مجله آلامتو

چگونه با یادگیری یک زندگی موفق داشته باشیم؟

آیا می خواهید راز داشتن یک زندگی موفق را بدانید؟
(1 رای, امتیاز میانگین: 5٫00 از 5)

چگونه یک زندگی موفق داشته باشیم؟

همه ما می خواهیم زندگی کامل، شاد و رضایت بخشی داشته باشیم. غیر از این است؟

بعضی از ما انسان ها بیشتر از این که به دنبال یک زندگی طولانی باشیم به دنبال تحقق دستاوردها، خوشبختی و زندگی ای عاری از تاسف هستیم؛ اما، به راستی چند نفر از ما به طور کامل چنین زندگی ای را تجربه می کنیم؟ گاهی اوقات به نظر می رسد که چنین زندگی ای بیشتر یک رویای دست نیافتی و یک فانتزی آرمانی است تا واقعیت.

البته بعضی از انسان ها نیز اعتقاد دارند که چنین زندگی ای تنها زمانی امکان پذیر است که آن قدر ثروتمند باشید که دیگر غم پرداخت صورت حساب، رسیدگی به خانواده و کار کردن را نداشته باشید در حالی که این موضوع تا حدی حقیقت دارد، اما من با قطعیت می توانم بگویم که آزادی مالی تنها راه داشتن یک زندگی کامل و آسوده نیست.

زندگی کامل در دست یافتن به اهداف نهفته است. هر کس می تواند یک زندگی کامل داشته باشد تنها کافی است که عزمش برای آموختن هرگز پایان نیابد. چند سال از آخرین باری که در کلاس مدرسه حضور داشته اید می گذرد؟ اگر دوره ی میانسالی را طی می کنید قطعا چندین سال از آن دوران گذشته است.

آیا زمانی را که باید برای سخنرانی های صبحگاهی بیدار می شدید به یاد دارید؟ یا زمانی که باید پروژه ی خود را در مهلت مقرر آماده می کردید؟ و البته امتحان های بی پایانی که مجبور بودید یکی پس از دیگری آن ها را پشت سر گذارید.

به عنوان یک دانشجوی کالج جوان، به یاد دارم که وقتی مدرسه تمام شد تازه توانستم اندکی برای خود وقت داشته باشم! دیگر نه تکلیفی بود نه امتحانی و بنابراین دیگر استرسی هم نداشتم! یادگیری دیگر تمام شده بود و من می توانستم وارد جهان کار شوم.

اما هم اکنون فکر می کنم که اشتباه کرده بودم. چرا که پس از این که در نهایت وارد دنیای کار شدم، لحظاتی وجود داشت که دوست داشتم دوباره دانشجو باشم. زیرا زندگی ام واقعا خالی از استرس شده بود. در بسیاری از موارد متوجه می شدم که هنوز نیاز به یادگیری و تجربه دارم.

با این حال، این استرس نداشتن و آسودگی مرا در خود گرفتار کرده بود. اما به سرعت دریافتم که با وجود تعهدات خانوادگی، کسب و کار و زندگی اجتماعی، باز هم مجبورم راه های جدید را برای یادگیری و کسب اطلاعات جدید جست و جو نمایم. در طی سال های متمادی، متوجه شدم که با یادگیری مهارت ها و دانش جدید، می توانم به پاسخ بسیاری از سوالاتم دست یابم و راه حل های جدیدی را برای مشکلاتم پیدا کنم، که به من اجازه می داد تا حس بهتری داشته باشم.

یادگیری هرگز پایان نمی یابد!

حقیقت این است که یادگیری هرگز به پایان نمی رسد. به طور کلی، درست است که آموزش رسمی و مدارک حاصل از آن در کسب مشاغل خوب اهمیت دارد. مشاغلی که به شما امکان می دهند تا حس بهتری داشته باشید، درآمد بیشتری کسب کنید و شاید در حرفه تان موفق تر باشید. اما رفتن به مدرسه فقط یک نوع از یادگیری است.

بنابراین در طول زندگیتان باید تلاش کنید تا در سایر انواع یادگیری نیز مهارت یابید. چرا که تمام تجربیاتی که کسب می کنید شما را به فردی که باید باشید تبدیل خواهند کرد. فرصت های زیادی وجود دارد تا دانش خود را افزایش داده و مهارت هایی را که در طول زندگی بدان ها نیاز دارید توسعه دهید. دانش را می توان به دست آورد و مجموعه مهارت ها را می توان در هر کجا توسعه داد.

با این حال، یادگیری مادام العمر در مورد ایجاد و حفظ یک نگرش مثبت نسبت به یادگیری هم از لحاظ شخصی و هم حرفه ای بحث می کند. بسیاری از مردم این واقعیت را نادیده می گیرند که یادگیری می تواند در هر کجا و در هر شرایطی صورت گیرد.

