love-signs

معمولاً هر عاشقی به خوبی از احوال خودش خبر دارد و می‌داند که اتفاقاتی در ذهن و جسمش در حال رخ دادن است با اینحال در این مقاله به بررسی 14 نشانه عاشق شدن خواهیم پرداخت:

عاشق شدن با تعدادی واکنش شیمیایی در بدن همراه است و این واکنش‌ها نقش موثری در فعل و انفعالات دستگاه عصبی و ترشحات هورمونی دارند.

اضطراب‌های ناگهانی و تپش‌های شدید قلب را می‌توان به عشق (یا شیفتگی دوران جوانی) نسبت داد. موارد زیر هنگام عاشق شدن در بدن ظاهر می‌شوند.

عاشقی مثل اعتیاد است

تحقیقات نشان می‌دهند فرد عاشق با آزاد کردن هورمون‌های مغز مثل دوپامین، اکسی‌توسین، آدرنالین و وازوپرسین به رابطه عاطفی اعتیاد پیدا می‌کند. محققان این اعتیاد را شبیه اعتیاد به مواد مخدر می‌دانند.

به گفته یک متخصص و درمانگر خانواده، این مواد شیمیایی زمانی که به شخص مورد علاقه مان جذب می‌شویم در بدنمان آزاد شده و وابستگی به آن فرد را برای ما تشدید می‌کند. درست مثل مواد مخدر، هرچه بیشتر با آن شخص وقت می‌گذرانید احساس اعتیاد بیشتری به او می‌کنید.

شجاع‌تر می‌شوید

بر اساس مطالعات دانشگاه برمینگام، اکسی‌توسین آزاد شده حین عاشقی که “هورمون عشق” نیز نام دارد، شخصی جسور، مغرور و شجاع از شما می‌سازد.

سرخ شدن گونه‌ها، عرق کردن کف دست و تپش شدید قلب این علائم اضطراب تنها ناشی از حالت‌های روحی نبوده و در واقع هورمون‌های آدرنالین و نوراپی‌نفرین نیز در بروز آن‌ها نقش ایفا می‌کنند.

انبساط مردمک چشم

افراد بعد از این‌که به شخصی وابسته می‌شوند یا در محلی به تماشای فرد دلخواه می‌پردازند، اتفاقاتی در شبکه‌های سمپاتیک دستگاه عصبی‌شان رخ می‌دهد که گشادتر شدن مردمک چشم آنان را در پی دارد.

احساس کسالت

از دست دادن اشتها و احساس کسالت در زمان عاشقی کاملاً عادی محسوب می‌شود. هورمون استرس کورتیزول آزاد شده با انقباض رگ‌های خونی موجود در شکم باعث این علائم می‌شود. به همین دلیل گاهی مشاهده می‌شود که عروس و داماد در مراسم ازدواج اشتهای خود را به طور کامل از دست می‌دهند. این حالت‌ها به مرور زمان برطرف می‌شوند.

احساس قدرت

آزاد شدن اکسی‌توسین در زمان عاشقی باعث افزایش تحمل و توان فیزیکی فرد می‌شود. شاید از این بابت بتوان یک فرد عاشق را به مادری شبیه دانست که حاضر می‌شود برای نجات فرزند خود یک ماشین را از زمین بلند کند!

نمی‌توانید چشم از شخص مورد نظر بردارید

این‌که عده‌ای عکس‌های شخص دلخواه خود را در جایی نگه می‌دارند یا عکس معشوق را به عنوان تصویر پس‌زمینه گوشی‌های هوشمند یا کامپیوتر خود انتخاب می‌کنند، دلیل کاملاً علمی دارد. گفته می‌شود، هنگام مشاهده این عکس‌ها، مغز دوپامین آزاد می‌کند.

