بخش بود، ناامید شده‌اید. انگیزه؟ فراموشش کنید. تحریک‌پذیری؟ سر زندگیتان شرط می‌بندم که ندارید. توجه به سلامت شخصی و آرامش؟ عمراً.

اغلب، به نظر می‌رسد که خستگی مفرط و موفقیت دست در دست یکدیگرند. اما استیصال و درماندگی از علائم موفقیت نیست: بدن شما به طریقی می‌گوید که از سرعت خود بکاهید.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ اگر چه آن دو فنجان قهوه اسپرسو و دو لایه کرم پودر ممکن است شما را شاداب نشان دهد، اما تغییر عمیق و ریشه‌ایی به زمان نیاز دارد. سرمایه یک عمر زندگی است و باید به گونه‌ایی منحصر به فرد با آن رفتار کرد. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا ۱۲ روش مقتدرانه برای تغییر سرنوشت و بهبود زندگیتان در اختیار شما قرار دهیم.


 1. همچون بخوابید که گویی فردایی وجود ندارد

بدن شما یک ماشین است. ماشینی زیبا، دقیق و به طرزی دیوانه‌وار پیچیده که به مراقبت و استراحت نیاز دارد. دقیقاً همچون کامپیوترتان که در انتهای روز خاموش می‌کنید، شما نیز باید بدن و ذهن خود را در انتهای روز مجدداً شارژ کنید.

مطالعات حاکی از آن است که خواب کافی شبانه اساساً ذهن را از سمومی که در طول روز جذب نموده پاک می‌کند، به همین دلیل هفت تا هشت ساعت خواب برای سلامت فیزیکی و روحی شما حیاتیست. هشت ساعت کامل بخوابید و فقط نیم ساعت به زمان خواب کنونی خود بیافزائید، خواه این خواب شبانه باشد یا چرت نیم‌روزی.

همچنین بخوانید: چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

 1. در حین خوردن بیاندیشید

خوردن متفکرانه مستلزم تمرین است. تمرین بسیار. به ویژه اگر در زمره افرادی هستید که با یک دست ناهار می‌خورید و با دست دیگر به ایمیل‌ها و تلفن جواب می‌دهید.

خوردن متفکرانه شما را به چالش می‌کشد تا ضرورت هر آنچه می‌خورید اعم از اینکه، که از کجا آمده، از چه ارزشی برای بدن شما برخوردار است و چگونه به بشقاب شما رسیده است، را مدنظر بگیرید.

خوردن متفکرانه به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ایی سالم و مناسب با غذا برقرار کنید که فراتر از رفع گرسنگی محض است. و مطالعات دال بر آن است که خوردن متفکرانه می‌تواند حال شما را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد و منجر به کاهش وزن و رفتار تغذیه‌ایی سالم شود.


 1. از کافئین پرهیز کنید

کافئین محرکی است که مستقیماً بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارد. بدین ترتیب مصرف کافئین ضربان قلب را بالا برده و به مغز صدمه می‌زند. چنانچه همواره احساس اضطراب، استرس یا درماندگی دارید، دو فنجان قهوه اسپرسو چاره کار در دراز مدت نیست.

در عوض، به راه‌حل‌های طبیعی، طولانی همچون ورزش و مدیتیشن بیاندیشید که انرژی‌زا هستند. اگر تصور زندگی بدون قهوه صبحگاهی برایتان غیرممکن است، رابطه‌ایی عاقلانه‌تر با قهوه برقرار کنید. عطر غلیظ و طعم آن را از فنجان مورد علاقه خود استنشاق کنید. به مرور در می‌یابید که بیش از خود قهوه به این تشریفات نیاز دارید.


 1. فعال باشید(و بمانید)

تحرک عامل حال خوب و کاهش استرس است و مطالعات نشان می‌دهد که از حافظه و مهارت تفکر محافظت می‌کند. خواه روی دوچرخه خود بپرید یا به سراغ دویدنی کوتاه بروید یا چند دقیقه یوگا انجام دهید، بدانید که تحرک می‌تواند استرس را کاهش دهد. ورزش صبحگاهی ضامن موفقیت روز شماست و تمرکز شما را بهبود می‌بخشد.

