Being Seen Heard,پیدا کردن شوهر

کاهش آمار ازدواج علت‌های زیادی را در بر میگیرد که نمی‌توان در این مقاله به آن پرداخت. اما بحث دخترانی که همه آنها را بعنوان دخترانی خوب و ایده‌آل میشناسند فرق میکند آنها چرا نمی‌توانند مرد مناسب خود را پیدا کنند و ازدواج کنند؟ این دختران چگونه باید خواستگار مناسب پیدا کنند؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ حتماً شما هم در میان اقوام و آشنایان خود دیده‌اید که بعضی از دختران باوجود اینکه از صلاحیت اخلاقی و دیگر معیارهای اساسی انتخاب همسر برخوردارند، تا به حال خواستگاری نداشته‌اند.

به دلیل شرایط فرهنگی پسرانی که قصد ازدواج دارند، می‌توانند به راحتی این موضوع را با خانوادۀ خود در میان گذاشته و به فرد مورد نظر پیشنهاد ازدواج دهند. اما یک دختر برای اینکه نشان دهند قصد ازدواج دارند تا موارد مناسب را جذب کنند، باید از چه راهکاری استفاده کنند؟

آیا راه حل این است که از این پس دختران هم در صورت مواجهه با مورد مناسب، پیشقدم شده و پیشنهاد ازدواج بدهند؟ این کار به دلیل تفاوتهای روانشناختی زن و مرد و نقشهای جنسیتی آنها، نه تنها در فرهنگ ما، که حتی در فرهنگهای اروپایی و آمریکایی کار بهنجار و پسندیدهای تلقی نمیشود. پس چارۀ کار چیست؟

راه حل معقولی که روانشناسان و جامعه شناسان آن را پیشنهاد میکنند، استفاده از راهکارهایی است که موجب میشود دختران جوانی که قصد و شرایط ازدواج را دارند، بیشتر دیده شوند. در ادامه به 8 مورد از مهمترین این راهکارها اشاره میکنیم.


 1. تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید

یکی از مواردی که موجب میشود کسی برای ازدواج با شما پا پیش نگذارد، این است که تکلیفتان با خودتان روشن نیست. مثلاً دختری را در نظر بگیرید که حجابش را رعایت نمیکند و ظاهر و رفتارش نشان میدهد که به دستورات دینی اهمیتی نمیدهد، اما از طرف دیگر نمازش را به موقع میخواند و روزه اش را میگیرد (حتی در ماه رمضان نیز حجابش را رعایت نمیکند).

در چنین مواردی، هم افرادی که به اصول مذهبی پایبند هستند، او را فرد مناسبی برای ازدواج نمییابند و هم افرادی که اعتقادات مذهبی ندارند حس میکنند که ممکن است با ازدواج با این فرد دچار مشکل شوند. بنابراین به وی پیشنهاد ازدواج نمیدهند. این مطلب در مورد همۀ جنبه های متعارض شخصیت شما صدق میکند.


 1. ازدواج را جزو اولویتهایتان قرار دهید

تنها اینکه به خودتان بگویید من قصد ازدواج دارم کافی نیست. همانطور که برای اولویتهای دیگرتان مثل کار یا تحصیل وقت میگذارید، باید برای ازدواج نیز وقت و انرژی صرف کنید.

اگر واقعاً قصد ازدواج دارید، سرتان را بیش از حد به کار، درس یا هر چیز دیگری مشغول نکنید. زمانی که در حضور همکاران مردتان اعلام میکنید که اولویت اول من در زندگی کارم است، طبعاً آنها هم اولویتبندی شما را به هم نخواهند زد.

البته لازم نیست شما این حرف را به زبان بیاورید، وقتی اقوام و آشنایان میبینند شما وقتی برای حضور در مجالس خانوادگی و دوستانه ندارید، به این نتیجه میرسند که حتماً برای تشکیل زندگی مشترک هم وقت ندارید، و اگر قصد معرفی موردی را به شما داشته باشند، از این کار صرفنظر میکنند.


 1. همه برنامه های‌تان را به بعد از ازدواج موکول نکنید

شاید ازدواج یکی از اهداف شما باشد، اما رسیدن به آن کاملاً دست شما نیست. با خودتان نگویید که بعد از ازدواج درسم را ادامه میدهم یا سر کار میروم.

چرا الان که وقت بیشتری دارید این کارها را انجام نمیدهید؟ تعداد کمی از مردان دخترانی را که هیچ مهارت خاصی ندارند و وقتشان را به بطالت میگذرانند، به همسری انتخاب میکنند. افزون بر این، همانطور که در ادامه خواهیم گفت، افزایش فعالیت اجتماعی، شانس یافتن زوج مناسب را افزایش میدهد.


 1. فعالیتهای اجتماعیتان را گسترش دهید

هنوز هم در بسیاری از خانوادههای سنتی، انتخاب همسر از طریق خانواده صورت میگیرد. بنابراین شرکت در مجالس زنانه، از جمله مراسم مذهبی علاوه بر اجر اخروی آن میتواند در این زمینه نیز به شما کمک کند.

در ضمن اگر کسی از اقوام یا دوستان از شما پرسید که قصد ازدواج دارید یا نه، علاوه بر پاسخ، معیارهایتان را هم بیان کنید.

خیلی از اوقات افراد به دلیل اینکه فکر میکنند مسئله خاصی (مثل ظاهر فرد) برای شما اهمیت زیادی دارد، موارد خوبی را که برای ازدواج وجود دارند، اما فاقد آن مورد خاص هستند به شما معرفی نمیکنند.


