آیا شما یک فرد بد عنق و نچسب هستید؟

چرا از مردم نفرت دارید (و چگونه می‌توانید این تفکر را تغییر دهید)

hate

شاید بعضی روزها ، مانند وقتی که از خانه به محل کار می روید یا وقتی که با سر و صدای همسایه ها از خواب بیدار می شوید، با خود می گویید: “از مردم متنفرم.” اگر اینطور است، شما تنها نیستید، افراد زیادی هستند که در طول روز این جمله را با خود می گویند، شاید خیلی ها این جمله را به طور خاص در مورد شما به کار ببرند و شما آن آدم نچسب و بد عنق زندگی شخص دیگری باشید! در هر صورت باید از خودتان شروع کنید و سعی کنید که مشکل تنفر از دیگران را ابتدا در خودتان حل کنید.

مطمئنا، در یک دنیای کامل و بی نقص، هر فردی که ما با او تعامل داریم مهربان، محتاط، مراقب، سخاوتمند، و شخصیتی است که ما را کامل می‌ کند. ما همه در یک فضای مطلوب زندگی می کنیم، جایی که در آن هیچ ‌کس عصبانی، ناراحت و یا آزرده نمی شود.

اما متاسفانه، دنیای واقعی این طور نیست. گاهی اوقات ما خوش ‌شانس هستیم که توسط افرادی احاطه شده ‌ایم که دوستشان داریم، اما گاهی اوقات باید با افرادی که دوستشان نداریم زندگی کنیم، کار کنیم و یا تعامل داشته باشیم. این چیزی نیست که از آن ناراحت باشید، اما اگر اکثر اوقات به تنفر از افراد فکر می کنید، احتمالا می ‌خواهید بدانید که چگونه باید با آن کنار بیایید.

چه چیزی مردم را به افراد دوست نداشتنی تبدیل می کند؟

یکی از دلایلی که مردم را دوست نداریم و فکر می کنیم “من از مردم متنفرم” جنبه شناخت انسان برای دیدن جهان از نگاه شخصی خود است. حتی کسانی از ما که سعی در تحمل دیدگاه های مختلف دارند ، گاهی با خود فکر می کنند: “چگونه می توانید چیزی که می گویید را باور داشته باشید ؟” اختلاف نظرهایی که ممکن است به عنوان تنفر آشکار وجود داشته باشد.

به طور مشابه، افراد می‌توانند عادت ‌هایی همچون افسردگی، مهربانی، دلسوزی، ریاکاری و … داشته باشند که شما را تحریک کنند.

در مطالعه‌ای که در UCLA انجام شد ، افراد بیش از 500 توصیف از افراد را بر اساس مشاهداتشان ارزیابی کردند. توصیف‌کنندگان دارای رتبه برتر هیچ ارتباطی با صفات جمع دوست ، هوشمند یا جذاب (ویژگی های ذاتی فرد) نداشتند. در عوض ، توصیف کنندگان برتر دارای صفاتی مانند اخلاص و صمیمیت، شفافیت و توانایی درک شخص دیگری بودند. این صفات و صفات مشابه این، افرادی را توصیف می ‌کنند که در بخش اجتماعی هوش هیجانی مهارت دارند.

ذهنیت شما در مورد “من از مردم متنفرم”

رابرت ساپولسکی در مقاله ای با عنوان “چرا مغز شما از افراد دیگر متنفر است” می نویسد: وقتی کسی را می بینیم که  متفاوت با ما به نظر می رسد ، ناحیه ای از مغز که با ترس و پرخاشگری مرتبط است ، شعله ور می شود. این واکنش عاطفی می‌ تواند یک الگوی بلند مدت از تنفر را جرقه بزند و اگر درک کنید که آن فرد به شما آسیب رسانده‌، ترس و خشم شما نسبت به او منطقی و واقعی می ‌شود.