گذشته از این، لازم است بدانید که افراد بسیار موفق حتماً روزانه ورزش می‌کنند. روزانه فقط ۱۰ دقیقه از زمان خود را به انجام فعالیت‌های ورزشی اختصاص دهید و به مرور تا ۳۰ دقیقه در روز افزایش دهید.


 1. در سکوت استراحت کنید

بله، می‌دانیم. در هر مقاله‌ایی که درباره زندگی باشد از مزایای مدیتیشن صحبت می‌شود، اما فقط به این دلیل است که واقعاً موثر است. ۸۰٪ از ویزیت‌های پزشکان ناشی از مشکلات مرتبط با استرس است. صرف هزینه و زمان برای چنین مشکلاتی قطعاً اگر با کمی مدیتیشن از خودمان مراقبت کنیم، کاهش خواهد یافت.

مدیتیشن، استرس را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، منجر به خواب بهتر و احتمالاً افزایش شادی در فرد می‌گردد. حتی فقط ۵ دقیقه مدیتیشن می‌تواند روز شما را روشن سازد. علاوه بر این، افرادی که مدیتیشن می‌کنند در مواقعی که با چالشی مواجه می‌شوند، بیشتر از دیگران منطقی رفتار می‌کنند و کمتر عصبی می‌شوند.

همچنین بخوانید: چگونه یک زندگی ایده آل داشته باشیم

 1. از مراقبت‌های پوستی منظم و سالمی پیروی کنید

پوستی شاداب ناشی از شادابی درون است. و همچون چیزای دیگر، پیروی از عادت‌های پوستی سالم مستلزم زمان است. یک مثل قدیمی می‌گوید که، شکل‌گیری هر عادتی ۲۱ روز طول می‌کشد. بیائید فقط مرور کنیم که تکرار و پذیرش عادات جدید بیش از ورق زدن بیهوده تقویم به موفقیت و پوست شما کمک خواهد کرد.

شاید یک لایه کرم‌پودر بیشتر بتواند چاره موقت چشمان خسته شما باشد، اما تغییرات اساسی پوستی سرمایه‌ گذاری است که در طول زمان به بار می‌نشیند. به دنبال محصولات و غذاهایی باشید که برای پوستتان تغذیه خوبی محسوب می‌شوند.

از محصولات مراقبتی روزانه وشبانه استفاده کنید که موجب شادابی و زیبایی پوست می‌شوند تا به مرور زمان تغییرات را روی پوست و البته خلق و خوی خود مشاهده نمائید.

مقاله مرتبط: چگونه چهره خود را تغییر دهیم؟

 1. نفس خود را کُشته و روح خود را احیا کنید

این مورد بسیار ساده است: کارهایی را انجام دهید که موجب شادی شما می‌شوند. فقط به این دلیل که موضوعی حس موفقیت به شما می‌دهد، نمی‌تواند عامل شادی و لذت شما نیز باشد.

قطعاً، کارکردن تا دیر وقت شاید سودبخش باشد، اما نیرویی که صرف آن می‌شود گاهی با هیچ استراحت یا آرامشی جبران‌ نمی‌شود.

کفش‌هایی که چشمتان دنبالش است را برای خودتان بخرید، برای خودتان بستنی بخرید یا تمام آخر هفته را فیلم‌های کلاسیک تماشا کنید. هر آنچه که دوست دارید، انتخاب ‌کنید، زیرا موجب شادی روح شما می‌شود، و بدین ترتیب مجبور نیستید فقط به کارهای واجب لیست خود پردازید.


 1. به ندای درون خود گوش دهید

در هنگام اتخاذ تصمیمات بزرگ حس درونیتان چیست؟ به آن گوش فرا دهید. اغلب اوقات بدن ما حقیقت امر را برای ما روشن می‌کند. در هنگام خستگی چرتی بزنید. هنگامی که احساس درماندگی می‌کنید به سفر بروید.

