عوارض مصرف زیاد زعفران چیست؟

مصرف زیاد زعفران خطرناک است؟

عوارض مصرف زیاد زعفران

عوارض مصرف زیاد زعفران

زعفران یک گیاه است. از کلاله های خشک شده (قسمت های نخ مانند گل) برای تهیه ادویه زعفران استفاده می شود. برای تولید یک مثقال ادویه زعفران به 75000 شکوفه زعفران نیاز است. زعفران عمدتاً به صورت دستی کشت و برداشت می شود. زعفران با توجه به میزان نیروی کار در برداشت، یکی از گران ترین ادویه جات در جهان به حساب می آید. از کلاله ها برای تهیه دارو نیز استفاده می شود.زعفران برای آسم، سرفه، سیاه سرفه و برای شل شدن خلط استفاده می شود. همچنین برای مشکلات خواب (بی خوابی)، سرطان، ، گاز روده (نفخ شکم)، افسردگی، بیماری آلزایمر، ترس، شوک، تف کردن خون (هموپتیزی)، درد، سوزش سر دل و پوست خشک نیز موثر است.زنان از زعفران برای دردهای قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) استفاده می کنند. مردان از آن برای جلوگیری از ارگاسم زودرس (انزال زودرس) و ناباروری استفاده می کنند. زعفران همچنین برای افزایش علاقه به رابطه جنسی (به عنوان یک ماده تقویت کننده جنسی) و برای تحریک عرق کردن استفاده می شود.اما در کنار اینها مصرف زعفران عوارضی نیز دارد. در ادامه این مقاله به عوارض مصرف زیاد زعفران اشاره خواهیم کرد.

عوارض مصرف زیاد زعفران در یک روز

استفاده از مکمل های زعفران در کوتاه مدت برای اکثر افراد بی خطر به نظر می رسد. آنها ممکن است عوارض جانبی مانند اضطراب، تغییرات اشتها، ناراحتی معده، خواب آلودگی و سردرد ایجاد کنند. استفاده از زعفران در دوزهای بالا یا برای مدت طولانی ممکن است خطرناک باشد. برخی افراد به زعفران نیز حساسیت دارند.خطرات زعفران ممکن است باعث ایجاد تغییرات خلقی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی شود. زنان باردار یا شیرده نباید از زعفران استفاده کنند.

عوارض مصرف زیاد زعفران در کودکان

درست است که مصرف زعفران برای کودکان فواید بسیاری دارد. اما باید توجه داشته باشید که مصرف زیاد از حد زعفران نیز می تواند برای کودک شما مضر باشد برای مثال می توان گفت ممکن است زعفران سبب ایجاد آلرژی و حساسیت در کودک شما شود. برای استفاده از خواص زعفران در کودکان بهتر است مادرآن را از طریق شیر دهی به کودک خود منتقل کند.

همچنین بخوانید: زعفران

عوارض مصرف زیاد زعفران در کودکان

عوارض مصرف زیاد زعفران در شیردهی

در زنان باردار زعفران برای کنترل علائمی مانند تهوع، یبوست و استفراغ استفاده می شود. علاوه بر این، زعفران  می تواند باعث افزایش شیردهی، تحریک اشتها، کاهش ناراحتی های قاعدگی و غیره شود. با توجه به این واقعیت، دانستن اثرات سمی احتمالی زعفران و ترکیبات آن در جنین و کودک شیرده حائز اهمیت است.ممکن است مصرف زیاد از حد زعفران در دوران بارداری و دوران شیر دهی سبب ایجاد زردی در پوست بدن کودک شود. بنابراین بهتر است مادران شیرده در نحوه مصرف زعفران دقت کنند.

عوارض مصرف زیاد زعفران در مردان

زعفران حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است خلق و خو را تغییر دهد، سلول های سرطانی را از بین ببرد، تورم را کاهش دهد و مانند آنتی اکسیدان عمل کند. اگر چه زمانی که زعفران در مقادیر کم که معمولاً در آشپزی استفاده می شود برای اکثر افراد بی خطر تلقی می شود، استفاده از زعفران یا مکمل های زعفران ممکن است عوارض جانبی خفیفی ایجاد کند.عوارض جانبی بیشتر شامل تهوع، استفراغ، سرگیجه و خشکی دهان است.مانند هر مکمل دیگری، اگر قصد استفاده از زعفران را برای اهداف سلامتی دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مزایا و معایب آن را بسنجید. همچنین، به خاطر داشته باشید که خوددرمانی شرایطی مانند افسردگی و اجتناب یا به تأخیر انداختن مراقبت‌های استاندارد ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