احساسات منفی ما نسبت به این فرد قوی تر می شود زیرا تجربیات بد به هم می پیوندد و این افکار منفی واکنش دعوا یا گریز را در بدن ما تحریک می کند و باعث می شود با خود فکر کنیم “من از مردم متنفرم.

چگونه با افرادی که دوستشان ندارید برخورد کنید؟

ممکن است برای کار بر روی یک پروژه با فردی بدقلق همکار شوید، یا مجبور به تحمل یکی از نزدیکان برای صرف یک وعده غذا باشید، همه این ها شرایطی هستند که شما مجبورید با فردی که دوستش ندارید تعامل برقرار کنید. افراد موفق کسانی هستند که با رعایت راهکارهایی می توانند این شرایط را راحت تر سپری کنند.

از پنج استراتژی که در قسمت زیرمطرح می کنیم، برای توانمند سازی خود برای مقابله با دشوارترین افراد استفاده کنید.

  • آرام باشید

زمانی که شما به احساساتتان اجازه بروز بدهید دیگر نمی توانید کنترل آن را به دست گیرید. در هنگام برخورد با شخصی که دوستش ندارید نفس عمیقی بکشید و ذهن تان را آرام کنید. نیاز نیست به احساسات منفی اجازه بروز بدهید و یا کلماتی بگویید که شما را ناراحت می کند. در هنگام برخورد با این شخص کافیست ذهن تان را آرام نگه دارید.

  • هنگام برقراری ارتباط تمرکز کنید

گاهی اوقات این امر وسوسه انگیز است که هنگام برخورد با مشاجرات فعلی ، اختلافات به ظاهر مرتبط با گذشته را مطرح کنید. متأسفانه ، این راهکار درستی نیست و پیدا کردن تفاهم متقابل و راه حلی برای مسئله فعلی سخت تر می کند.

  • مرزها را حفظ کنید

اگر این فرد باعث می‌ شود شما دقیقا همان احساسی را داشته باشید که هر بار با او درگیر می‌ شوید، به این فکر کنید که چطور می‌توانید مرزهایی ایجاد کنید که شما را سالم نگه می ‌دارد.

  • مشخص کنید چه چیزی شما را در مورد شخص آزار می دهد

دلیل احساس بدی که نسبت به این فرد دارید را پیدا کنید. زمانی که علت آزار دیدن از سمت این شخص برایتان روشن شود، می توانید به یک استراتژی برسید که به شما کمک می کند با فرد و رفتار او به بهترین وجه ممکن برخورد کنید.

  • مراقب بدن خود باشید

هنگامی که از کسی عصبانی یا ناراحت هستید ، به بدن خود توجه کنید: چگونه احساسات تان خودش را نشان می دهد؟ آیا هنگام رویارویی با این فرد فشار در قفسه سینه، تنش در عضلات و یا لرزش فک را تجربه می کنید؟ همه این علائم جسمی نمونه هایی از واکنشهای متداول بدن در هنگام اضطراب یا موقعیت های ایجاد خشم هستند. خوب است بدانید که روش های فیزیکی برای تسکین یا کاهش این علائم وجود دارد.

به یاد داشته باشید ، که شما روی خودتان و احساساتتان کنترل دارید

درست است که در شرایطی که ناراحت یا عصبانی هستید، توجه به دلیل این عصبانیت و یا کاری که می توانید در این مورد انجام دهید دشوار است، اما چیزی که مهم است این است که شما نباید اجازه دهید که فرد دیگری شادی یا موفقیت شما را محدود کند. اگر متوجه شدید که مدام با خود می گویید “از مردم متنفرم” سعی کنید دلیل این تنفر و سپس راهکاری برای مقابله با این تفکر پیدا کنید. به یاد داشته باشید که شما بر احساسات خود کنترل دارید و نباید اجازه بدهید کسی آرامش و شادی شما را سلب کند، چرا که آرامش مهم ترین دارایی ما در زندگی است.


نظر خود را بیان کنید