از خودتان بپرسید چرا اوضاع روبه راه نیست. اگر فردی فوق‌العاده شهودی هستید، گوش دادن به صدای درونتان مستلزم تمرین است. از آنچه شما را به چالش می‌کشد، پرهیز کنید، نفس بکشید و با خودتان صادق باشید. در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید، و شنیدن ندای درون را کم کنید.


 1. روال عادی را برهم بزنید

برهم زدن عادت‌ها یکی از بهترین روش‌های درمانی برای رفع احساس درماندگی است. هفته‌ایی یک بار خود را با انجام اقدامی کاملاً جدید به چالش بکشید یا اگر واقعاً احساس خستگی مفرط دارید، روزی یک بار.

به مرور آن اقدام جدید همچون قدم زدن ساده خواهد شد. تجربیات جدید ذهن شما را به سوی افق‌های جدید در تفکر و درک باز خواهد نمود که در نهایت منجر به شادی شما در زندگی خواهد شد.


 1. روی نکات مثبت اطراف خود سرمایه گذاری کنید

پی‌ریزی روابط سالم ناشی از رفتار عاقلانه با اطرافیان و آنچه در اطراف خود جمع نموده‌اید، می‌باشد. گاهی تغییر روابط مسمومی که در آن غرق هستید، خواه با دوستان، خانواده، غذا، کار یا حتی خودتان، ترسناک به نظر می‌رسد.

روابط خود را بازبینی کنید و درباره ارزش آنچه به زندگی شما می‌افزایند دوباره بیاندیشید. علاوه بر این، افراد متفکر و عاقل در روابط خود، بر قضاوت‌های خود اعتماد دارند.

مقاله مرتبط: چگونه باورهای منفی را تغییر دهیم؟

 1. چیزهای جدیدی بیاموزید

یادگیری موجب شادی می‌گردد. همچنین کمک می‌کند تا طولانی‌تر، روشنفکرانه‌تر و مفیدتر زندگی کنید. اگر درصدد اقدامی کوچک هستید، از کارهای کوچک همچون یادگیری بافت با تماشای کلیپ‌های آموزشی آغاز کنید.

اگر اقدامی بزرگ در سر می‌پرورانید، به دوره‌های طراحی وب بپیوندید. هر آنچه که بیاموزید فرقی ندارد، مغز شما بابت حفظ هوش و البته جوانی آن از شما سپاس‌گذار خواهد بود.


 1. خاطرات خود را بنویسید

مطالعات حاکی از آن است که نوشتن خاطرات موجب کاهش استرس، افزایش درک، جرقه‌های خلاقیت، پایه‌ریزی اعتماد به نفس و تشویق افراد در به ثمر رساندن اهداف می‌گردد.

همه این موارد از مزایای درمانی همین اقدام ساده است. اما هر روز خود را تحت فشار نوشتن تمام جزئیات قرار ندهید. روند نوشتن به خودی خود از تعداد دفعاتی که می‌نویسید بسیار مهم‌تر است.

یک زمان‌سنج آماده کنید، به خودتان ضرب‌العجل بدهید و با خود فکر کنید که می‌خواهم امروزم چگونه باشد؟ و هر آنچه به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. چند بار در هفته به سراغ دفتر خاطرات بروید و جلسات ثبت خاطرات را با اشتیاق پیش ببرید.


با این ۵ روش زندگی خود را متحول کنید

با این ۵ روش زندگی خود را متحول کنید

زندگی کوتاه است. برخی از افراد در ۲۵ سالگی می‌میرند، اما سن آنها همین نیست، آنها ۷۵ ساله‌اند. چنانچه در آینه به خود می‌نگرید، اما از آنچه می‌بینید خوشحال نیستید، برای تغییر چندان دیر نیست.

در اینجا ۵ به روش برای تغییر در زندگی امروزتان اشاره می‌کنیم:

۱. اهداف خودتان را روشن کنید.

اولین و مهمترین نکته، جایگاه کنونی و جایگاه ایده‌آل خود را به روشنی مشخص نمائید. عدم موفقیت در برنامه‌ریزی، منجر به شکست برنامه‌ها می‌شود. برای روشن نمودن مسیر خود، باید همه چیز را یادداشت کنید.

گفته می‌شود، افرادی که اهداف خود را می‌نویسند، احتمال اینکه به اهداف خود دست یابند، ۶۰٪ بیشتر از دیگران است. همچنین، نصیحت مهم دیگر آن است که لیستی از کارهایی که نباید انجام دهید، تهیه کنید. کارهایی که هنجارهای زندگی شماست، جایگاه امروز شما را مشخص می‌کند.

مانند هر چیزی، اولین گام برای تغییر، پذیرش و شناخت مسیرهای اشتباه است. تمام آنچه را که نباید انجام دهید را بنویسید. نوشتن آنها در زندگی بیشتر از لیست کارهایی که باید انجام شود، کمک خواهد کرد.

ما بیش از این قادر به تغییر یک موقعیت نیستیم، چالش ما تغییر خودمان است. – ویکتور ای فرانکل.

۲. خودتان را باور کنید.

خودباوری کلید بهتر شدن است. اگر می‌خواهید زندگیتان را تغییر دهید، تلخ نباشید، بهتر شدن را بیاموزید. اگر خودتان را باور نکنید، افکار و موقعیت‌های پیش رویتان مهم نخواهند بود. به جای آنکه نقش قربانی را بازی کنید، خودتان را باور کنید که موجب عزم، اراده و خلق موقعیت‌های جدید می‌شود که به نفع شما خواهند بود.

خودباوری عامل حرکت به جلوست و پشتگرمی به اینکه می‌توانید در طی مسیر به خودباوری دست یابید. به خودتان نگرانی راه ندهید، زیرا قطعاً زمان‌هایی فرا می‌رسند، که می‌خواهید تسلیم شوید، اما از حرکت به سمت جلو باز نایستید و بدانید که اکثر افراد موفق نیز در طول مسیرشان اشتباهاتی داشته‌اند.

۳. اجازه ندهید موانع شما را از مسیر خارج کند.

بسیاری از مواقع، بزرگترین شکست‌ها در زندگی به بزرگترین پیشرفت‌ها منجر می‌شود. از توماس ادیسون بپرسید. اگر تجارت می‌کنید، خسارت و شکست اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، به موانع اجازه ندهید تا رویاهای شما را از بین ببرند یا شما را از پای در بیاورند. به جای ناامیدی و توجه به نیمه‌ی خالی لیوان، بر جنبه‌های مثبت و نیمه پر لیوان تمرکز کنید.

چیزهای خوب را بیابید. در این راستا، دفتری برای ثبت مواردی که باید از خودتان قدردانی کنید، تهیه نمائید. در آن موفقیت‌های روزانه، هفتگی و حتی ماهانه خود را بنویسید.

این موارد شما را شاد خواهد کرد و کا‌ر‌های باور نکردنی که در گذشته انجام داده‌اید را به یاد شما یادآوری خواهد نمود. تمایلات قدرشناسانه به شما اجازه می‌دهد تا دریابید در آینده نیز می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید و موفقیت‌های کوچک شما را در مسیر موفقیت‌های بزرگتر قرار می‌دهد.

۴. آگاه باشید.

آگاه بودن شامل آگاهی از افکار، هیجانات، محیط و احساسات گاه و بیگاه شماست. مهمتر از آگاهی، پذیرش آنهاست، باور کنید که هیچ راه درست یا غلطی در تفکر یا احساس یک لحظه‌ی خاص وجود ندارد. باید در لحظه حضور داشته باشد، به گذشته یا در مورد رویاهای آینده فکر نکنید.

چگونه آگاهی کمک می‌کند تا جهت زندگی خود را تغییر دهید؟ آگاهی کمک می‌کند تا احساسات مثبت افزایش یافته و در عین حال منعطف باشید. همچنین، سریع‌تر می‌آموزید، حافظه‌ی هوشیارتری خواهید داشت، احساسات را بهتر درک کرده و همدل می‌شوید.