 1. منتظر نباشید تا انتخاب شوید

درست است که گفتیم پیشنهاد ازدواج از طرف دختر معمولاً کار درستی نیست، اما منظور ما این نبود که در صورت مواجهه با یک مورد مناسب منفعلانه برخورد کنید و در حقیقت هیچ کاری انجام ندهید. در اینگونه مواقع میتوانید از یک واسطه که البته باید از صداقت و امین بودن وی مطمئن باشید، کمک بگیرید.

واسطه میتواند شما را به عنوان یک مورد مناسب برای ازدواج به فرد مورد نظر یا خانوادهاش معرفی کند.


راهنمای خرید عینک آفتابی

چگونه زودتر ازدواج کنیم؟

 1. به ظاهرتان بیشتر توجه کنید

منظور ما این نیست که از لباسهای گرانقیمت یا جلب توجه کننده استفاده کنید. سعی کنید در این مورد حد اعتدال را رعایت کنید. ممکن است آرایشهای زننده یا پوششهای نامناسب موجب شود بعضی از مردان به شما علاقه نشان دهند. اما معمولاً مردی که به دنبال یک زندگی آرام و بی دردسر است، چنین فردی را به همسری انتخاب نمیکند.

از طرف دیگر، اهمیت ندادن به ظاهر و داشتن ظاهری نامرتب نیز به معنای نجابت نیست. در دین مبین اسلام بارها بر اهمیت پاکیزگی و نظافت تأکید شده است.

به مکان هایی بروید که افرادی با سلایق و علایق شما در آن حضور دارند. اگر شما در یک زمینۀ هنری خاص تبحر دارید و دوست دارید همسرتان نیز از هنر سر رشتهای داشته باشد، بد نیست از اماکن هنری دیدن کنید.

این کار هم به شما کمک میکند تا به یکی از علایق فردیتان برسید و دانشتان را در زمینۀ مورد علاقهتان بالا ببرید و هم اینکه امکان آشناییتان با افرادی که با شما تشابهاتی دارند، افزایش میدهد.


 1. از فن بیان غافل نشوید

یکی از مواردی که مخصوصاً در اولین دیدارها اهمیت زیادی دارد، شیوۀ صحبت کردن و به طور کلی ارتباط برقرار کردن ما است. ما معمولاً جذب افرادی میشویم که با ادب و متانت صحبت کرده و ضمن حفظ حریمها، رفتار گرم و بانشاطی دارند.

برای ارتقای سطح مهارتهای ارتباطی میتوانید از کتابها و مقالاتی که دربارۀ مهارت زندگی نوشته شده است کمک بگیرید. البته هنگام مطالعۀ این کتابها ملاحظات فرهنگی را هم در نظر بگیرید، چون بیشتر این کتابها ترجمه هستند و ممکن است بعضی از موارد ما در کشور ما کاربرد نداشته باشند.

برای مثال، یکی از مواردی که در این کتابها در رابطه با ارتباط مؤثر به آن اشاره شده، برقراری تماس چشمی به هنگام صحبت کردن است، که در جامعۀ ما هنگام صحبت با نامحرم، برقراری تماس چشمی مداوم کار پسندیده ای نیست.


 1. از تجربیات دیگران کمک بگیرید

اگر در میان دوستان و اقوام فردی را میشناسید که با وجود داشتن شرایطی مشابه با شرایط شما، خواستگاران خوب متعددی داشته، میتوانید از وی کمک بگیرید.

در صورتیکه با این فرد خیلی صمیمی نیستید و دوست ندارید این موضوع را مستقیم با وی در میان بگذارید، میتوانید در رفتارش دقیق شوید و از کارهای مثبت وی در این زمینه الگوبرداری کنید.


79 دیدگاه

 1. سمیرا

  ۳۲ سالمه امروز ی خواستگار اومده برام ی پسر ۱۰ ساله داره و طلاق داده اونقدر دلم از این خواستگار گرفته که یکمم گریه کردم چرا باید ی مرد بچه دار بیاد خواستگاریم مگه من چن سالمه. خودمم شاغلم ولی…..

 2. خواهرتون

  کسی که یه دختری واقعا بخاد و بپسنده دیگه شرایط مهر و اینا که براش مهم نیس همه جوره قبول میکنه اونی که می ترسه و تردید میکنه و سر مهریه چونه میزنه ردش کنین اون مرد نیست بچست!

 3. علی

  وااای این زنی که ۳۸ سالشه با اسمه عشق پلیس کامنت گذاشته خیلب سمیهههه لنتی ۴۰ سالته با این همه شرایطی که میخای هیچ نداری هنوزم دانشجویی!!! واقعا چه توقعات زیادی داری حالا میفهمم چرا براتون خاستگار نمیاد!

 4. مرتضی

  لطفاً یه زن خوب نجیب خانواده دار وزیبا به من معرفی کنید شیراز

 5. بهار

  منم از تنهایی خسه شدم باکسی ام آشنایی ندارم اصلا نمیدونم چجور آشنا بشم با یه پسر هرکس میخاد بهم شماره بده نمیگیرم چون فک میکنم اگ بگیرم میگه این از یکی دیگ ام شماره گرفته واسه همین از کنار پسرا مغرورانه رد میشم ولی تازگیا فهمیدم اگ ب پسری اهمیت ندی پیش خودش میگه این یا کسیو داره یا منو نمیخاد پس چجوری رفتار کنیم ک ازدواج کنیم من هرچی خاسگار داشتم رد کردم چون اونجور ک میخاستم نبودن ۲۵ سالمه

 6. مهسا

  اینجاچقدر مثل من زیاده منم 32سالمه کلی خاستگارداشتم اما یه جلسه میان میرن خسته شدم …اومدم اینجا نظراتو خوندم از دردم کم شد فکردم فقط من اینجوریم کلا دیگه بیخیال شدم انگارخدامنو تنهاافریده زورم بزنم کسی پیدانمیشه که نمیشه

 7. لیلی

  مطالب خوب بود ولی کافی نیس .

 8. مهین

  سلام خواهش میکنم شماره بگزارید

 9. نازنین

  چه خبره اینجا؟؟ خخخخخ مگه سایت همسریابیه، تند و تند مشخصات گذاشتین و زن و مرد دلخواهتون رو توصیف کردین!! کلی خندیدم از جدیتتون تو همسریابی، زیر این مقاله که قرار بود درباره اون نظر بدین!!!

 10. پریسا

  سلام به شوخی و از رو کنجکاوی خوندم …
  جالبه …
  من ۲۸ سالمه چند تا خواستگار داشتم ولی خیلی مناسب نبودن …
  الان به خاطر گرونی یکم شرایط سخت شده حق میدم به همه…

 11. زهرا

  یه مرد با ادب با شخصیت واهل زندگی میخام که قدر دا ن باشه که کنارش احساس آرامش کنم اگر کسی بود پیام بده مجرد 35سالمه

 12. خانم‌ راز

  من یه دختر ۲۵ ساله ام که خانواده مذهبی دارم و تاالآن چند تا خواستگار داشتم ولی بحث مهریه که میشه بابام میگه ۱۱۴ سکه میزارن میرند میگند تو مگه الگوت حضرت زهرا نیست. آخه تو که هنوز هیچی نشده به فکر طلاق دادن منی من چه جوری بهت اعتماد کنم .

 13. mobina

  اخه که چی این نوشته ها پسر نیست ما دخترا که مقصر نیستیم پسر خوب نیست راهی هم نیست میگن بابای دختره مهریه بالا میگه خیلیا هستن مهریه اصلا نمیخان فقط ادم خوب باشه دخترا مهریه نمیخان که؟؟؟؟؟؟
  چه کنیم پا دخترا راهی جز صبر نیست

 14. فرشته

  سلام …یک مورد پسرخوب و مهربون و سالم واهل دود نباشه میخوام برا ازدواج برام دعاکنین ب امیدخدا پیدا بشه ممنون

 15. سعید

  متاسفانه مشکلات اصلی ازدواج برای قشر زیادی در شهرستانها وحتی تهران مشکل تهیه مسکن ویه شغل درامد ثابت مناسبه!!!چون پایه ایجاد یه زندگی مناسب داشتن درامد ومسکن هست،بعدی میشه گفت مهریه سبک هست،که بعضیا هنوز هم دنبال مهریه سنگین هستن یا اینکه فکر میکنن اگه مهریه کم بگیرن ارزششون خدایی نکرده کمتر از افراد دیگریس که مهریه بالاتر گرفتن،یا اینکه توجیه میکنن اگه مهریه پایین بگیرن جهیزیه را کمتر از حد انتظار خواهند داد!!!

 16. زهرا

  اکثر پسرها دنبال ازدواج نیستن و فقط دنبال این هستن که نیاز عاطفیشون برطرف بشه و بعد از دخترها ایراد می گیرن که آنها خوب نبودن یا دنبال پولم بودن .
  این افراد حتی اگر خدا از آسمون براشون فرشته بفرسته هم یه عیبی ازش می گیرن و می گن خوب نبود ، دنبال پولم بود .

 17. Az

  سلام نماز و حجاب و روزه چه ربطي به ازدواج داره اگر هر دو عقيده شون مخالف هم نباشه و عشقون دو طرفه باشه و در ضمن كار و خونه الان مهمه برا يه دخثر كه پسر داره يا نه كجا و با كي ميخواد زندگي كنه دهن بين نباشه برا اينكه آخرش رو به طلاق ميكشه و اين دختر مردم هست كه بدنام ميشه نه پسره

 18. فاطمه

  سلام من یه دختر ۱۷ ساله ای هستم که ازدواجم باعث میشه که دوتا خانواده پدری و مادریم دوباره همه باهم ارتباط برقرار کنند ولی کیس مناسب پیدا نمیشه دوست دارم همه به حالت اول برگردن واقعا از این همه دعوا بین این دوتا خانواده خسته شدم به نظر شما چیکار کنم

 19. نسیم

  من قصد ازدواج دارم ولی مورد خوب پیدا نمیشه
  من دوست دارم یه پسر مذهبی که دستش به دهن خودش برسه بیاد
  و ۴سال۷سال از من بزرگ تر باشه
  اخلاق برام خیلی مهمه و خانواده دوست بودن

 20. محمد

  مطالب خیلی مفید بود ولی من خودم صاحب برند آرایشی هستم تا به حال دستم به نامحرم نخورده پول زن هم برام مهم نیست حتی چ ن اعتقاد دارم زن باید مدیریت خانوادش من جدا شدم جایی میرم به شکل پول یا برند آرایشی نگاهم میکنن میگم جدا شدم به چشم سرطانی نگاه میکنن اونم که قبول میکنه یا پشتبانه خونه میخواد یا بچشم چیزه دیگه نگاه میکنه اگه دختر خوب خانواده دار پول ملاک نیست سن ملاک نیست بودمن در خدمتم

