mens-hair

جوش عارضه آزاردهنده‌ای است؛ اول به‌دلیل خارش و سوزش‌ و بعد به‌دلیل ظاهر بدی كه در پوست صورت ایجاد می‌كند. ضمن اینكه ممكن است اثر آن تا مدت‌ها بعد از بهبود روی پوست بماند. بیشتر ما عادت كرده‌ایم…

boils-on-head_1هر از چند گاهی تعدادی از این جوش‌ها را در مناطق مختلف پوست‌ بدن خود ببینیم. شنیدن اینكه روی صورت، ران‌ها، پشت و بازوها جوش ظاهر شود، چندان عجیب نیست اما اینكه بشنویم این جوش‌ها روی سر كسی ایجاد شده، برای بسیاری از افراد عادی نیست.

جوانی 21 ساله در پیامكی به «سلامت» گفته مدت 3 سال است روی سرش جوش‌های چركی می‌زند و پرسیده آیا ظاهر شدن جوش‌های چركی روی سر طبیعی است؟ ضمن پاسخ به این خواننده «سلامت» کمی بیشتر درباره علل جوش در سر با هم صحبت می‌کنیم.

به كار بردن اصطلاح «طبیعی» برای پدیدار شدن جوش چركی در سر یا هر منطقه دیگر بدن درست نیست. می‌توان گفت به‌وجود آمدن جوش در سر، نسبت به سایر نقاط پوست بدن شیوع كمتری دارد ولی به هر حال گروهی از مردم ممكن است به آن دچار شوند. به‌طوركلی 4 عامل اصلی برای بروز جوش در سر وجود دارد و مهم‌ترین آن شپش‌سر است. در ادامه، با این عامل و سایر عوامل ایجاد جوش سر آشنا می‌شوید.

 1. شپش

شپش‌ انگلی است كه می‌تواند در سر باعث ایجاد جوش‌های چركی همراه با خارش شود. این عارضه معمولا در سنین دبستان تا دبیرستان شایع است، بیشتر در ماه‌های ابتدایی پاییز شروع می‌شود و تا اسفند ماه به اوج می‌رسد و مسری است. پس افراد دچار این عارضه، باید در اسرع‌وقت به متخصص پوست مراجعه كنند.

درمان شپش سر و جوش‌های چركی ناشی از آن با شامپوهای مخصوص امكان‌پذیر است. هفته‌ای یك بار استفاده از این شامپوها به مدت 15 دقیقه، ظرف 2 تا3 ماه، شپش‌ و تخم‌های آن را از بین می‌برد و پس از آن جوش‌ها نیز به‌تدریج برطرف خواهند شد.

 1. درماتیت سبورییک

همه افراد كم و بیش دچار شوره‌سر هستند ولی این عارضه در برخی افراد زیاد و به شكل مرضی ایجاد می‌شود كه به آن درماتیت سبوروییك می‌گویند. درماتیت سبوروییك معمولا با جوش‌های چركی و دانه‌های قرمز همراه است و به‌دلیل مقاومت به درمان، معمولا تا سال‌ها باقی می‌ماند.

البته این عارضه قابل‌كنترل است و با استفاده از شامپوهای مخصوص تا حد زیادی می‌توان از آن جلوگیری كرد. شامپوهایی مانند كتوكنازول و زینك پریتینیوم از شوینده‌های سر متداول در كنترل درماتیت سبوروییك هستند و فرد مبتلا می‌تواند هفته‌ای یكبار با شستشوی سر با این شامپوها این عارضه را كنترل كند. بهتر است این شستشو در هر استحمام 2 بار باشد و در هر بار شامپو 3 تا 4 دقیقه روی سر بماند.

 1. فولیکولیت ریزنده

در مبتلایان به شپش و درماتیت سبوروییك، معمولا آسیبی به موها نمی‌رسد ولی عامل سوم ایجاد جوش‌های چركی در سر می‌تواند باعث ریزش مو هم شود. ضایعه فولیكولیت ریزنده، ضایعه‌ای است كه دلیل پیدایش آن هنوز كاملا مشخص نیست و ممكن است به‌دلیل تنگ یا بسته شدن منافذ پوست و رشد برخی باكتری‌ها در این فضاها به وجود آید. این ضایعه ریشه مو را از بین می‌برد و به همین علت به فولیكولیت ریزنده شهرت دارد. درمان رایج این ضایعه، درمان با كپسول ایزوترتینویین 25 میلی‌گرم است كه می‌تواند فولیكولیت ریزنده را تا حد مطلوبی كنترل كند.

 1. آکنه

عامل شایع چهارم در ایجاد ضایعات جوشهای چركی در سر، آكنه یا جوش‌های غرور جوانی است. مكانیسم پدید آمدن این جوش‌ها در سر، مانند مكانیسم ظهور آنها در سایر نقاط پوست است و درمان آن نیز با همان روش درمانی جوش‌های غرور جوانی امكان‌پذیر است.

اولین و مهم‌ترین نكته، رعایت بهداشت فردی است كه می‌تواند از بروز بسیاری ضایعه‌ها جلوگیری كند. شستشوی به موقع، استفاده از شوینده‌های مناسب و وسایل شخصی و بسیاری از همین موارد ظاهرا ساده، الفبای رعایت بهداشت سر هستند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

3 دیدگاه

 1. مری در 1398/06/04در10:09 ق.ظ

  دختر 21 ساله من سالهاست که با این جوش کف سر درگیره.
  شروعش از 9 سالگی بود و همزمان با جوش صورت که جوش صورتش با خوردن راکوتان خوب شد ولی مشکل کف سرش با وجود مراجعات متعدد به پزشک های مختلف ، همچنان باقیه.یه دوره شامپوی کتاکنازول با کپسول داکسی استفاده کرده ولی موقت بهتر میشه و به سرعت برمیگرده.

 2. اسی در 1397/01/23در11:47 ب.ظ

  تنها راه درمان فقط و فقط و فقط و فقط تراشیدن مو به وسیله تیغ وتکرار ان دو روز یک بار به مدت یک ماه تجربه َشخصی و عامیان

  • مری در 1398/06/04در10:06 ق.ظ

   برای خانمها چی؟

نظر خود را بیان کنید