در واقع بیشتر افراد فکر می کنند که یادگیری به سال هایی که در موسسه سپری می شد محدود می شود و هنگامی که وارد جهان کار می شوند، یادگیری شان به پایان می رسد. اما بهتر است بدانید که این طور نیست در واقع یادگیری مادام العمر هدیه ای است که در اختیار ما قرار داده شده است.

همچنین بخوانید: چگونه مهارت های جدید یاد بگیریم؟

اهمیت آموزش درازمدت چیست؟

چرا بهتر است که در تمام طول عمرمان مشغول یادگیری باشیم؟

یادگیری مادام العمر انگیزه بیشتری را برای آموختن و رشد شخصیتمان فراهم می آورد؛ زیرا یک اقدام عمدی و داوطلبانه است.

یادگیری مادام العمر می تواند درک ما را از جهان اطراف مان افزایش دهد، فرصت های بیشتر و بهتری را پیش رویمان قرار دهد و کیفیت زندگی مان را بهبود بخشد. این امر به محل کار نیز مربوط می شود با پیشرفت های کنونی روی داده در جامعه، امید به زندگی انسان همچنان در حال افزایش است، و این امر به دان معنی است که افراد بیشتری وارد دوران بازنشستگی می شوند.

بنابراین توجه به این امر که در چه مرحله ای از زندگی تان هستید بسیار مهم است چرا که، یادگیری مادام العمر، پاداش های خاص خود را به ارمغان می آورد. در واقع ما می توانیم رضایت شخصی بیشتری از زندگی و مشاغلمان کسب کنیم و در عین حال به این درک برسیم که چه کسی هستیم و چه کاری باید انجام دهیم.

این امر می تواند منجر به ایجاد نتایج بهتر و فوق العاده تری در زندگیمان شود. فرقی نمی کند که این موفقیت ها به پیشرفت حرفه، علاقه شخصی یا تحقق رویا های جدیدتان بستگی داشته باشد چرا که، یادگیری به طور خودکار شما را به سمت پیشرفت روز افزون هدایت می کند.

در واقع با این کار شما پتانسیل درآمدزایی خود را افزایش می دهید. از یک دیدگاه مالی، یک کارمند با مهارت بالاتر و کارامدتر، دارایی یک شرکت به حساب می اید و لذا قطعا سریع تر به ارتقاء و افزایش حقوق و دستمزد دست خواهد یافت.

کسی که می تواند تخصص بیشتری ارائه دهد، نه فقط برای کارفرمایان بلکه برای مشتریان هم ارزش بیشتری دارد. تخصص در بیشتر موارد ویژگی کلیدی یک رهبر موثر است و از آنجایی که شما دائما در حال جمع اوری دانش هستید، می توانید نسبت به افرادی که یادگیری مادام العملی ندارند برتری داشته باشید و هرگز دچار رکود نخواهید شد.

دانش اضافی مهارت های بی حد و حصری را برایتان به ارمغان خواهد آورد، بدین معنی که شما همیشه مجبور خواهید بود وارد رقابت های جدیدی شوید و همین رقابت ها از شما فردی کار کشته تر خواهند ساخت. یادگیری گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

یکی دیگر از دلایل آموزش مداوم، داشتن گزینه های بیشتر است! تغییر شیوه زندگی حرفه ای در اواسط زندگی و داشتن فرصت های شغلی بیشتر، به خصوص در شرایط در حال تغییر کنونی برایتان بسیار خوب خواهد بود.

نباید به خودتان بگویید که سنم بالا رفته و دیگر برای آموختن دیر است زیرا هنگامی که شروع به آموزختن و کسب دانش و اطلاعات جدید کنید، فرصت های زیادی پیش رویتان قرار خواهد گرفت. این امر به شما این امکان را می دهد تا کارهای بیشتری را نسبت به آنچه که در حال حاضر انجام می دهید انجام دهید و یا راه دیگری را برای کسب درامد بیابید.

اقتصاد ما به طور فزاینده ای به سمت قراردادهای کوتاه مدت و نیمه وقت با الگوهای کاری انعطاف پذیر تر حرکت می کند. لذا ما باید خود را با تغییراتی که در دنیای کار ایجاد می شود، سازگار کنیم، راحتی و تن پروری را کنار بگذاریم، به خودمان سختی دهیم و نظرات بی ارزشمان را در مورد سختی کار و عدم توانایی مان کنار بگذاریم.

همچنین بخوانید: برای یادگیری سریع چه کنیم؟

یادگیری هرگز نباید متوقف شود

شما همواره باید رویاهایتان را دنبال کنید و بالا رفتن سنتان نباید مانع از این امر شود. فرقی نمی کند که در چه وضعیتی قرار دارید، چرا که بی شک داشتن مهارت های اساسی به شما در مقابله با چالش های زندگی کمک می کند. اجازه ندهید سن، محدودیت ها و یا تن پروری و یا بالا بودن سن، شما را از دستیابی به آرزوهایتان باز دارد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید