چگونه یک زندگی سالم داشته باشیم؟

۱۶ نکته برای اینکه از اکنون به بعد زندگی شادی داشته باشیم

چگونه زندگی سالم داشته باشیم

مهم نیست چه سنی هستیم و یا چقدر پول در حساب بانکی مان داریم، مجرد یا متاهل هستیم و یا از چه راهی امرار معاش می کنیم، همه ما می خواهیم در هر وهله از زندگی مان موفق تر از قبل باشیم.

البته که هر یک از ما تعریف خودمان را از موفقیت داریم، در اینجا ۱۶ روش اثبات شده فهرست شده است که به کمک آنها می توانید زندگی سودمند، شاد و موفق تری را داشته باشید.

 1. متعهد باشید

فارغ از اینکه چه اهدافی در زندگی دارید، بایستی به این اهداف متعهد باشید. فقط به واسطه الزام به تعهدات هست که می توانید به پیشرفت های مورد نیاز برای بهتر شدن زندگی تان دست یابید.

حال این تعهدات می تواند یک فرصت کاری جدید، عضویت در یک کلاس آمادگی جسمانی برای تقویت سلامت جسمانی، یا شرکت در کلاس آشپزی برای تبدیل شدن به یک آشپز حرفه ای باشد، تعهد آن اراده و میلی است که ما را به سمت موفق تر شدن سوق می دهد.

 1. مردم به خود شما توجه می کنند و اهمیتی به موفقیت شما نمی دهند

بیایید با هم روراست باشیم. دیگران اغلب به لباس های گران قیمتی که می پوشید و یا به متراژ خانه بزرگ و ویلایی تان و یا ماشین آخرین مدل شما توجهی ندارند.

منظور ما این نیست که آنها برای دارایی ها و موفقیت های شما احترامی قائل نیستند، بلکه آنها برای شما به عنوان یک فرد ارزش قائل هستند و فارغ از هر چیزی به خاطر علاقه ای که به شما دارند از شما پشتیبانی می کنند. این را باور کنید!

 1. هر روز شاکر و قدردان باشید

به گفته روانشناسان محققی همچون مارتین سلیگمن، رابرت امونز و مایکل مک کولو، شاکر و قدردان بودن به داشتن احساسات بهتر درباره خودتان، اشتیاق و میل بیشتر برای کمک به دیگران می انجامد. شاکر بودن همچنین ممکن است حتی از ریسک ابتلا به بیماری های کرونر قلب نیز بکاهد. هر روز زمانی را به نوشتن بابت چیزهایی اختصاص دهید که به خاطر آنها قدردان و شاکر هستید.

 1. اقدام کنید

کتی کی (Katty Kay) و کلیر شیپمن (Claire Shipman) درباره شکاف اعتماد به نفس بین زنان و مردان تحقیقات مشترکی انجام دادند و نتیجه آن را در مجله The Atlantic به چاپ رساندند. آنها دریافتند که اعتماد به نفس به اهمیت شایستگی انجام کاری است.

آنها در مقاله خود به این نتیجه گیری رسیدند که “شروع و اقدام برای به عمل در آوردن تصمیمی این باور را در فرد پدید می آورد که او قادر به رسیدن به موفقیت است”

 1. پول نمی تواند شادی و رضایت بخرد

حتما ترانه مشهور گروه بیتلز را شنیده اید که می خواند “پول نمی تواند عشق مرا بخرد”. می دانید چه چیزهای دیگری را نمی توان با پول خرید؟ شادی. فقط چون درآمدی بیش از ۱۰۰ هزار دلار دارید، بدین معنی نیست که شما الزاما فردی رضایتمند و شاد هستید. یقینا پول بسیار لازم است و وجودش بسیاری از مسائل را آسانتر می سازد. اما شما بایستی تمرکزتان بر روی علایقتان باشد و نه اینکه چقدر پول در می آورید.

مقاله مرتبط: آیا پول میتواند خوشبختی را بخرد؟
 1. هیچ وقت زدن دست رد به سینه تان را امری شخصی نکنید

برای همه ما اوقاتی پیش آمده که دست رد به سینه مان زده باشند. به جای اینکه از این موقعیت ناراحت شوید و با آن شخصی برخورد کنید، از آن به عنوان یک تجربه درس بگیرید.

چرا صندوق سرمایه گذاری کارآفرینی، طرح اولیه کارآفرینی شما را نپذیرفت؟ شاید به خاطر اینکه بازاری برای محصول شما اکنون وجود ندارد. شاید نتوانستید به آیتم هایی اشاره کنید که آنها را قانع کند.

شاید سایر صندوق ها با صندوق فعلی تماس گرفته اند و گزارش هزینه کردهای اضافی کارآفرینی های قبلی شما را به آنها ارائه داده اند. به هر صورت این عدم پذیرش را قبول کنید و از آن برای رسیدن به موفقیت آتی درس بگیرید.

خود من برای اینکه بتوانم استارتاپ صدور فاکتور آنلاینم را به اجرا درآورم با بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه گذاری کارآفرینی صحبت کردم تا بالاخره نرم افزار من را پذیرفتند. از شکست و عدم پذیرش تجربه بیاموزید و از آن به عنوان انگیزه ای برای بهتر شدن نتایج استفاده کنید.

List of check boxes and hand with pen on white background

برای اتفاقات غیرمنتظره آماده باشید.

 1. همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید

هیچوقت نمی دانید که اتفاقات غیرمنتظره قرار است کی رخ دهند، اما وقتی که روی می دهند شما در محاصره ای از طغیان ها و بی نظمی ها خواهید بود.

زمانی که خود را از قبل برای حوادث خیلی بدتر آماده می کنید، هنگام مواجهه با مشکل و اتفاقی، حداقل بحران و ناراحتی کمتری را تجربه خواهید کرد.

زمانی که آخرین کسب و کار من شکست خورد، اگر همسرم کمی پول پس انداز نکرده بود (دور از چشم من) حتما با یک افتضاح مالی رو به رو می شدیم. داشتن کمی پس انداز همیشه خوب است چرا که در موقعیت های سخت، شرایط را به نفع شما تغییر می دهد.

دریافتم که حدود یک سال از صورتحساب هایی که پرداخت می کردم به صندوق پس انداز همسرم انتقال می یافته و این پول در آن شرایط به داد ما رسید و البته به روابط من و همسرم نیز جانی دوباره بخشید.

 1. مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید

کاترین وین برگر (Catherine Weinberger)، اقتصاددان و استاد دانشگاه کالیفرنیا واقع در شهر سانتاباربارا، پس از تحلیل داده های به دست آمده در فاصله سالهای ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۲ دریافت که “امروزه افرادی که هم باهوش هستند و هم از مهارت های اجتماعی خوبی برخوردارند در مقایسه با همتاهای خونگرم خود در سال ۱۹۸۰، درآمد بیشتری کسب می کنند”

 1. به مسافرت بروید

مسافرت روش فوق العاده ای برای تعالی شخصیت هر فرد و باز شدن درهای ذهن به روی تجربیات جدید است. به علاوه اینکه مسافرت ما را از روزمرگی ها نجات می دهد و به ما کمک می کند که بابت همه امکانات و تسهیلاتی که در خانه داریم شاکر باشیم.

 1. چند کار را همزمان انجام ندهید

اگر دائما احساس خستگی و فرسودگی دارید، احتمالا به این دلیل است که همزمان چند کار و مسئولیت را بر عهده دارید. تحقیقات نشان داده اند؛ زمانی که می خواهید از یک کار به کاری از جنس دیگر بپردازید، به زمانی به طور متوسط بیش از ۲۵ درصد از زمان همیشگی برای این جابجایی کاری نیاز دارید، ضمن اینکه انرژی بیشتری هم باید صرف کنید.

هر دو این معضلات از بهره وری شما می کاهند و مانع از رسیدگی شما به وظایف و رسیدن به اهدافتان می شوند.

 1. رشد ساختار فکری خود را پذیرا باشید

روانشناس و استاد دانشگاه استنفورد، کارول دیوک (Carol Dweck)، می گوید که ما دارای دو ساختار فکری ثابت و در حال رشد هستیم.

ساختار فکری ثابت مفاهیمی مانند شخصیت، هوش و قابلیت خلاقیت ما هستند که یکنواخت و ایستا می باشند. در حالیکه، ساختار فکری در حال رشد، ما را به چالش بیشتر بر می انگیزاند و شکست ها و خطاهایمان ر ا نتیجه کم هوشی ما نمی داند بلکه آن را به منزله سکوی پرتاب ما جهت رشد و بهبود قابلیت هایی در جهت حیات ما می داند.

حفظ تعادل بین کار و زندگی بسیار مهم است.

حفظ تعادل بین کار و زندگی بسیار مهم است.

 1. بین کار و زندگی خود تعادل برقرار سازید

زمانی که کار و زندگی با هم مختل می شوند منجر به فرسودگی و خستگی کارکنان می شود و بالطبع بنیان وجدان کاری نیز سست می شود. به هر حال شاید این روند خیلی هم ارادی نباشد، بلکه این قضیه را ثابت می کند که هر کسی نیاز دارد که مدتی از کار و اداره دور باشد.

اگر بتوانید با انجام دورکاری کمی از فضای اداره دور باشید و یا در ساعات کار اداری خود انعطاف ایجاد کنید، یقینا هم در امور زندگی و هم حرفه ای بازدهی بیشتری خواهید داشت.

 1. از کسی کینه به دل نگیرید

واقعا هیچ نیازی به عصبانی بودن و کینه جویی نیست، چون این کار ذهن را خسته و شما را ناتوان می کند. آیا به نظر نمی رسد که زندگی آرام تر از آنی پیش می رود که شما بخواهید به خاطرش عصبانی باشید؟

 1. سماجت و پشتکار داشته باشید

روانشناسی به نام آنجلا دوک ورث (Angela Duckworth) پس از سال ها تحقیق و مطالعه بر روی کودکان و بزرگسالان دریافته است که یکی از ویژگی های شخصیتی افراد موفق، داشتن سماجت است.

او در یکی از سخنرانی های ویدئویی خود در برنامه TED talk ابراز داشت که “سماجت، اشتیاق و پشتکار برای رسیدن به اهداف بسیار طولانی مدت لازم است. سماجت داشتن طاقت و استقامت است.

سماجت یعنی اینکه شما کارتان را به یک روز و یک هفته و یک ماه خلاصه نکنید بلکه سال ها پیگیر هدفی که در سر دارید باشید و برای تحقق آن سخت کار کنید. سماجت یعنی زندگی را به مانند دوی ماراتن دیدن و آهسته و پیوسته زندگی کردن نه به مانند دوی سرعت!”

socialize-to-live-longer

برای داشتن زندگی سالم در لحظه زندگی کنید.

 1. در لحظه زندگی کنید

شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید و هیچ کنترلی بر روی آینده هم ندارید. در لحظه زندگی کنید و از آنچه که پیش رویتان هست لذت ببرید. زمانی که برنامه های زیادی برای خود ترتیب می دهید، بسیار پرمشغله می شوید و این باعث استرس و تنش زیادی در شما می شود که بالطبع مانع از لذت بردن شما از زندگی اکنون و حال می شود.

 1. مواظب خودتان باشید و به دیگران هم کمک کنید

به گفته مارک اسنایدر (Mark Snyder)، روانشناس و رئیس مرکز مطالعات فردی و اجتماعی در دانشگاه مینه سوتا “افرادی که در امور مختلف داوطلب می شوند معمولا عزت نفس بالاتری دارند و از لحاظ روانی، وضعیت سلامتی و شادی در سطح بالاتری قرار دارند”.

به علاوه اینکه کمک کردن به دیگران مزایای زیادی برای سلامت خودمان دارد. اما اگر شما اول مراقب سلامت خودتان نباشید، چطور می توانید به دیگران کمک کنید؟ ابتدا نیازهای خودتان را برآورده سازید و سپس شروع به کمک کردن به دیگران کنید.


نظر خود را بیان کنید