 21. ف

  منم دنبال پسرخوبم کارداشته باشه اخلاقشم خوب باشه

 22. بهار

  ۳۲ سالمه ولی کووو خواستگار
  شاغل هم هستم
  ماشین هم دارم
  ۱۲ ساله کار میکنم
  کووووو خواستگار

 23. R*A

  مطلبی که گذاشتن تاثیر داره بد نیست رعایت کنیم اره زیاد خواستگار میاد ولی بحث اینه که اصلا اکثر پسرا عقل ندارن که بخوای براشون جلب توجه کنی یا باهاشون ازدواج کنی ارزش ندارن چرا چون عقلشون به چشمشون هست یه دختر هرزه با یه چادر و عینک میتونه یه پسر ۳۰ به بالا که خودش نمزد داره رو راحت گول بزنه، گروهی دیگر از پسرا هم فقط فکر پولن تا یه دختر یه ماشین سوار بشه میفتن دنبالش و صدتا خواستگار پیدا میشه، پس این دسته هم ارزش ندارن….. و دسته ای فقط به تیپ و کلاس و آدب اجتماعی اشتبااه ،پس ارزش ندارن همون بهتر که ازداواج نکنیم

 24. عشق و محبت را با ارزشهای مالی نکشید

  مشکل تغییر فرهنگ هست، من 33 سالمه کارشناس ارشد، زیبا واقعا زیبا هستم (برای تعریف از خود نیست خدا خلق کرده ) نجیب، حافظ قرآن ، از خانواده با اصالت ، سخت گیر هم نیستم مهربه آنچنانی هم نخواستم فقط دنبال کسی می گردم که حرف خدا و پیغمبر رو تو ازدواج قبول داره… فقط چون شاغل نبودم از 27 سالگی تا الان هر کی می یاد سراغ من فقط میگه پول چی داری؟ شاغلی؟!

  الان هم که انگار دختر 33 ساله به درد ازدواج این جماعت نمی خوره!!! اصلا خواستگار ندارم
  پسرهای این دوره زمونه خیلی بی مرامن خیلی، یا لااقل فقط بی مراماش به تور من خوردن
  نه زیبایی مهمه براشون نه نجابت نه ایمان نه نورانیت هیچیی
  فقط پول فقط پول
  زن نمی خوان عابر بانک می خوان و مستخدم خونه و پرستار بچه
  چه می فهمن عشق یعنی چی؟!!!

  اون غربی که خدا و پیغمبر و قبول نداره، زانو می زنه جلوی دختر مورد علاقش با اون وضع ظاهری بهش حلقه می ده و ازش خواستگاری می کنه و طلب عشق و محبت…
  اونوقت تو یک دختر باشی با این ویژگی ها تو کشورت … پسر مسلمون کشورت منت می ذاره که اومده خواستگاریت بعد میگه پول چی داری!!!؟؟؟،

  حیف احساسات و عواطفتتون نیست دخترا بخواید به خاطر حرف مردم پای یه چنین نامردهایی بریزید که فقط از شما شغل و پول می خوان
  غصه ی بی شوهری نخورید
  خدا رو شکر کنید که اسیر این ها نشدید

  اکثر پسرهای ایرانی عشق رو نمی فهمن و حق و حقوق زنها رو در ازدواج

 25. Masom

  سلام همه سایتها به سری حرف کلیشه آیی میزنند مثال من دختری هستم که در اجتماع بودم کار کردم زندگی کردم پایبند به همه اصول اخلاقی بودم و هستم اما به قول یکی از دوستان انگار کسی منو ندید حالا هم که سنم کنی بیشتر شده هر کسی که بهم رسیده گفته تو چی داری
  کسی نیست بگه من اینم و اگر تو چنین شرایطی مادی معنوی داری ازدواج کنیم

 26. شور

  من مجردم خواستگار ندارم ولی هرکی بهم میرسه میگه تو خیلی خوبی هرکی شوهرت بشه خوشبخت ترین مرده ولی حیف اصلا کسی انگار نمیبینتم

 27. R…

  منم دنبال دختر خوب برای ازدواج میگردم از شیراز.. اگه کسی مشتاق هست واسه آشنایی بیشتر معرفی کنه… ممنونم

 28. محمد

  ما پسرای بدبختم تا میخوایم ی تکونی بدیم برا ازدواج باباش میگه مهریه 500 تا اونوقت ما بدبختا چه انگیزه ای داشته باشیم

 29. ثنا

  سلام ولی هیچ وقت قانون بین مردادویاچن زن دارن رعایت نمیشه

 30. عشق پلیس

  سلام.
  غیرنظامی تحت هیچ شرایطی پیام نده.
  طبق علاقه شخصیم دوست دارم همسرم پلیس باشه.بیخودی وقتمونگیرید.حرفهای زشت و+18بلاک وریپورت میشه.
  فقط افرادواجدشرایط پیام بدن.

  1.من یه همسر*پلیس* میخوام (کارمندنیروی انتظامی)فقط اطلاعات وعقیدتی وحفاظت ومرزبانی نباشه.
  سپاهی اصلا تحت هیچ شرایطی پیام نده.

  2.(خواهروبچه نداشته باشه.)
  3.مطلقه یا همسرفوت شده اشکال ندارهحتی مجرد.
  4.اگه بچه دارم نمیشه مهم نیست.موافق بچه نیستم.
  5.ازخانواده (کم جمعیت وترجیحا نظامی.)
  6.پدرومادردیپلم به بالا.
  7.محل خدمتش ازخانوادش جداباشه.
  8.ازاستانهای خراسان.قم.سیستان وبلوچستان.یزد.کرمان.اردبیل.زنجان.چهارمحال وعرب خوزستان هم نباشه.
  نه خدمتش ونه اصالتا مال این استانها باشه.
  9. قد178تا185 وزن75تا85 پوست یا سبزه روشن متولد57تا66

  10.اهل حلال وحروم واهل زندگی باشه.
  اهل سیگاروخیانت نباشه.شکاک وبددل ومذهبی وتعصبی افراطی وخسیس نباشه.
  آزاداندیش.میانگرا.استقلال شخصیتی وفکری باشه.