قادر خواهید بود که حواس‌پرتی‌ها را از خود دور کنید و توانایی‌های خود را بهتر کنید. آگاه بودن به شما اجازه می‌دهد تا روابط نزدیک‌تر و صمیمی‌تری برقرار کنید. آگاهی‌های فراتر از ذهن باعث می‌شود تا از جنبه‌های بسیاری فرد بهتری باشید. بخش حیاتی در سفر تغییر، تغییر مسیر زندگی است.

هنگامی که محدودیت‌ها را بپذیرفتیم، فراتر از آن‌ها می‌رویم. آلبرت اینشتین

۵. به خودتان پاداش دهید.

پاداش دادن به خودتان حتی پس از دستیابی به یک هدف کوچک، شما را با انگیزه نگه می‌دارد و از خستگی ناشی از تلاش، برای هدایت زندگی در مسیر متفاوت، جلوگیری می‌کند.

پاداش باید متناسب هدف به دست آمده باشد. هر چه هدف بزرگ‌تر باشد و دستیابی به آن تاثیر مهم‌تری در زندگی یا اهداف شما داشته باشد، پس پاداش نیز باید به همان نسبت بزرگ باشد. البته دستیابی به اهداف کوچکتر نیز باید مورد تشویق قرار گیرند. آن‌ها در رسیدن به مراحل مهم موفقیت به ما انگیزه می‌دهند.

برای مثال، اگر هدفتان کم کردن ۵ کیلو از وزنتان است و به آن دست یافتید، پیراهن کوچکی که قبلاً برایتان مناسب نبود را بخرید. عکسی از خود گرفته، آن را قاب بگیرید و خود را حتی‌الامکان تحسین کنید.

به این ترتیب، خودتان را برای تناسب اندام بیشتر، تحریک می‌کنید. پس از دستیابی به هدف‌های بزرگتر، مانند تسویه‌ی یک صورت حساب بزرگ یا آغاز کسب‌ ‌و ‌کارتان، پاداش می‌تواند بزرگ‌تر باشد، پاداشی مانند رفتن به یک سفر یا خریدن یک کامپیوتر جدید برای خودتان.


همانطور که می‌بینید، هیچ گاه برای تغییر زندگی و بهتر نمودن آن دیر نیست. تمام آنچه نیاز دارید، طلب موفقیت است. همانطور که مسیر تغییر را آغاز می‌کنید، آگاه باشید همه چیز مستلزم زمان است.

همیشه به یاد داشته باشید که تغییر برای بهتر شدن، یک مقصد نیست، بلکه یک سفر است. همیشه حرکت به ‌سمت جلو را ادامه دهید و هرگز تسلیم نشوید.


عادت های خوبی که زندگی شما را متحول می‌کند!

good-habits,متحول کردن زندگی

برای تغییر مسیر زندگی به سمت موفقیت و کامیابی نیاز به جهش بزرگ نیست سعی کنید از همین امروز با اصلاح و شروع برخی از عادت‌های کوچک مسیرتان را به سمت خوشبختی تنظیم کنید.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ هیچ‌کس قهرمان و پیروز متولد نمی‌شود؛ بلکه قهرمانی حاصل پذیرش و پیروی از عادات صحیح است.پس بیایید قهرمان زندگی خود باشیم 🙂

ارسطو معتقد است، ما همان چیزی هستیم که مدام انجام می‌دهیم. خیلی هم عالی، پس نقش بازی نمی‌کنیم، بلکه عادت می‌کنیم.

این اسطوره‌ی یونان باستان دریافته بود که پیروی از عادات صحیح برای غلبه بر ناملایمات از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است و موفقیت و قهرمانی در گروی پایداریست. من آموخته‌ام که هیچ‌کس قهرمان و پیروز متولد نمی‌شود؛ بلکه قهرمانی حاصل پذیرش و پیروی از عادات صحیح است.

با الهام از دیگران تصمیم گرفتم تا عادات خودم را بررسی نمایم. پس دریافتم که در زندگی من، از دید من و حتی به لحاظ معنوی عادات صحیح چقدر سریع شکل می‌گیرند و منجر به پیدایش باورهای عمیق می‌گردند. در ابتدا این فرایند چندان هم آسان نبود.

