چگونه از انتقاد دیگران ناراحت نشویم و از آن استفاده کنیم؟

چگونه از انتقاد پذیر باشیم و از آن به نفع خود استفاده کنیم؟

چگونه از انتقاد به نفع خود استفاده کنیم؟ مزایای انتقاد پذیری

همه ما به خوبی می دانیم که شنیدن جملاتی همچون باید با هم حرف بزنیم از طرف کارفرما، همسر یا حتی دوست می تواند بسیار نگران کننده باشد.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از شنیدن شکایت های افراد در مورد کارهای نادرستشان متنفرند و دوست ندارند کسی در این مورد صحبت کند، باید بدانید که تنها نیستید.

به گزارش آلامتو به نقل از success؛ شاید به جرات بتوان گفت که هیچ فردی روی کره خاکی دوست ندارد مورد انتقاد و سرزنش قرار گیرد اما بازخورد صادقانه از طرف افراد، می تواند یکی از ابزارهای موثر و البته ارزشمند برای تکامل فردی باشد.

انتقاد به یک دلیل مهم می تواند برای بیشتر افراد ازاردهنده باشد و این دلیل را می توان در علم اعصاب پیدا کرد.مغز برای اینکه ما را زنده نگه دارد به گونه ای تکامل یافته است که به موارد منفی به شدت واکنش نشان می دهد. دلیل توسعه مغز به این روش بسیار ساده است و آن هم چیزی جز در امان نگه داشتن انسان نیست.

همچنین بخوانید: چگونه انتقاد پذیر باشیم؟

درست همانطور که مغز 20000 سال قبل تلاش می کرد فرد را از شر قبایل خطرناک و ازاردهنده در امان نگه دارد در دنیای امروزی نیز در مقابل انتقادهای آزاردهنده افراد ، به شیوه یکسانی با شرایط برخورد می کند.

اما سوال اینجاست که تنها به خاطر منفی بودن این بازخوردها و آزاردهنده بودنشان، باید از شنیدن چنین مواردی اجتناب کنیم؟ باید ما نیز همین کار را در برابر دیگران انجام دهیم؟

تحقیق انجام شده از دانشگاه میشیگان نشان می دهد دوز مناسبی از انتقاد سازنده، یکی از فاکتورهای بزرگ برای هدایت تیم به سمت موفقیت است.

تحقیق انجام شده از طرف جان گاتمن نیز نشان می دهد که انتقاد کردن یک بخش شیرین دارد و در این بخش انتقاد سازنده می تواند به حفظ روابط کمک کند. هردوی این تیم تحقیقاتی به نتیجه مشابهی دست پیدا کرده اند. برای اینکه رابطه ای حفظ گردد یا تیم به درستی کار کند، 5 یا 6 تعامل مثبت برای هر انتقاد یا تعامل منفی لازم است.

اگر انتقاد به درستی انجام شود می تواند به عملکرد بهتر تیم کمک کند و به افراد اجازه دهد رفتار خود را بهبود ببخشند. چنین انتقادی افراد را از خواب غفلت بیدار می کند و آن ها را وادار می سازد اشتباه خود را قبول کنند.

اگر افراد تیم شما کار خود را به درستی انجام نمی دهند، باید متوجه اشتباه خود شوند و به بهبود شرایط موجود بپردازند. اما به خاطر داشته باشید که انتقاد کردن هم اصول و قواعدی دارد. برای انتقاد کردن بهتر است از نکات زیر استفاده کنید:

  • به محرک ها و انگیزه های خود فکر کنید: به خاطر اینکه حالتان خوب نیست یا می خواهید فردی را اذیت کنید، به انتقادش روی می آورید؟ اگر چنین است بهتر است همین حالا کار خود را متوقف کنید، یک نفس عمیق بکشید و از محل دور شوید. انتقاد بر پایه خشم و ناراحتی می تواند به از بین رفتن روابط موجود بیانجامد.
  • هرگز به طرف مقابل خود حمله نکنید: در عوض، تنها فعالیت و عمل او را انتقاد کنید. سعی کنید فرد و رفتارش را از هم جدا کنید. به کاراکتر و شخصیت فرد مقابل حمله نکنید. بر روی رفتارش تمرکز داشته باشید. اینکار به فرد اجازه می دهد بدون ناراحت شدن از انتقاد شما، به بازخوردتان فکر کند.
  • در یک بازه زمانی مشخص، تنها یکبار انتقاد کنید: محققان دانشگاه استنفورد دریافته اند افراد در یک بازه زمانی مشخص تنها می توانند یک انتقاد را تحمل کنند. تنها یک انتقاد مهم را انتخاب کنید و آن را با طرف مقابل به اشتراک بگذارید.
همچنین بخوانید: چگونه با انتقاد برخورد کنیم

نحوه برخورد با انتقاد دیگران؛ روشهای کنار آمدن با انتقاد

نحوه برخورد با انتقاد دیگران,روشهای کنار آمدن با انتقاد

انتقاد دیگران از شما میتواند نقطه عطفی در مسیر زندگی شما باشد پس به انتقاد دیگران گوش دهید و تا جایی که ممکن است از فواید این انتقادها بهره مند شوید.

سخت است در درونمان احساس خوب و امیدوارانه داشته باشیم در حالی‌که آخرین پست اینستاگرام‌مان تنها دو لایک داشته است، یا رئیس‌مان را به حال خود رها کنیم وقتی‌که در پروژه‌ای به ما واکنش منفی نشان داده است. اما برای موفقیت هم در زندگی خصوصی و هم در زندگی حرفه‌ای، انتقاد پذیر باشیم.

توانایی شنیدن عقاید دیگران را داشتن، می‌تواند روابط‌، عملکرد تحصیلی و رضایت شغلی‌مان را ارتقا دهد. ببینید چگونه می‌توانید بدون اشک و ناراحتی با حرف‌های دیگران کنار بیایید.


انتقاد، زیانبخش یا مفید ؟

انتقاد، اصطلاحی برای قضاوت یا ارزیابی است، چه خوب و چه بد. و می‌تواند هرجایی ظاهر شود: از مقالات دانشجویی تا وبلاگ‌های شخصی، از دورهمی‌های خانوادگی تا گفتگوهای دوستانه ( مثلا موی جدیدت به صورتت نمیاد، پیر نشونت میده!).

دلایل گوناگونی برای انتقاد وجود دارد، مثلا احساس حسادت یا ناامنی دریک رابطه عاشقانه (همیشه یادت میره به من زنگ بزنی!).

درموارد کاری، مدیران سازمانی، از انتقاد به‌عنوان کمکی برای ارتقاء عملکرد کارمندان استفاده می‌کنند. اما همه نقد و انتقادات، حاوی اخبار بد نیستند.

انتقاد سازنده، بازتاب متفکرانه دربردارد و می‌تواند به ما کمک کند تا نگاهی ارزنده به اعمال و رفتارمان داشته باشیم، انتقاد سازنده و مفید، اعتماد را بین افراد افزایش می‌دهد. از سویی دیگر، انتقاد مخرب، فرد را متهم و سرزنش کرده و بدون آن‌که راه‌حلی برای بهترشدن ارائه دهد، فقط به تقصیرها و معایب اشاره می‌کند.

انتقاد مخرب می‌تواند به اعتمادبنفس افراد لطمه زده و باعث شود برای این‌که نمی‌توانند خوب عمل کنند، احساس گناه کنند. اما این‌که آیا نقد و انتقاد مفید است یا صرفا تحقیرآمیز، راه‌هایی برای مدیریت آن وجود دارد.


واکنش شما به انتقاد

حساس بودن به انتقاد می‌تواند وضعیت سختی باشد. گاهی افراد حتی ممکن است به‌خاطر ترس از نقد و ارزیابی، ازفعالیت برای هدفی خاص دست بکشند. اما نگران انتقادهای احتمالی نباشید.


در اینجا چند نکته مفید را برای آن‌که بتوانید با هر انتقادی کناربیایید و به راحتی آن‌را پشت سربگذارید، می آوریم:

  1. خوب گوش دهید

تشخیص دهید انتقادی که از شما می‌شود سازنده است یا گستاخانه و نسنجیده. ممکن است آزرده شوید اگر دوست‌تان بگوید که دارید او را بازرسی و مهار می‌کنید، اما به او بفهمانید این‌ عیب و کاستی ممکن است به شما کمک کند تا تغییر کنید و درنهایت رابطه‌تان را نجات دهید.

اگر نقد و انتقادش مفید و سنجیده بود، سراپاگوش شوید و سعی کنید به‌جای موضع تدافعی گرفتن، از آن درس بگیرید.


  1. به آرامی جواب دهید

موضوع هر چه که هست، احترام را فراموش نکنید و اگر بازخورد این انتقاد، مفید و مثبت بود، از طرف مقابل تشکر کنید. اگر انتقادی که از شما شده بی‌دلیل و بی‌جا بود (مثلا، داستانی که نوشتی چرند بود!)، با مهربانی برخورد کنید، یک لبخند ساده، شما را با نفوذتر و مهم‌تر می‌کند.


  1. دلخور نشوید

سعی کنید خودتان را از آن موقعیت درآورده و روی چیزی که ازآن انتقاد شده متمرکز شوید. ضعف دریک جنبه، به معنای ضعف درکل شخصیت شما نیست! درعوض، به شما یادآوری می‌کند تا دفعه بعد، بهتر عمل کنید، یا این نکته که قوی بودن در یک جنبه به این معنی نیست که در تمام جوانب قوی هستید.


  1. استرس را کنترل کنید

وقتی مدام دلخور و بی‌قرار باشید، احساس می‌کنید توان کنترل ندارید و نمی‌توانید با حواس جمع و از روی عقل به انتقاد واکنش نشان دهید. بنابراین یک نفس عمیق بکشید تا استرس‌ها را تحت کنترل خود در بیاورید.


  1. به حرکت خود ادامه دهید

به یاد داشته باشید که انتقاد، تنها نقطه نظر یک نفر است. نقاط قوت خود را بشناسید و اجازه ندهید عقاید دیگران شما را از تلاش برای هدفی که دارید متوقف کند. اگر کسی به شما گفت که قدتان برای فوروارد دفاعی بودن کوتاه است، شروع کنید به تمرین پرتاب جهشی!


نظر خود را بیان کنید