  (همه شرایط روباهم) داشته باشه نه نصفه نیمه.

  38ساله.دانشجو.دنبال زندگی بی حاشیه.تک فرزند.بقیه اطلاعات درزمان آشنایی.

 31. Mahnax

  من یه خواهر محرد دارم .همه جیزش خوبه .وضعیت مالیشم خوبه فقط یک انسان پیدا بشه برای زندگی سالم و ارام

 32. ممد

  به نظر من باید بری تو خیابون پارک محل تفریحی گردشگری و یا هرجایی که میشه، رفت و یه دختر گیر اورد (ترجیحا تنها باشه چون تو جمع فازش خوب نیس غرور میگیرتش) تنها باشه بری بهش قضیه رو مودبانه و محترمانه بگی بهش بعد درخواستتو که دادی شمارتو هم بده بهش اگه حتی اگه قبول هم نکرد شماره رو بهش بده بعد برو دعا کن نامزد اینا نداشته باشه اولین کسی که پی ام میده دخترس شک نکنین اینا همش جزو 2 سال سابقه کار بندس امیدوارم نیمه گمشدتونو پیدا کنین و با این روشی که من گفتم نیمه گمشده دیگرانو هم احتکار نکنین خدا نگه دار

 33. مرضیه

  کاش توی همین جا هر کس یک نشانه‌ای از خودش میگذاشت.وحتی میشد آدمها خودشان به شهر همدیگر میافتند یا در مکانی هم را میدیدند بعد نظر پدر ومادر شان را جویا میشوند الان توی شهر قم پسر 40ساله هنوز باید از مادراشون اجازه بگیرند.

 34. محمد زهرا

  با سلام من اسمم ” محمد زهرا ” هست و دو جنسه هستم. در واقع نصف بالایی پسر و نصف پایینی دختر هست. برای نصف پسر یک دختر خوب و برای نصف دختر دنبال یک دختر خوب هستم. زوج هم اگه باشه قبول میکنم. حتی اگه دختر و پسر همجنس گرا باشن و هر کدوم با نصف موافقشون باشن مشکلی ندارم ولی اگه یکی همجنس گرا باشه یکی نباشه ممکنه سر یک نصفم دعواشون بشه.

  با تشکر

 35. mahroyan

  سلام دوستان،من 2تا سوال دارم لطفا پاسخ بديد يه دختر كه از نظر رفتار و مذهب و مالي خلاصه همه چيز متوسط باشه با چه جور پسري ازدواج ميكنه؟

  ملاك يك پسر كه مشابه همون دختر باشه(متوسط جامعه)برا ازدواج چيه؟
  لطفا آقايون و خانمها هر دو رو با توجه به جنس خودشون پاسخ بدن

 36. م.ن

  جالب بود ولی ب نظر من ناکارآمد،آقایون ک میزارن پا اقتصاد و کمبود درآمد ،خانمام بیشتر میگن ما انتظار خاصی نداریم واقعا مشکل کجاس پس؟

 37. رضا

  والا من نمیدونم چی بنویسم اصلا اینجا کسی هست من پسرم مجرد

 38. نسیم

  من حتی حاضرم بایه مراسم ساده وجمع وجور برم سر زندگیم فقط طرفم ادم باشه یه اپارتمان نقلی اجاره بگیره مشکل ابن خواستگار اصلا ندارم

 39. هادی

  راستی اینایی ک میگن همچین جایی نمیشه یه دختر خوب پیدا کرد الان نوزادی ک حالا ب دنیا نیومده تو شکم مادر آنلاینه ب خدا چ برسه ک بیاد بیرون خودشو نشون بده این وسیله ها اینترنتی خودش کلی در شکل زندگی پیش رفتست یعنی آقای محترم شمایی ک میگید اینجا نمیشه یه دختر خوب پیدا کرد الان میری خواستگاری اگه از جیبت یه گوشی آنچنانی دربیاری از اون خانوم انتظار نداشته باش ک هیچی نداشته باشه یا با کسی ب جز شما حرف نمیزنه سوزنت فقت ب یه جا گیر نکنه ن عزیزم دیگ از اون خبرا نیست ک بری در خونه کسی ک نه گوشی داشته باشه نه اینترنت داشته باشه نه از در خونش بیاد بیرون عزیزم از لاکت بیا بیرون ببین دنیا چ رنگیه همین الان همینجا یه دختر بهت پیشنهاد میده همونو در نظر بگیر مدتی باهاش باش تا خصوصیت‌هاش اخلاقشو دوست داشتنشو محبتشو ببین بعدپیش خودت دودوتا کن ببین چطوره البته مثل من کور کورانه تصمیم نگیر من از زن اولم یه پسر دارم ک الان ۱۳ سالشه زن دومم ام اس داشت بهم نگفت بعد مدت کوتا ک عقد جاری شد فهمیدم و ازش دوری کردم تا طلاقشو گرفت وزن سومم از زندگیم گذاشته رفته ک بهم زنگ زد گفت من عاشق کس دیگ شدم ولی چیکار میتونم بکنم خودمم جونم دوست دارم دوباره ازدواج کنم این دلیل ترس نمیشه توی زندگی همیشه اینو در نظر بگیر ک شاید یه روزی بدتر از اینا سرمون بیاد و از خدا میخوام ک هیچ وقت همچین چیزی حتی سریه کافرم نیاد ما ایرانیا غیرت داریم و این دلیل نمیشه اگه شکستم بخوری نتونی ازدواج کنی پس زود قضاوت نکنید ما درعصر هجر نیستیم چشمو گوشمون خوب میبینه میشنوه پس زندگی کنید با مهربانی بعد یه نظر دارم در مورد دخترانی ک میگن ما مجردیم و نمیشه بایه مردشکست خورده ازدواج کنیم یا سن مرد نباید بالاباشه باید بهشون بگم خانوم خوب اینی ک شما میگین در مورد سن هیچ ملاک نیست و من کسایی دیدم ک رفتن دخترم گرفتن و خوشبخت شدن دختر از مرد پانزده سالم کم باشه سنش اون مرد واقعلا عاشق اون دختر میشه ما تصمیم گیرنده خودمونیم ن کس دیگ حتی الان پدرمادرا ب خودشون اجازه دخالت درمورد ازواج نمیدن انشاالله ک همتون خوشبخت باشین و بشین دعا کنید ک منم ب خواسته خودم برسم یا علی