شدت صدا

زمانی که دوران شیفتگی را پشت سر گذاشته‌اید و به مرحله‌ای رسیده‌اید که احساس تعهد و متکی بودن به شخص می‌کنید، ممکن است متوجه تغییرات فیزیکی عجیب‌تری در خود شوید. برای مثال بلندتر و در عین حال ملایم‌تر صحبت کردن از نشانه‌های فیزیکی علاقه‌مندی محسوب می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که خانم‌ها مجذوب افراد مورد علاقه‌شان می‌شوند، تمایل بیشتری برای بلند صحبت کردن دارند.

زمانی که معشوق حضور فیزیکی ندارد، حس خوبی ندارید

آزاد شدن هورمون کورتیکوتروفین عامل اصلی این حالت است. زوج‌هایی که به مدت طولانی از هم دور می‌مانند، به تدریج راه‌های مقابله با این حالت‌ها را یاد می‌گیرند. برای مثال با گوش دادن به صدای فرد آرام می‌شوند.

سکته عشقی!

به گفته محققان، فردی که شکست عشقی خورده است، ممکن است جان خود را از دست دهد. این اتفاقات جدی ممکن است حین اتفاقات تلخی مثل مرگ شریک، طلاق و جدایی رخ دهند. جالب است بدانید این حالات با علائم ایست قلبی مثل مشکلات تنفسی، ضربان نامنظم قلب و درد قفسه سینه شباهت زیادی دارند.

افزایش وزن

تحقیقات فراوانی این واقعیت را تایید کرده‌اند که افراد هنگامی که در یک رابطه رضایت‌بخش قرار می‌گیرند، به وزنشان افزوده می‌شود. برای مثال یکی از این تحقیقات نشان داد زنان بعد از ورود به یک رابطه عاطفی به خوردن غذاهایی با مقادیر فراوان شکر و روغن میل بیشتری پیدا می‌کنند.

تقویت استخوان‌های مردان

تحقیقی نشان می‌دهد مردانی که بعد از 25 سالگی وارد یک رابطه عمیق عاطفی شوند، از استخوان‌های قوی‌تری برخوردارند. توجه شود احساس و حمایت زن در این امر نقش کلیدی دارد. در صورتی که مرد حمایت عاطفی از سوی شریکش احساس نکند، این مزیت شامل حالش نمی شود.

بی‌خوابی

هیجان ناشی از فکر کردن به اتفاقات شیرین بعضی اوقات باعث بی‌خوابی در فرد عاشق به خصوص در اوایل رابطه می‌شود. این فرد هنگام صبح و عصر احساس انرژی بیشتری می‌کند. این انرژی مضاعف از مثبت‌اندیشی وی نشات می‌گیرد و باعث می‌شود فرد تمایلی برای خوابیدن نداشته باشد.

خلاق‌تر می‌شوید

گرچه عده‌ای از نویسندگان افسردگی را الهامگر کارهای مبتکارانه خود دانسته‌اند، تحقیقی در سال 2015 نشان داد عشق خلاقیت افراد را بر می‌انگیزد. بر اساس نتایج این تحیق، افراد عاشق نگاهی عمیق‌تر و دوراندیشانه نسبت به مسائل دارند، به طوری که با رویکرد کل‌گرایی می‌توانند زوایای مختلف مسائل را درک کنند.

التیام دردهای مزمن

تحقیقی در سال 2010 در دانشکده پزشکی استنفورد نشان داد رابطه عمیق عاشقی در تسکین دردهای مزمن همانند یک دارو عمل می‌کند. به گفته محققان، روابط عاشقانه در همان نقاط از مغز که داروهای آرامش‌بخش عمل می‌کنند، تاثیر می‌گذارند. شاید به همین دلیل تجویز عشق از سوی پزشکان به جای داروهای آرامش‌بخش چندان غیر منطقی به نظر نرسد.