همچنین بخوانید: چگونه زعفران اصل را تشخیص دهیم؟

عوارض مصرف زیاد زعفران در بارداری

عوارض مصرف زیاد زعفران در بارداری

مصرف زعفران در دوران بارداری رایج ترین توصیه بزرگان خانواده در خانه های هندی است. مصرف روزانه زعفران در دوران بارداری باعث عادل شدن کودک می شود. اگرچه یک افسانه، یک لیوان شیر با چند رشته زعفران مخلوط شده در آن، نوشیدنی رایجی است که هنوز هم برای مادر شدن در دوران بارداری تشویق می شود. این ادویه سلطنتی در بین تمام ادویه های دنیاست. در فصل برداشت با دست چیده می شود و آن را به یک ادویه قیمتی تبدیل می کند. تعداد زیادی رشته زعفران برای تشکیل یک دسته کوچک مورد نیاز است و به همین دلیل قیمت آن در بازار ادویه بسیار بالاست.زعفران به مقدار زیاد محرک است و باعث انقباض رحم می شود که می تواند منجر به شروع زودرس درد زایمان قبل از اتمام ترم کامل شود.از آنجایی که در مطالعات علمی تاثیر قطعی در مورد نقش زعفران در زنان شیرده مشاهده نشده است، اظهار نظر در مورد خوب یا مضر بودن زعفران در دوران شیردهی مشکل است. با این حال، زعفران در مقادیر بسیار کم اثرات مضری در نوزاد شیرده ایجاد نمی کند.

عوارض مصرف زعفران برای سقط جنین

از آنجایی که در مطالعات علمی تاثیر قطعی در مورد نقش زعفران در زنان شیرده مشاهده نشده است، اظهار نظر در مورد خوب یا مضر بودن زعفران در دوران شیردهی مشکل است. با این حال، زعفران در مقادیر بسیار کم اثرات مضری در نوزاد شیرده ایجاد نمی کند.زعفران می‌تواند به تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی، مانند گرفتگی عضلات کمک کند. اما وقتی باردار هستید یا به باردار شدن فکر می کنید، دیگر فقط به شما مربوط نمی شود. بنابراین، درک اینکه آیا زعفران برای شما و کودکتان بی خطر است یا خیر، مهم است. مانند بسیاری از بایدها و نبایدهای بارداری، به نظر می رسد که سه ماهه اول مهم ترین است. در حالی که تحقیقات بیشتر مفید خواهد بود، تحقیقات موجود نشان می دهد که بهتر است در سه ماهه اول از مصرف زعفران خودداری کنید.تحقیقات نشان داده است  که میزان سقط جنین در کشاورزان زن که در سه ماهه اول بارداری خود زعفران مصرف کرده اند بیشتر بوده است.

عوارض مصرف زعفران در دوران قاعدگی

زعفران حاوی ترکیبات گیاهی خاصی است که به طور طبیعی شیمی مغز را تغییر می دهد و خلق و خوی را بهبود می بخشد. مکمل‌های زعفران در مطالعات بالینی متعدد با داروهای ضدافسردگی روبه‌رو شده‌اند و مانند آن داروها برای تسکین علائم افسردگی، اما با خطر کمتر وابستگی، عمل کرده‌اند. * در حالی که هدف مکمل ها هرگز نباید درمان، درمان یا پیشگیری از هر بیماری از جمله افسردگی باشد، این تحقیق از استفاده تاریخی زعفران در فرهنگ ها به عنوان یک تقویت کننده خلق و خوی قوی حمایت می کند. محققان بر این باورند که زعفران با کمک به ساخت سروتونین – یک ماده شیمیایی شاد در مغز – خلق و خوی دوره قاعدگی  را تسکین می دهد.نشان داده شده است که زعفران بر روی ماهیچه های صاف – ماهیچه هایی که رحم شما از آن ساخته شده است – اثر آرامش بخش دارد. از آنجایی که گرفتگی‌های پریود زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های رحم منقبض می‌شوند، زعفران ممکن است با آرام کردن این ماهیچه‌ها از درد پریود جلوگیری کند. همچنین ممکن است با افزایش جریان اکسیژن به رحم به تسکین گرفتگی های پریود کمک کند.


نظر خود را بیان کنید