 40. هادی

  من زن خوب میخوام

 41. Mehrnoosh

  تو این شرایط انتخاب درست برای ازدواج مهم و اساسیه. دوستان و اطرافیان زیادی دارم که تو ازدواجشون شکست خوردن. منم به همین علت وقتی حرف ازدواج میشه ترس به جونم میوفته و از این که تو زندگیم شکست بخورم حسابی میترسم. ولی اول از همه باید آموزش داده شه که چه دختر و چه پسر مسئولیت پذیر پرورش پیدا کنند. آمار طلاق به شکل غیر قابل باوری رو به افزایش است و خیلی از افراد بعد از ازدواج متاسفانه وقتی بچه دار میشن تازه متوجه اختلافشون میشوند وتصمیم به طلاق می گیرند تنها کسی که این وسط لطمه میخوره اون فرزندی هست که به وجود آمده. اول آموزش رفتار صحیح در زندگی زناشویی و بعد توصیه به ازدواج…

 42. دکتر سمیه

  جامعه ما در حال تغییر است . خیلی از معضلات ما به دلیل جداشدن جامعه از حالت سنتی وتغییر شکل رفتارهای اجتماعی به شیوه ی مدرنه ازدواج گدشته از مسایل اقتصادی و فرهنگی ومشکلات تجمل گرایی اشکال اساسی که پیدا کرده اینه که دقیقا جنس ازدواج اروپایی پیدا کرده! یعنی چی؟؟؟؟ یعنی اینکه اگر کسی قرار با جنس مخالفش ارتباط برقرار کنه علاوه براینکه برای آقایون ثروتمندی جذابیت محسوب میشه و برای خانم ها زیبایی منحصر به فرد از پارامترهای مهم ازدواج به حساب میاد در این نوع ازدواجها علاوه بر ثروت آقا خانم هم باید ثروت داشته باشه ودر اجتماع شان و جایگاه خاص داشته باشه در جوامع غربی که تساوی حقوق زن ومرد صورت گرفته بعد از ازدواج خانم واقا به میزان مساوی در منزل کار می کنند و به میزان مساوی در زندگی از هزینه های مالی را به میان می اوردند و اکنون نیز در ایران اسلامی ماهم همین اتفاق افتاده است شاید در گدشته 99درصد طلاق ها ارتباط زناشویی بود ولی الان عامل اصلی طلاقها اول بحث مالی وپولی بین زن وشوهر هست وبعد بحث زناشویی. خوش باشید

 43. ملیکا

  ما اکثرمون همه جا اینور و اونور دنبال راه حل میکردیم خواستگار داشته باشیم یه نکته مهم پذیرش سختی داره قطعا برای خودم هم دردناک من نزدیک ۱۸ سالمه هر طوری فعالیت توی اجتماع تونستم و تلاش کردم دیده شدم فقط شخصی نبوده بدرد من بخوره وقتی خدا بخواد تو ساده ترین جاها عاشق هم میشن وقتی داشتم کامنت دختر های معرفی شده یا اونایی ک تو مکان عمومی عاشق شدن رو میخوندم داغ دلم تازه شد چی میشد خدا نگاهی هم به ما میکرد همیشه به خودم میگم قسمته اما از اونور دختر های کوچیکتر از خودم میبینم قسمتشون شده گلوم بغض میگیره تا حالا تلفنی خواستگار داشتم اما از نزدیک نه مورد خوبی نبوده:/

 44. سارا

  ازدواج سخت نیست درست ازدواج کردن سخته ورنه کسی نمیترشه ونمونده رو سرپدر ومادرش

 45. کامیار

  خب همه چی ک این نیس فقط دختر خوب باشه یا پسر خوب باشه اصلا بد باشن ولی بعدا میتونن اخلاقشونو درست کنن الان مشکل اصلی مشکل اقتصادی وقتی یه پسری نمیدونه ک قراره چ اتفاقی براش بیفته و نمیتونه امکانات زندگیو جور کنع اصلا گیریم دونفر عاشق همن وقتی شرایط ازدواج نیس چرا تقصیرو،میندازین گردن اخلاقیات و خوب و بد بودن دختر پسر