15 دیدگاه

 1. ابوالفضل

  عاشق شدم
  عاشق دختری شدم ک هشت سال از خودم کوچیک تر بود پدر مادرش در جریانن ولی میگن ک جنازه دختره رو هم بهم نمیدم حالم خیلی داغونه کاش میشد اونروزی بیاد ک ب هم برسیم ولی…..
  وقتی میدونم ک حتی دختره هم بخاطر من تو روی پدر مادرش واینمیسته چی بگم
  چکار کنم
  اگه راضی بودن ک همین الان عقد میکردیم و تموم میشد ولی قبول نمیکنن من موندم و یه حس نامعلوم
  خدایا یا وصال بشه یا تموم بشه خستم

 2. پریا

  اسم من پریاست منو نامزدم عاشق هم بودیم دیوانه واار..ولی مادرش راضی ب ازدواجمون نبود و بهم گفت ک دوست داره از فامیل خودش براش زن بگیره آخرش هم همینکارو کرد ما رو از هم جدا کرد و به یه ماه نکشید ک رفت خاستگاری یکی دیگه ..الان دوسال میگذره ولی من هنوزم عاشقشم و بهش فکر میکنم شبی نیست که به خاطرش اشک نریزم ..ولی اون هیچ وقت دیگه سراغی ازم نگرفت ..دارم میمیرم زندگیم آرزو هام همش یهو نابود شد..نمیتونم فراموشش کنم ازینکه فکر میکنم دیگه بهش نمیرسم دلم میخواد بمیرم..تحقیر شدم خیلیییی

 3. افسون

  منم عاشقم عاشق بچه هام

 4. ناشناس

  من عاشق شدم شخص مد نظرو هرماه میبینم یعنی خانواده هامون خیلی صمیمی نزدیک و فامیلن ولی منو اون شخص تاالان حتی ب هم سلام ندادیم

 5. بدبخت عاشق

  بعضی وقت ها فکر میکنم بدبخت تر از من وجود نداره من همه این علائم رو دارم و مطمئنن عاشق شدم
  اونم کی یک بازیگر……….
  عشق واقعا مزخرفترین چیزی که برای آدم اتفاق میوفته مخصوصا اگه به عشقت نرسی

 6. نیکی

  بعضی وقت ها فکر میکنم بدبخت تر از من وجود نداره من همه این علائم رو دارم و مطمئنن عاشق شدم
  اونم کی یک بازیگر……….
  عشق واقعا مزخرفترین چیزی که برای آدم اتفاق میوفته مخصوصا اگه به عشقت نرسی

 7. فاطمه

  اگر در داخل آینه ماشین خودش نگاهت کنه چی

 8. …..

  من عاشق خانند کره ای هستم

 9. محمدحسین

  عشق پول میخاد اگه ندارید اصلا فکرشم نکنید
  فقط پوله که خوشبختی می یاره . اگ پول نداشته باشی خیلی راحت میزارتت کنار
  موفق باشید یاعلی

 10. عاشق تنها

  این رو بجز شما و خودمو خدا به کسی نگفتم من عاشق شدم و فقط چند ماه یک بار میتوانم ببینمش حتی نمی توانم با او حرف بزنم.خداوندا همه ی عاشقان را به هم برسان آمین

 11. عاشق

  من و یه آقایی که شهرمون از هم فاصله کمی داره تو فضای مجازی اشنا شدیم و عاشقش همیم خواسته بیاد خواستگاری ولی من گفتم زوده
  خیلی حس خوبیه عاشقی

  • دانابال

   ببخشید میشه من باهاتون صحبت کنم ؟ قصد بدی ندارم فقط اگر میشه یه ساعت وقتتونو بگیرم

 12. يك عاشق

  من عاشقم .عاشق! عاشق!عاشقه گوشيم البته

  • یه عاشق

   عشق خوبه

   ولی سعی کنید گرفتارش نشید که بیچارتون میکنه اگه عشقتکن بره باید جنبشو داشته باشین که من نداشتم جنبشو داشته باشین که نداشته باشبن میمیرین
   فقط جنبشو داشته باشین

  • Mmmm

   عجب عشقی

نظر خود را بیان کنید