هرگز درگیر عادات زشتی از قبیل مواد مخدر، شراب‌خواری یا سیگار که مضرات آن مشهود است، نشدم زیرا از سنین کودکی دریافتم که این عادات چه بلایی بر سرم برادرم آورده بودند و نمی‌خواستم من هم همان اشتباهات را تکرار کنم.

به هیچ وجه ادعا نمی‌کنم که من فردی فوق‌العاده هستم( البته دستیابی به شهرت و بزرگ‌منشی مستلزم فوق‌العاده بودن نیست)، اما قطعا عادت زشت کم‌تری داشتم.

درک اینکه چه چیزهایی در زندگی شخصی‌ام خوب پیش نمی‌رود را مدیون زمان و البته بازخوردهای مداوم هستم و این سفریست به درون که تا روز مرگم از آن باز نخواهم گشت.

در طی این سالها، تلاش نمودم تا عادات صحیح خود را افزایش دهم و ماحاصل آن نه تنها منجر به تغییری شگرف در زندگی‌ام شد، بلکه مرا از اعماق وجود راضی نگه می‌دارد. برخی از این عادات عبارتند از:

 • همواره سپاسگزار هستم
 • حتی‌الامکان در برخورد با دیگران لبخند می‌زنم
 • شب‌ها زود می‌خوابم
 • بین ۷ تا ۸ ساعت می خوابم
 • صبح‌ها تختم را مرتب می‌کنم
 • منظم هستم
 • از دیگران و خودم قدردانی می‌کنم
 • مادامی که دیگران نیز در سفر به اعماق درون خود هستند، به آنها عشق می‌ورزم
 • غذای سالم می‌خورم
 • ورزش می‌کنم
 • عاقلانه خرج و پس‌انداز می‌کنم
 • مدیتیشن می‌کنم
 • نتایج اقداماتم را تصور کرده و بالطبع برنامه‌ریزی می‌کنم
 • به دیگران احترام می‌گذارم
 • برای پیشرفت خودم سرمایه گذاری می‌کنم
 • پیش از لحظات مهم حتما خودم را آماده می‌کنم
 • با افراد الهام‌بخش حشر و نشر می‌کنم

پایداری در پیروی از عادات صحیح کمی چالش‌برانگیز است. گاهی از آنها تخطی می‌کنم. بارها سخت تمرین نموده‌ام تا زندگی‌ام را به نحو احسن اداره نمایم و گاهی، حالا به هر دلیلی، موفق نشده‌ام.

گاهی پس از تخطی از عادات مثبت، ۳ تا ۴ ماه خود را درگیر می‌نمودم و در آخر نیز درمی‌یافتم آنچه برایم باقی مانده خستگی مفرط است.

کلید نجات و پایداری در این لحظات، حتی در صورت تخطی و زیرپا گذاشتن اصولی که به آن پایبند هستید، این است که خود را سرزنش نکنید. در عوض، دیدگاه‌های خود مبنی بر اهمیت پیروی از عادات صحیح را در ذهن مرور کرده و به خودتان متذکر شوید که چرا از ابتدا در صدد پیروی از این عادات درست بوده‌اید.

بخش فریبنده‌ی عادات این است که هر یک از آنها(درست یا غلط)، مادامی که شخصا به آنها توجه می‌شود، چندان ضروری به نظر نمی‌رسند. اما هنگامی که آنها را به عنوان یک مجموعه یا جزئی از یک کل در نظر می‌گیرید، به طرز باورنکردنی قدرتمند و مهم می‌شوند. به همین دلیل افراد بسیار خویشتندار مورد تحسین واقع می‌شوند.

دلیل این امر ناشی از این نیست که آنها فوق‌العاده متولد شده‌اند، نه! بلکه آنها نحوه‌ی بهره جستن از قدرت عادات صحیح را فراگرفته‌اند و آن قدرت را در خلق سبک زندگی خود به کار می‌برند تا در همه حال حامی بهترین ورژن خودشان باشد.


نظر خود را بیان کنید