 46. حسین 68

  تعداد زنها ۲.۵ تا ۳ برابر مرد هاست.ازدواج مجدد مردانی که توانایی برقراری عدالت ۱۰۰ درصدی رو بین همسرانشون دارن مشکل رو حل میکنه.دختر خانومایی که اینو قبول ندارن و سنشان از حد ازدواج میگذره بدونم وقتی یک پسر فقط مجبور یک دختر رو انتخاب کنه ترجیح میده زیباترین،با اصالت ترین،مهربان ترین، خوش اخلاق ترین و … رو انتخاب کنه بنابر این دخترایی که حتی یکی از گزینه ها رو کامل و کمال ندارن باید مجرد بمونن و این تقصیر پسرها نیست.درصورتی که همون پسر وقتی ازدواج میکنه و مرد میشه بعد از اینکه غریزه جنسیش اطفا میشه دیگه براش زیبایی و ثروت و اینجور موارد پشیزی نمیارزه و فقط به دنبال کمالات باطنی یک زنه.از طرفی مردان بدلیل تجربه در زندگی مشترک دچار چالش های یک زندگی تازه عروس و داماد که قبلا مجرد بودن نمیشن و قابل اتکا هستن.برخلاف چیزی که در تبلیغات درباره مردان چند زنه گفته میشه این زندگی ها کمتر به سمت طلاق میره( در صورتی که از طرف مرد و زن پذیرش شده باشه).زن ها در این نوع زندگی وقت بیشتری برای خودشون میذارن و اموراتی مثل تحصیلات رو میتونن با خیال راحت دنبال کنن و به پیشرفت خودشون اضافه کنن.بر خلاف تصور زنها و دختران، یک مرد میتونه چند زن رو بصورت توام دوست داشته باشه و بهشون پایبند باشه و اینگونه نیست که وقتی جدید اومد کهنه دل آزار بشه و این مورد مختص مردان عادل و باتقواست و من شدیدا محکوم میکنم تعدد زوجات رو برای مردان لاابالی چون پایبندی به شرع ندارن و اصولا اعتقادی به رعایت عدالت که نوعی حق الناس محسوب میشه رو ندارن.مردان در ازدواج اول حتما به دنبال زیبایی هستن و این موردی هست که در ازدواج دوم و… دیگه اصلا ملاک نیست و پژوهش ها نشون داده که اکثر مردانی که بیش از یک همسر دارن دلیلشون جنسی نیست بلکه عاطفی و غریزیه.بنابر این باید عصبیت ها رو کنار گذاشت و این نیاز به آموزش داره.البته من مطمئنم تعدد زوجات در آینده ای نچندان دور کاملا عادی میشه ولی متاسفانه موقعی در فرهنگ ما جاسازی میشه و مورد قبول واقع میشه که بسیاری از دختران و زنان مجرد پیر و کهنسال شدن و بخاطر تعصب بیجا زندگی خودشون رو نابود کردن و در قیامت نیز بابت این تعصب مجازات میشن چون نص صریح قرآن که تعدد زوجات هست رو انکار عملی کردن.در روایات متعددی غیرت ورزی زنان به تعدد زوجات مردان نکوهیده و سرزنش شده و در روایت داریم که خداوند غیرت ورزی رو به زنان حرام کرده.به هر حال تا وقتی به احکام اسلام پشت کرده ایم دو سوم دختران باید فکر شوهر داشتن و مادر شدن رو از ذهنشان تا آخر عمر بیرون کنن و مردان نیز تقصیری ندارن و این زنان هستن که چوب متعصبان غیر دینی و خلاف رضای خدا رو میخورن و کسی جز خودشون رو سرزنش نکنن.

 47. هوا

  من سه ساله طلاق گرفتم ولی هرکی میفهمه طلاق گرفتم میره پشت سرشو نگاه نمیکنه مگه ما چ گناهی کردیم جزاینکه تقدیرمون اینجوری بوده چرا طرزرفتار جامعه ما عوض نمیشه

 48. فاطمه

  الان اکثر دخترای جامعه تمام این چیزایی که در مقاله بود رو دارا هستن
  پس مشکل این چیزا نیست
  به نظر من روی فرهنگ باید کار بشه
  تا دیدگاههای خانواده ها و افراد تغییر کنه

 49. فاطمه

  به نظر منم آنا درست میگه
  پسر خوب خیلی کم شده
  منظورم از خوب بودن فقط اخلاق به تنهایی نیست
  تحصیلات، پشتکار و …… ولی مناسفانه کم اند.
  تازه اونایی هم که هستن اونا هم درگیر دیدگاههای تجملاتی جامعه شدن و دنبال دخترایی هستن که نه تنها دختر بلکه خانوادش هم همه چیز تمام باشه که خوب همه با هم و در یک فرد امکان نداره باشه

 50. m

  وای من ی دختر ۱۵ سالم ۸ تا اینا تا الان خوستگار داشتم باورم نمیشد به هیچ عنوان همچین مطلبیم باشه بزا سر گرمی سرچ کردم چطور شوهر پیدا کتیم دیدم اورد

 51. زهرا

  درصد کمی شامل این صحبت ها میشه الان بیشتر همه سر درگم هستن تو انتخاب من به شخصه برخلاف دخترا که میگن خواستگار نیس خیلی خواستگار دارم ولی اونقدر سردرگم هستن و میترسن از شرایط اقتصادی یا به شدت تحت تاثیر حرف خانواده هستن
  اینا ادم رو منصرف میکنه از ازدواج

 52. آوا

  آره من ترشیده ام .داداش نداری؟

 53. ف

  منکه مردم از بی شوهری …خسته شدم از تنهایی !!! همه چیزم اوکیه ولی حتی ی خواستگار هم نمیمونه برام …

 54. هاجر

  29 سالمه 7ساله جداشدم ی دختردارم 10 سالشه خیلی مشتاقم ازدواج کنم چکارکنم

 55. جاوید

  آموزنده بود سلامت باشید.

 56. نیلوفر

  لطفایه دحترزیباونجیب ومهربان به من پیشنهاد بدید برای پسرم

  • مرلین

   خودم درخدمتتم

  • ترانه

   دختر نجیب و زیبا رو ک نمیشه اینجا پیدا کرد

 57. محمد

  مهریه دیگه انگیزه ای برای ما پسرا نذاشته که ازدواج کنیم

  • لیندا

   بابا خیلی از دخترا هستن اصا یه سکه هم نمیخوان چارتا فیلم دیدی توش مهریه بالا میگرفتن یا چارتا خانواده دیدی دلیل نمیشهددخترام اینزوری باشن

 58. z

  احتمالا ۹۹در صد به شرط این با عینک و معیارها درست نگاه کنید حتما ایشون رو می بینید

 59. پرستو

  سلام وقت به خیر
  اگه اشکال نداره چند دقیقه ایی وقتتون رو بگیرم،واقعیتش،عکس داخل مطالب توجه ام رو جلب کرد، خواستم بهتون چیزی بگم،امیدوارم حمل بر بی ادبی نگیرید من تنها از روی دلسوزی و انسانیت این حرف رومیزنم ولاغیر
  ضمنا ممنون از مطالب مفیدتون ،استفاده کردیم.
  واقعیت سعی کنید از گذاشتن عکس هایی(خانم)که مفسده ای دارند،اجتناب کنید،عکس هایی که آرایش و زینتی دارند ویا پوشش اسلامی رو به طور کامل رعایت نکردند.
  امیدوارم منظورم رو بد نرسونده باشم و باعث آزردگی خاطرتون نشده باشم.
  امیدوارم زندگیتون پراز عطر خدا باشه

 60. زلال

  ممنون

 61. هوشنگ

  اشکال شما این است که همه چیز را از دریچه دیدگاه مذهبی نگاه میکنید در صورتی که بخش بزرگی از جامعه اکنون دیگر دیدگاه مذهبی ندارند و دین اولویت اولشان در هر چیزی(از جمله ازدواج)نیست.طبیعتا در چنین حالتی دختری که راهنمایی‌های شما را عملی کند هیچ شانسی با این جمعیت غیرمذهبی نخواهد داشت و بصورت خودکار شانس ازدواجش نصف خواهد شد.حقایق تلخ را پنهان کردن کار حرفه‌ای نیست،لااقل در هنگام مشاوره.

 62. لطیفه

  سلام پیشنهادمن برای دختران دم بخت اینه که کتاب ازدواج مثل آب خوردن آسان است از خانم دکتر آناهیتا چشمه علایی را تهیه کنید. من استفاده کردم و درشرایط خیلی خوبی همسردلخواهم را جذب کردم. مثلا دوست داشتم همسرم دکترا داشته باشه و استاد دانشگاه باشه و جرو افراد نخبه رشته مون باشه که خدارو صدهزارمرتبه شکر چنین آدمی رو جذب کردم که حتی ویژگی های مثبت اخلاقی دیگه ای علاوه بر اینها داشت.

 63. ب

  منم زن میخوام ولی کو دختر خوب

  • لیندا

   من

  • ترانه

   کو پسر خوب

  • Sama

   بهتون تبریک میگم زودتر

 64. ممد

  باور نمیکردم همچین مطلبی هم باشه و این همه بازدید بخوره! یعنی ما انقدر ترشیده داریم؟! :))))

 65. مریم ایمانجانی

  خیلی خوب است یک روشی بگذارید که همسر پیدا کنیم

  • کوروش مددی

   سلام.بنظرمن همسرپیداکردنی نیست .ازدواج یک اتفاق است مثل لباسی درپشت ویترین که یک لحضه نظرماراجلب خودش میکند بعد درباره قیمت وکیفیتش تحقیق میکنیم

 66. م

  با سلام ازمطالبی که درسایت گذاشته اید خیلی خیلی ممنونم بسیلرعالی بود.

 67. اعظم

  سلام .من از طریق کانال پیوند دایم ازدواج کردم و خیلیم راضیم .هیچی نمیخام فقط برام دعا کنید امیدوارم خوشبخت بشید .ادرس کانال و براتون میزارم .

  • زری خاتون

   سلام..اسم کانال پیوند دایم رو لطفاً بفرستید..ممنونم..میشم

 68. آنا

  سلام راه حل مناسبی ارائه ندادید ! در مورد سنخیت لباس با اعتقاد که ما مشکل نداریم ، درمورد اجتماعی بودن هم عالی هستیم، تحصیلات هم که ارشد داریم ،همه جا هم که میریم،چند شهر زندگی کردم دوستان زیادی هم دارم از جنس مخالف ولی نشده البته قد و تیپ خوبی دارم اما سبزه ام اهل جراحی زیبایی هم نیستم چون خوشم نمیاد و پر توقع هم نبودم ولی تا الان نشده! پس راه حل ارائه بهتر ارائه بدید

 69. شیرین

  به نکات بسیار خوبی اشاره شده بود.ممنون

 70. مریم ایمان جانی

  آموزنده بود باز هم مطالب خ درس بگدارید

 71. prasto

  بسیار موضوعات تان عالی و قابل فهم است.

نظر خود را بیان کنید